Салата с кускус и черна леща

Като стана въпрос за леки, летни вечери то аз имам какво още да ти покажа. Не, този път няма да чистя скариди, колкото и бързо да се приготвят след това. И този път, аз имам за теб нещо наистина бързо и леко за вечеря. Салата и основно в едно. С малко хубав хляб и маслинки, вечерята се превръща в прекрасен завършек на деня. Може и десерт да има след това, зависи от настроението.

От заглавието разбираш, че ще ти трябва марокански кускус и черна леща. Двата ингредиента (тази дума хем ми е смешна, хем започна да ми става любима 🙂 ) участващи в тази рецепта, са засищащи, а останалите продукти, които са включени се обединяват в една прекрасна лятна салата – домати, краставици, пресен лук и магданоз. Но една от най-важните съставки е прясната мента, която придава невероятен вкус и свежест. Малко зехтин и лимонов сок и накрая имаш една засищаща салата, преплела в себе си цялото Средиземноморие с нотка от индийската кухня.

Черната леща, характерна за източна Индия (по справка от Иван) е интересна от първия момент, в който я видиш, заради цвета и изненадата, която ще проявиш. Но после се оказва, че е като всяка една леща, дори загубва гарваново-черния си цвят след като се свари. При всички положения смятам, че е все още екзотична за България и малцина са чували, камо ли виждали черна леща.

Но това не трябва да те притеснява ни най-малко. В тази рецепта може да се добави кафява, зелена или дори червена леща, като разбира се ще преобладава малка разлика във вкуса и текстурата на салатата, в зависимост от избора.

Салата с кускус и черна леща

По идея от myrecipes.com

Продукти:

  • 100 г черна леща
  • 120 г кускус
  • 1 средно голям домат
  • 1 малка краставица
  • 2 стръка пресен лук
  • 1 връзка магданоз
  • 2 стръка прясна мента
  • прясно изцеден сок от 1/2 лимон
  • 3 супени лъжици зехтин
  • сол и прясно смлян шарен пипер

Лещата се измива и се слага в тенджера. Залива се с вода (около 1 литър) и се вари на умерен огън 15-20 минути или докато стане готова. Отцежда се. Залива се със студена вода и отново се отцежда.

В друга тенджера се слага 250 мл. вода да заври. Посолява се. Щом заври водата, в нея се изсипва кускусът. Маха се от огъня, похлупва се с капак и се оставя настрана за 5-6 минути. След като абсорбира водата, кускусът се разрохква с вилица.

Доматът и краставицата се нарязват на кубчета. Магданозът, ментата и пресният лук се нарязват на ситно.

В купа се смесват сварената леща, кускусът, зеленчуците и зелените подправки. Разбъркват се, овкусяват се със сол, прясно смлян шарен пипер, зехтин и лимонов сок. Салатата отново се разбърква и се сервира.

13 коментара

  1. Предполагам, че кускусът може да бъде заменен от булгур? Изпробвах една рецепта за табуле, но нещо не ми се получи.

    1. Може и булгур да се използва, но трябва да се накисне предварително във вода. Салатата ще придобие хрупкавост, освен ако булгурът не се свари или запари с вряла вода предварително.

      Защо не се е получило табулето?

  2. За първи път ядох табуле на Нашмаркт (http://en.wikipedia.org/wiki/Naschmarkt) и просто се влюбих. Потърсих в интернет и изпробвах, първата появила се рецепта. Груба грешка и пълно разочарование. Нямах нужните подправки и салатата беше като измита. Имам колежка ливанка и тя ми даде не само семейната рецепта, а и ми подари подправките, които се използват 🙂

    1. Салатата ви е била като измита, защото сте я залели с мнооого вода, булгура се залива с гореща вода и след като набъбнре и омекне, го изцедете, като го притискате върху цедка например.Ако нямате нужните ливански подправки, опитаите да подправите с голяма китка магданоз нарязана на ситно и сока на повече от 1 лимон, ако обичате може да добавите нарязани на ивички зелени маслини, не забравяите хубаво да полеете смаслинено олио.А може да опитате също да сложите малко джоджен.Тук в Бразилия аз правя едно постно печено с болгур и го подправям с доста джоджен…Да ви е сладкоооо

  3. Много ми харесват солените предложения напоследък – продължавай в същия дух, Йоана! Или поне по-честичко ни предлагай по нещо такова 🙂

    Иска ми се някой ден да видя твоя нова интерпретация на салата с паста (паста фарфале).

    Поздрави!

  4. Привет Йоана,
    Страхотно звучи тази салата, която смятам да изпробвам веднага! Лещата е един от любимите ми продукти за кулинарни експерименти. Най-много обичам две салати – едната е леща със сирене, съвсем малко овкусена със зехтин. Не слагам други подправки, защото вкусовете на лещата и сиренето много добре се допълват и не искам да ги нарушавам. Другата салата е с леща и нарязани на ситно парченца домат, зелен лук и черни маслини, отново овкусена с малко зехтин и сол. Става вкусна, а и доста красива и пъстра. 🙂

  5. Тази вечер гледах в Метро от този кус кус и доста се зачудих дали да не си купя, така и не взех – вече съжалявам. Със сигурност обаче ще поправя тази грешка.
    Много интересно предложение!

  6. Да, с този кус кус стават чудни салати. Дано не го продават скъпо тук( във Франция имаше 3 основни вида – много ситен, среден и по-едър , всички струваха под евро пакета)

  7. Май съм доста непросветена относно кус-куса, но това ли е той, което продават в магазина като тип паста? Моля, обяснете. Малко съм объркана, защото не съм сигурна в знанията си. Предварително благодаря.

    1. Кускусът не е паста. Гранулите на арабския/мароканския кускус нямат правилна форма, както е при дребната паста, която се продава за кускус.
      Кускус се приготвя от пшеничен грис, който се овлажнява с вода и след това се изсушава и пресява през сито. Процесът се повтаря няколко пъти.
      Истински кускус може да купиш от някой от магазините посочени в страницата Кое откъде?.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *