Спомням си много добре, първият път когато ядох нар. Бях малка и незнайно от къде (по онова време) родителите ми бяха купили нар. Двамата с брат ми гледахме с интерес червените топки и се чудехме как се яде това. Започнахме да белим кората, а от вътре се появиха алено червени зрънца, сякаш бяха скъпоценни камъни. Започнахме да дълбаем из плода и да отделяме семенцата. Беше вкусно, но колко му трябва на едно дете да задоволи любопитството си. Скоро, яденето се превърна в игра. Кой повече ще се омаже и ще опръска другия. Сега ми е смешно, но на майка ми в онзи момент, никак. Бяхме от глава до пети червени, с доволни физиономии се пръскахме със сока от зрънцата. Ненадейно майка ми влезе и с втрещен поглед огледа кухнята. И тя беше цялата червена, тапетите, подът, всичко. От тук нататък не си спомням колко са викали по нас 🙂 , но в съзнанието ми остана веселия спомен и вкусът на нара.
Плодът се консумира най-вече в суров вид или на сок, но с него могат да се приготвят десерти, ликьори или да се добави в салати и основни ястия с месо. В Гърция, зрънцата на нара се смесват със захар и смлени бадеми и се консумира като десерт или междинно ядене през деня. В този вид се дава особено на децата, за да приемат нужните им витамини от червения плод.
Моята рецепта е за мъфини със настъргани ябълки и зрънца нар. Използвах тавички за мъфини, които са с малки отвори (12 бр.) и един десерт се получава голям колкото една хапка. Такива форми използвах и за рецептата за Мъфини с бял шоколад и малини. Ако нямаш такива форми може да се използват по-големи алуминиеви чашки за мъфини или чашки за крем карамел, които да са хубаво намазани с масло. Времето за печене в този случай се увеличава.
От тази доза се получават 24 малки мъфина. За големи мъфини, дозата се увеличава двойно. Много е важно, за да не се пресече сместа, всички продукти да са със стайна температура.
Продукти:
- 60 г меко масло
- 100 г захар
- 1 яйце
- 80 г брашно
- 60 мл прясно мляко
- 1/2 чаена лъжица бакпулвер
- 1 чаена лъжица ванилова есенция
- 100 г настъргани ябълки
- 100 г зрънца от нар
- 1 супена лъжица галета
Маслото се разбива със захарта. Добавят се яйцето и ванилията и сместа се разбърква добре.
Брашното се пресява с бакпулвера. На части, като се редуват, към яйчната смес се добавят брашното и млякото. Сместа трябва да е гладка.
Настърганите ябълки се омесват с галетата. Добавят се към сместа, заедно със семената от нар. Всичко се обърква добре.
Отворите, на две тавички за мъфини се намазват с разтопено масло. Сместа се разпределя в отворите. Пекат се на 180°C за 18-20 минути. След като се извадят от фурната се оставят да се охладят за 10 минути и се освобождават от формите.
Благодаря за страхотната рецепта.
Много приятни и впечатляващи мъфини.
Купих си силиконова тавичка за мъфини и естествено, трябваше веднага да я използвам. Харесах си тази рецепта и въпреки, че нямах нар, реших да опитам със сушени кайсии и стафиди вместо него (и ябълки си сложих- ситно настъргани). Станаха страхотни- меки и въздушни, ароматни и т.н… Показателно е, че три минути след като ги извадих от тавичката от тях не остана и троха 🙂 Най- вероятно, защото формичките бяха само шест. Затова на следващия ден направих отново- този път с ябълки, едро натрошени орехи и сушени кайсии- отново чудесен резултат.
Страхотна рецепта и не мога да си представя каква ли вкуснотия ще бъде с нар!
От нара не остана нито вкус, нито мирис, само семки… Разочароващо.
А дали ще може да се добави и тъмен шоколад към сместа?
За да не се променя драстично рецептата и за да се запазят пропорциите на основните продукти за кейковата смес, бих добавила парченца шоколад.
Ако целиш шоколадови кексчета, тогава погледни рецептите за шоколадови кексчета с джинджифил и сладко от портокали и шоколадови кексчета със захаросани череши. Рецептата за тези шоколадови звезди, също може да се пригоди за кексчета във форма за мъфини.