Още преди да настъпи пролетта започнах да търся по-интересни рецепти с агнешко месо и се сетих за една британска класика. Тя не е толкова популярна като рибата с пържени картофи или чай със сандвичи в пет следобед, но е запомнящо се ястие от английска кухня. Разбира се с много вариации, но самото име подсказва, че се приготвя с агнешко месо. Това е пълнежът. Самият пай обаче, който по-често се асоциира с тестена ронлива кора, тук е завършен с картофено пюре. За моето семейство това е прекрасна гозба, а за мен може да бъде добър начин да използвам не толкова скъпи парчета агнешко месо или дори останалото месо от печенето на агнешка плешка или бут, както се споменава някъде в класическите варианти.
Беше отдавна, когато приготвих една по-различна версия на този пай, а тя включва говежда кайма, вместо агнешка. Докато начина на приготвяне се запазва, разликата в месото променя името на пая и от shepherd’s pie с агнешко той вече става cottage pie с говеждо (или друго месо). Не отдавна опитах една от версиите на Джейми Оливър за овчарски пай, който приготвих разбира се с агнешка кайма и включва грах към останалите обичайни зеленчуци. Това е любимия вариант на Даниел, просто защото той обича грах, но и като цяло придава по-свеж вкус на ястието.
След това опитах по-изчистен вариант на овчарския пай, който приготвих с агнешка кайма, но добавих панчета и завърших с картофено пюре, което овкусих с ароматизиран с розмарин зехтин. Беше също прекрасно, а от всичко си правя извод, че както и да се приготви това ястие, то винаги ще бъде толкова вкусно, колкото го направим ние самите. В някои случаи паят дори се поръсва с настъргано жълто сирене, но аз го предпочитам без тази добавка.
Сега ти предлагам изчистената версия на този пай. Така е по-лесно да се импровизира върху нея, когато сме в настроение за нещо по-различно. Просто добавяме един или два различни зеленчука; може да подсилим вкуса с малко пушен бекон; може да използваме подправки, които обичаме.
Това, с което трябва да се съобразим е вкусът на агнешкото месо и нека той бъде пътеводителя към нововъведенията. Всичко, което расте през пролетта ще бъде подходящо, макар и в този случай да избягаме от идеята за класически вариант. Но пък защо да ни е важно това?
Необходимо е да направим пая толкова вкусен, колкото ние си го представяме и да използваме онези продукти, които обичаме и са в сезона си.
Овчарски пай
Рецептата е адаптирана от jamieoliver.com със съвсем малки промени.
За 6 порции.
Продукти:
- 1 кг агнешко месо от плешка, едро смляно с месомелачка или в кухненски робот
- 2 супени лъжици брашно
- 2 супени лъжици зехтин
- 1 глава червен лук, нарязан на ситно
- 2 стръка селъри, нарязан на кубчета
- 1 средно голям морков, нарязан на кубчета
- 2 скилидки чесън, нарязан на ситно
- 1-2 стръка розмарин, нарязан на ситно + допълнително за завършване
- 2 супени лъжици пресен джоджен или мента, нарязани на ситно
- 400 г домати от консерва или пресни, нарязани на кубчета
- 250 мл зеленчуков бульон или вода
- 1 кг картофи
- 200 мл прясно мляко, затоплено
- 50 г масло
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. В тенджера се загрява зехтинът на умерен към силен котлон. Добавят се лукът, селърито, морковите и чесънът. Разбъркват се 5-6 минути докато омекнат. Тогава се добавя агнешката кайма и се запържва 3-4 минути докато промени цвета си. Добавя се брашното и се разбърква хубаво, така че месото и зеленчуците да се покрият с него. След това се добавят зелените подправки, доматите и бульона. Когато заври, сместа се прехвърля в подходяща тава (трябва да бъде по-дълбока) и се слага на средна скара в предварително нагрятата фурна. Пече се 1 час.
През това време се приготвя картофеното пюре. Картофите се обелват и нарязват на едри кубчета. Заливат се с вода и се добавя малко сол. Слагат се на силен котлон докато водата заври. След това котлонът се намалява до умерен и картофите се варят 20 минути или докато са напълно готови. Отцеждат се хубаво от водата и се намачкват с преса за картофи. Към тях по малко се добавя прясното мляко и накрая маслото. Опитват се и ако има нужда се посоляват със сол.
Картофите се разпределят в тавата върху агнешкото със зеленчуците. На няколко места се забождат стръкчета розмарин. Паят се връща във фурната и се запича вече на 200ºC за 20 минути или докато стане със златист цвят на повърхността. Сервира се топъл.
Още рецепти с агнешко
- Пълнено агнешко бутче със спанак, сушени плодове и шамфъстък
- Бавно печен агнешки бут с ароматно масло, лук и резене
- Бавно готвена агнешка плешка със зеленчуци
- Биряни с агнешко месо
- Агнешко с пресни картофи, карамелизирани моркови с репички и рукола, салца верде
- Агнешки кюфтенца, хрупкави печени тиквички с пармезан, млечен сос с карамелизиран лук и мента
- Печен агнешки бут и хрупкави билкови картофи
- Печен агнешки бут и оризов пилаф
- Агнешко бутче с рози и шафран, печени пресни картофи и аспержи, майонеза със сусамов тахан и сумак
- Царевични пити с квас, агнешко със сумак и млечен сос с маточина
- Агнешко с пармезан и салата от френска леща
- Гъста агнешка супа с кисело мляко и шафран
- Агнешки кюфтенца и таханов сос с шамфъстък
- Мини пайове с агнешко месо
- Гергьовден на село
- Агнешко с ароматна коричка запечено с картофи и моркови
Други рецепти за пайове
- Галет с ягоди, моцарела и балсамова редукция
- Галет с череши и рикота с мед, лимон и мащерка
- Пай с горски плодове
- Пай с круши или ябълки
- Как да си направя плодов пай – пълнежи, оформяне на решетка, печене
- Как да си направя тесто за пай
- Мини коледни пайове
- Пай с тиква
- Лавандулов грис и къпини в хрупкави кори
- Ягодов пай с мента и меренг
- Пай с дюли
- SOS – Холандски ябълков пай и ванилов сладолед
- Банофи пай, но без пай и рецепта за грахам крекери
- Милопита – гръцки ябълков пай
- Пай с праскови
- В очакване на лятната ваканция
- Лимонов пай
- Черешов пай
- Ягодови тарталети и Мини пайове с ябълки
Най-важното при овчарския пай е да внимаваш да не те хване овчаря, докато му ядеш пая!
Обожавам това ястие!
Класика!
А освен „селъри“, целина слага ли се?
А може ли да заменя морковите с „карроти“?
А вместо лук, може ли „онионс“, че нещо да звучи по-фешън така?
Здравей, Йоана! Как процедираме ако оползотворяваме опечено вече агънце, останало от вечерята, примерно? Едва ли ще трябва да се готви дълго. Нямам опит, та се чудя… Поздрави!
Ако се използва вече сготвено агнешко месо, нарежи го или го накъсай на по-малки парчета. След като се сотират зеленчуците, добави доматите и пропусни или намали бульона. Готви известно време докато се сгъсти. Тогава добави агнешкото месо и го остави само докато се затопли. После продължи по рецептата.
Много се хареса! Точно с остатъците от Великденската плешка. Добавих лимонова кора, защото обичам:)
Звучи вкусно! Благодаря за споделянето, Алекс!