Не знам как да започна, много се вълнувам. Вълнувам се за хората, които имат смелостта да започнат да произвеждат шоколад. Но не какъв да е шоколад, а истински шоколад. От специално подбрани два сорта какаови зърна с добавка на нерафинирана захар. И това е! Без соев лецитин, без ванилин, без извличане на какаово масло, без подобрители. Така се вълнувам! Шоколад от 100% какао.
Ако сложиш пред мен блокче млечен шоколад и блокче натурален (черен) без да се замислям ще посегна към млечния. Защото търся сладкото. Горчивото не ми е в природата. На курса за шоколад на Кулинарно училище „Меню“ стигнахме до извода, че предпочитащите млечен шоколад просто обичат сладко. Аз бях една от тях. Не го отричам. Но обичам понякога да хрупам какаови зърна или да оставя парченце натурален шоколад в устата си, да усетя вкуса, да се превъзпитам. Рецептите с натурален шоколад не се броят тук, защото в тях се смесват много продукти, които омекотяват горчивината на шоколада. Друго си е да схрускаш цяло какаово зърно. Тогава наистина разбираш какво е шоколад. И почти същото е когато опиташ Гайо шоколад – плътен, горчив, с аромат. С много аромати. Естествени аромати от какаото. Няма думи да го опиша.
Зад Гайо (от френското име Gaillot) стоят Мария и Венсан – жизнерадостни хора, с хубави намерения. Предлагат няколко разновидности шоколад в прекрасна (за мен и Вальо) опаковка и с още по-прекрасни имена.
В Jazz ще откриеш 70% от какаовите зърна Rio Caribe Superior и нерафинирана захар. Доста горчив и силен вкус, напомня ми на препечени ядки, може би кафе. Blues е по-мек, отново със съдържание на 70% какаови зърна, но тук те са от сорта Hispaniola Organic. Според мен се долавя аромат на карамел, меласа, притежава лека сладост на фона на Jazz.
И последният вид, който имах удоволствието да опитам е млечния шоколад Pop. В него присътсват от гореспоменатите какаови зърна Hispaniola с добавка на пълномаслено мляко и ядки като овес, сусам и бадеми облечени в мед. За млечен шоколад е силен и това свързвам именно с вида на какаовите зърна и технологията на приготвяне.
Тази дегустация ми се стори много по-лесна от дегустацията на вино, въпреки че за него уж полагам усилия и учебна подготовка, докато при шоколада просто ароматите се разтвориха и ги улових с лекота. Не знам защо при виното не се получава така добре и бързо. Със сигурност, в каквото и да задълбая ще трябва много практика (опитване). Хубава работа, ще речеш, ама не е точно така. Трябва познание и любознателност. Като споменах любознателност, искам да изгледаш това клипче.
В мига, в който видях това за първи път ме обзе щастие. Истинско, вътрешно, такова което не може да се опише. И такова, което те кара да направиш нещо. Нещо хубаво. Още тогава си казах „Ще опитам класическо брауни с домашното масло от сметана и Гайо шоколад.“ Тръпнех от вълнение какво ще се получи. Получи се нещо нереално. Всъщност, много реално си беше, но вкусовете са.. са.. неопределими, силни, завладяващи. Просто потъваш в това шоколадово удоволствие. Потъваш с цялата си сетивност и не може да мислиш за друго, освен за него – шоколада.
Не преувеличавам. Работя всеки ден с шоколад и изпробвам различни видове вкъщи. Когато един натурален шоколад се смеси със сметана или е в комбинация с други продукти той се омекотява, дори вече мога да кажа, че се изгубва. Изпробвах две рецепти (досега) с Гайо шоколад, със зърната Hispaniola. И в браунито, и дори в тортата, където шоколадът се смесва със сметана и меренг продължаваше да се усеща силния вкус и аромат на какаото. Онзи силен вкус, който трябва да се опита, за който няма думи.
С открито сърце мога да кажа, че това е шоколадът за всички шокоманиаци и за всички, които обичат сетивните предизвикателства.
А сега ако сложиш пред мен блокче млечен шоколад и блокче Гайо шоколад не мисля, че ще се замисля… 🙂
Брауни
Адаптирано от книгата How to Be a Domestic Goddess
В повечето рецепти с шоколад в книгите, който притежавам, се споменава „натурален шоколад, най-добрият, който може да намерите“. Е, мисля, че го намерих.
Рецептата е на Нигела Лоусън и е вариант за класическо брауни с орехи. Историята на брауни е разнолика, но най-интересните на които попаднах са за готвач забравил да сложи бакпулвер в сместа (и на мен ми се е случвало, но не е довело до нищо грандиозно и световноизвестно) и предложение на готвач за десерт подходящ за удобно хранене, ядене с ръце. Всъщност, историята в случая не ме вълнува толкова. Разни хора говорят ли, говорят, измислят си, преувеличават. Факт е, че брауни е една много лесна, бърза и хубава рецепта с шоколад. Но! Идва голямото „но“, за да ти кажа, че трябва да се спазят пропорциите, технологията, а печенето ще оставим на твоята фурна и познанията ти по нея. Няма как! Печенето на браунито е един от най-важните процеси в рецептата. Както казва Нигела Лоусън – „Разликата между доброто брауни и изсушеното брауни е само няколко минути.“ Запомни, че печенето продължава дори след като браунито е извадено от фурната. При мен точното време беше 25 минути на 180°C, както е в рецептата, която следвах.
Посочените количества са за 16 броя.
Продукти:
- 180 г масло
- 180 г Гайо кулинарен шоколад 60%
- 3 яйца
- 1 чаена лъжица ванилова есенция
- 250 г кафява захар демерара
- 100 г брашно
- щипка сол
- 150 г едро нарязани орехи
Фурната се загрява на 180°C. Подготвя се квадратна форма за печене със страни 23 см. Стените и дъното се намазват с разтопено масло или олио. Дъното се покрива с хартия за печене.
Шоколадът се настъргва и заедно с маслото се слагат в малка тенджерка. Разтопяват се на умерен огън и се оставят да се охладят леко.
Брашното и солта се пресяват. Оставят се настрана.
Яйцата и захарта се разбиват с миксер докато станат обемни и се сгъстят. Добавя се ванилията и се разбиват за кратко.
Към яйчната смес се добавя шоколадът с маслото. Разбъркват се с шпатула или с миксер на най-ниската скорост. Следва пресятото брашно със солта. Разбърква се с шпатула за кратко, колкото съставките да се смесят. Внимава се да не спадне обемът на яйцата. Накрая се добавят орехите и се разбъркват внимателно.
Сместа се изсипва в подготвената форма и се заглажда на повърхността. Пече се в предварително нагрятата фурна на 180°C за 25 минути. Повърхността на браунито трябва е с лека светла коричка, а вътрешността му да е тъмна и влажна.
След като се извади от фурната се оставя да се охлади във формата и тогава се освобождава от нея. Нарязва се на 16 парчета.
Добро утро, шоколадово момиче 🙂
Страхотно сладко настроение в този снежен ден!
Честита Баба Марта, дано си все такава румена и засмяна! 🙂
Поглеждам тук за „Добър вечер“, но все още е „Честита баба Марта“. 🙂 Нека да сме румени и засмени и така ентусиазирани като фамилия Гайо.
всичко е много интересно! добре ме подготви, защото и на мен ми предстои дегустация на тези шоколади:)
хубаво е, че човек може да си намери качествен шоколад, когато иска да приготви нещо специално, мен това винаги ме е затруднявало…
Щях да ти пиша за маслото – при мен преди време се получи много лесно и бързо с приставката за белтъци на сняг към пасатора. Беше от сметана на Президент, но по принцип не си правя масло де.
Честита Баба Марта! Здраве, усмивки и много настроение!
Мисля, че ще се видим на едно и също място, по едно и също време, с един и същ шоколад. 🙂
Честита баба Марта! И много вдъхновение!
Йоана, благодаря за подробния разказ !
Четох за този шоколад, но си мисля, че
все още няма откъде да се купи!
Иначе обичам сладко, но ще избера натуралния
шоколад!
Честита Баба Марта!
Къде ще се предлага ще пиша по-късно. Така, че стой наблизо. 🙂
Честита баба Марта, Дани!
Честита Баба Марта!Чудесни брауни!
Йоана, отлично! Както винаги.
Честита Баба Марта!
Много рядко правя рецепта 1 към 1 с видяна някъде. Тази я повторих дословно. Шоколадът беше Гайо „Blues“. Честно казано, от опаковката ми беше малко кисел, но в браунито е превъзходен. Определено това е перфектният шоколад за шоколадови десерти. Крайният резултат беше една идея по-сладък за моя вкус, но това съм си аз, на всички много им хареса. Може следващия път като го правя за себе си да пробвам с 200 гр. захар, вместо 250.
Поздравления, чудесен десерт, в който изпъква истинският вкус на шоколада! Само дето маслото ми не беше домашно, но ще се поправя в най-скоро време. 🙂
Със сметановото масло е още по-хубаво. 🙂
Blues киселее в началото и всички усетиха това на официалната дегустация в София. Определят какаовото зърно (от което е изработен шоколада) с плодови аромати. Аз намерих в него и препечена захар. Вкусовите усещания при всеки са различни.
Много се радвам за опита и за това, че браунито ви е харесало. Благодаря за коментара.
супер идея за брауни, браво
Само аз ли на разбрах къде се продава този великолепен шоколад? Нямам търпение да го опитам! 🙂
Вики, погледни в страницата Кое откъде. Търси шоколад „Гайо“. Това са магазините засега. Очакваме да се предлага и на други места.
Инке тинке ми е повече от идеално! Още в понеделник ще мина през „юрий венелин“ 🙂 Благодаря
По-вкусно брауни не съм яла! Стана чудесно с кулинарния шоколад Гайо:) Благодаря, Йоана, за подробното и последователно описание!
Много се радвам, че опита и сподели. И аз не бях опитвала по-хубаво брауни от това. 🙂 Браво за Гайо! 🙂
moje li zaharta da se smeni s biala?
Може.
Приготвих го вчера, макар и с друг шоколад, но пак стана фантастично! Благодаря за рецептата!
Изпълних всичко по рецептата, с готварския шоколад на Мария и Венсан от Гайо и се получи… приказен десерт. Последните няколко хапки тъкмо се разтопиха в устата ми със сутрешното понеделнишко кафе. Няма как седмицата да не е чудесна – с такъв старт. Благодаря ти, Йоана!
Тъкмо го направих, жестоко е.
Колко обичам да разтопявам шоколад! Това е удоволствие, сравнимо само с хапването на шоколад 🙂 А това Брауни просто се топи в устата! Уникално ароматно и вкусно (дори и да не е с Гайо шоколад 🙁 Точно каквото си представям, че трябва да бъде едно Брауни! И каквото няма никъде в София!
Малко се притеснявах за печенето, защото знам, че от нетърпение може да се получат дефекти (като напукана коричка например) и на нетърпеливците мога да кажа само: Овладейте се- струва си чакането до пълно изстиване (аз дори първоначално го оставих във фурната от страх да не се свие много бързо)
Благодаря за пореден път, Йоана! А също пожелавам и на теб още малко търпение (денят е близо, нали?) и много щастие!
Денят мина. Настъпиха безсънните нощи. 🙂
Йоана, искам да Ви честитя рожбата – да Ви е жива и здрава, само хубави моменти и емоции. Уверила си се, че няма друго такова усещане като това – да си МАЙКА.
ЧЕСТИТО!!! (Извинявай, пропуснала съм някоя публикация) Да е живо и здраво бебче, много да ви радва и нека безсънните нощи да са по-малко 😉 Много щастие и любов на тримата!
Имам въпрос за температурата на печене. Посочените градуси са за фурна с вентилатор или без?
Без вентилатор. Когато е необходимо да се включи вентилатор, споменавам това в рецептата.
Проблем ли ще е, ако не се разбият с миксер, а на ръка?
Яйцата със захарта може да се разбият и на ръка с телена бъркалка, но ще отнеме време и доста усилия докато станат обемни и се сгъстят.
Брауни по тази рецепта правим редовно вкъщи и само с кулинарния шоколад на Гайо. Ако се изпълнява точно рецептата, резултатът винаги е вкусен. Пристрастих и колегите към точно този вариант на сладкиша и толкова им хареса, че ме помолиха когато имам повод за черпене, това винаги да става с точно това Брауни! От това по-голям комплимент, здраве му кажи!
И относно печенето на вентилатор: Всеки път го правя на фурна с вентилатор и текстурата му се получава, така като е описана. Единствено намалявам времето на печене. От моите скромни наблюдения стигам до извода, че много зависи от фурната и това трябва да вземе предвид.
Йоана, всички рецепти които сме опитали от сайта създават експлозия от вкусове и предизвикват вълна от комплименти и истинско задоволство!
Вентилаторът винаги съкращава времето за печене, но аз го избягвам, тъй като в моята фурна ястието или десертът бързо покафеняват на повърхността и се създава впечатление, че са готови, а всъщност не са. Използвам вентилатора, когато ястието е почти готово и искам само хрупкава коричка. Права си, че всяка фурна е различна, точно затова времето за готвене посочено в рецептите винаги е приблизително.
Радвам се, че рецептите от блога ти харесват. Благодаря за коментара и споделянето на личния опит.
Здравей, Йоана
Много обичам брауни (и също винаги с Гайо!) и се каня да направя довечера по случай рождения ден на майка ми, който е утре.
Чудя се, ако му сложа едни размразени и отцедени вишни дали ще му се отрази добре? Мислиш ли, че може да се разводни например? Много обичам комбинация между вишни и шоколад и ми се ще да пробвам…
Предварително благодаря 🙂
Идеята е чудесна! Увери се, че вишните са добре размразени и отцедени. Може дори да ги притиснеш леко в цедката, за да се излезе повече от сока им (който може да изпиете). Също така не прекалявай с количеството им в сместа за браунито.
Весел празник!
Стана супер! Мога да изям две тави като нищо! 🙂
Направих го с готварския шоколад Emilia, тъй като нямах Гайо на разположение, а бях в шоколадова криза. Стана много вкусно, МНОГО. Не мога да разбера обаче колко меко трябва да стане? Коричката е идеална, но се опасявам, че вътре остана някак кремаво, прекалено меко.
Точно така трябва да се получи едно успешно брауни – с тънка хрупкава коричка, а отвътре меко. Понякога 2-3 минути повече печене дават не добър резултат като изсушават средата на сладкиша, а тя трябва да бъде мека и сочна.
Здравей, пробвах някой от твоите рецепти и получих отлични резултати. Пробвах браунито преди с друг шоколад с 74% и стана страхотно. Но да си дойда на думата, онзи ден както си стоях ми дойде една идея. Бях гледал едно предаване „химия в кухнята“ с Хестън Блументал, и той бише показал вариант на лавата с течен център от шоколад и синьо сирене, и каза че много си подхождат. Аз към твоята рецепта добавих синьо сирене и стана очудващо повече от добро, даже страхотно . С уважение Сашо.
Здравей, Сашо! Благодаря, че сподели впечатленията си. Да, Хестън е велик в кухнята и най-хубавото е, че обяснява защо се случва така. Аз от собствен опит съм установила, че синьото сирене за десерти трябва да е по-леко, като горгонзола, например. Тогава то не се натрапва с вкуса си, а допълва. Между другото и нашето сирене от Черни вит, в по-лека зрялост е подходящо за сладкиши или съчетание със сладки плодове. За съжаление не всеки може да си го позволи и то не заради цена, а поради малкото производство.
Днес пак направих Браунито, но този път с кулинарен шоколад Гайо. Получи се много по-интензивен шоколадов вкус (леко горчив), отколкотото с Emilia. Реших да импровизирам и го поднесох с крем от маскарпоне и марсала и ягоди. 🙂
Значи задобряваш с браунитата. 🙂
Маскарпоне, марасала и ягоди, на този десерт с плътен шоколадов вкус е много успешна комбинация. Другата е ванилов сладолед, на който също може да се добавят ягоди.
Супер е че опита рецептата с различни шоколади. Сега може да си избереш фаворит според повода или според каквото ти се яде в момента.
Здравей, Йоана!
Аз не съм голям кулинар,но редовно чета рецептите ти. Тази ми е любима,защото е бърза и лесна,а с Гайо шоколада убийствена. Вече съм я правила няколко пъти,но всеки път коричката ми се напуква. По средата на печенето се образува един голям балон и той напуква всичко. При мен трябват 20 мин да се изпече. Също така наблюдавам сместа докато бъркам-има балончета въздух в нея и никога не мога да я загладя.
Имаш ли идея защо се получава така?
Благодаря!
Здравей, Мира!
Това не е дефект при браунито, дори много често се получава така, както описваш. Важно е да не се пече твърде дълго време, за да може в средата да остане влажно, докато на повърхността да се образува хрупкава коричка. Това му е чара. Смятам, че всичко е наред.
Имай предвид, че брауни е един от десертите, които е най-добър за ядене на следващия ден от изпичането. Това просто информативно, за да си доставиш повече удоволствие.
Имам въпрос – какво правим провинциалистките, които сме на 200+ километра от София? За шоколад до София определено не мога да отида. Обикновен натурален шоколад ли да ползвам? Неприятното е, че в който и блог, който следя и влязох да потърся рецепта, все сте рекламни лица на нещо, което в малките градове го няма. Поне пишете в скоби алтернатива.
За брауни най-често се използва черен шоколад със съдържание на какао между 56-60%, но разбира се, ако обичаш по-интензивен шоколадов вкус, може да се използва и със 70% какаово съдържание. При готвенето с шоколад има едно неписано правило и то е – използвай онзи шоколад, който ти харесва да ядеш самостоятелно.
Благодаря 🙂 Днес ще пробвам рецептата 🙂 Колкото ме бива в солени ястия, така не ме бива в сладкишите и все нещо се обърква 🙂 Но както се казва – не се отказвам и продължавам. Дано днес се получи нещо 🙂
Privet, Yoana! Absoluten fen sum na tvoya blog, rezeptite ti sa neveroyatno prezizni i originalni, mersi za vdahnovenieto! Pravya brownie po sashtata rezepta, no vmesto obiknoveno, slagam brashno ot elda. Opitai, vkusat e strahoten, a osven tova se poluchava bezglutenova rezepta! Pozdravi/ Zori
Aкo се пропуснат орехите, необходимо ли е да се сменят пропорциите на другите продукти или не?
Не е необходимо.
Дъщеря ми в крайна сметка реши, че иска да е с орехи. 🙂
Току-що изпекох моето брауни, като спазих точно рецептата. Но го извадих на 20-тата минута, защото коричката започна леко да се пропуква. Дали не го препекох? Не мога да го нарежа защото е още топло. Правя го за рождения ден на дъщеря ми, който е утре. Дано не съм го изсушила! Има ли някакви индикации, които трябва да се следят докато е още във фурната, за да се разбере дали е изпечено до необходимото ниво, за да не се изсуши?
Напуканата коричка не е проблем. Не мисля, че браунито е пресушено на 20-тата минута. Едно брауни е сладкиш на следващия ден, затова изчакай до утре с нарязването.
Индикация за готово брауни е пробата, защото всяка фурна пече различно и за най-добър резултат е добре да се засече времето в твоята фурна. Времето за печене на брауни обикновено варира между 20 и 25 минути, но има много фактори, които могат да повлияят за разлика от 2 до 5 минути. Например самата фурна; металът, от който е направен съдът, в който се пече браунито; дебелината на браунито.
Мисля, че всичко ще бъде наред утре със сладкиша и все пак, може да го анализираш по-обстойно и според вашите критерии, да знаеш колко точно да го печеш следващ път. Весел празник!
Не мога да ви опиша колко страхотно е това брауни за мен! Толкова е специален! Правя го за 6-ти път, и за 1-ви път с Гайо шоколад, тъй като в моята ‘чужбина’ Гайо не се намира. Превъзходен! Благодаря
Здравей!
Няколко пъти опитах с млечен шоколад, но мисля, че това нарушава баланса на останалите продукти. С натурален шоколад получих отличен резултат (1 опит), докато с млечния няколкото опита винаги завършваха с прекалено меко или направо течно в центъра брауни.
Според теб има ли нещо, което трябва да променя като пропорция, за да получа добър резултат и с млечен шоколад?
ПП: и много ми се иска да кажа, страхотна си! Обожавам кулинарния ти стил 🙂
Не съм правила опит за брауни с млечен шоколад, но със сигурност ще бъде по-сладко и по-течно, защото млечния шоколад е по-сладък от черния и може да бъде с наполовина по-малко какаово съдържание от него.
След като прегледах няколко варианта за брауни с млечен шоколад, стигнах до следното предложение: Намали яйцата на 2 броя. Използвай два пъти по-малко захар. Добави 1 супена лъжица какао към брашното. Промени времето за печене, ако прецениш, че има нужда.
Ето и два примера, които може да последваш дословно – тук и тук. Успех! Ще се радвам на обратна връзка след новите опити.
Привет!
Макар и със закъснение, давам обратна връзка – с две яйца, 150 гр. захар и супена лъжица какао при същото време за печене, се получи много добър резултат. Благодаря за съветите 🙂
Чудесно! Благодаря за споделения опит, надявам се да бъде полезен и за други читатели на блога.
Дали може да се замени брашното с кокосово или бадемово ,овесено или някакво безглутеново?
За безглутенов вариант на брауни, опитайте тази рецепта.