Гратен от праз и английски мъфини

Като се напих на топъл шоколад, минах на тема праз лук, от което последваха манджи с праз през вечер. Най-много ми хареса в тази светлина, в която ще ти го представя сега. А именно не твърде жилав (даже никак), с кремообразен сос и чудната комбинация със сметана.

Понеже си знаех, че ще има доста сос за топене, исках да приготвя топъл хляб, излязъл от фурната, точно когато е готов гратенът. Трудна работа е това в домашната фурна, затова се спрях на английските мъфини. Докато ги приготвям в тигана, слагам гратена да се запече. Английските хлебчета стават готови, междувременно гратенът започва да бълбука, а кашкавалът да се топи и зачервява.

Докато дам малко време на хляба да изстине, вечерята става готова. Като по сценарий за филм, само където междувременно с Вальо правим няколко кадъра. За да споделим вкусното и приятно изживяване, не за друго.

Гратен от праз

Рецептата е по идея от книгата British Cooking.

Технологията на рецептата в книгата е малко по-различна, като празът се сварява в прясно мляко. След това от прясното мляко, яйца и малко сметана се приготвя сос, с който се залива гратенът. И така е вкусно, но на втория опит импровизирах в собствен стил, с налични продукти.

По-същественото тук е комбинацията на праз със сметана, както е при гратена от карамелизиран лук. Тези две съставки може да направят всяко ястие не само вкусно, но неустоимо. При този гратен ми харесва, че докато е топъл оставя малко сос. Когато изстине всичко се стяга, но и студен е вкусен.

Посочените дози са за 2-4 порции.

Продукти:

  • 1 кг праз лук, почистен и нарязан на шайби
  • 50 мл зехтин
  • 80 г бекон, нарязан на кубчета
  • 1 яйце
  • 200 мл сметана 30% или 35 %
  • 1 чаена лъжица горчица
  • 80 г настърган кашкавал
  • сол и прясно смлян черен пипер на вкус

В дълбок тиган или тенждера се загрява зехтинът. Добавя се празът, посолява се и се сотира на умерен огън за 15 минути или докато омекне.

Изсипва се в подходящ съд за печене.

В същия тиган се запържват парчетата бекон за 1-2 минути докато придобият цвят. Изсипват се при праза и се разбъркват.

В купа се смесват яйцето, сметаната и горчицата. Посоляват се на вкус със сол и прясно смлян черен пипер. Разбиват се леко с телена бъркалка или вилица и сместа се изсипва върху праза с бекона. Отгоре се поръсва с кашкавала.

Гратенът се запича в предварително нагрята фурна на 200°C за 20-25 минути. В последните минути може да се включи вентилаторът на фурната за по-златист цвят на гратена.

Английски мъфини

Адаптирано от книгата Step-by-Step Baking.

Английските мъфини се приготвят по-често за закуска или следобеден снак (с чай естествено), но техниката им на приготвяне ги прави примамливи за моменти, когато фурната е заета с основното ястие, а имам желание за топъл бял хляб на вечеря.

Хлебчетата се приготвят в тиган и е необходимо тиганът да има капак, за да може хлебчетата да се задушат и бухнат от образувалата се пара. Ако нямаш тиган с капак, може да използваш всеки един капак от тенджера, който е с размерите на използвания тиган.

Обичам тези хлебчета, защото са меки в средата, но имат доста дебела, жилава коричка от почти директния им контакт с източника на топлината (котлона). Правила съм ги и без задушаване с капак (по рецепта на Питър Рейнхарт), но когато има пара, става много по-добре. Може би ще трябва да им отделя по-специално внимание в отделен пост, но сега с този гратен не се стърпях, затова предлагам да ги опиташ, пък било то и без гратен.

Посочените дози са за 5 хлебчета.

Продукти:

  • 1/2 чаена лъжица суха мая за хляб
  • 150 мл топла вода
  • 220 г бяло брашно с високо съдържание на протеин
  • 1/2 чаена лъжица сол
  • 1 чаена лъжица меко масло
  • царевичен или пшеничен грис за оформяне на мъфините

Маята се ратваря във водата и се оставя за 5 минути на топло място.

В купа се смесват брашното и солта. Добавя се маслото и водата с маята. Замесва се тесто, което се прехвърля върху набрашнен плот и се меси за 5 минути докато стане гладко и еластично, и престане да лепне.

Тестото се поставя в купа намазана с растителна мазнина. Купата се покрива със стреч фолио и се оставя на топло място за около 1 час или докато тестото удвои обема си.

Втасалото тесто се премесва за кратко, като този път плотът се поръсва с грис. Разделя се на 5 равни части, които се оформят на топки. Топките се поставят в подходящ съд поръсен с грис. Отгоре също се поръсват с грис и се покриват с кухненска кърпа. Оставят се на топло да ватасат за 20-30 минути.

Широк сух тиган се загрява на умерен огън. В него се подреждат топките тесто, като се предвижда разтояние между тях, защото ще бухнат още. Ако тиганът е малък, хлебчетата се изпичат последователно.

След като се сложат в тигана се похлупват с капак и се запичат за 10-12 минути. Обръщат се от другата страна и се запичат за още 3-4 минути. Когато са готови се изваждат върху решетка и се оставят да се охладят леко.

Както се споменава във всяка една книга, в която присъства рецепта за английски мъфини, хлебчетата са превъзходни, разполовени и леко препечени с масло и мармалад. Но аз им намерих приложение и за топене на соса от гратена. И така са много вкусни! Опитай ги и сподели своето приложение!

35 коментара

  1. Never knife an English muffin! :))) Това беше първата ми асоциация, гледайки поста. Непременно ще ги опитам тези мъфинки. Благодаря за рецептата!

  2. Мъфини??????????? Много заблуждаващо….:/
    Иначе е страхотна идея! Топли и се изяждат на момента… За хора, които не ядат хляб всеки ден (и не искат да изхвърлят 1/2 плесенясал хляб в края на седмицата или да го държат в хладилник). Знаеш ли, приличат малко на пърленки, само че са бухнали! Ааа, и още ми приличат на ловешките кебапчийски питки 🙂

    1. Определението „английски“ изобщо не заблуждава. Потърси повече информация. Дори ще откриеш различни варианти на приготвянето им.

  3. И аз тотално се обърках с тези мъфини 😀 Гледам заглавието, тътся, ровя – няма мъфини 😀 Обачеееее, Google наистина знае всичко и помага на невежите млади готвачи! И вече и аз знам!

  4. Твоите мъфини със сигурност изглеждат по-апетитно от тези в супермаркета. Мапината ги прави всички еднакви, напълно цилиндрични, с много по-малки шупли. Задължително ще се пробвам.

  5. Йоанка,ще ги направя и двете рецепти тези дни-много ми допаднаха.Благодаря за споделените рецепти!

  6. Здравей!

    чудни мъфини, а и не изглеждат трудни за приготвяне 🙂
    Имам един въпрос обаче- на силно загрят котлон ли ги печеш, или среден?

    1. На среден (умерен) огън, за да могат да се изпекат добре. На силен огън двете страни на хлебчетата ще потъмненият бързо, а вътре ще станат полуготови.

  7. Мила Йоана, вкъщи остана праз от приготвянето на друго ястие и мисля да му окажа честта да го включа в горната прекрасна рецепта :)Но исках да те попитам друго…като голям почитател на творчеството на Толкин и на всякакви приказни неща се чудя…би ли могла, когато разбира се имаш вдъхновение и желание за това, да ни предложиш рецепта за елфически хляб? Знам, че се продава такъв в Слънце и Луна, но бих искала да имам рецепта, към която да мога да се обърна винаги, когато ми се прииска и да приготвям това вкусно и приказно нещо у дома за любимите хора. Просто идея, но си помислих, че именно ти си човекът, към когото да се обърна със странната си молба 🙂

    1. Ако бях елф или имах въображението на Толкин, щях да знам как се приготвя елфически хляб. 🙂 Съвсем сериозно – не разбирам какво имаш предвид и защо намеси Елфското хлебче от Слънце Луна.

  8. Хехе, сигурно аз не съм обяснила добре. Имах предвид рецепта за хлебчета…с нещо специално вътре. Подправки може би. Нещо, което да ги прави по-приказни. Намесих хлебчето от Слънце Луна, защото само там съм виждала хляб кръстен по този начин 🙂

    1. Значи, да си го измисля. Ей сега ще се вживея. 🙂 Но ще трябва да му измислим друго име от елфско или елфическо.

  9. Оо, това би било чудесно, ако някой ден ти дойде настроение и ни предложиш такава рецепта 🙂 🙂 А за името – вярвам, че те сами ще си го прошепнат, когато бъдат готови 🙂

  10. Гратенът с праз е феноменален! Откак прочетох рецептата го правя поне веднъж седмично! Миля Йоанна, не е ли вече време да издадеш книга? Много ми е трудно да търча до компютъра набрашняна и с прeстилката:-)Сърдечни поздрави и благодаря за всички рецепти!

  11. Да се включа и аз в темата.

    Направих гратена, но сложих 300гр. бекон, защото с 80гр. ми се видя малко…и разбира се се окза твърде солено яденето, защото бекона се обработва със сол, но аз дори не се замислих по въпроса.
    Хлебчетата (мъфините) – те се оказаха ВЕЛИКОЛЕПНИ, направих двойна доза, защото реших, че 5 ще са малко и да – останаха ми 5 неизползвани, ноооо на другия ден ги разрязах през средата и ги запекох със шпеков салам и кашкавал и просто си облизахме пръстите ( отново.

    Препоръчвам на всеки да пробва рецептата, дори и да не е голям фен на праз лука

  12. Здравейте! Поздрави за прекрасните рецепти!
    Искам да попитам за каква сметана става дума -заквасена или течна?

  13. Направих мъфините и гратена.Много вкусни и сполучливи, въпреки че замених течната сметана с пълномаслено мляко.Няма никаква опасност да останат за следващия ден!

  14. Ще изпробвам рецептата тези дни, понеже умирам за яйца по бенедиктински 🙂 Какво брашно използваш? Винаги ми е било трудно с намирането на високопротеиново брашно (т.нар. bread/strong flour) в България. Мисля, че най-силното, което съм намирал е брашното за баници на София Мел, но и то не е с достатъчно протеиново съдържание.

    1. Да, на София Мел брашно за баници е най-силното тук. Пък и техните брашна са единствените, на които е отбелязано протеиновото съдържание. Всъщност, може да провериш и това за пици.

  15. Невероятни английски мъфини!!! Притеснявах се, че може да не ми се получат, но май ставам по-добра с тестото. Утре ще пробвам яйчицата. Благодаря за рецептата!!!

  16. Йоана, невероятни са и гратенът и мъфините! Вече спокойно плувам в твоето море от рецепти, без страх да се удавя! Благодаря ти!

    1. Брашното с високо протеиново съдържание развива повече глутенови връзки при месене, което най-общо казано прави тестото по-еластично и помага то да запази формата, която му е придадена. Търси брашно за хляб, за баници или за пици. В супермаркетите такива брашна, на които е упоменато протеиновото съдържание се предлагат от София Мел. Иначе може да потърсиш вносни брашна за хляб и пица в специализирани магазини като Grand Foods и I sensi.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *