Примамлив златист цвят, месести и сочни. Представих си ги обвити в ароматен зехтин и сладък лук. Ненатрапчив, леко солен вкус на прясно козе сирене, напев на полска мащерка и зелени връхчета от магданоз. Устата ми се напълва със слюнка, усещам брашнената коричка на изпеченото тесто, а капка от соковете на плънката в него се стича бавно към брадичката. Този блян ме следваше няколко дни, докато разбера, че тази картина не може да отмине просто така, не може да остане само във въображението ми. Тя трябва да се вкуси.
От няколко дни се заглеждам в гъбите, които се предлагат на пазара. Като че ли не си падам особено много по гъби. Дори избягвам ястия с гъбени сосове, у дома не съм приготвяла гъби не помня от кога, навън поръчвам рядко и избирателно. Не знам откъде е тази особеност в мен. Не е като да не съм ходили в гората за гъби като дете и да не сме намирали ароматни манатарки. Не е като да не съм се радвала на всяка открита бяла шапчица в изсъхналата купчина оборска тор, изхвърлена в самия край на селото. Не е като да не съм се наслаждавала на панираните от мама пърхутки или пролетната супа от челядинки. Ох, челядинки! Може би тях много ги обичам. Обаче не съм яла, пак не помня откога.
Продължавам да разглеждам гъбите, този път твърдо решена да си тръгна с някакво количество от тях. Очите, обонянието ми и някакъв внезапно придошъл усет ме подканят към онзи жълтеникав цвят, който вече си представих в тигана като примамлив и златист, с блестящи капки зехтин и аромат на горски мъх и сухи листа. Устата ми отново се напълва със слюнка. Взимам от гъбите и в емоционален пристъп им се радвам като на открито само от мен съкровище. Грабвам и една китка магданоз, от най-пресния с вирнати клонки, изглеждащи в моите очи щастливо, сякаш предусетили намислената комбинация.
Докато приготвям тестото за тортилите се изпълвам с нетърпеливо очакване, което за радост не трае дълго. Сотирам гъбите и лукът, обличам ги в аромати на мащерка, чесън и вино, и придавам лека пикантност с прясно смлян черен пипер. Тортилите стават една по една, но бързо за около две-три минути всяка, подготвям сиренето и нарязвам магданоза на едро. Искам да почуствам хладния аромат на пресните листенца върху топлите гъби.
От разнеслите се ухания едва се сдържам докато правя няколко финални кадъра. Хм, Вальо също. Идва ред на очакваната наслада. Въображението от вкусове и аромати се превръща в реалност върху небцето. Капка от соковете на плънката се стича по брадичката ми. Този път наистина.
Пшенични тортили с гъби пачи крак и козе сирене
Рецептата за пшенични тортили е адаптирана от tasteofhome.com
Посочените дози са за 4 порции.
За пшеничните тортили:
- 170 г бяло брашно
- 1/4 чаена лъжица сол
- 1 супена лъжица зехтин
- 100 мл вода, със стайна температура
- бучка масло за тигана
В купа се смесват брашното и солта. Добавят се зехтинът и водата. Замесва се меко тесто. Меси се върху леко набрашнен работен плот за 10 минути докато стане гладко и еластично. Покрива се с кухненска кърпа и се оставя да почине за 10 минути.
Тестото се разделя на 4 равни части. Оформят се на топки. Всяка топка се разточва на кръг с диаметър 18 см.
Широк тиган с незалепващо покритие се нагорещява на умерен към силен огън. Дъното се намазва с малко масло. Слага се един разточен кръг тесто и се запича за около минута – две докато придобие цвят от долната страна и се надуе от горната. Обръща се от другата страна и се запича за още около минута. Пренася се в затоплена чиния и се покрива с кухненска кърпа за да не изсъхва и да стои топла. Така се приготвят и останалите три разточени кръга, като преди да се сложат в тигана, дъното му се намазва с малко масло.
За плънката:
- 1 глава лук, нарязана на ситно
- 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
- 200 г гъби пачи крак, добре измити и хубаво подсушени
- 1 супена лъжица зехтин
- 1 супена лъжица масло
- 50 мл сухо бяло вино
- 1 чаена лъжица нарязана прясна мащерка
- 1/4 връзка магданоз, нарязан на едро
- 180 г кремообразно козе сирене
По-големите гъби се нарязват на две или четири, така че всички да бъдат с еднакъв размер.
Широк тиган се нагрява на умерен огън. Добавят се зехтинът и маслото. Изсипват се гъбите и се сотират за 2-3 минути. Добавя се лукът и заедно с гъбите се готви за още 2-3 минути докато гъбите започнат да придобиват цвят, а лукът омекне. Към тях се добавят чесънът и мащерката. Разбъркват се 2 минути докато отделят ароматите си. Изсипва се виното и се оставя да заври. Вари се няколко минути докато течността се изпари и гъбите останат на мазнина. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер.
Сервиране: Върху всяка тортиля се разпределя по 1/4 от гъбената смес. Поръсват се с раздробеното козе сирене и нарязан пресен магданоз. Тортилите се загъват на две или се навиват на руло. Сервират се веднага.
Еее, не, няма такова поетично описание на аромати и вкусове!
„…китка магданоз, от най-пресния с вирнати клонки, изглеждащи в моите очи щастливо,…“
„…обличам ги в аромати ..“
„…да почуствам хладния аромат на пресните листенца върху топлите гъби…“
Не мога да не те цитирам Йоана. Прекрасно описание и рецепта, която всеки би бил изкушен да пробва!
Благодаря ти 🙂
рецептата за тортилите е убиец!! (:
Нямах гъби и пробвах с друг сос
1) това са пече
2 моркова (нарязани на кръгчета илиивици)
6/7 маслини (накълцани)
2)това се смесва/пасира
кофичка кисело мляко
половин ч.л. копър
2 скилидки чесън
2 резена лимон
200 грама сирене
1 ч.л зехтин (по желание)
– Печените моркови и маслини се смесват с част от соса и после се изстудяват
– Върху полвината тортила се слага чистия сос, а върху др. половина се слага соса с морк. и масл.
Добавят се маруля или айсберг/нарязани крастаяици/кръчета червена или зелена чушка (може и червен лук) и това е :))
амм забравих..
към соса с кисело мляко добавям и половин ч.л. горчица
отивам в гората за гъби 😛 , че и този сос трябва да се пробва/ забърка :))
Страхувам се да бера горски гъби:) Но много обичам пачи крак. Затова неминуемо идва и вечният въпрос: на кой софийски пазар, може да се намерят тези гъбки, че мен не са ме срещали? Благодаря:)
На Женския пазар е благодат. Има разнообразие и в хипермаркетите.
Здравей Йоана,
Имам един въпрос, който е по-скоро с практическа насоченост.. С моята половинка не сме много по виното и почти не купуваме такова. Все пак в не малка част от рецептите виното присъства като елемент, който придава аромат и вкус на ястието и не ми се иска да го изключа от рецептата. Мислиш ли, че с тази цел бих могла да използвам бутилка вино съхранявайки я в хладилника за по-дълго време и да разчитам, че ще мога да я използвам и за други рецепти? Че няма да става за тост – то е ясно, но как стои въпроса с готвенето? 🙂
Аз сега, когато не пия вино правя точно така. Съхранявам една бутилка в хладилника и я използвам, когато е удачно при готвене. Все пак гледай да не се застоява дълго след отварянето й, а и може да опиташ малка чашка по време на вечеря. 🙂
При всички положения избери хубаво вино, а не такова, което е предназначено за готвене. Ако пазаруваш от специализиран магазин, може да се допиташ до консултантите, като им обясниш твоя случай.
Ааа..ОООО изглежда много вкусно – и вярвам в превъзходният им вкус. А за /челадинките/ ще почакаш , имаш ги – но..оо чак на пролет.
Тортилите ще направя! При такова поетично описание кой не би запретнал ръкави 🙂 Но тъй като вкъщи не обичаме гъби, можеш ли да ме насочиш към някоя семпла вегетарианска плънка? Още от сега благодаря!
Карамелизиран лук с козе сирене е прекрасна комбинация, семпла, с малко съставки, но много вкусна. В този сезон може също така да съчетаеш рататуй (не е задължително да е печен, може да го приготвиш класически в тенджера или капоната с козе или краве сирене.
Виж още пастета от сушени домати и маслини, пастета от червена леща и баварската салата от сирена, които може да комбинираш с пресни зеленчуци и/или зелени салати.
Страхотно, много, много ти благодаря! Мисля, че лукът ще е първи в списъка и ще изнамеря и някое хубаво винце, да затвори вълшебния кръг на ястието 🙂 Прекрасна си, Йоана!
Изглеждат прекрасно! Задължително ще ги приготвя. Искам само да попитам, дали тортилите ще се получат с пълнозърнесто брашно? И трябва ли да се добави още нещо към съставките? 🙂
Да, може да замениш бялото брашно с пълнозърнесто. Не е нужно да се добавя още нещо към съставките.