Може да се каже, че повечето велики и известни кулинарни открития са станали случайно. В днешно време, тези „случайности“ се доразвиват и усъвършенстват. В тази връзка изключение не прави и синьото сирене. Казват, че много, много отдавна, овчарка оставила сирене в пещера и след време когато се върнала, то било мухлясало, със сини ивици. Така започва историята на синьото сирене.
За мнозина, то не е много приятно, нито на вкус, нито на мирис, който се оприличава като миризма на крака или стари обувки. Това е така, но сиренето е оценено и днес то се използва широко в кулинарията – в салати, сосове, сервирано самостоятелно, с плодове или крекери. Някои сини сирена като Рокфор, Горгондзола и Стилтън имат защитено име за произход и могат да се наричат така, само ако са произведени от конкретна област, в дадена страна.
Факт е, че от всяко сирене може да се получи синьо сирене. За този процес е виновна бактерията Penicillium roqueforti, която се добавя в млякото или в бяло сирене. Готовият продукт се оставя да узрява, обикновено във влажни пещери. Това помага на бактерията да се развие и да образува сини, синьо-зелени или синьо-сиви, ивици и дупки в сиренето.
Синьото сирене, прекрасно се съчетава със зеленчуци като броколи, карфиол и моркови, присъства в сосове за месо, дресинги за салати, сервира се с крекери или самостоятелно със Сотерн или сладки вина.
Спомням си един епизод от „Химия в кухнята“ по канал Discovery, в който Heston Blumenthal, казва, че шоколада и синьото сирене имат сходен химичен състав, което е добра предпоставка за тяхната комбинация. Звучи наистина извратено, но защо някой ден не опиташ „Синьо сирене, круши и черен шоколад“.
Най-интригуваща за мен е комбинацията на синьо сирене с плодове и ядки. Крушата e най-често използваният плод, който страхотно се съчетава с резливото и солено сирене.
Една любима моя рецепта е „Кубчета от синьо сирене „панирани“ в ядки“ от списание „Меню“. Обикновено правя сместа на топчета, които овалвам в смлени орехи. С тези „бонбони“ изненадвам консуматорите, понякога неприятно, защото като видят топчета с орехи и очакват да вкусят някои от моите сладки бонбони. 🙂
Последният път, който не беше отдавна, приготвих тази рецепта за рожденият ден на моята колежка Светла, която много обича синьо сирене.
Поставих „бонбоните“ в хартиени чашки и ги опаковах в красива кутия. Какъв по-хубав подарък от това, да дадеш нещо от себе си, приготвено с патос.
Рецептата за тарт с круши и синьо сирене видях в Nami-Nami.blogspоt.com и много ме заинтригува. Вкусът на тарта е леко сладникав от плодовете, с ненатрапчива нотка от синьото сирене.
За основата на тарта използвах многолистно (бутер) тесто от 450 гр., с което покрих форма за пай с диаметър 28 см. Останалото тесто, което се изрязва около формата, може да се нареже на парчета (без да се меси) и да се опече, като се използва за закуска с конфитюр, например.
Продукти:
- 450 г многолистно тесто
- 3 големи круши
- 50 г филирани бадеми
- 100 г синьо сирене
- 200 мл неподсладена сметана
- 2 яйца
Замразеното тесто се оставя за една нощ в хладилника, докато се размрази напълно.
Отвива се от фолиото и с него се покрива форма за пай или кръгла тава с диаметър между 28 см. и 30 см. Тестото, което остава да стърчи извън краищата на тавата се изрязва.
Фурната се нагрява на 200°C.
Върху тестото в тавата се слага хартия за печене. Запълва се с бобени зърна и се слага да се пече в загрятата фурна за 15 минути.
През това време се подготвят крушите. Срязват се на две по дължина и се почистват от семките.
С ножче се отстраняват жилките от дъното…
…и дръжките на крушите.
Правят се разрези на повърхността, без да се срязват до края.
Яйцата се разбиват в купа с телена бъркалка. Към тях се добавя сметаната и се объркват хубаво.
Полуизпеченото тесто се изважда от фурната. Температурата се намаля на 180°C.
Премахва се хартията за печене с бобените зърна. Върху тестото се нареждат половинките круши. Между тях се натрошава синьото сирене.
Заливат се с яйчната смес. Тартът се поръсва с филираните бадеми.
Допича се за още 25 минути или докато сместа с яйцата и сметана се стегне и стане готова.
Тартът се оставя да изстине, преди да се сервира.
Това изглежда супер-шантаво, но някак съм сигурна, че ще ми хареса на вкус. 🙂
Your version looks beautiful!!
Направих я тази тарта! Стана невероятна, силният вкус на синьото сиренце се неутрализира със свежите крушки! Аз разгледах и рецептата в nami nami блога и използвах подправки – общо взето каквото намерих вкъщи като индийско орехче, канела, джинджифил. Но единственият проблем беше, че крушите са много сочни и си пуснаха сока, което направо тестото леко глетаво. Следващият път мисля да ги прецедя!
Тази комбинация е страхотна.Скоро правих ризото със синьо сирене и дюля и стана вълшебно!Поздрави!
а дали се чупи като се вади? тъй като нямам такава форма мисля да го опека във форма за торта,от тези дето се отварят.
Ако използваш форма с подвижни стени, много лесно може да извадиш тарта. След като се изпече го остави за 10-15 минути да отдъхне и махни стените на формата. След това пъхни подходяща широка шпатула под тарта и го плъзни в сервизна чиния. Увери се предварително, че няма залепено тесто за дъното на формата.
Страхотен блог, невероятни рецепти, изобщо….. няма думи.
защо се поставят бобени зърна и после какво ги правиш?
Ронливото маслено тесто има способността да се надува по време на печенето, като образува шупли и балончета. Затова при първоначалните минути върху тестото се поставя някаква тежест. В сладкарството съществуват керамични топчета за целта, но тук в БГ няма такива. Алтернативата, която върши чудесна работа са бобени или лещени зърна. След като тестото запази формата си при печенето, зърната се махат и то се допича до готовност.
Използваните зърна оставям да се охладят и ги прибирам за следващият път. След многократно използване, обаче стават по-леки и трябва да се заменят с нови. За целта купувам евтин боб.
Вместо бобени зърна, аз си събрах малки бели камъчета от морето с общо тегло около 700 гр.
Има керамични топчета на Джейми Оливър на цена от 30-36 лева, което е малко прекалено.
Камъчетата са идеалното решение.
All those things look delicious!!
Love the idea of using blue cheese / pear combination on a tart, thank you for link to my blog 🙂
Може ли да се направи в малки формички с нарязана круша например ?
Да, може без проблем да се направят индивидуални тарталети. Единствено следете печенето, което може да бъде по-кратко.