Краят на юли е, богатството от сезонни продукти продължава да расте, а с тях и огромното ми желание да включа всичко в менюто, да бъде толкова пъстро, колкото свежи разнообразни зеленчуци ще има до края на есента. Втурнала съм се презглава да приготвям от всичко, което попадне пред очите ми, сякаш да не изпусна момента, защото той наистина ми се струва много кратък.
В един такъв миг от изобилието на лятото ми харесва да готвя с млечна царевица. Виж какво ново с нея открих. Сигурна съм, че ще ти се хареса и ще може да го включиш в менюто веднага.
Тази рецепта, създадена от автора на книгата New England Open-House Cookbook е най-новото ми откритие, с което допълвам репертоара ми от рецепти с млечна царевица, които приготвям в този сезон. Начинът на сервиране е интересен и става в самите листа обвиващи царевицата. Те се оформят като лодка, която авторът нарича кану. Няма да взимам това под голямо внимание, защото по-впечатляваща част за мен е комбинацията от продукти, която прави това ястие запомнящо се.
Зърна млечна царевица се смесват със сушени домати и манатарки към които се добавят маскарпоне и жълти сирена и се запичат с овкусени със зехтин хлебни трохи докато сирената се разтопят и всички аромати се обединят. Пресният босилек винаги ми е бил любим с млечна царевица, а тук ми харесва изключително. Би могло да се замени или допълни с мащерка в тази рецепта и ще се радвам да споделиш впечатленията си, ако решиш да го направиш.
При всички положения, не забравяй че храната е за споделяне, което винаги носи щастливи моменти в нашия живот. Приготви я с удоволствие и я сподели с любимите хора. С тази рецепта ще направиш и тях щастливи, обещавам. И не забравяй виното. Последното, което опитах с тази рецепта е Kendall-Jackson Vinters Reserve Chardonnay и много ми допадна. (Това е моя препоръка и не е реклама.)
Лодки от царевица с манатарки, сушени домати, босилек и сирена
Рецептата е адаптирана от книгата New England Open-House Cookbook.
Опитах я в няколко вариации – със сушени манатарки, както е описана от автора ѝ и с пресни, когато веднъж на седмичния ми пазар открих от тях и реших че няма да изпусна този шанс да ги включа. И двата варианта са описани в рецептата.
Опитах я и с различни жълти сирена – чедар, кефалогравиера, пармезан, пекорино – и всички те са прекрасно допълнение към млечната царевица, солените и концентрирани сушени домати и ароматът на манатарката. Хубаво е, когато се използва твърдо жълто сирене като пармезан и пекорино, да се смеси с меко жълто сирене, което се топи хубаво. Описвам вариациите в самата рецепта.
В цялата комбинация единствено ми липсваше чесъна, затова след първото приготвяне на рецептата от книгата започнах да добавям от него.
Хлебните трохи за завършване са любим елемент и то не само тук. Препоръчвам да се използва панко, но ако не намериш и смляна среда на престоял бял хляб е добро решение. Не пропускай да овкусиш трохите със зехтин – така ще станат още по-хрупкави след изпичане.
За 4 порции
- 4 кочана млечна царевица с листата
- 2 супени лъжици зехтин
- 2 глави шалот или 1 малка глава жълт лук, нарязан на ситно
- 2-3 скилидки чесън, нарязан на ситно
- 2 стръка пресен лук, нарязан на ситно
- 100 г пресни манатарки, нарязани на кубчета или 30 г сушени манатарки, накиснати в малко вряла вода, отцедени и нарязани на ситно
- 6 големи половинки сушени мариновани в зехтин домати, нарязани на ситно
- 100 г маскарпоне
- 100 г зрял бял чедар, кефалогравиера, или комбинация от полутвърдо жълто сирене като кашкавал и твърдо жълто сирене като пармезан или пекорино, настъргани
- 2 стръка пресен босилек, листата се отделят и нарязват на ситно
- сол и прясно смлян черен пипер
- 20 г трохи панко или трохи от престоял бял хляб
Подготовка на царевицата
Външните две три листа на царевицата се отделят и се изхвърлят.
Вътрешните листа се издърпват внимателно едно по едно надолу, но без да се късат, а да се задържат в основата заедно. Премахва се свилата от горната част на царевицата.
Кочанът царевица се отделя в основаната, като отново се внимава листата да останат заедно.
От листата се прави лодка – отделят се 2-3 листа от единия край. Върховете на останалите листа се събират и се връзват, колкото да се задържат заедно и да се образува лодка. Ако в основата на листата има голям кочан, той се изрязва с нож.
Подготвените лодки се подреждат в съд за печене.
Царевицата се изрязва с нож от кочаните по следния начин. Взима се един кочан и се поставя в по-дълбока и широка чиния. С остър нож се изрязват зърната в близост до кочана от върха до основата. Като се завърта кочана, от него се отрязват всички зърна. Трябва да се вземе под внимание формата на кочана и ъгъла на рязане, за да не се срязва самия кочан в основата на зърното или за да не остава част от зърното на кочана.
Подготвената царевица се оставя настрана. Кочаните се изхвърлят.
Приготвяне на плънката
За плънката всички зеленчуци се нарязват, подготвят се подправките.
При вариант с пресни манатарки: манатарките се нарязват на кубчета.
При вариант със сушени манатарки: манатарките се накисват във вряла вода за 10-15 минути. Отцеждат се хубаво и се нарязват на ситно.
И при двата варианта: в широк тиган на умерен към силен котлон се нагрява една супена лъжица от зехтина. В него се добавя шалотът и се сотира 2 минути като се разбърква често. Добавят се чесънът и пресният лук и се разбъркват около минута или докато чесънът отдели от аромата си, а лукът започне да завяхва леко. Тогава се добавят манатарките и се готвят 2-3 минути за пресните и около минута за сушените.
Добавят се царевицата и сушените домати. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер. Готвят се с често разбъркване 4-5 минути или докато царевицата започне да пука, да придобива съвсем лек цвят. Тиганът се сваля от котлона.
Към зеленчуците се добавят маскарпонето и босилекът и се разбъркват хубаво. Добавя се настърганото сирене (или сирена, ако се използват няколко) и отново се разбърква хубаво.
Със сместа се пълнят подготвените лодки от листата на царевицата. Ако не искаш да използваш листата на царевицата за печене, може сместа да се изсипе в подходящ съд за фурна и да се изпече в него.
Лодките може да се подготвят един ден предварително до този етап и да се изпекат на следващия, преди сервиране. Съхраняват се покрити в хладилник и се изваждат на стайна температура 20-30 минути преди печенето.
Изпичане на лодките
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан.
Трохите панко или хлебните трохи от престоял хляб се смесват с останалата супена лъжица зехтин.
Трохите се поръсват върху плънката в лодките непосредствено преди печенето. Лодките се слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се запичат 25-30 минути или докато сиренето се разтопи и придобият приятен цвят на повърхността, а краищата на листата царевица трябва да изглеждат като изсушени.
Сервират се топли със зелени салати и/или салата от домати с риган.
Още рецепти с царевица
- Млечна царевица на грил с масло и босилек
- Кесадия с царевица, бекон и кремообразна салца с авокадо
- Лятна салата с тиквички на грил и билково сирене
- Зеленчукови кюфтета само с две съставки
- Студена супа от царевица с кокос и авокадо
- Супа със заешко месо, елда и царевица
- Пълнени есенни картофи
- Царевичен грис и мътеница
- Звезди, сирене, спокойствие
- Топла салата с киноа
- Пикантен кафяв ориз с червен боб и царевица
- Царевични крекери
- Запечени пилешки филенца с царевица и домати
Други рецепти със зеленчуци
- Скарпача – тоскански тънък тарт с тиквички
- Домати по провансалски с крутони и пресни билки
- Магданозени кнедли
- Кюфтета от тиквички и млечен сос с пресни билки
- Превъзходно печено зеле
- Най-добрите печени сладки картофи
- Картофен гратен Дофиноа
- Киш с кора от картофи и пълнеж с манголд
- Салата от спанак с печени сладки картофи и билков дресинг със сусамов тахан
- Картофи Анна
- Киш с червено цвекло (с вариант за безглутенова основа)
- Безглутенов тарт с броколи
- Летни зеленчуци на грил със сладко-кисел дресинг и билкова киноа
- Крем супа от печени сладки картофи с рикота и пикантни семена
- Кремообразна супа от броколи с чедар
- Тарт Татен с червено цвекло и салца верде с магданоз
- Печени зеленчуци с лабне, солена гранола и портокалов дресинг
- Сотирани гъби с кафяв ориз и песто от кейл
- Кесадия с царевица, бекон и кремообразна салца с авокадо
- Тиквички на грил с лабне и солена гранола
Уникално добре се получи. Само замених маскарпонето с френско безсолно крема сирене и манатарките с култивирани печурки.