Печена пуйка

За първи път ми беше, затова след многото прочетено, още по-много внимавах. Оказва се, че не е никак сложно да си изпечеш цяла пуйка, стига да предвидиш капацитета на фурната за размера на пуйката, да знаеш килограмите ѝ и да засичаш времето за печене. И да не си добър по математиката или да нямаш опит с големи пернати, цялата процедура ще ти се стори лесна, защото тя наистина е лесна. Да започваме тогава!

Не съм съвсем сигурна, че точно на тази Коледа ще приготвя пуйка, но любопитството ми и миналогодишни коледни желания от читатели ме подтикнаха да опитам. Е, май се справих добре. Когато си имам хубава голяма кухня и трапезария, ще си поканя много гости и ще им изпека голяма пуйка, в голямата фурна, за големия празник. Това, когато пораста голяма. Сега по същество.

Това, което разбрах от този опит е, че трябва да се предвиди достатъчно време за размразяване на пуйката. В големите книги се дават 5 часа на всеки 450 грама пуйка, оставена на спокойствие в хладилника. Да, това действа. После малко на стайна температура и пуйката даже ще бъде комфортна за пълнене, без да ти измръзват ръцете.

После следва пълненето под кожата на гушата. Точно там и никъде другаде, защото това не е агне, да го пълнеш с дробине. Не си мисли, че пълнежа ще стигне за порции на всички гости, той по-скоро има други две цели. Едната е овкусяване и ароматизиране, а другата е предпазване на гърдите от изгаряне, защото те винаги стават готови преди да са се изпекли бутчетата. И от печене на цяло пиле може да забележиш това.

Третата стъпка е фиксиране на пуйката, чиято цел е да държи крака и крила близо до тялото, освен ако не искаш разперена пуйка с изгорели крайници. Има различни варианти за връзване на пернати и един от тях може да проследиш в това видео. При тази операция е важно да се използва памучен конец или връв, защото синтетичните ще ти влязат под кожата, но и не само под твоята. Ако ти замирише на нещо друго освен на салвия, лук и карамфил, значи е станала грешка с връвта. Може и друга грешка да е станала, като например огромна пуйка, която е опряла в реотаните на малка фурна, но нали ще предвидиш и това, за да няма излишен стрес в навечерието на празника.

После, според килограмите на напълнената пуйка е необходимо да се пресметне времето за печене. Тук големите книги предвиждат 15 минути на 180°C за всеки 450 грама, плюс 15 минути. Времето за печене всъщност не е чак толкова много, особено ако междувременно се занимаваш с други неща, а не клечиш до печката да наблюдаваш. Ще трябва да видя какво предлага и Хестън Блументал и съм сигурна, че неговият вариант за печене ще бъде нещо от рода на 12 часа на 60°C, което си има обоснователна причина, която ще се отрази, когато месото се разреже и опита. Сега обаче нямам толкова сили за бавно готвене и предпочитам да процедирам стандартно. Като за първи път, така. Но ще направя някой ден бавното печене, да знаеш!

Най-накрая, както се процедира с всички печени меса, след изпичането пуйката трябва да се остави на спокойствие, поне за 15 минути. След като засечеш и това време, вече може да бъде нарязана и поднесена.

Най-често към нея (или друго печено месо) се приготвя сос грейви от отделените сокове при печенето, с добавка на бульон и по желание  вино. Слушала съм и съм изчела десетки варианти от професионални готвачи, всеки един застъпващ се на собствения опит и предпочитания, че даже съм присъствала и на неразрешими спорове между такива. В тази връзка изобщо не смятам да давам пример за най-добра техника, защото за мен всички са добри, стига крайният резултат да е вкусен. Ето защо би било добре да се съобразиш с наличното време за приготвяне на соса. Ако имаш такова, може цял ден да редуцираш соковете с бульон и вино, добавени поетапно и накрая да добавиш бучка масло за повече финес. Тогава обаче или ще трябва да имаш някакви предварителни сокове от печено или бульон от кокали, или ще се наложи да сервираш пуйката студена. Ако това не ти харесва и нямаш време или по-скоро търпение може да сгъстиш соковете с малко царевично нишесте разтворено в малко студена вода или да добавиш бучка масло разбита с брашно. Това е по-бързият вариант, но също толкова вкусен. За сосовете по-подробно друг път ще си говорим, защото все още трупам опит и има какво още да се желае.

Изглежда, това е най-важното. Да видим сега какви ги свърших аз с една почти три килограмова пуйка. Ако решиш да приготвяш по-голяма, може да изчислиш времето за размразяване и печене според посочените наставления по-горе.

Печена пуйка

Основни техники и идеи взаимствах от книгите Best-ever Christmas Recipe Collection и The Cook’s Book: Step-by-step techniques & recipes from the world’s top chefs, както и от сайта finedinings.com

За плънката:

  • 2 супени лъжици меко масло
  • 50 г трохи от стар хляб
  • 50 г сушени кайсии, ситно нарязани
  • настъргана кора от 1/2 портокал
  • 1 белтък
  • 1 супена лъжица ситно нарязан магданоз
  • 1 супена лъжица ситно нарязана салвия
  • сол и прясно смлян черен пипер

Плънката се приготвя като се смесят всички продукти. Посоляват се на вкус със сол и прясно смлян черен пипер.

За пуйката:

  • 2,800 кг замразена пуйка
  • 1 малка глава лук, обелена
  • 4-5 карамфила
  • масло за намазване
  • сол и прясно смлян черен пипер

Пуйката се изважда от фризера два дни преди печенето и се оставя в хладилника докато се размрази напълно. Последните няколко часа преди печенето може да се остави на стайна температура, за да се отпусне добре.

Ако в нея има заделени вътрешности и шийка се изваждат. Тях няма да използвам сега. Може да се отделят за бульон или за приготвяне на сос към пуйката.

Пуйката се измива добре под течаща студена вода и се подсушава. Посолява се от всички страни със сол и прясно смлян черен пипер. Внимателно се отделя кожата от месото в частта, където е гушата. Внимава се кожата да не се разкъса. В получения джоб се слага плънката, като се внимава да е равномерно разпределена под цялата кожа.

След като пуйката се напълни, излишната кожа от гушата може да се изреже или да се постави така, че да не изпадне плънката.

В кухината на пуйката се слага главата лук, в която са забодени карамфилите.

Пуйката се връзва така, че поставена с гърдите нагоре, крилата трябва да останат плътно до тялото и леко подпъхнати отдолу, до гърба. (Във видеото по-горе, това не е дадено като опция). Бутчетата се събират навътре и се фиксират плътно до тялото.

Пуйката се поставя в тава и се намазва от всички страни с масло.

Слага се да се пече в предварително нагрята фурна на 180°C за 1 час и 45 минути. Ако започне да загаря бързо на повърхността се покрива с алуминиево фолио. Ако е необходимо, няколко минути преди края на печенето фолиото се маха, за да се получи хубав загар върху кожата.

Пуйката е готова, когато от нея изтичат чисти сокове, когато се прободе с дървено шишче. Внимавай обаче да не се пресуши при печенето. Най-добре би било да се пресметне и спазва времето за печене, спрямо килограмите на пуйката.

След като се изпече се оставя на спокойствие за поне 15 минути преди да се сервира и разреже.

С това не приключвам коледните изненади. Опа, нали нямаше да изненадвам тази година? Точно така. Ще се спра на още едни класически коледни сладки, освен вариациите от едно тесто и джинджифиловите човечета. Нали си тук?

21 коментара

  1. Благодаря за детайлното описание на стъпките за приготовление, любопитно ми е какъв е вкуса на пуйката с карамфил, никога не съм пробвала подобна комбинация. Весела предпразнична подготовка и приказна Коледа!

    1. Карамфилът в случая не е твърде осезаем, не натежава. Той е просто за аромат в цялата комбинация.
      Светли празници от мен! 🙂

  2. Искрено съжалявам, че не раздавам нобелови награди, за да ти връча една с кеф.
    Невероятно е всичко , което правиш. Най се радвам, че всичко ми се получава, когато следвам съветите ти.
    Благодаря ти, че ни радваш и оцветяваш деня ни!

    Весели Празници

    1. Престори се, че ми я даваш, а аз ще се престоря, че я получавам. 🙂
      Хей, благодаря за коментара. Той радва мен и ме оцветява. 🙂

  3. Браво Йоана
    Изпълни ми очите и душата. Запретвам ръкави да се опитам и аз и да напълня и устата.
    Няма да е трудно след споделените професионални техники и хитрини. За всичко си
    помислила и всичко си предвидила. Удоволствието от начина на представяне на рецептата
    се допълва от удоволствието от постигането на добрия резултат при готвенето.
    Затова не чета готварски книги, а предпочитам твоя блог.
    Продължавай да даваш възможност на мъжкото ни его да си мисли, че сме големи готвачи
    след всяка добре изпечена и добре оглозгана кълка.

    1. Тебе чаках и направо съм омаяна от тез слова.
      Знам, че ще сложиш в плънката много билки и се надявам да опиташ това предложение с подобаващо вино.
      Наздраве от мен! Светли празници! 🙂

  4. Изглежда чудесно! Вкъщи също ще печем пуйка (говоря в множествено число, защото за такива празници винаги готвим заедно с жена ми), но малко по-големичка, примерно 6-7 килограма. Видях, че не я пълниш с дробине. Ние всяка година я пълним и от опит знаем, че оризът трябва да бъде почти готов, иначе ще си остане суров. Освен това според мен печенето с гърдите надолу ги прави по-сочни, защото соковете не се оттичат от тях, но това е въпрос на избор – има цели дискусии по въпроса. Със плънката със сигурност няма да изсъхнат. В последните години започнахме да я печем в кесия. Според мен така става по-сочна, а и по-бързо (Х.Блументал сигурно не би одобрил). При всички случаи – благодаря още веднъж за невероятния блог и Весела Коледа!

    1. Изглежда имаш опит в печенето на пуйка. Съветите ти са добре дошли. Аз четох вариант, в който пуйката се обръща ту по гръб, ту по гърди по време на печенето. Дегустирала съм пълнена пуйка с ориз, стафиди и портокал (напълнена в кухината), но не беше от най-добрите неща, които съм опитвала.
      Реших да опитам семпъл класически вариант (в който плънката може да се промени). Доволна съм, а след първоначалния опит, смятам, че имам добра основа за импровизации.

      Пуешкото месо е много вкусно и има резон за съчетаване с разнообразни подправки и продукти, така че всеки който иска да го приготви може да експериментира по собствен вкус.

      Благодаря за коментара, Радослав! Светли и вкусни празници!

    2. Опитайте и да я завиете с листа от кисело зеле.Сполучливо е.

  5. Получи се идеално 🙂 Благодаря ти за всичко, единственото което добавих е освен кайсии и сушени сливи и червени боровинки , мисля че рецептата с тези сушени плодове идеално ще пасне и на дива патица , ако примерно добавим и малко киселина от някой цитрус . Весели празници на всички 🙂

    1. Благодаря за обратната връзка.
      Аз открих страхотен сос (по-скоро е нещо като чатни) с червени боровинки и карамелизиран червен лук. Сега ще го приложа обаче на бавно печеното свинско месо. Техниките на Хестън Блументал са в действие вече у дома. 🙂
      Весело и на теб!

  6. John,
    A few thoughts about roasting a turkey from an American reader. I agree that trussing is very important. I typically loosen the breast skin (carefully) and inset some thyme leaves between the skin and breast meat. I also find that melted butter browns the skin better – and makes for a lovely jus (or gravy, if thickened).
    In the US, there is always a lot of discussion about stuffing the turkey cavity, vs not. Nowadays, there is much fuss about the internal temperature and concern for bacterial infection. Something worth thinking about…..but my mother stuffed her turkeys for years, and I am still alive to write about it. Lovely blog. Best wishes for a Merry Christmas and a Happy New Year from New York City.

    1. След като се изпече пуйката си направи грейви. Премести пуйката в затоплен съд, покрий я с алуминиево фолио и я остави да почива около 30 минути. През това време събери соковете от тавата и процедирай по рецептата за лучен сос с мадейра. Вместо мадейра, за пуйката може да се добави сухо бяло вино.

  7. Здравей, Йоана! Съмнявам се дали ще успея да намеря салвия, моля те, дай идея за подходяща замяна на тази вкусна тревичка. Поздрав най-сърдечен!

    1. Мащерка и розмарин винаги ще са подходящи. Може само едната билка, а може и да ги комбинираш. Пресен риган също ще бъде добре.

  8. Разбира се и аз имам едня вкусна рецепта за пуйка- намазвам пуйката навсякъде със следната смес .размекнато масло се смесва със смлян черен пипер,сминдух,около100 гр бяло вино сол,чеервен пипер, кимион, със всичко това се намазва пуйката оствя се почива на стайна температура около 30 менути исе пече около 180 минути на 150 градуса след което се изавжда и се покрива с фолио и почива 30 минути

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *