Най-общо казано времето „диктува“ това, което ще сложа на масата. През пролетният сезон времето сутрин и вечер е все още студено. Но мога да се радвам на слънчевата топлина през деня. И за да уравновеся двете граници си приготвих топла крем супа. Със слънчев цвят и летен вкус от сушените домати, хладната пролетна вечер става по-топла.
Кокосовото мляко придава ефирност на супата, а джинджифилът оставя своят аромат и плътност във вкусът. Съчетанието на всички продукти е невероятно.
Продукти:
- 150 г червена леща
- 2 глави стар лук
- 3 скилидки чесън
- 40 г сушени домати, не мариновани
- 1 голям морков
- 1 супена лъжица настърган пресен джинджифил
- 1 чаена лъжица сол
- 3 супена лъжица олио
- 400 мл кокосово мляко
- 800 мл вода
Лукът се нарязва на ситно, а морковите на кръгчета.
В тенджера се нагрява олиото. Изсипва се лукът и се сотира за няколко минути, докато започне да променя цвета си. Добавят се морковите и готвенето продължава още няколко минути.
Слагат се лещата, чесънът, джинджифилът и сушените домати. Разбъркват се за 2-3 минути, като се внимава чесънът и джинджифилът да не загорят. Добавят се водата, кокосовото мляко и сол. Супата се вари около 30 минути, докато лещата и морковите се сварят напълно.
Оставя се да се охлади леко и се пюрира в блендер.
Гарнира се със заквасена сметана или кокосово мляко.
Толкова материал, че и пасиране, за една манджа с грозде. :Р Да ме прощавате за откровеността. 🙂
Простено ти е.
хубаво е да се вслушваш във всяко мнение 🙂 иначе супата е интересна като идея за зимата по-скоро! успех!
звучи много интересно. леща и джинджифил са от любимите ми съчетания. от къде си купуваш червена леща? аз намирам много трудно
В повечето големи вериги хранителни магазини има червена леща. Също и в някои диетични магазини.
а каква е разликата с обикновената леща, йоана? по-лесно се вари, по-вкусна е или?
маргарита съм горе 🙂 поздрави към въпроса за теб! 🙂
Здравей Маргарита 🙂
Червената леща е по-скоро оранжева или поне тук в България е разпространен този вид. Но може да бъде и наистина червена.
Има по-дребни зърна от познатата кафява леща. Сварява се по-бързо без да се накисва предварително. Има по-мек и ненатрапчив вкус, което е добра предпоставка да се комбинира с по-силни подправки или други продукти със силен аромат. Подхожда си много добре с чесън, къри, чили, кимион, кориандър, джинджифил, пресни билки. Може да се комбинира освен със зеленчуци (лук, моркови, чушки, домати…) и с агнешко месо и ориз.
Червена леща има и в арабските дюкянчета около Женския пазар. Не съм по пазаруването, но специално търсих такава след завръщането си от Истанбул, където буквално се влюбих в тяхната лещена супа или Soup of the Day, както те си я наричат. С едно намигване към Йоана, когато и ако имате път натам, непременно опитайте този техен местен деликатес; каквито и очаквания да имате, ще успее да ви изненада.
благодаря за информацията, йоана 🙂 това за лещата и подправките е доста интересно, защото са ми любими и неизползвани в комбинация с леща подправки! 🙂
Бях си купила кокосово мляко и тъкмо се чудех за какво да го използвам, когато тук се появи тази рецепта! Заинтригуваме много, а и имах всички съставки така че реших да я направя. Оказа се невероятно вкусна! Срещна одобрението и на приятеля ми: „Браво на Йоана! И на готвача!“. Аз също ти благодаря за оригиналните рецепти. Определено разнообразяваш менюто ни!
Здравей, и аз като Диди имах консерва кокосово мляко, което бях взела с една цел, но се оказа крайно неподходящо. Като прочетох рецептата ти първоначално си казах „Леле-мале- леща с кокос= халва с чесън, обааааааче взех че пробвах и се получи тооооолкова вкусно.
Йоана, блогът ти е страхотен- рецептите- повече от вкусни! Голям фен съм ти и вече съм правила някои от твоите неща. Ще се радвам ако пуснеш идеи за пролетни супи:)
Поздрави
Здравей, опитах рецептата, най-накрая открих червена леща. не се вдъхнових много от резултата. вкусно стана, да. но аз май се бях настроила за някаква експлозия на вкусовите рецептори. нищо такова не стана. кокосовото мляко придаде на супата един много мек вкус. малко стана като бебешка храна. може би джинджифилът ми беше малко. следващият път ще опитам с 3 лъжици вмест с една.
а пък тази врътка, която си показала на снимката със застройката от сметана въобще не ми се удаде :-))))
Здравей, Йоана! Купих всички нужни продукти и утре смятам да запретна ръкави и да направя тази супичка. За съжаление никъде не намерих само сушени домати, затова купих от Пикадили мариновани сушени домати. Пробвала ли си и с мариновани, мислиш ли, че ще развалят много вкуса на супичката?
Опитай с мариновани сушени домати, но ги отцеди добре от мазнината.
Супичката стана чудесна, пък макар и с маринованите домати! Благодаря за хубавите рецепти, Йоана, продължавай в същия дух да ни радваш!
Днес си направих тази чудесна супа. Много ми хареса. За втори път ползвам рецепта и искам да искажа благодарностите си. Йоана, имаш чудесни идеи и се радвам, че ги споделяш с нас. Първата рецепта която направих беше паеля, спазих всички съставки и последователност на смесването им. В тази супа използвах мариновани сушени домати, предпочитам ги като вкус. Следващия път ще пробвам и с обикновени. Крайния резултат все пак беше сгряваща супичка, много подходяща в студеното време.
Супата има нетрадиционен вкус за нашите възприятия и се радвам, че сте я оценели.
Експериментирай върху тази рецепта с каквито продукти предпочиташ. Важно е финалния резултат да задоволява собствените ни вкусови предпочитания.
Благодаря за обратната връзка. Бъди вдъхновена!
Интересна, лесна и много вкусна супа!
По десетобалната давам 11! 🙂
Много е вкусна супата! И съм съгласна с горното мнение, че е хубава за сгряване.
Благодаря отново Йоана за простичката и много вкусна рецепта!
Заради кокосовото мляко и джинджифила, ми напомня тайландски вкус.
Отначало бях сложила по-малко вода от указаното, но след като изстина се постегна и трябваше да добавя допълнително за да се получи консистенцията на крем супа.
Аз направих малки кротончета и я сервирах поръсена с леко запечен сусам.
Може ли да ми обясниш защо си указала да се пасира като изстине. Аз обикновено пасирам супите още до като са горещи.
Сърдечни поздрави. ххх
Свързано е с уредите за пасиране и не засяга самата супа или съставките в нея. Когато се пасира с ръчен пасатор директно в съда, в който се готви ястието е задължително съдът да се отстрани от котлона. Може да се остави и за десетина минути да се поохлади. Когато се пасира с блендер е хубаво ястието да се поохлади малко, а не да се сложи вряло в него. Така се съхраняват уредите и се намалява риска от прегряването им, това е.