Неустоим лек десерт от сварени круши в ароматизирано червено вино. Докато ги варих, в къщи се разнасяше аромат на канела и ванилия. На моменти ми напомняше за снежна зимна вечер и чаша греяно вино в ръка. Как обичам този аромат, създаващ уют и топлина.
Все още не е толкова студено навън, това обаче не намалява удоволствието от приготвянето и консумирането на десерта.
За поширането (думата е чуждица в българският език, от английски poaching): това е процес на варене на храна във вода, бульон или вино, с добавени подправки. Обикновено по този начин се обработват крехки храни като яйца, риба, птиче месо или плодове, коити лесно могат да се разкашкат или изсушат при термична обработка. Затова е много важно температурата да се поддържа ниска и варенето да става внимателно. Така се запазва и истинския вкус на храната, която се пошира.
Подправките, които използвах, дават плътен аромат и вкус, а комбинацията им е класическо съчетание с вино и плодове. Пръчка канела, карамфил, ванилия, лимонов сок и портокалова кора. Използвах ванилия на пръчка, за по интензивен и наситен аромат. Пръчката се срязва по дължина, така, че да се даде възможност на ваниловите семенца да отделят деликатното си ухание.
Рецептата е за три круши. Защо три ли? Защото вкъщи сме двама и чакахме наш приятел за вечеря. Поширах три круши, но ако желаеш да направиш повече, просто увеличи количеството на виното и захарта.
Продукти:
- 3 круши (използвах „Масловка“)
- 500 мл червено вино (използвах вино от широка мелнишка лоза)
- 120 г захар
- 2 супени лъжици мед
- сок от 1/2 лимон
- 1 пръчка канела
- кора от 1/2 портокал
- 1 шушулка ванилия, срязана по дължина
- 1 карамфил
- 1 зрънце черен пипер
- заквасена сметана или разбита сладка сметана за гарниране
В тенджерка, в която ще могат да се поберат крушите, се изсипва виното. Добавя се захарта, медът, канелата, ванилията, карамфилът, черния пипер, лимоновият сок и портокаловата кора. Сместа се загрява на слаб огън, като се разбърква периодично докато се разтопи захарта.
Крушите се измиват. Кората се обелва внимателно. Правят се леки разрези с нож по повърхността на крушите.
След като захарта се е разтопила във виното, крушите се потапят и сместа се оставя да заври. Съдът не се покрива с капак. Варят се на слаб огън между 20-35 минути, в зависимост от размера и зрелостта на плодовете. Крушите трябва да омекнат, но да не се преваряват.
Внимателно се изваждат с лъжица. Оставят се настрана. Виното се оставя да ври на слаб огън, докато остане наполовина. Това трае около 40 минути.
Оставя се да изстине и се прецежда.
Крушите се сервират залети с винения сироп. По желание може да гарнираш със заквасена сметана или разбита сладка сметана.
Йоана, просто не спираш да ме изненадваш! 🙂
Каква е вероятността да гледаш Valentine Warner? 🙂 В негово изпълнение – дафинов лист, пръчка канела, натрошен карамфил(ао не бъркам), наситнен джинджифил(пресен), кората и сока на лимон и портокал, индийско орехче. Към виното добавя и малко бренди, захар. И всичко в тенджерката от самото начало.
Иначе това май ще е третата рецепта от блога, която ще пробвам! 🙂
Вероятността да го гледам е 100%, на снимка. 🙂
Ще разгледам рецептите му, може пък да сготвя нещо.
Здравейте, Йоана!
Строхотна рецепта. Благодаря, че сте я споделили.
Аз добавих и малко звездовиден анасон.
Поздрави,
Васка
А ако се поднесе със запечено козе сиренцее, мммм…..
Ядох порширани круши в Испания. Сега си ги приготвям всяка зима за десерт. Вкусотия!