Пай от пълнозърнесто тесто с праз, кралски печурки и мащерка

Пай от пълнозърнесто тесто с праз, кралски печурки и мащерка

Повечето хора, които познавам са на мнение, че здравословната храна е безвкусна. Представят си варени моркови и броколи, и кашички пълни с овесени трици. И още срещам хора, които реагират странно, когато им кажа, че постя. Аз обаче няма да се изморя да повтарям, че постната храна, освен здравословна, може да бъде и много вкусна. Споменавала съм това и на предишните пости и на по-предишните, ще го спомена и на следващите.

За разлика от Великденските пости, по време на Коледните пости има изобилие от плодове и зеленчуци. Края на есента е все пак. По всяко време в менюто си мога да включа и всякакви варива, мога да си приготвя десерти и да изпека пресен хляб.

Пълнозърнесто постно тесто за пай

А пай? Мога ли да приготвя здравословен и вкусен пай без масло и сирене, и месо. Защо да не мога? Особено когато имам хубаво пълнозърнесто брашно. Взимам го от „Слънце Луна“.

"Слънце и Луна"

Освен брашно от тяхната мелница и популярния сред софиянци ръжено-пшеничен хляб с подправки „слънце луна“, в магазина може да се намерят и други хлябове тяхно производство. Опитах два от тях и мога честно да кажа, че няма място за сравнение.

"Слънце и Луна"

Освен това в магазина се предлагат сладки и солени курабийки, маслинена паста, хумус, домашни торти и други интересни неща, които заслужават внимание.

Но да се върна на моят пай. Тестото е от пълнозърнесто пшенично брашно. Вместо да замеся тестото за пая с масло, използвах растителна мазнина. Тестото стана еластично и удобно за разточване. Плънката за пая приготвих с праз и гъби, които овкусих с прясна мащерка (къде ли не я слагам тази мащерка 🙂 ).

Кралски печурки

От тук насетне трябва да извадиш точилката от най-долния скрит ъгъл в шкафа и да се заредиш позитивно за да си приготвиш вкусен постен пай.

Пай от пълнозърнесто тесто с праз, кралски печурки и мащерка

Пай от пълнозърнесто тесто с праз, кралски печурки и мащерка

За тестото:

  • 450 г пълнозърнесто пшенично брашно
  • щипка сол
  • 120 мл слънчогледово олио
  • 150 мл вода

Брашното се смесва със солта. Добавя се олиото и сместа се обърква докато стане на трохи. По малко се добавя водата докато всичко се събере на топка и стане стегнато тесто. Оставя се на стайна температура за 30 минути.

За плънката:

  • 500 г праз (само бялата част)
  • 250 г кралска печурка (или друг вид гъби)
  • 2 супени лъжици зехтин
  • 1 супена лъжица нарязана прясна мащерка
  • сол и черен пипер
  • 2 супени лъжици пшеничен зародиш

Праза се нарязва на шайби, гъбите (ако са малки) на четвъртинки. Зехтина се загрява в дълбок тиган и в него се сотира праза за 8-10 минути. Добавят се гъбите и мащерката и се готвят 10-15 минути докато водата, която пуснат гъбите се изпари. Накрая плънката се посолява със сол и черен пипер. Оставя се да се охлади леко преди да се сложи в пая.

Оформяне: Фурната се нагрява на 190°C. Тестото се разделя на две части. Едната за основата на пая трябва да е 2/3 , а тази за покриване – 1/3.

Поръсва се с пшеничния зародиш.

По голямата част се разточвана кръг с диаметър около 26 см. Кръгът се поставя във форма за пай с размери 24 см. Тестото се притиска плътно по дъното и стените на формата. Краищата се оставят да стърчат. Върху тестото се разпределя пшеничения зародиш, а върху него охладената плънка.

Разпределя се плънката

Втората, по-малка част от тестото се разточва на кръг с диаметър 24 см. Поставя се върху плънката. Краищата от долното и горното тесто се притискат, така че да се залепят. Изличното тесто се отстранява.

Пай от пълнозърнесто тесто с праз, кралски печурки и мащерка

Пая се пече около 40 минути докато придобие кафяв цвят и плънката започне да ври. Изважда се от фурната и се оставя леко да се охлади преди да се разреже.

11 коментара

  1. Тази рецепта дойде точно навреме за мен! Вчера търсих рецепта за лучник, а ето че сега ще приготвя „праз-ник“. 🙂

  2. Йоана,много ме зарадва с тази рецепта.Не мога да си обясня точната причина(по принцип ме радват всичките ти постове! :)Но това,което тук ме впечатли особено, е съчетанието на мащерка и праз.Може би защото обожавам постни гозби с праз, а ароматът на мащерка ми действа изключилено успокояващо и „стоплящо“,особено в късна есен;).Паят изглежда невероятно апетитен,убедена съм,че ухае страхотно!

  3. Чудесна рецепта. Ти ме запали да пека хляб, за което ти благодаря, защото наистина е чудесно чувство, за вкуса да не говорим 🙂
    Имам един въпрос само, това тесто е без никакъв „набухвател“ (не съм сигурна за точния термин), т.е. без мая, сода, бакпувер или нещо подобно, само брашно, мазнина, вода и сол?

    1. Да bulgi, няма набухвател, нито мая.
      Класическото тесто за пай се замесва от брашно, масло и малко вода. Не се цели бухване, а напротив. Трябва да стане хрупкаво.
      Тестото в тази рецепта е алтернатива с растителна мазнина.

  4. радвам се на всичките рецепти.Още съм хова тук,едва вчера попаднах и съм много доволна.Благодаря ти Ѝоана за чудните рецепти и наѝ вече за посните.Жалко че живея в малък град където освен всички липси липсват и неща като пълнозърнесто брашно,кленов сироп и мн.др.

  5. Приготвих пая и се получи много вкусен! Благодаря за пореден път за успешната рецепта!

  6. Интересно ми е да знам дали това тесто би могло да се използва за сладък пай,като за целта се добави захар в него?Изпича ли се добре?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *