Ако готвиш постоянно или искаш да приготвиш нещо специално за някой специален, с какво асоциираш месеца на виното и любовта? Обзалагам се, че с вино и шоколад. Дори и да не готвиш изобщо, пак за тях ще си помислиш. За мен, темите на този месец са просто муза и няколко факта я провокират точно сега.
Факт №1 – аз обичам да пия вино. Хубаво вино. Правя го често, да не кажа всеки ден и ми харесва да откривам нови вина и да ги съчетавам с храна.
Факт №2 – обичам и шоколад, разбира се, но все повече обичам черен с минимум 60% какаово съдържание или до степен да изпитвам удоволствие просто от дъвченето на какаови зърна. Не ям от него всеки ден, което може би е жалко, но когато ми се прииска, залагам на горчивия, пълен с какао вкус. Нещо, което преди десет години нямаше да повярвам, че ще ми харесва толкова много и като че ли превъзпитах вкуса си, защото освен това, супер сладкото много отдавна не е тенденция.
Факт №3 – обичам да готвя с вино, обичам и умерено сладки десерти с шоколад и точно сега ми дойде вдъхновението отново да съчетая виното и шоколада в десерт. Както вече може да предположиш, той не е твърде сладък. Без да предполагаш, ще ти разкажа, че той носи многопластови усещания. Той е и свеж, и плътен, и ароматен, и хрупкав, и кремообразен. Той е моето настроение за десерт през този февруари.
Този десерт се състои от сладко-солената бисквита, известна в сладкарството като сабле Бретон (Sablé Breton). Приготвя се с много масло и само жълтъци, което прави бисквитата пръхкава. Сравнително добро количество захар я прави и с леко дъвчаща текстура, която се запазва в центъра ѝ, докато повърхността остава хрупкава. Но най-важната съставка в тази бисквита е солта. Точно така. В тестото се добавя повече сол, отколкото обикновено в подобни бисквитени теста. Солта дава много добър контраст на сладостта, но е важно каква сол ще се използва за целта. Името на бисквитата идва от нейната текстура sablé, което означава пясък, а Breton e заради използването на осолено с морска сол масло от този регион на Франция. Понеже никой не е задължен да използва определена марка масло, в повечето случай рецептата се изпълнява с безсолно масло, като към тестото се добавя сол. Солта е добре да бъде люспеста, заради нежния си вкус, който дава или смляна морска сол, която може да се приготви у дома от едри кристали чиста морска сол. Не препоръчвам използването на трапезна сол. Нейната соленост е твърде груба и дори да се използва по-малко количество от нея, не била дала ефекта, който се търси.
Следващата съставка на този десерт е желе от вишни с червено вино. Реших да добавя вишни към този десерт, за да притежава той повече свежест, което е прекрасен контраст на сладко-солената бисквита. Свежест би могла да се добави с повечето плодове, но се спрях на вишните и заради идеята си да съчетая плода с червено вино. Има много вина, в които се улавят аромати на череши, дребни горски плодове и подправки, които биха си отивали не само с тях, но и с шоколад. Какво вино да използваш? Избери червено, с изразени аромати на горски и червени плодове като Мерло и Каберне Совиньон, но може да откриеш и други подходящи, като аз например тук използвах този рубин на Edoardo Miroglio, чиито профил реших, че е подходящ за моя десерт. Разбира се, не е необходимо да се купува скъпо вино, достатъчно е да ти харесва да го пиеш самостоятелно.
И накрая – шо-ко-лааад! Той е с кремообразна текстура, което в сладкарството се нарича кремю (crémeux), а в случая ще говорим за шоколадово кремю. Приготвя се с крем англез, който се смесва с шоколад. Може да се добави масло за вкус и плътност или избита сметана за повече въздушност. Шоколадът, който реших да използвам за този десерт е със 70% какаово съдържание. Самото кремю става плътно и стегнато, лесно за шприцоване и идеално запазва формата си.
Тази рецепта е за всички, които обичат силния шоколадов вкус, не твърде сладките десерти и разбира се виното – да го пият, да го съчетават с храна, да готвят с него. Освен това десертът е подходящ да се сервира с виното, с което е приготвен, което е идеалният завършек на една вечеря и една бутилка хубаво червено вино.
Маслена бисквита, желе от вишни с червено вино и шоколадово кремю
Основни рецепти за този десерт адаптирам от книгата Patisserie: A Masterclass in Classic and Contemporary Patisserie.
За 9 броя индивидуални десерта или 2 малки торти с диаметър 15 см, или 1 голяма торта с диаметър 26 см.
Технологията за различните елементи на десерта е една и съща за всички размери торти, но в настоящата рецепта описвам само начина на приготвяне на 9 индивидуални порции. За останалите размери торти се съобразяват съответните размери форми за изрязване и съответно за сглобяване.
След сглобяването на десертите е възможно е да останат известни количества от различните елементи, което е нормално за такъв тип десерти. Може да се използват за други цели или да се приготви десерт в чаша със смлени изрезки от сабле Бретoн, шоколадово кремю, олекотено със разбита сметана и кубчета желе, например.
За маслената бисквита (сабле Бретон):
- 250 г брашно
- 8 г бакпулвер
- 2 г стрита малдонска сол, fleur de sel или смляна морска сол (моля, не използвай трапезна сол)
- 185 г меко масло
- 75 г жълтъци (от 4 яйца)
- 160 г фина кристална захар
За желето от вишни с червено вино:
Стъпка 1:
- 500 г замразени вишни, оставят се да се размразят и прецедят от течността
- 60 мл хубаво червено вино с изразени аромати на горски и червени плодове
- 50 г захар
- 10 мл лимонов сок
Стъпка 2:
- 450 г плодово пюре от стъпка 1
- 220 г фина кристална захар, разделена на 170 г + 50 г
- 100 г течна глюкоза
- 150 г хубаво червено вино с изразени аромати на горски и червени плодове
- 20 г ябълков пектин
За шоколадовото кремю:
- 250 г черен шоколад 70% на калети или ако е от блок се нарязва на ситно
- 110 мл пълномаслено прясно мляко
- 250 мл сметана 35-36%
- ½ ванилова шушулка
- 90 г жълтъци (от 4-5 яйца)
- 45 г фина кристална захар
- 25 г масло
Приготвяне на сабле Бретон
Брашното, бакпулверът и солта се смесват и пресяват.
Маслото се разбива докато стане пухкаво.
Отделно се смесват жълтъците и захарта. Разбиват се докато се сгъстят и сместа изсветлее. Добавят се към маслото и се разбиват заедно докато се получи еднородна пухкава смес. Към нея се добавят сухите съставки и се разбъркват на ниска скорост докато се разпределят равномерно. Тестото ще бъде много меко и леко лепкаво. Не добавяй повече брашно!
Тестото се поставя върху лист хартия за печене. Доколко е възможно се оформя на правоъгълник. Върху него се поставя друг лист хартия за печене и тестото се разточва между двете хартии с дебелина 8 мм. Охлажда се в хладилник минимум 1 час. Може да се подготви от предния ден.
Фурната се нагрява на 180ºC. Охладеното тесто се слага в тава заедно с хартията за печене под него. Горната хартия за печене се отстранява. Тавата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и тестото се пече 20-25 минути или докато повърхността му придобие розов цвят, а краищата му станат златисто кафяви.
Изпеченото тесто се изважда от фурната и се оставя да се охлади за около минута. Тогава, докато е все още топло, от него се изрязват 9 кръга с диаметър 6,5 см. Тестото се охлажда напълно преди кръговете да се отделят. Бисквитите могат да бъдат приготвени до 2-3 дни предварително. Съхраняват се в добре затворена кутия на стайна температура.
Приготвяне на желето от вишни с червено вино
Стъпка 1
В касерола се смесват размразените и отцедени вишни, червеното вино и захарта. Слагат се на силен котлон и се оставят да заврат. Когато заврат, котлонът се намалява до умерен към слаб. Варят се 10 минути. Отстраняват се от котлона и се добавя лимоновият сок. Сместа се пасира с пасатор или в блендер (ако е в блендер се оставя да се поохлади малко).
Полученото плодово пюре се минава през фина цедка. Може да се подготви от предния ден.
Стъпка 2
Подготвя се форма с размери 23×23 см или друга подходяща тава. В касерола се смесват плодовото пюре, 170 г от захарта, глюкозата и червеното вино. Отделно се смесват останалите 50 г захар и ябълковият пектин. Касеролата се слага на умерен към силен котлон и сместа се оставя да заври. Когато заври се отстранява от котлона и при непрекъснато разбъркване с телена бъркалка към нея се добавят захарта с пектина. Разбъркват се хубаво, докато се усвоят и касеролата се връща на котлона. Сместа се вари при непрекъснато бъркане докато достигне 104ºC (4-5 минути). Веднага се изсипва в подготвената форма или тава и се заглажда на повърхността.
Желето се охлажда непокрито на стайна температура. След това се покрива със стреч фолио и се съхранява в хладилник. Може да се подготви до 2-3 дни предварително.
От стегналото желе се изрязват 9 кръга с диаметър 6,5 см. От останалите части се изрязват кубчета, които се овалват във фина кристална захар. Те ще послужат за декорация.
Приготвяне на шоколадовото кремю
Шоколадът се поставя в дълбока купа. Ако е от блок се нарязва на ситно.
Приготвя се англез като в касерола се смесват прясното мляко, сметаната и разполовената ванилова шушулка с остърганите от нея семенца. Слагат се на умерен котлон докато заврат.
Отделно се смесват жълтъците и захарта. Разбиват се с миксер или енергично с телена бъркалка докато се сгъстят и сместа изсветлее. Врялата млечна смес се изсипва към жълтъчната на тънка струйка при непрекъснато разбъркване. Всичко се връща в касеролата и се слага на умерен котлон. Разбърква се постоянно докато сместа се сгъсти леко и достигне 82º-84ºC. Готовият англез веднага се излива върху шоколада през цедка. Шоколадът се разбърква внимателно докато се получи гладка смес.
Добавя се маслото и се разбърква докато се разтопи. Сместа се пасира с пасатор за да стане кремообразна и лъскава. Изсипва се в подходящ съд и се покрива плътно (с контакт) със стреч фолио. Охлажда се в хладилник 1-2 часа. Шоколадовото кремю може да се подготви от предния ден. Съхранява се добре покрито в хладилник.
Сглобяване
Бисквитите се обръщат, така че дъното им да застане нагоре. Върху всяка се поставя по един кръг от желето от вишни с червено вино.
Шоколадовото кремю се разпределя в два сладкарски поша, един с прав кръгъл накрайник №1А, а другият със затворена звезда №195. С двата накрайника се шприцоват „капки“ и „рози“, като се редуват или позоционират неравномерно, или направи свой собствен дизайн.
Декорация
За завършване използвам кубчетата желе оваляни в захар, сушени венчелистчета от ядливи цветя и различни орнаменти, които приготвям от темпериран шоколад. Може да използваш венчелистчета от пресни ядливи цветя, захарни перли, настърган шоколад.
Още рецепти с вишни
Още рецепти с шоколад
- Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Ентреме с лешников мус и горски плодове или тортата за единадесетия рожден ден на Даниел
- Ванилов сладолед на клечка
- Ентреме „Шоколад и ванилия“ или торта за рождения ден на Вальо
- Швейцарски коледни сладки с бадеми и шоколад
- Шоколадов чийзкейк или тортата за десетия рожден ден на Даниел
- Шоколадов сладолед
- Торта с ягодов шоколад и кокос
- Шоколадови трюфели с лешникова пралина
- Шоколадови петифури с орехи пекан
- Шоколадова торта с пралина и сладко от горски ягоди или тортата за деветия рожден ден на Даниел
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Брауни със сушени смокини и орехи
- Шоколадови трюфели със солен карамел, червени боровинки и бадеми
- Мостачоли – италиански коледни сладки
- Сладоледена торта или тортата за осмия рожден ден на Даниел
- Козунак с локум и орехи + вариации
- Аманташен, ушите на Аман или пакетчета от фино бисквитено тесто с различни пълнежи
- Рогалах – вариации с различни пълнежи
- Празничен мраморен кекс
Още рецепти с червено-вино
- Мостачоли – италиански коледни сладки
- Бавно готвени говежди ребра във вино и качамак с жълто сирене
- Печена патица с червено зеле и дюли
- Суджукакя – гръцки кюфтета в доматен сос
- Свинско бонфиле с пикантен сос от червено грозде + съобщение
- Шоколадови бонбони „Винен пунш“
- Патешко бутче конфи върху полента и сини сливи в мерло
- Когато животът ти поднася петел, направи си coq au vin
- Печена патица с портокалова глазура и винен сос
- Гльог
- Ново, винено, есенно и сладко
- Виенски коледен пунш
- Задушено заешко месо със зеленчуци
- Сладко ризото с ароматен компот от вишни
- Задушено заешко месо със сос от червено вино
- Телешко стифадо
- Пикантни ръжени бисквити с червено вино и розмарин
- Поширани круши в ароматно червено вино
Може ли да изкажа мнение?
От шоколадовите орнаменти само сърчицето седи добре.
Другите са доста груби и скриват красивия десерт.
Абсолютно съм съгласна!
Браво, невероятно красиви са!
Йоана, невероятна си! Съвършено!
Фантастично! Не мога да си представя нещо, което да ми хареса повече. Е, започнах да фантазирам и за „светла“ версия с лимончело и бял шоколад, но…:) Мечтая да ги направя, ще видим кога!
Намирам ги за изключително красиви и в никакъв случай нищо грубо не виждам в тях. Напротив, напълно отговарят на текущиите трендове в сладкарството, по мое мнение.
Прелест!
Сладко и изкусително…
Много вкусен десерт!!
здравей, Йоана! Правя заготовка за рецептата и имам въпрос: може ли желето да се направи с желатин само (без пектин или глюкоза)?
Може. Но за да бъде стабилно с желатин, трябва да се добави такова количество (15-20 грама на тази доза), че ще стои като твърдо желе. Ролята на глюкозата е да го направи по-пластично, а пектинът абсорбира водата, така че желето да не се разтича или изпуска течност и като цяло пектинът желира по-меко с кремообразен ефект. Ако се използва само желатин, разлика във вкуса няма да има, но ще се отрази на текстурата на желето и усещането му в устата. Изборът е твой! Успех!
Ясно. Много благодаря за бързия и детайлен отговор 🙂 Готовото желе мога ли да го съхраня по някакъв начин за повече от 2-3 дни?
До 5 дни може да се съхрани в хладилник, покрито плътно със стреч фолио, за да не изсъхва. За по-дълго време може да се замрази, но ако е направено само с желатин, има риск след размразяване да изпуска вода.
Благодаря! Направих го с пектин и глюкоза, както препоръчахте, така че ще замразя една част 🙂