Обикновените продукти винаги могат да се доведат до необикновени вкусове, а най-много харесвам, когато за това не се изискват специални умения, уреди или добавки. Точно това се случва с обикновените моркови, които само с няколко подправки достигат едно по-високо ниво на вкуса си. И не само, че са достъпни целогодишно, но и са отличен избор за допълване на зимните празнични менюта.
Изпечени до карамелизация и със засилване на естествената им сладост, обогатени с подправки и допълнени със свежия вкус от зърна нар, тези моркови са много добра компания както на печени меса, така и в салати. Виж как!
Често пека зеленчуци и естествената им карамелизация ми харесва по принцип. Също така често ги овкусявам с билки, понякога за обичания от мен печен карфиол добавям кимион и червен пипер на люспи, друг път залагам на по-силни източни вкусове от гарам масала или поръсвам накрая с египетска смес дука. Ала търсейки идеи какво ново като гарнитура да добавя към печено месо, реших да опитам тези моркови, защото са подправени различно от обичайното, което правя. И ми станаха любими!
Тези моркови ми станаха любими и защото се приготвят бързо, и разбира се, защото цялата им повърхност е карамелизирана леко, а крайчетата на някои от тях стават приятно хрупкави. Естествената им сладост се допълва с малко мед, но по-забележителното е добавянето на смлени зърна кориандър. Смленият кориандър има приятен лимонов аромат и затоплящ вкус, които много добре допълват кореноплодните. Завършват се с мащерка и сусам, които аз оставям да се запекат с морковите в последните пет минути от приготвянето им. Преди сервиране се поръсват със зърна нар, които с плодовата си свежест уравновесяват сладкия вкус. Това е прекрасна гранитура към празничните рецепти с месо в този сезон.
Тъй като ми попаднаха различни цветове моркови, за целите на тази публикация използвах тях. Разбира се може да се използва само един вид, като обикновено това са от най-познатите оранжеви моркови.
Тази гарнитура е подходяща за всички видове месо – свинско, телешко, агнешко, птиче и дори за риба. В зависимост от това как е сготвено и какви подправки са му добавени, както и според личните предпочитания, мащерката при морковите може да се замени с розмарин или салвия, или да се добави прясна мента накрая, наравно със зърната нар. В една от последните ми вариации, към морковите с мед и кориандър добавих розмарин, мащерка и портокал, чиито аромат също много си подхожда с морковите. А и цялата комбинация носи коледни аромати.
Но освен като гарнитура към месо, тези моркови могат да допълнят и голяма купа със зеленолистни салати. А ако се добавят някакви сварени зърнени или бобови, тогава се получава от онези богати есенно-зимни салати, които много харесвам. Ето затова ги обожавам! Начинът на приготвяне е един е същ; винаги запазвам меда, зърната кориандър и сусама; добавям от онези билки, с които разполагам в момента. Мога да използвам тези изпечени моркови по различен начин всеки път, така че всеки един път да имам усещането за нещо ново и много вкусно.
Печени моркови с мед, зърна кориандър и мащерка
Рецептата е адаптирана от thecafesucrefarine.com с малки промени.
За 4-6 порции.
Продукти:
- 800 г моркови
- 2-3 супени лъжици зехтин
- 2 супени лъжици течен мед
- 1 ½ чаена лъжица смлян кориандър
- сол и прясно смлян черен пипер
- 1 супена лъжица нарязана прясна мащерка
- 1 супена лъжица сусам
- зърна нар за сервиране
Фурната се нагрява на 230ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се голяма тава с хартия за печене.
Морковите се обелват и нарязват на пръчици. Изсипват се в тавата и към тях се добавят зехтинът, медът, кориандърът, сол и черен пипер на вкус. Разбъркват се хубаво с подправките и се разпределят на един ред в тавата. Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат 10 минути. Разбъркват се, за да могат да се допекат равномерно и отново се разпределят на един ред. Допичат се още 15-20 минути докато омекнат и започнат да се карамелизират по краищата.
В последните 5 минути от печенето се добавят мащерката и сусамът, като морковите отново се разбъркват с тях и отново се разпределят на един ред в тавата до края на печенето.
Сервират се топли поръсени със зърна нар. Ако ще се добавят към зеленолистни салати, тогава се охлаждат на стайна температура, преди да се смесят с тях. Таханов дресинг е много подходящ в случая.
Още рецепти с моркови
- Богата есенна салата със зеленолистни и печени зеленчуци
- Морковени мъфини за закуска или празничен къпкейк за десерт (без глутен, с възможност за без захар)
- Гъста бобена супа с манголд
- Печени свински котлети с горчица и моркови с джинджифил
- Салата с печена тиква, моркови и киноа
- Друг вариант на салата от моркови с мента и фурми
- Морковени кексчета с кокос и фурми
- Яйчени мъфини със зеленчуци
- Кремообразна супа от броколи с чедар
- Печени зеленчуци с лабне, солена гранола и портокалов дресинг
- Лесна морковена торта
- Бавно готвени говежди ребра във вино и качамак с жълто сирене
- Салата от моркови с мента, бадеми и фурми
- Пуешко филе с кореноплодни зеленчуци и грейви сос
- Салата с лимец, печени кореноплоди и кейл
- Печени пилешки бутчета с карфиол, билки и сирена
- Бавно готвена агнешка плешка със зеленчуци
- Зеленчукови кюфтета само с две съставки
- Печени моркови, таханов сос с джинджифил и куркума, египетска смес дука
- Печен свински джолан с хрупкава кожа и грейви сос