Хубаво е да използваме храни, когато те са в сезона си, но някои от тях се предлагат за толкова кратък период, че не винаги успявам да ги използвам за всичко, което искам да приготвя с тях. През пролетта това най-често ми се случва с пресния грах и ревена, които дори не се предлагат навсякъде и едва ли не трябва да ги дебна по пазарите и някои хранителни магазини. Което е малко жалко, защото и двата зеленчука са ми вкусни, и с двата могат да се приготвят много и разнообразни храни. Затова, когато видях пресните стръкове ревен, веднага грабнах един килограм от тях без да имам конкретна идея точно в този момент, но набързо отложих плановете за вечеря и десерт за следващите 2-3 дни. Докато се прибера у дома след пазара, също толкова набързо си припомних какво още искам да опитам с него.
Хубавото на ревена е, че може да се използва както за солени ястия, като аз го предпочитам в сосове към свинско месо, така и в пикантно сладко-кисело чатни върху брускета със синьо сирене. При десерти с него, той дава много свежест, като с това ги прави по-малко сладки, а един любим десерт, в който използвам ревен са тези прекрасни тарталети. И макар че пъстрите червено-зелени стръкове са много подходящи за пълнеж на пай или красиво подредени върху сладкиш, този път реших да направя нещо друго с тях.
Идеята ми дойде именно от тяхната свежест, която исках да използвам в нещо лесно и не особено ангажиращо, без да се налага да адаптирам рецепти или да добавям повече захар за компенсация на киселинността му. Така съчетах два много познати и ясни за мен сладкиша в едно. Понеже вече бях правила опит за тарт Татен, с ревен на мястото на ябълките (на снимката долу) и знаех какво да очаквам, първо използвах тази идея за карамелизиран плод от тарта, като по същата техника сготвих ревена щадящо в карамел.
След това, вместо да го покривам с ронливо маслено тесто, реших да използвам лесната кексова смес от сладкиша с ягоди, чиято рецепта знам, че винаги работи добре. Намерението ми беше за обърнат сладкиш, който не е много сладък, но е ароматен и свеж. Свежестта идва от ревена, разбира се, а прекрасните аромати на карамел, ванилия и лимонова кора допълних с добавянето на шамфъстък в сместа. Той носи и допълнителна текстура в сладкиша, която контрастира с хрупкаво на пухкавата смес и омекналия ревен.
Колкото и да е красив в суров вид обаче, добре сготвеният ревен, независимо дали в десерт, сос или чатни загубва първоначалната привлекателност от цветове, а привидно грубата му и твърда структура бързо омеква под топлината. Ако се разбърква по-енергично или по-дълго време той се разкашква, което е добре при мармалад, сос или чатни, в които се търси по-кремообразна консистенция. При десерти с него, обикновено стремежът е тези привлекателни цветове от суровият му вид да се запазят, но в случая с този сладкиш, от първоначалната карамелизация последвана от печене, те няма как да се задържат. Разбира се той е вкусен, поел достатъчно захар от карамела, така че да запази свежия си вкус без да бъде утежняван от прекалена сладост, но вече обърнат върху кексовата смес, ярките цветове са се загубили.
Затова при подобни случаи правя следното – нарязвам отделно 1-2 стръка ревен на парчета 3-4 см, поръсвам ги с 2-3 супени лъжици захар и ги запичам във фурната 10-12 минути на 180ºC без да разбърквам. Така ревенът се сготвя, леко подсладен е и запазва формата си. След като изстинат, парчетата могат да се използват за допълване и декорация не само на този сладкиш, но и на всеки един друг с подходящи за ревена аромати. Тук включвам всякакви ванилови и цитрусови кексови смеси, пандишпан, кексове с бадеми, тарталети, многолистно тесто, Павлова и разбира се върху ванилов или ягодов сладолед.
Тази последна стъпка не е включена в рецептата по-долу, но я препоръчвам за по-красиво представяне на сладкиша, защото винаги, ама винаги първо се храним с очите си. Виждайки ярките червено-зелени цветове на ревена, хубаво настроение изниква и това може да накара всеки един да го опита. А аз не само опитвам, аз се наслаждавам на тази пролетна идея и приканвам и теб.
Обърнат сладкиш с шамфъстък и ревен
За форма 20 см или 8-10 порции.
За ревена:
- 500 г стръкове ревен, нарязани на парчета с дължина 4 см
- 60 г захар
- 25 г студено масло, нарязано на кубчета
За кексовата смес:
- 100 мл прясно мляко + 2 чаени лъжици лимонов сок
- 1 голямо яйце, със стайна температура
- 100 г захар
- 100 мл олио с неутрален вкус (от гроздови семена, рафинирано слънчогледово или рапица)
- 1 чаена лъжица ванилов екстракт
- настъргана кора от ½ лимон
- 130 г брашно
- 60 г ситно смлян шамфъстък
- 1 чаена лъжица бакпулвер
- ⅛ чаена лъжица смляна морска сол
Подготовка на ревена
Тиган с незалепващо покритие се нагрява на умерен към силен котлон. В него се добавя захарта и се оставя да се разтопи като се разбърква внимателно. Готви се докато се получи карамел със светъл кехлибарен цвят. Тиганът се отстранява от котлона и към карамела се добавя маслото. Разбърква се докато се разтопи. Тогава се добавят парчетата ревен и се разбъркват с карамела. Тиганът се връща на котлона и ревенът се готви 4-5 минути на умерен котлон. За това време се разбърква 1-2 пъти много внимателно, за да не се разкашка. Ревенът трябва да омекне леко, но да запази формата си. Тиганът се отстранява от котлона и се оставя настрана докато се подготви кексовата смес.
Приготвяне на кексовата смес и изпичане на сладкиша
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се форма с подвижни стени с диаметър 20 см. Дъното и стените на формата се покриват с хартия за печене, която се напръсква със спрей за печене.
Прясното мляко се смесва с лимоновия сок и се разбърква хубаво. Оставя се настрана докато се сгъсти с консистенция на айрян.
Яйцето се смесва със захарта и се разбива с миксер докато увеличи обема си и се сгъсти. Към него се добавя олиото и се разбива отново. Добавят се сгъстеното прясно мляко, ваниловият екстракт и лимоновата кора. Всичко се разбърква хубаво.
Отделно се смесват брашното, шамфъстъкът, бакпулверът и солта. Сухите съставки се добавят към течните и се разбъркват с шпатула хубаво.
Сготвеният ревен се изсипва на дъното на подготвената форма за печене и се разпределя равномерно.
Върху него се изсипва кексовата смес и се заглажда на повърхността. Формата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и сладкишът се пече 40 минути или докато дървена клечка забодена в центъра на слакиша излиза чиста и суха.
Когато сладкишът е готов се изважда от фурната и се оставя да се охлади във формата за поне 30 минути. След това се обръща внимателно в сервизна чиния или поднос. Хартията за печене се отлепя и сладкишът се оставя да се охлади напълно.
Съхранява се покрит в хладилник 3-4 дни.
Още рецепти с ревен
Други рецепти за сладкиши
- Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)
- Класическо клафути с череши
- Канелен кекс с ябълки
- Брауни с бадеми и горски плодове
- Пастиера наполетана – неаполитански великденски сладкиш
- Брауни със сушени смокини и орехи
- Сладкиш с ябълки и дюли
- Веган овесени барчета с праскови
- Лесна морковена торта
- Празничен мраморен кекс
- Овесени барчета с пресни череши
- Лесен сладкиш с ягоди
- Бананов (или тиквен) кейк с шоколад
- Двойно шоколадовите мъфини на Даниел и вариация за шоколадов кейк
- Брауни със сусамов тахан и халва
- Ябълков сладкиш с крем забайон
- Шоколадов кейк с меренг, лешници и малинов сос
- Чийзкейк с рикота, таитянска ванилия и мармалад от череши
- Шоколадова Павлова с шоколадов крем и плодове
- Лесен шоколадов сладкиш с череши