Всеки народ си има традиции и това ястие е част от празничната трапеза в северния регион на Мароко. В събота, еврейските семейства се събират заедно за да празнуват шабат. Това е денят от седмицата, който е отреден за почивка. Приготовленията започват от предната вечер като се прави вечеря, която включва определени ястия. Масата се застила с бяла покривка, слагат се два големи свещника, гарафа с вино и хляб. Религията налага каква храна да се сготви и точно как да се приготви.
Телешките кюфтенца са много популярни в тази част на Мароко и по специално в Танжер. Приготвят се често за празничните съботни вечери. Гарнират се със сос от целина, грах и артишок. Използват се традиционни подправки като шафран, джинжифил и индийско орехче.
Продукти за кюфтенцата:
- 400 г телешка кайма
- 1 филия бял хляб
- 1 яйце
- 1 глава лук
- 1/2 връзка магданоз
- 1 щипка сушен смлян джинджифил
- 1/2 чaена лъжица куркума
- 1/2 чаена лъжица настъргано индийско орехче
- сол и черен пипер
Продукти за гарнитурата:
- 400 г замразен грах
- 1 глава лук
- 1/2 връзка листа целина
- 1 щипка шафран
- 50 мл зехтин
- сол и черен пипер
За кюфтенцата, хлябът се накисва във вода. Отцежда се. Лукът и магданозът се нарязват ситно. В купа се смесват каймата, хлябът и яйцето. Добавя се лукът, магданозът и подправките. Омесва се хубаво и се оставя за 30 минути. Оформят се малки кръгли кюфтенца. Оставят се настрана.
Шафранът се накисва в 400 мл. вода.
За гарнитурата, лукът се нарязва на ситно. Задушава се в 2 супени лъжици зехтин. Към него се добавя половин чаена чаша от шафрановата вода и грахът. Посолява се със сол и черен пипер. Ако е нужно се добавя още вода да покрие граха и се вари 10-15 минути.
Дъното на тенджера, в която ще се готвят кюфтенцата се покрива с половината листа от целина. Върху нея се нареждат кюфтетата, заливат се с останалия зехтин и шафрановата вода. Посоляват се със сол и пипер и се покриват с другата половина от целината. Оставят се да врат на среден огън около 20 минути.
Сервират се със соса с целина от варенето и сварения грах.
Ако можеше и теленцата да са заклани кашерно съвсем автентично щеше да е:)
Страхотна рецепта! Благодаря:)
Kasherno e evreiskia vid osvetena hrana, sigurno imash predvid „halal“, koito e miusiulmanski mu variant! 😉
Йоана, звучи страхотно. Имам един въпрос – предлагат ли качествена телешка кайма и изобщо някакво хубаво телешко в София?
Нина, честно казано, не знам. Каймата, с която направих кюфтенцата купих от Елемаг. Насипна е, изглеждаше много добре с естествен червен цвят (искам да кажа, че не беше боядисана) 🙂
Хубаво телешко съм вземал от един сирийски магазин за месо на женския пазар .
Забелязах че това май е единствената ти рецепта с кайма, и бих се радвам ако публикуваш повече такива.
Поздрави.
Мароканска кухня звучи много добре 🙂
Под рецепти с кайма имам предвид нещо предимно с телешко или овнешко кълцано месо де, а арабите безпорно знаят как да го приготвят 🙂
Иначе умирам и за индийска кухня , но определено не е по силите на средностатистическият нашенски кулинар.
Да и аз много обичам , да дегостирам тези ястия.
Да харесвам тази кухня.
Рецептата ми звучи много приятно, но имам един въпрос – кюфтенцата на снимката ми изглеждат по като запечени, отколкото като сварени. Как си го постигнала?
Наистина изглеждат така на снимката. Куркумата и шафранът им придават подобен нюанс сякаш са изпечени. Но и месото е само телешко и съответно по-червено от свинското или от обичайното съотношение на свинско и телешко в каймата.
Хубава рецепта, нежен вкус.
Пропуснах цялото количество целина – някак не се съчетава с грах в моите представи.
Варих всичко заедно, добавих от себе си 12-14 сърцевини артишок, сока на един лимон и толкова малко копър ( 2-3 стръка), че да не изпъква.
Определено, ястието е по-вкусно на следващия ден.