Анасонов сладкиш с полента, ябълки и сушени плодове

Анасонов сладкиш с полента, ябълки и сушени плодове

След като се върнахме от Венеция потърсих характерни ястия за този район на Италия. Оказа се, че полентата се използва навсякъде в регион Венето. Може да се сервира запечена като предястие, на каша – за гарнитура на месо или да се приготвят сладки и солени печива с царевичното брашно. Един такъв десерт, приготвен с полента и плодове се нарича Pinza.

Намерих информация, в която се казва, че от този сладкиш произлиза коледния хляб Панетоне. Разбира се, сега хлябът е много по-усъвършенстван и обогатен с повече яйца, сушени плодове и ядки.

За да не стане объркване ще уточня, че Пинца се приготвя в два варианта. Първият (от който произлиза Панетоне) се приготвя като сладък хляб за Великденските празници, с много наситени аромати като портокалови и лимонови кори, индийско орехче и бахар, в който обаче не се добавя полента. Вторият вариант е десерта, който аз приготвих и в този си вид е известен с името Pinza „Biancarosa“.

Сладкиша се приготвя лесно и може да се използват ябълки, круши и предпочитани сушени плодове.

Освен с полентата, десерта е характерен и с анасоновия си вкус. За да се постигне този аромат и вкус се добавят семена от фенел (резене) или смлени зърна от звездовиден анасон. Препоръчвам семената от фенел, защото се добавят цели и имат по-интензивен вкус на анасон.

Анасонов сладкиш с полента, ябълки и сушени плодове

Знае се, че италианските домакини са приготвяли този сладкиш от началото на 19-ти век, като са използвали каквито плодове имат в градините. Нека да видим с какво са гощавали семействата от онова време.

Анасонов сладкиш с полента, ябълки и сушени плодове

Рецептата е от книгата Italy – Mediterranean Cuisine

Продукти:

  • 250 мл прясно мляко
  • 250 мл вода
  • 125 г царевиен грис за качамак
  • 2 супени лъжици масло
  • 175 г захар
  • 5-6 ябълки
  • 50 г сушени смокини
  • 50 г стафиди
  • 1 яйце
  • 75 г бяло брашно
  • 7 г суха мая за хляб
  • 1 чаена лъжица семена от фенел (резене)
  • 4 супени лъжици коняк (замених коняка с портвайн)
  • щипка сол

За гарниране:

  • мед
  • орехови ядки

Водата и млякото се слагат на умерен огън да заврат. Когато течността заври, по малко се добавя царевичният грис при непрекъснато бъркане с телена бъркалка или дървена лъжица. Полентата се разбърква на котлона няколко минути докато се сгъсти.

В полентата се добавя масло

Изсипва се в купа и се добавя маслото. Разбърква се.

Изсипва се захарта

Добавя се захарта и отново се разбърква докато сместа стане еднородна.

Ябълките се обелват и се нарязват на тънки парченца. Сушените смокини се нарязват на ситно.

Ябълките се нарязват на тънки парченца

Добавят се към полентата заедно с останалите продукти – стафидите, конякът, брашното, солта, маята, семената от фенел и яйцето. Всичко се обърква много добре.

Фурната се нагрява на 180°C. Кръгла форма за кейк или тавичка с диаметър 24 см се намазва с масло и се поръсва с брашно. Излишното брашно се изтръсква. Сместа се разпределя във формата. Пече се 45-50 минути. Когато повърхността на сладкиша придобие златисто-кафява коричка, формата се покрива с алуминиево фолио. Допича се така, за да не изгори.

След като се извади от фурната, сладкишът се оставя да се охлади напълно във формата. Тогава може да се обърне върху сервизна чиния или направо да се разреже на парчета.

Гарнира се с мед и орехови ядки.

Забележка: Семена от фенел (резене) купих от билкова аптека. Смлени зърна от звездовиден анасон се продават в магазинчетата на женския пазар (за тези които не ги е страх да ходят там 🙂 ).

13 коментара

  1. Йоана, бих искала да попитам- цялата поредица книги ли притежаваш и препоръчваш ли ги като цяло?
    Благодаря.

  2. Не притежавам цялата поредица, имам Италия Мароко и Испания. Бих си взела и Франция, но нея не съм виждала тук в BG.
    Като цяло, препоръчвам всички кулинарни книги на издателство Konemann.

  3. Йоана, златна си 🙂 Откога търся линк с такива кулинарни книги 🙂 Благодаря много. А да и за превода на фенел 🙂 аз най-далеч бях стигала до граниски копър 🙂
    А вкъщи и без това имам едни ябълки, които трябва да направя с най-скоро време ако не искам да се развалят, та защо не на тази рецепта. Само с анасона не сме много добри приятели, но никога не е късно 🙂

  4. zdravei, joana. Otdavna sledia bloga i mnogo ti se vashistavam. Chuvstvam te blizka, moje bi zastoto imame sroden svetogled ne samo v kulinarnata oblast. Nepremenno ste izprobvam sladkisha, jiveia vav Venezia i magazina pod kasti prodava pinza. Ako pak ti se otvori pat natam, ste se radvam da se zapoznaem. Vsichko nai – svetlo ti pojelavam – kato nastroenieto, koeto sazdavash v tezi, koito slediat bloga ( zialoto semeistvo sam zapalila).

    1. Благодаря, Мая. 🙂
      Венеция е невероятен град. Излъчва спокойствие и те зарежда. Бях там много малко време и определено ми се иска пак да отида.

  5. sdraweite.sa 1-vi pat vi pi6a.I taka,da se saposnaem.Dada.Na 55godini sam.Kakwo da wi kaja sa sebe si.Otdawna jiweia w grad bliso do Laipzig.I as kato bulgi niamam mnogo opit s blogowete i komentarite.Momi4eta,tova e 1 mnogo dobar blog.Ot niakolko sedmizi prepro4itam rezeptata sa anasonov sladki6 s polenta i …….Kupih si wsi4ki produkti i utre 6te go naprawia,wapreki 4e mnogo wnimawam kakwo iam.W4era naprawih koledno pan4e(nego sa6to go prepro4itam otdawna,no sa sajalenie ne go naprawih sa koleda).Nablijawa sirni sagowesni.Kkakwo da sgotwia?imate li ideia?

  6. Много хубаво се получи, отдавна бях си отбелязала да направя тази рецепта, защото ми беше интересно да опитам сладкиш с полента. Хареса ми, дори повече от полента в солен вариант, защото тогава ми напомня на бебешка каша. А и е чудесна алтернатива за сладкиш с брашно. Намислих да използвам този фенел/копър от едно пакетче чай (Fencheltee в Германия) и мисля че се получи търсеният аромат, дори и две пакетчета биха могли да се използват.
    Иоана, поздравявам те за книгата, много и се зарадвах и я купих, макар още да не съм изпробвала нищо и се радвам така и оставям да назряват идеите от нея. Дано имаш още много успех, радко се среща толкова талантлив и работлив човек, който се раздава за другите!

    1. Благодаря за поздрава и пожеланията, Теди!
      За мен ще бъде радост да пресъздадеш ароматите в сърцето на твоя дом.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *