Хлебчета с брашно от лимец, сушени домати, чесън и розмарин

С по-топлото време, вкусът на средиземноморската кухня все по-активно започва да присъства в моята кухня. Отново търся познатите неща – домати, сирена, пресни билки и по-леки подправки. Като споменах и тях – вече насадих няколко саксии с любимите ми билки. Тази година ще се опитам да отгледам и лавандула, която според множеството справки, които направих, ще цъфти чак догодина. Засях и известно количество ягоди, да видим какво ще стане. 🙂

Оттук, към слънцето

Иска ми се да имам повече лично време и време прекарано с Вальо. Да обиколим из китните малки селца, да се запозная с кухнята от различните региони на България. Иска ми се да бъда повече извън града, да си правя разходки и да бера диви цветя. Гъби няма да бера, защото ме е страх, но виж горски ягоди, малини, боровинки…

Салатите сега ще бъдат първото и понякога основно ястие към менюто. Както ги обичаме – със сирене, маслини, песто или друг любим дресинг. Иначе казано – богато овкусени. Хлябът, макар и по-малко консумиран в топлите дни, ще бъде пресен, ароматен, с лук и пресни зелени подправки, с плодове и сирена, с маслини и пармезан. Средиземноморския полъх ще става все по-осезаем в моята кухня, слънцето ще бъде моят водач.

Оттук, назад.

Интересно ми е как нашите предшественици са живеели и са се хранили семпло. Сега, сред толкова много разнообразие започвам да се обърквам. Не че е лошо разнообразието, но какво би казал за брашното? От едро смляно и грубо, присъщо по онези времена за бедните и селяните, брашното взима нови измерения за угода на богатите и заможните.

Всички знаем, че глутенът в брашното играе важната роля за бухнал и пухкав хляб. Бялото брашно съдържа повече глутен и затова е предпочитано, и едва ли не, става символ на богатството. Какво е богатството на една храна? Да имаш по-много, да си добре нахранен от сутрин до вечер, или храната, която приемаш, да е с изкуствени добавки, минерали и витамини. Бъркаме се нещо. Богатството е да имаш цяло зърно. И след като го смелиш, естествените минерали и витамини, да останат в брашното. То да е черно на цвят, ароматно и богато на вкус.

Приятно ми е да се запознаем.

Предшественикът, първообразът на зърното за хляб, или както често го наричат „прадядото на пшеницата“ – това е лимецът.

Това зърно, растящо и сега в диво състояние, напоследък започва да придобива известност и да се завръща на нашата трапеза. За по-добро. И най-хубавото е, че този древен сорт пшеница, не подлежи на никаква генна модификация. Що се отнася до глутена, той е сравнително по-малко от масово използваните подобрени сортове пшеница в днешно време. Хлябът е тежък, какъвто трябва да бъде. И ще добавя само, че хлябът иска здрава ръка, с други думи – месене.

Хлебчета с брашно от лимец, сушени домати, чесън и розмарин

По идея от sweetsensation-monchi.blogspot.com

Усвоиш ли веднъж приготвянето на хляб, имаш пълната свобода да експериментираш: да използваш микс от пълнозърнести брашна, да добавяш ароматни любими билки, семена, маслини, сушени домати, сирена. Приготвих това, което сега търся – средиземноморския полъх, идващ не отдалеч, а от фурната ми и достигащ чак до теб.

Продукти:

  • 500 г пълнозърнесто брашно от лимец + допълнително за омесване
  • 20 г прясна мая за хляб
  • 1 чаена лъжица захар
  • щипка сол
  • 300 мл топла вода
  • 50 мл зехтин
  • 3 скилидки чесън, пресовани
  • 50 г сушени домати, нарязани на ситно
  • 2-3 стръка пресен розмарин, нарязан на ситно

Маята и захарта се разтварят в малко количество топла вода. Закваската се оставя на топло място за 15-20 минути докато шупне (на повърхността се образуват балончета).

Брашното се смесва със солта. Може да се добави допълнително сол – до 1 чаена лъжица. Добавят се розмаринът, чесънът и зехтинът. Сместа се обърква с дървена лъжица. В брашното се прави кладенче и в него се изсипва закваската. Добавя се по малко от водата като се замесва лепкаво тесто.

Тестото се пренася върху набрашнена повърхност и се меси докато стане гладко и престане да лепне. Поставя се в намазана със зехтин купа, покрива се с кърпа и се оставя да втаса за 40 минути или докато удвои обема си. След това време, тестото отново се премесва за 1-2 минути, връща се в купата и се оставя отново да втаса докато удвои обема си.

Фурната се загрява на 200°C.

Тестото се премесва още веднъж като в него се добавят сушените домати. Разделя се на 8 части. Всяка се оформя на топка. Подреждат се в намазана със зехтин тава, на разстояние една от друга. С остър нож на повърхността се прави кръст. Хлебчетата се покриват с кърпа и се оставят да втасат за 30 минути. Пекат се 25-30 минути докато станат златисто кафяви. Изваждат се от фурната и се оставят да се охладят леко.

Още информация за древните култури пшеница може да прочетеш тук.

30 коментара

  1. Скъпа Йоана – точно заредих фурната с тарталетите с агаве и червени боровинки и седнах да видя какво нова става в фейсбук. И за моя огромна радост видях последния ти линк. Отново имаш точно попадение. От няколко дена съм на тема лимец. В най-скоро време ще пробвам тази рецепта и ще споделя впечатленията си :)))

    Лека вечер ти пожелавам.

    ПС – очаквам да те споходи вдъхновението и да поместиш някой рецепта с амарант.

    1. Чудесна рецепта, а според мен амаранта много се обича с тиквичките, морковите, царевицата. Може да експериментираш с някой от тези комбинации ако решиш да се довериш

  2. ей, Йоана браво много ме кефиш.Супер рецепта ще я пробваме в Слънце Луна. Може да пробваш, експериментираш да замениш конвенционалната мая с квас. Става по бавно втасането ,но пък е много по полезно а и вкусът на лимеца с квас е страхотен,Лимецът е много подходящ и за курабийки пробвай.Сладки сънища
    оле

  3. а и още нещо, ясно ми става, че си ценител на виното и искам да споделя с тебе тазвечерното ни откритие.Червено естествено, на Тодоров Teres Cabernet Sauvignon special selection от 2006 да малко е скъпо , но пък си струва.А и доброто вино отваря нови врати на познание. Просто си представям комбинацията му с твоят хляб и парче домашно сирене . Не е ли истината в простите неща?

    1. Ще опитам с квас, а сладки курабийки ще направя задължително. 🙂

      Вино пия почти всяка вечер – по 1-2 чашки – току виж съм прозряла някоя истина за света. 🙂 Вече заменям червеното с бяло (че нещо тежко ми идва сега), но след твоята препоръка, ще опитам и това.

  4. Хм, брашно от лимец не съм купувала и съответно вкуса ми е непознат. Само че напоследък съм се запалила нещо по брашната и със сигурност ще се сдобия и с такова. А за амаранта и аз ще чакам отзиви. Имам амарант и брашно от амарант, но нямам време да помисля как да ги оползотворя 🙂

    А на мен ми е любопитно, приятния керемиден цвят на хлебчетата само от сушените домати ли е или от самото брашно? 🙂

  5. В профанизирания си вариант (вместо брашно от лимец – 2 части бяло, 2 – пълнозърнесто и 1 – царевично; останалото – по рецепта), тези хлебчета се изядоха с голям ентусиазъм у дома. Всички активи и пасиви, естествено, бяха приписани на теб 🙂
    Нещо съм се пристрастил към царевичното брашно заради прекрасната текстура и вкуса. Да имаш някоя тайна рецепта?

    1. Има ли я рецептата за италианския кейк с полента в блога?

  6. Рецептата е невероятна! Аз я изпълних със следните промени- 250 гр. пълнозърнесто брашно от лимец, 250 гр. пълнозърнесто брашно от пшеница, 1 супена лъжица нерафинирана кафява захар, 1 непълна чаена лъжица хималайска сол и био мая на прах, която се слага направо в брашното. Към хлебчетата направих и студена супа гаспачо и се получи страхотна комбинация за горещата лятна вечер. Очаквам нови оригинални рецепти с лимец!

  7. Здравейте имам молба към вас трябва да пека на детето си хляб без глутен и казеин и търся рецепта. Тук открих някой рецепти, но позволените за моето дете съставки са ръж, ечемик, ориз, просо и докторката ни препоръчва сода като набухвател. Лешниците, кашуто и слънчогледа също са ни забранени… Можете ли да ми помогнете с рецепта?

    1. Посъветвай се със специалист дали може да използваш активен квас (който влиза в ролята на мая) вместо сода или мая за хляб. Според мен това ще бъде най-доброто решение за замесване на хляб, след като може да се използват зърнени култури като ръж и ечемик. Глутенът в тях е малко, но чрез по-дълга ферментация, която квасът ще задейства ще може да се приготви хляб.
      Повече информация за кваса може да прочетеш в sunmoon.bg.

      Другият вариант е да опиташ плоски питки на тиган от типа на индийските чапати. В тях дори няма набухвател. Приготвят се единствено от брашно, сол и вода.

      Необходимо е да експериментираш с различни варианти, с позволените продукти за да откриеш кое действа добре за теб и детето – и като вкус и като възможност за приготвяне.

      Ако имаш въпроси свързани с хляб с квас не се колебай да ми пишеш.

  8. Благодаря, надявам се на още съвети.
    В итернет за безглутенов хляб с брашна от ориз, елда, царевично със сода пише, че трабва да се постигне кексово тесто като гъстота и да се пече на водна баня. Аз имам опит с пити от бяло брашно – определено ми се получават …. обаче с безглутеновия … Относно ръженият квас лекарката беше резервирана и ме посъветва да ползвам безглутенова мая. Направих опит с комбинация от спелта и ръжено брашно, намерих по интернет безглутенова мая- замесих го с твърдостта на тесто за пита втасването го направих във фурната на 50 градуса и го премесих и пак втаса, направих го малко по-голям от франзела….. и получих относително твърд хляб. Може би е грешка да очаквам мек хляб с този набухвател… това все пак е първи опит. Да видим дали детето ще го яде- малко се съмнявам. Ако откривате нещо което греша или мога да подобря….
    Нещо странно което забелязах- при измиването на ръцете ми след месене, че с вода ставаха изключително лигави- хлъзгави трудно се измиват. Искам да попитам и за присъствието на мазнина в такъв тип хлябове. Дали ако използвам само спелта ще стане по мек хляб… ако го опека на питка- кръгла дали ще е мек или пък няма да се опече добре….

    1. Вярно е, че смесите за хляб от безглутенови зърнени култури трябва да бъдат не като обикновено тесто, а по-течни. Ако в диетата може да се включват яйца, тогава ще бъде по-лесно. Иначе хлябът ще бъде ронлив и няма да има плътна структура. Опитай царевичен хляб по този начин – с яйца.

      Относно кваса, много хора не са наясно какво е това и как се получава. Според мен, след като в диетата може да се включи ръжено брашно или спелта, то тогава няма никакви проблеми да се приготви квас от тези брашна. Не се добавя нищо друго освен вода към брашното за да се получи квас с естествена ферментация. Все пак това е моето мнение и дори смятам, че квасът би бил много по-подходящ, отколкото тази безглутенова мая.

      Това, което описваш, че остава по ръцете ти не е причина за притеснение. Ръженото брашно се държи по точно този начин – когато се смеси с вода е лигаво..

      За да добиеш по-мек хляб те съветвам да оставиш тестото по-лепкаво, особено ако използваш ръж. Тъй като това тесто е по- трудно за месене, то трябва да увеличиш времето за ферментация (бухване).

      При спелтата нещата се получават много по-добре и ако може да я използваш в по-голямо съотношение спрямо ръженото или друго брашно или само спелта, то според мен би се получил много по-добър хляб.

      От големината на хляба зависи времето за ферментация и печене. Но формата му в случая, не знам дали и каква разлика ще окаже.

  9. Тази рецепта звучи и изглежда невероятно!В най-скоро време ще я пробвам!Интересува ме дали маята може да се замени с квас, и ако да,какво да е количеството на кваса и променя ли се времето за втасване?Благодаря!

    1. Може. Подготви си 150-200 грама активен квас. Тестото ще има нужда от още малко брашно, но не го утежнявай, остави го меко и леко лепкаво. Времето за втасване зависи от активността на кваса и условията, но най-общо си осигури най-малко около 4 часа общо за втасване на тестото и втасване на оформения хляб.

  10. Страхотни са!!! Ароматни, полезни и много вкусни. От рецептата замених само ригана с мащерка, получиха се доста добре.

  11. Измерих 50г сушени домати и ми се струват прекалено много. Моите са сушени и ги съхранявам в книжен плик, не са били в зехтин.

  12. Питането ми беше да не би доматите да са от буркан със зехтин. Очевидно ще са по-тежки от сушени домати, съхранявани в плик.

    Както и да е. Хлебчетата се получиха много добре и с половината количество домати.

    1. Тук са използвани немариновани сушени домати, но изглежда тежестта им може да варира. Не отбелязвам това като фатално. Радвам се, че рецептата ви е харесала.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *