Има и неща, които не обичам да правя в кухнята. Едното от тях е да пържа. Второто е да чистя печката след пържене. Пред силно нагорещеното олио се пържа и аз, като от време на време усещам бодежи по кожата от пръскащата мазнина. Затова и рядко приготвям ястия, в които термичната обработка е именно тази. Освен това, ако включа и здравословния аспект предимно да варя, задушавам и пека, то аз измислям начини да пропусна елемента с висенето пред тигана.
И тук отново се връщам на картофите, по твое желание и приготвих картофени кюфтета със сирене. Варианта, в който избягвам да ги пържа е да ги наредя в тава и да ги запека в силна фурна. Не знам точно защо, но сега реших да се върна към начина, по който и баба, и мама приготвят тези кюфтета. Приготвени в тигана, вкусът им е по-различен, почти го бях забравила. Но това, заедно с картофената салата е едно от нещата, които често се приготвяха вкъщи, от момента, в който извадехме картофите от градината, та чак до ранна зима, когато касетките със запаси в мазето започнеха да намаляват.
И така, моите картофени кюфтета със сирене са тук. Никога не съм предполагала, че ще включа тази рецепта в блога. Всичко това заради теб, който следиш изкъсо какво пиша и обещавам. 🙂
Картофени кюфтета със сирене
От посочените продукти се получават 14-16 кюфтета.
За подправки избрах пресен магданоз, чубрица и индийско орехче. Може да се заменят или допълнят със салвия, мащерка, розмарин или риган. Да се добави лют пипер и кимион.
Продукти:
- 700 г картофи
- 200 г сирене
- 1 яйце
- 50 мл прясно мляко
- 1/2 връзка магданоз
- 1 чаена лъжица сушена чубрица
- щипка индийско орехче
- сол и прясно смлян шарен пипер
- галета за овалване
- олио за пържене
Картофите се сваряват и още топли се обелват. Намачкват се с преса за картофи. Към тях се добавят натрошеното сирене, прясното мляко, яйцето, нарязаният на ситно магданоз, чубрицата, индийското орехче, сол и пипер на вкус.
Всички съставки се омесват добре. Оформят се 14-16 топки и се овалват в галета. Топките леко се сплескват между дланите. Не ги правя много тънки.
Олиото се загрява добре. Кюфтетата се пържат от едната страна докато станат златисто кафяви. Внимателно се обръщат и се запържват и от другата страна.
Наистина ли?
харесвам вашата рецепта
Опитай да сложиш цялата смес в намазнена тава и да я опечеш на фурна. Аз така правя всякакви „мързеливи“ магданозени, картофени, тиквени и други зеленчукови кюфтета, та дори и миш-маш и си спестявам пърженето. После нарязвам запечената смес на квадрати и ето ти ги кюфтенцата.
Шоколадов крем -Франция
Разтопин на водна баня 20 гр шоколад разбивам с 1 чаша масло и 3 с.л.захар.Прибавям постепенно 3 жълтъка като сместа непрекъснато се бие а после и 3-те белтъка, разбити на сняг.Изсипваш в мазна форма и оста.вяш до другия ден. Обръщаш в чиния и гарнираш със сметана.Тази рецепта се изпълнява от двама и е с френски вкус.
Това каква връзка има с картофените кюфтета?
Йоана, аз пека кюфтетата на фурна! Слагам хартия за печене, малко зехтин отгоре, просто да е леко мазно и слагам кюфтенцата. Може да залепнат малко, но в пъти по-полезни от пържените стават.
А ако се пекат на фурна, овалвате ли ги в галета?
Може да се овалят, а може и така да ги оставиш.
Сега се сетих, че може да се овалят и във фини овесени ядки.
Определено ще пробвам и в тиган, и във фурна.
Благодаря за рецептата! Понеже аз бях помрънкала за нея, се извинявам ако съм ти загубила времето с нещо твърде …обикновено, да речем 🙂
ПОЗДРАВИ,много:))
Щом рецептата вече е в блога, а ти си радостна, времето не е било загубено. 🙂
Странни хора..изглежда все едно искате да давате съвети на Йоана как да си направи печени кюфтета,а тя много ясно е отбелязала,че по принцип ги прави именно така,но този път е решила да заложи на класиката с пърженето,определено има разлика във вкуса и няма нищо лошо от време на време да си затваряме очите за здравословното хранене и да си припомняме аромата на детството..Тя ви е предложила своя вариант на едно класическо ястие и едва ли не се получава,че щом е нещо по-простичко и достъпно,а не е изпълнено със странни съставки и подправки не е достойна за публикация рецепта..
Аз мисля, че с коментарите не се дават съвети, а се споделят какво са направили дамите и как се е получило. Приветствам това, защото аз например бих го направила и с печене и с пържене, а после ще правя сравнение. И все пак адмирации за предложената рецепта от Йоана. Благодаря.
Докато четох горните коментари, мислех същото, което е написала Ели.
Йоана, благодарим за хубавата рецепта!
Oshte sam na rabota , dovechera menuto shte bade – kartofeni kiufteta . Blagodaria za ideiata.
Любими семейни… щом са картофени, няма как да е по друг начин 🙂 Ей така, на шега, без да скаш, ми реши пролема с вечерята тази вечер. Сместа е пухкава и вкусна, олиото се загрява 🙂
Станка, Рос, добър апетит! 🙂
Много приятна забравена рецепта, благодаря за хубаво поднесеното подсещане! Определено ще я приготвя точно по този начин 🙂
И аз искам да ги опитам .
Обещавам. 🙂
Довечера и аз ще направя, и без това имам едно магданозено песто което трябва да „внедря“ някъде 🙂
Ще ги направя обаче и с тиквички…
През цялото време докато ги пържех нещо ме глождеше и накрая установих, че това което им е липсвало, е било малко карамелизиран праз или лук според сезона.
Въпреки това са прекрасна добавка към една салата и чаша Шардоне 🙂
М-м-м, карамелизиран лук в кюфтенцата… Как не се бях сетила? 🙂
Йоана, към тази ти рубрика имам една молба – яйца по панагюрски! Вчера си поръчах в един ресторант и ми ги донесоха пържени (?!) Ако случайно имаш муза и време….:)) Поздрави
В ресторант, значи? Защо се учудваш? Така е по-лесно. 🙂
Ще намеря време, обещавам.
Направо е изумително как пуширани яйца могат да се продават пържени. Ми кое им е панагюрското тогава??? Червен пипер и нишестено псевдокиселомляко?
предложение да вметна за по-нискокалорично 🙂 във форма за мъфини
За тези, които не обичат да клечат до тигана – пробвайте във вариант – приготвяме кръгли кюфтенцата – като топка за тенис – и едно по едно в потопената кошничка на фритюрника – при мен се получават перфектни! Дано само Ви е по-малък фритюрника, защото почти винаги след това мазнината трябва да бъде сменена.
Zdravei, Joana!
Samo da kazha, che predi dva dni napnavih kjuftetata. Samo che spored men te trjabva da se napravjat mnogo po-malki, zastoto inache ne mogat da se izparzhat otvatre. Pone na men mi otne tsjala vechnost, dokato stanat gotovi. Inache rezeptata e mnogo idejna. Mersi!
Здравей Киара. Според мен не е необходимо дълго пържене на кюфтетата, защото съставките, от които са направени са вече готови за кунсумация. Искам да кажа, че не са сурови.
Все пак е въпрос на вкус. Аз ги предпочитам с хрупкава коричка и консистенция на картофено пюре отвътре. 🙂
Da, taka e, samo, ako izkljuchim surovoto jaitse. 🙂
извинете невежеството ми, но яйцето в картофената смес ли се слага или е за запръжката с галета?
С право коментираш това. Текстът към рецептата е редактиран. Яйцето се добавя в сместа за кюфтетата.
На тефлонов тиган, без мазнина (добавям малко зехтин в сместа). Става перфектно! Поздрави.
Благодаря ти Йоана за тези хубави рецепти и съвети.
Иаз правя често картофени кюфтета. Не слагам в сместа мляко, но задължително настърган лук, чер пипир, чубрица, кимион, сирине и магданоз.
Панирам ги в брашно и яйце и стават върховни. Пробвайте.
Синът ми като беше малък казваше – „Кюфтета, ама от картофи“.
Спазих рецептата стриктно и кюфтетата ми се пръснаха в тигана 🙁
Според мен или сместа е била суха и кюфтетата са се разпаднали или картофите са били прекалено воднисти.
Другото важно нещо е мазнината в тигана да бъде добре нагрята преди кюфтетата да започнат да се пържат. Също така да се изчакат достатъчно преди да се обърнат от другата страна. Хубаво е да се правят по-малки, за да се обръщат по-лесно и да не се разпадат.
Сортът картофи също дава значение.
И на мен ми се е случвало. Предпочитам да ги сложа във фурната и да не се суетя около тях. Опитай така.
Днес ще правя картофени кюфтета, обаче сварих картофите вчера и май направих грешка… Чудя се дали да ги затопля отново (не са белени) или да ги настържа с ренде, след като вече са студени?
Не смятам, че ще бъде фатално да се използват студени. Настъргани на ренде е добра идея. Не ги затопляй.
Така направих, благодаря, Йоана! Е, консистенцията не е като пюре, но.. пак са вкусни. Хубава рецепта!
За да не ви се пръскат кюфтетата оставете сварените картофи в хладилника за 2-3 часа.
И моите се пръснаха, а във фурната не ги харесвам. Не стават за ядене, става само мазника така, като се пръснат. Дали ще помогне, ако преди да ги изпържа сложа кюфтенцата в хладилника за да стегнат малко?
Йоана, благодаря ти за прекрасните рецепти и снимки. Ти си уникален готвач и представяш храната си по невероятен начин! Продължавай в същия дух, аз съм на 21 години и досега никой не ме е карал да готвя така, както твоите рецепти. Всичките са ми любими!
Може да опиташ с хладилника.
Вида на картофите също е от значение. Не познавам сортовете добре, а и на пазара никой няма кой да ти каже, какво точно продава, но съм обявила червените картофи (жълта сърцевина и червеникава кора, дребни като цяло) за универсални.
Добре би било картофите, които се използват да бъдат по-нишестени, не воднисти. Както и след като се сварят да не се оставят да киснат във водата, а да се извадят веднага и да се обелят и смачкат докато са топли. Разбира се, че парят, използвай кърпа в която да ги придържаш в едната ръка.
Другото, което помага е да не се пържат в много мазнина. Трябва малко на дъното на тигана, а тигана трябва да се загрее добре. Не ги закачай често докато се пържат, изчакай да се образува хубава коричка и тогава ги обърни внимателно от другата страна. Използвай тефлонов тиган и дървена шпатула.
Много обичам всякакви зеленчукови кюфтета, но до момена каквито и да съм правила винаги сместта става много лепкава и е невъзможно да се оформи кюфте и да се оваля в галета. Накрая естествено „замазвам“ ситуацията като ги пооформя с лъжица и във фурната, но някакси ми е недовършена работата 🙂 спазих рецептата дословно и пак същото стана, а картофите не бяха воднисти… Преди опитах бобени, от тиквички – цедих сместта, добавях хляб и какво ли не ми казваха за вариант, но все същото. Има ли нещо, което пропускам или все случвам на неподходящо качество на продуктите?
Йоана, страхотен блог, с много идеи и прекрасни рецепти, винаги да си пазиш желанието за експерименти и артистичността 🙂
Значи при теб проблемът е обратен. Сместа не е суха и ронлива, а твърде влажна, така ли?
Всяка една смес би се държала различно (в зависимост от използваните зеленчуци), но в този случай може да добавиш в нея малко овесени ядки и да изчакаш известно време докато поемат част от влажността.
Опитай да добавяш течните съставки към сухите и зеленчуците по малко докато получиш подходяща консистенция. Например ако в рецептата се съдържат две яйца, добави само едно и наблюдавай. Или ако яйцето е едно добави само белтък или само жълтък. Може да пропуснеш други течности като прясно мляко, например.
Кюфтенцата станаха страхотни.Спазих изцяло рецептата, само че я направих двойна.Изпържих ги.Все пак не всеки ден правя картофени кюфтета ,че да ги пека във фурната.Има си ястия за фурна, има си и за тиган, тази рецепта определено влиза в тигана.Благодаря за прекрасната идея, Йоана.
Наскоро приготвих сместа за тези кюфтета, после я сипах цялата в тавичка, настъргах отгоре кашкавал и запекох. Стана много вкусно и не висях до тигана в тая жега.
Наистина понякога има хора, които успяват да развалят радостта от вкусно приготвената храна.Едва ли си искала, Александра.Радвам се за вкусотията, която си приготвила и затова, че си си спестила „висенето“ до тигана.
Здравейте! И от мен един въпрос, ако ги печем на фурна…на колко градуса и колко за време да ги сложим? Благодаря предварително!
В предварително нагрята фурна на 180 градуса за 20-25 минути или докато станат готови. Наблюдавай ги, във фурната бързо изсъхват. Може да намажеш дъното на тавата обилно с мазнина и да ги обърнеш от другата страна по средата на печенето.
Ясно, благодаря много.
Благодарим ви, за невероятната рецепта, изпробвахме я, и резултата излезе перфектен и доста вкусен 🙂
На мен винаги ми се разпадат картофените кюфтета 🙁 А страшно ги обичам. Може би ще пробвам рецептата на фурна…. И дано не се разпаднат този път.
Za da ne vi se razpsdat kartofenite kufteta ,varete obelini i narqzani kartofite i do kato sa goreshti slojete po nai barziqt nachin vsichkite neshta naprimer samo dva jaltaka i sireneto i chbrica i malko sol .Namachkai vdichko do kato oste e toplo i na pravi na kufteta i vsqko edno po odelno v galeta zadaljitelno se parjay sas beltaci v goreshto olio do zlatista korichka na salfetki da stoqt okolo 10 m.Az samo taka gi pravq i dosega ne sa mi se praskali :):):)
Seriozno li
Receptata e ot Svetla kovacheva Marakesh
Браво, Йоли… Една прекрасна рецепта, 100% ефективна… Аз си ги приготвих на ФУРНА и станаха просто уникални… Искам да попитам само в сместа мога ли да сложа други зеленчуци освен картофи, като БРОКОЛИ, КАРФИОЛ и т.н…? Мерсиии 🙂
Може, защо не. Добави сварени и добре отцедени зеленчуци, за да не стане твърде влажна сместа за кюфтетата. Ако това се случи добави галета, овесени ядки или малко брашно.
sinat mi gi obojava
prodaljavaite v sa6tia duh.
Рецептата е добра, но искам да споделя моя опит.Съставките които ползвам са същите, само че слагам една ситно нарязана глава лук.Сварявам картофите необелени от вечерта.Оставям ги да изстинат и след като ги обеля ги настъргвам на ренде.Слагам същите съставки, оформям ги на топки и ги слагам в хладилника.На с другия ден преди обяд ги вадя и ги пържа оваляни в брашно и след това в яйце.Наистина олиото трябва да е добре загрято.Не съм пробвала да ги овалям в галета, но ще опитам.
ako slojite narqzan rozmarin i kari sa prevazhodni
Поздрави на всички фенове на Йоанна,
Направих кюфтетата, като спазих рецептата дословно – станаха уникални…няма такива кюфтета, напомнят ми за времето, когато баба ми беше жива, точно такъв вкус имаха – благодаря ти Йоанна за спомена!
Като четох въведението към рецептата, ти споменаваш картофена салата, има ли някакъв шанс да я споделиш с нас?
Аз много обичам картофена салата, но никога не ми се получава добре.
Благодаря и бъди здрава
Хм, замислих се, че нямам универсална рецепта за картофена салата. Добавките към нея са според сезона и с каквото разполагам на момента. Най-често след като ги сваря и обеля ги нарязвам на кубчета и към тях добавям пресен или червен лук, нарязан на полумесеци, или праз лук. Понякога слагам магданоз или копър. Дресингът е от зехтин, ябълков оцет и сол, като понякога добавям горчица и/или заквасена сметана.
Погледни още вариантите на баварска картофена салата с краставици и виенска картофена салата
Други салати с картофи, просто за вдъхновение:
Пъстра зимна салата
Салата от печени пресни картофи и репички с билково песто
Два варианта на Нисоаз
Пресни картофи със салвия и песто от левурда
Сега подготвям за публикация и още една салата с картофи, в която има зеленолистни и пушена риба.
Днес приготвих кюфтенцата , само че някои ми се раздробяваха при пърженето установих ,че са тези пържени до златисто а не по препечените дали това е причината или пък че картофите ми бяха 548гр а не 700гр .
Преди да започнех със пърженето се замислих за количеството олио ,което ще ми е необходимо по точно дали да ги покрива до половината мислейки си ,че и така средната част на Кюфтенцата ще се изпече и затова първият ми опит бе във малка човенена тенджерка със олио покриваща кюфтенцата до половината вклучих газовия котлон и зачаках олиото да започне да пръска малко,считайки че е загряло добре, макар че не бе е сигорно тей като имаше няколко капки вода във тенджарката и може и те да са причината за пръскането на олиото преди то да е достигнало желаната температура .И въпреки всичко не ми се получиха добре както очаквах златисти или цели или леко припечени .Затова преминах към следващият варянт ,пържене на тефлонов тиган със по малко олио и резултатът бе по – добър ,въпреки че за да не ми се раздробяват толкова трябваше да ги запържвам малко повече .
Има ли начин да не ми се раздробяват при обръщането и да са златисти а не препечени до тъмно ?
Колко мазнина или колко трябва да ги покрива кюфтенцата ?
Благодаря .
Ще започна от това, че консистенцията на сместа е била по-мека и рядка, заради не правилното съотношение на сухи и течни съставки. Нормално е при по-малко количество картофи, но с 1 яйце, сместа да се раздробява лесно. Това първо.
За пърженето може да се използва тефлонов тиган с малко мазнина в него, но загрят на силен котлон. Без да има излишна мазнина и без реално да става пържене, кюфтенцата се запичат от двете страни до златисто-кафяво, като се обръщат с лопатка.
Другият начин е същинско пържене в маслена баня, така че кюфтетата да плуват в нагорещената мазнина. Но условието тук е много добре загрято олио – на 190 градуса. Също така при пържене в маслена баня не трябва да се добавя голямо количество от това, което се пържи, за да не спада температурата на олиото. При този вариант на пържене е по-удачно кюфтенцата да се направят кръгли и да се овалят в яйце и прясно смлени хлебни трохи или галета.
Преди всичко, смятам, че основната причина кюфтетата да се разпадат е неправилните пропорции на продуктите.
Много добре се получиха.Много съм доволна,ще ги направя пак.Благодаря.
Йоана, каквото и да съм пробвала от твоите рецепти, винаги се е получавало и сега пак ще ти се доверя. За първи път ще пробвам картофени кюфтета с индийско орехче! И защото четох коментарите, смятам да разделя сместа на две части и едната да изпържа, а другата да изпека, и ще тестваме разликата. 🙂 Вече съм сложила да варя картофите…
Стават много вкусни ,но аз панирам в яйце и брашно/галета/,а за гарнитура към тях млечно-чеснов сос.