Какво ще кажеш за един наистина ябълков ябълков сладкиш? Съставен основно от ябълки и сравнително рядко тесто, което просто да ги сплоти. Не можах да се въздържа да не сервирам този десерт с крем забайон, който приготвих с Вин Санто, но и подсилих още с малко коняк. По храната ми личи, че вече е есен.
Ябълковите сладкиши са популярни през този сезон и много вероятно имаш стара семейна рецепта за такъв. И аз имам, но не я използвам често, защото не е трудно в почти всяка кексова смес да се добавят малко настъргани или нарязани на кубчета ябълки. Трябва обаче да се внимава, ябълките да бъдат в добра пропорция с тестото, защото ако не са, има голяма вероятност сладкишът да изглежда недопечен, дори след час и половина във фурната. За да се избегнат такива проблеми, сладкишите с ябълки най-често изглеждат така – повече тесто и ябълки по повърхността или повече тесто и ябълки по повърхността. Може да бъдат и вътре, в малко по-голямо количество спрямо основната смес, комбинирани със сушени плодове и анасонов аромат или разбира се винаги може да се заложи на бързия, лесен и безпрепятствен вариант на сладкиша с грис, който, както изглежда, понася всякакви импровизации.
Но тук искам да ти предложа ябълков сладкиш съставен от много слоеве ябълки. Разрезът му ми напомня милфьой и защо да не наречем този сладкиш точно така – милфьой от ябълки? Резен след резен се редуват с тънък слой канелено тесто. Повърхността на сладкиша е карамелизирана, а самият той – сочен. Разбира се, че е. В него все пак преобладават ябълки. Веднага ми хрумна да го сервирам с бързия карамелен сос или още по-добре с карамеления сос с кимион по рецепта на Хестън Блументал (все някога ще ѝ дойде реда на тази рецепта, струва ми се, че изчаквам наистина подходящия десерт за нея), но после се разубедих. Продължава да ми бъде карамелено в този сезон, но тук исках нещо по-въздушно, със силни аромати приветстващи есента. Затова избрах да сервирам със забайон, приготвен с Вин Санто и просто лъжица коняк. Пък нека този сладкиш бъде сервиран за десерт в съботната вечер с чаша топъл коняк или чай. Сигурна съм, ще се усетиш есента по по-красив начин сега.
Ябълков сладкиш с крем забайон
Рецептата за сладкиша е адаптирана от iletaitunefoislapatisserie.com и lacuisinedesimona.blogspot.bg. Крем забайон е моя добавка.
За този сладкиш е необходимо ябълките да бъдат нарязани на тънки филийки. Най-доброто, което може да се използва е мандолина или V-образно ренде. Аз използвам тази мандолина. Би могло ябълките да се нарежат на тънко с добър нож и сръчна ръка.
За печене използвам квадратна форма със страни 20 см, но би могло да се използва кръгла форма с диаметър между 20 и 23 см.
Сладкишът е добър за ядене в деня на изпичане. Може да се съхрани до 2-3 дни в хладилник, като преди сервиране се темперира на стайна температура.
Сосът забайон е подходящ за приготвяне преди сервиране или до 2-3 часа преди това. Ако не разполагаш с Вин Санто, използвай всяко едно ликьорно или подсилено вино, което харесваш като вкус и аромат. Ако сладкишът ще се сервира на деца и алкохолът трябва да се пропусне, приготви крем Англез или лесен карамелен сос, вместо забайон.
За 9 порции.
За сладкиша:
- 1 кг ябълки, нарязани на четвъртини и след това на филийки с дебелина 3 мм
- 30 г кафява захар + 40 г за формата
- 2 големи яйца, със стайна температура
- 30 г разтопено масло + 30 г за формата
- 100 г брашно
- 5 г бакпулвер
- 130 мл прясно мляко, със стайна температура
- 1 чаена лъжица канела
За крем забайон:
- 4 жълтъка
- 50 г захар
- 50 мл Вин Санто или друго ликьорно или подсилено вино
- 1 супена лъжица (15 мл) коняк (по желание)
Фурната се нагрява на 180ºC. Дъното и стените на квадратна форма със страни 20 см се покрива с хартия за печене. Намазва се с разтопено или много меко масло и се поръсва със захарта.
Ябълките се обелват и се нарязват на четвъртини. Почистват се от семенниците. Всяка четвъртина се нарязва на тънки филийки, с около 3 мм дебелина. Поставят се в голяма купа.
За тестото яйцата и захарта се смесват в купа и се разбиват с миксер докато увеличат обема си и се сгъстят. Добавя се разтопеното масло, последвано от предварително смесените брашно, бакпулвер и канела. Полученото тесто се разрежда с прясното мляко, като се разбърква на ниска скорост с миксер или на ръка с телена бъркалка. Трябва да се получи тесто малко по-гъсто от палачинково (с консистенция на боза).
Към ябълките се изсипва тестото и се разбъркват внимателно, така че да попадне тесто между всички резени. Сместа се изсипва в подготвената форма и се изравнява. Формата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Сладкишът се пече 50 минути.
След като се извади от фурната, сладкишът се оставя да се охлади напълно, преди да се извади от формата. Когато сладкишът е охладен, внимателно се изважда от формата и се поставя върху дъска за рязане. Нарязва се на 9 парчета.
За крем забайон всички продукти се смесват в съд за водна баня. Съдът се поставя върху тенджера с едва къкреща вода. Съставките се разбъркват непрекъснато с телена бъркалка, докато кремът стане обемен, пухкав и се сгъсти.
Сладкишът се сервира със забайона и се декорира със изсушени цветни венчелистчета.
Още рецепти с ябълки
- Печена свинска наденица с ябълки и боровинки
- Канелен кекс с ябълки
- Свинско руло с бекон и ябълки
- Салата от зеленолистни със сини боровинки и козе сирене
- Сладкиш с ябълки и дюли
- Аманташен, ушите на Аман или пакетчета от фино бисквитено тесто с различни пълнежи
- Салата от печена тиква с ябълки, орехи със заатар и таханов дресинг
- Крем супа от тиква с джинджифил, куркума и запечени семена със заатар
- По-добрият тарт Татен
- Най-добрите латкес + три предложения за сервиране към тях
- Салата Уолдорф
- Галет с чедар, ябълки и розмарин
- Печено брюкселско зеле с тиква и бекон + вариации
- Пай с круши или ябълки
- Палачинки с рикота и конфитирани ябълки с портокал
- Мини коледни пайове
- Канелени рулца с ябълки и глазура от крем-сирене
- Тарталети от бързо многолистно тесто с тиква, ябълки и карамелен сос
- Ябълкови тарти с карамелен сос с кардамон и канела
- Ябълки на клечка в млечен карамел и солени фъстъци
Други рецепти за сладкиши
- Класическо клафути с череши
- Канелен кекс с ябълки
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Пастиера наполетана – неаполитански великденски сладкиш
- Брауни със сушени смокини и орехи
- Сладкиш с ябълки и дюли
- Веган овесени барчета с праскови
- Обърнат сладкиш с шамфъстък и ревен
- Лесна морковена торта
- Празничен мраморен кекс
- Овесени барчета с пресни череши
- Лесен сладкиш с ягоди
- Бананов (или тиквен) кейк с шоколад
- Двойно шоколадовите мъфини на Даниел и вариация за шоколадов кейк
- Брауни със сусамов тахан и халва
- Шоколадов кейк с меренг, лешници и малинов сос
- Чийзкейк с рикота, таитянска ванилия и мармалад от череши
- Шоколадова Павлова с шоколадов крем и плодове
- Лесен шоколадов сладкиш с череши
- Ефирен десерт с шамфъстък, ягоди и рози + съобщение
Здравей Йоана,
Както винаги отварям сутрин блога ти и настроението за седмицата е повишено.
Ще го направя и ще споделя. 🙂
Мдааа, сладко и много добре изглеждащо. Но да знаеш Йоана, че и лютите ти чушлета са превъзходни.
Аз пак да питам за пособията вместо за продуктите и начина на приготвяне, защото съм в непрестанен процес на оборудване. Формата откъде е?
Поздрави и благодаря за всичко!
Формата е тази, от Сладката къща.
Ако част от ябълките са дюли какво ли би станало….
Хм, бих опитала с любопитство. И вероятно ще поръся сладкиша с кафява кристална захар, преди да го изпека.
Хареса ми сладкиша:)
Би ли ме ориентирала къде да видя предни публикации, че нещо не намирам, а нямам възможност да влизам често.
На началната страница, след последните показани публикации, долу в дясно има бутон „По-стари публикации“. Така се връщаш хронологично на предишните рецепти.
Отделно в менюто на блога, което е най-отгоре на началната страница може да разглеждаш цялото съдържание по категории и по снимки.
Също по категории, може да разгледаш всички рецепти най-отдолу на началната страница. Същите категории пък се намират в дясно, когато не си в начална страница, а си в публикация. Разгледай новия дизайн на блога по-подробно и ще се ориентираш.
Здравей Йоана! Благодаря за рецептата. Както винаги изглежда неустоимо вкусно, но за съжаление нещо на мен не ми се получи 😞. След 1 час печене, добре се зачерви отгоре и изглеждаше прилично, но като го прехвърлях в сервирна чиния забелязах, че отдолу е леко влажен и после като го разрязах тестото между ябълките сроеше глетаво и леко мокро. Чудя се аз ли нещо съм объркала, още ли е трябвало да се пече, ябълките ли са били много влажни?!?
Хубавото е, че гостите ми бяха само мъже, германци и май им хареса, изядоха го, надявам се не само от любезност.
Не знам какво се е случило, ще трябва да ми помогнеш малко. Като начало имам няколко въпроса, но всичко, което се сетиш докато приготвяше сладкиша ще бъде от полза.
В силиконова форма ли пече сладкиша?
Беше ли фурната предварително нагрята, преди да сложиш сладкиша?
Ябълките бяха ли в достатъчно количество? Тестото между тях по принцип почти не се забелязва в сладкиша, това ме кара да си мисля, че са били по-малко спрямо сместа или по-дебело нарязани.
Ако формата е била по-малка, сладкишът е бил по-дебел, съответно не се е изпекъл добре.
Привет! Признателна съм за бързия отговор. Значи тестото има ролята на лепило. Наистина, при мен се получи доста по-висок. Пекох го в загрята фурна с вентилатор, на 180, но ползвах кръгла форма (не силиконова), която може би е 18 см. в диаметър. Друго, с което може да съм развалила крайния резултат, е това, че измих ябълките още веднъж, след като ги обелих (бяха събирани от земята и доста змърсени). И накрая бакпулверът – нямам идея колко са 5 гр. и сложих на око.
Ще трябва да пробвам рецептата отново 😃
Разбрах! Не добре изпеченото тесто е следствие на съвкупност от фактори. Ето и тях с моите забележки:
1. На първо място е допълнително овлажнените ябълки, с измиването им след нарязването. Ако ти се наложи да го направиш пак, не е достатъчно просто да се отцедят, а ги попий с кухненска кърпа или хартия и се увери, че няма останала вода.
2. Височината на сладкиша оказва влияние на времето за печене, независимо дали е този или някой друг. Старай се да използваш форма с размера, който е зададен в рецептата, а когато това не е възможно, бъди подготвена за увеличаване и намаляване на времето за печене, съответно когато формата е по-малка или по-голяма. И все пак, това не винаги може да работи добре, затова е хубаво да се спазват условията по рецептата.
3. Количеството набухвател също може да бъде причина за не добре изпечен сладкиш и то не само ако е по-малко, но и ако е в прекалено голямо количество. Нека започнем тук с основен урок: 5 грама бакпулвер = 1 чаена лъжица бакпулвер. Но, тук има и нещо съществено – всички мерни единици изразяващи се в чаени и супени лъжици се отнасят до мерителни чаени и супени лъжици, а не до лъжиците с които си бъркаме чая/кафето и си ядем супата. Съветвам те, ако често приготвяш печива да си закупиш такива. Продават се в по-големите супермаркети, Метро, Джъмбо, Икеа. Обикновено са в комплект и съдържат мерки от 1/8 чаена лъжица до 1 супена лъжица.
При мен ябълките на повърхността станаха много вкусни. В средата обаче бяха като недопечени.
Следващият път това количество бих го изпекла разстлано в тавата на фурната на тънък слой и бих прежалила визията на сладкиша за сметка на по-добър вкус.
.
След края на вечерята от 9 парчета останах 3. Много благодаря!
Промяната, която направих, беше във вида брашно. Използвах пълнозърнесто от спелта и увеличих печено с 10 минути.
Благодаря за споделения опит.
Йоана, колко време ти беше необходимо за крема забайон, защото аз го бърках по инструкциите около 30 минути и не можа да се сгъсти много-много?
30 минути ми се струва доста време. Ако сложиш съда с жълтъците и захарта на водна баня, която вече къкри леко, сместа се сгъстява за не повече от 10 минути. Трябва да получиш сос с консистенция на палачинково тесто.
По-безвкусно нещо от този „сладкиш“ не бях ял! И изобщо как ти се изпече? Следвах стриктно рецептата, но на тези градуси и за това време нищо не стана. После увеличих фурната на 220 С и след още 20 мин леко стегна. Не съм правил забайон-а, може би с него ще е по-различно, но поред мен захарта си е малко. Ябълките не са чак толкова сладки и не могат да компенсират.
Йоана, дали няма грешка в количеството на захарта? Аз сложих 100 грама и се получи точно описаната от теб консистенция. Изпече се добре и не беше много сладък.
Няма грешка. Сладкишът не е твърде сладък. Добре е да се заложи на сладки ябълки. Благодаря, че обърна внимание.
Привет! Имам един въпрос, дали би се получило хубаво, ако върху изречения и добре охладен сладкиш, добавя тънък слой домашно приготвено дулсе де лече? Върху него бих поръсила с малко орехи и после да се сервира с крема? Дали би се получило?
Въпрос на вкус, но след като ме питаш, използвай само дулсе де лече с орехи. Кремът ще бъде излишен.
Само да споделя, че рискувах. Покрих сладкиша с дулсе де лече, след това поръсих с много ситно смлени орехи. Поднесох с крем забайон. Е, много има хареса на всички. Благодаря за рецептата 🙂
Напоследък, Йоана, много често черпя идеи и вдъхновения от твоя блог! Снощи приготвих този сладкиш, който се получи толкова лек и вкусен! Увеличих с 1/2 продуктите, тъй като формата ми е 25 см. Увеличих и времето за печене, но не заради дебелината, беше си сравнително нисък, а заради несъобразителността ми, режейки ябълките, да поставям резените в купа с вода. Уж с идеята да не покафеняват, но влагата по тях удължи процеса. В крайна сметка, всичко се получи чудесно! Замених крема Забайон с топка ванилов сладолед върху всяко парче сладкиш – мммммм!! На сладост лично на нас (имахме гости, които също го харесаха много) ни допадна много.
Здравейте, Йоанна!
И аз съм фен на блога и рецептите Ви.
За съжаление и при мен този десерт не се получи.
На дъното остана влажен, както и някак мокър в слоевете между ябълките.
Аз използвам бадемово брашно, може би това е причината. Също мисля, че сложих малко много бакпулвер. Една чаена лъжица.