В днешно време експериментирането в кухнята не е нищо друго освен комбинация от практически знания, върху вече утвърдени техники. Иначе казано, няма нищо ново под слънцето или както обича да казва мой колега: „Всичко вече е сготвено.“ Друг е въпросът за личните открития и заучаване на нови методи. Аз, като редовно практикуваща в моята кухня, често сама откривам разни интересни неща, свързани с продукти, подправки или технологичен процес. И това ми харесва, защото обичам сама да правя известни на всеки професионален готвач открития, вместо мързеливо да поискам да ми ги покажат. Разбира се професионални съвети никога не са излишни, но в крайна сметка, в повечето случаи забърквам това, което съм си наумила.
Харесвам професията готвач, защото това е професия свързана с динамика, креативност и майсторство. Последното важи най-вече за сладкарството, а дългогодишната практика и своевременното информиране за новости в областта са ключови за успеха. Новостите обаче, понякога на мен никак не ми допадат. Защо ли? Ами защото всички искат всичко да става бързо, откъдето се появяват повечето химизирани продукти на пазара. Получава се така, че става възможно да приготвиш торта точно за 15 минути (че и по-малко). А на какво мирише? Мирише на консерванти и пластмаса.
Затова обичам домашната кухня. Може нещата да стават по-бавно и да е по-трудоемко, но когато започна да пека сладкиш и съседите в отсрещният блок разбират. Защото във въздуха се носи аромат, който никъде другаде няма да помиришат.
Да, ароматът е само част от удоволствието на домашно приготвените десерти. При мен целият процес от набавянето на необходимите продукти до финалния щрих завършващ произведението е ритуал. Несъмнено изборът на органични продукти дава много по-добри резултати. Най-вече вкусови. Добре изглеждащите сладкарски произведения приготвени от масовата индустрия и известни сладкарници са деца на споменатите по-горе новости. И в тази връзка си мисля, че кулинарията би трябвало да заема един отделен дял от химията. Но злоупотребите с нея никак не ми се нравят. Хубавата новина е, че имаш избор.
Вероятно не съм видяла много. Но върху това, върху което все пак имам някакви наблюдения, все по-дълбоко изграждам в себе си теория за домашно приготвената храна. И това е ключовият момент, в който най-сериозно ти заявявам, че етикет с надпис „домашно“ не може да съществува. Причината ли? Да си слагал някога етикет на вечерята приготвена вкъщи или сладкиша, с който почерпи приятели?
Няма място за сравнение. Хората тотално са объркали своите възприятия за храната. Дойде моментът, в който лъскавите ябълките струват по-евтино от дребните с кафеникави петна. Опитвам се да си отговоря логично на много въпроси и от всичко, което ми минава през главата изниква въпросът: „Къде е истината?“
Истината ти разказвам с всеки един пост от този блог, с всяка една рецепта, която е минала през ритуала. И точно тук дойде време за една класическа торта в домашен вариант. С органични продукти и с малки заигравки по декорацията.
Казват, че тази торта е трудна за приготвяне. Аз пък казвам: „Гледайте си работата!“ (или сайта, както било модерно да се казва днес). Опитвайки от нея, претендиращи за разбирачи „дегустатори“ казват, че все нещо липсва, нещо не е както трябва. Чудя се на какво базират това. Да не би да са яли торта Захер от първоизточника през 1832 година?
И аз не знам каква точно трябва да бъде тази торта. Вероятно много хора, които я приготвят също не знаят, а истината е останала някъде назад във времето. И вероятно не знаят, че обикновено се сервира със сметана, защото виенчани смятат, че тортата е твърде суха, за да се яде самостоятелно.
Предлагам ти успешна и задоволителна на вкус рецепта за торта Захер, която не претендира за оригиналност.
Торта Захер
Адаптирано от книгата The Complete Book of Desserts.
За блата:
- 220 г черен шоколад
- 150 г меко масло
- 120 г захар
- 8 яйца от свободно отглеждани кокошки, разделени белтъци от жълтъци
- 120 г брашно
- 200 г конфитюр от кайсии
- 1 супена лъжица лимонов сок
Фурната се нагрява на 180°C. Форма за кейк с диаметър 26 см. се намазва с мазнина. От хартия за печене се изрязва кръг с диаметъра на формата и се поставя на дъното.
Шоколадът се разтопява на водна баня и се оставя настрана.
Маслото и захарта се разбиват на пухкав крем. Добавят се жълтъците един по един, като се разбиват добре след всяко добавяне. Следва разтопеният шоколад. Брашното се пресява над сместа и се разбърква добре.
Белтъците се разбиват на сняг и по малко се добавят към шоколадовата смес като се разбъркват внимателно.
Сместа се изсипва в подготвената форма. Пече се в предварително нагрятата фурна за 40-45 минути. Проверява се за готовност с дървена клечка, която забодена в центъра на блата трябва да излезе суха.
Блатът се оставя да се охлади за 10 минути във формата и тогава се изважда. Оставя се да се охлади напълно.
Когато е изстинал се срязва на две равни части по хоризонтал.
Конфитюрът от кайсии се смесва с лимоновия сок и се загрява на умерен огън докато се втечни. Минава се през цедка за да стане гладък.
С конфитюра се намазва едната половина от кейка, отгоре се поставя другата половина. Повърхността и стените на тортата също се намазват с конфитюр.
За глазурата:
- 220 г черен шоколад
- 200 г захар
- 40 г глюкоза (1 пълна супена лъжица)
- 250 мл течна сметана
- 1 супена лъжица ванилова есенция
Всички продукти за глазурата се смесват в тенджерка и се слагат на умерен огън. Разбъркват се докато сместа стане еднородна и се оставя да заври. Когато заври бъркането се преустановява. Вари се 3-4 минути, като не трябва да ври буйно.
Тортата се поставя върху решетка, а решетката в по-дълбок съд (например тава). Залива се с врялата глазура. В тавата ще се събере излишното количество, което може да се използва за други сладкиши.
Тортата се оставя на хладно място докато глазурата стегне. Най-добре е да се приготви от предния ден.
За декорация:
- 100 г разтопен на водна баня черен шоколад
- разбита сметана
Шоколада поставих във фунийка от хартия за печене (най-удобния сладкарски инструмент за изписване, който всеки може да си направи сам) и написах 24 пъти Sacher. Размерът на тортата е за 12 парчета, но се запасих за всеки случай. 🙂
Надписите се правят върху хартия за печене. Оставят се в хладилник докато стегнат.
Със сметаната направих 12 рози върху тортата, които служат за опора на надписите. След това подредих и самите надписи.
Забележка: Взаимстваната рецепта е за форма с диаметър 23 см. Аз използвах форма с диаметър 26 см. откъдето идва и по-ниския блат.
Ако не бързаш като мен да разрешеш тортата преди да е стегнала глазурата, тя няма да се разлива, а ще стои стегната.
Тортата наподобява брауни, със силен шоколадов вкус и не е много сладка.
Обновяване от 24 октомври 2014 – След като опитах торта Захер в сладкарницата на хотел Захер, използвах нова рецепта, която най-много се доближи до тортата, която опитах във Виена, но направих леки промени, които да се впишат в съвременните вкусове. Новата рецепта може да видиш в публикацията Новата Захер.
Другият четвъртък ми предстои изключително тежко изпитание и си обещах, ако премина успешно през него да празнувам с твоята торта Сахер!
Благодаря ти за това, че правиш дните ни по цветни и уханни!
Никога не съм правила тази торта, но сега съм силно изкушена!
Йоана, поздравления за тортата 🙂 Докато четях обаче открих един пропуск, гледам вече 100 пъти рецептата и ако грешката е в мен значи наистина още ми се спи… в продуктите за блата има 120 грама брашно, а в описанието на приготвнето не ги виждам- пише за маслото, захарта, жълтъците и белтъците и после печенето. И още един въпрос- влажна ли е отвътре, подобно на брауни, или все пак се опича напълно? Усмихнат ден!
Много добре си виждаш. 🙂 Пропускът е редактиран.
Тортата остава влажна отвътре, особено ако се опече по-висок блат.
Здравей Йоана. Направих някои от рецептите ти и резултата е много добър. Искам само да обърна внимание, защото живея във Виена и в началото когато си поръчвах торта Сахер в сладкарниците всички ме гледаха неразбиращо. Всъшност на немски буквата S се чете като З а не като С. Името на тортата е Захер, като ударението е в първата сричка.
Благодаря за корекцията, Анна. Мисля, че е обсъждано това вече в коментари, но така и не редактирах. Сега ще го направя. Благодаря още веднъж. Радвам се, че следиш блога.
здравей, Йоана! Рецептата е много хубава и изглежда лесна. Имам един въпрос – може ли конфитюрът от кайсий, да се замени с друг вид, например от смокини?
Класическия Сахер се приготвя с кюнфитюр от кайсии, но мисля, че може да разчупиш клишетата и да експериментираш с каквото искаш.
Единствената препоръка от мен е най-горния блат и страните на тортата да се намажат с гладък кюнфитюр или сладко (например, ако слагаш сладко от смокини, използвай само сиропа от сладкото) за да се растели след това глазурата равномерно.
Четох няколко пъти, но не ми стана ясно кога слагаш брашното?
Да, има пропуск. Мерси. Направих редакция.
Брашното се добавя точно след шоколада.
Тортата за мене беше изненадващо вкусна. Вкусът на домашно приготвенвта храна найстина е незаменим и знаеш ли една от най-важните съставки е -.
енергията на човекът които е готвил. А твоето намерение когато готвиш е много добро.
Прекрасна рецепта 🙂 Прочетох я внимателно и много ми хареса. Несъмнено ще я изпробвам 🙂 Благодаря ти много 🙂
Мила Йоана,
Тортата стана много хубава и е доста лесна за изпълнение. Само където окепазих надписчетата….Предполагам, че трябва да са по-плътни, за да не се чупят. Това да е бедата!
Балгодря ти!
Нищо. Надписите са заигравка. Хубавото е че ви е харесала. 🙂
Току що направих! С ягодово сладко и без глюкоза в глазурата – надявам се да не стане издънка утре. И понеже формата ми е 20 см, направих няколко кексчета, които също залях със сладко и глазура – станаха и те супер 🙂
Чудесно! 🙂
Глюкозата играе роля за консистенцията, гладкостта и блясъкът на глазурата. Не е фатално ако се пропусне, но ще има по-добър резултат ако се добави.
Току що се връщам от Виена, но така и не успях да я опитам там. За това реших събота сама да си я приготвя. Направих я със сладко от праскови. Стана чудесна!
Благодаря Йоана за рецептата! 🙂
Скапа Йохана,
Още не съм направила тортата обаче искам за рожденният ден на моят мъж.
Обаче едно нещо ме шокира че в твоята рецепта е написана два пъти 120 гр. брашно а след това при смесване на продуктите пише само 120гр.
Не виждам пропуск (грешка). Може би си видяла 120 гр. захар (същият грамаж на брашното).
Имаш право. Извинявай
Е, за нищо. 🙂
Йоана имам въпрос относно блата. Блатът ми стана на шупли, което според мен е добре, но беше леко втиклен в средата. Дали ако го пека на 170 градуса с 10 мин повече ще имам същия проблем?Понеже ме е страх ако опитам пак да не стане така, че в края да хрупа…
П.П.Иначе тортата е невероятна…поне там където не беше толкова втиклено де :D.
Дефектът в тази рецепта е ефект. 🙂 Блатът наподобява брауни, което ще рече, че остава влажен отвътре. Ще стане наистина глетаво, ако се разреже топъл. Трябва да се остави да се охлади напълно.
Иначе при такива рецепти, по-скоро трябва градусите да са високи и да се пече за по-кратко време, вместо да ги намалиш и да печеш по-дълго. Целта е високата температура да създаде обем, така или иначе няма никакъв набухвател в сместа.
по принцип си права, че може би трябваше да изчакам напълно да изстине, беше охладен но в средата(където беше втиклено) навярно е бил топъл блата.Иначе на 3-4 места го бъчнах, шишчето излизаше сухо…така че навярно това е причината
Здравей Йоана,
От доста време те чета, (т.е. сайта ти 🙂 и намирам потвърждение на моите разсъждения относно храната – ако искаме истинска храна (здравословна и вкусна) е необходимо да вложим услилия и време, но резултатът си заслужава. Чудя се обаче, ако трябва всичко да се приготвя у дома – как ще имам време за всичко – за детето, мъжа, работата навън, домашната работа….. и това лекинко ме отчайва 🙁 Въпреки това се старая да готвя здравословно, с естествено отглеждани, месни, сезонни продукти, без сложна и дълга обработка. Хубаво е, че има сайтове като твоя, които са източник на добри идеи. Пробвала съм някои от тях – тиквените бонбони, чабатата, бонбоните от ядки и сушени плодове и др. и ефектът върху опиталите ги винаги е бил впечатляващ! Изложението ми излезе малко объркано, а исках единствено да кажа: Възхищавам ти се!
Благодаря.
Важно е да се храним здравословно, но не е задължително всеки ден да приготвяме сложни и дълги ястия и десерти.
С воденето на този блог и с помощта на читателите, аз откривам и предлагам интересни храни и рецепти, с които можем да разнообразим редуващата се (и скучна) тройка: картофи – боб – ориз. 🙂
Или с други думи – забавлявам се с вкусовете. 🙂
Zdravei,Joana:)imam edna mnogo golqma molba:)nablijava rojdeniq den na da6terq mi i mnogo iskam da i napravq nai-nakraq torta(a ne da kupuvam).Mnogo ,mnogo haresah bqlata torta s balonite,oba4e nqma nikyde recepta….ako e vyzmojno:)))))))
Разбирам, че всъщност ти харесва декорацията на тортата с балоните. Може да използваш твоя любима торта, съставена от платки и крем, която да облечеш със захарно тесто или фондан. Балоните направих също от захарно тесто и ги закрепих за тортата с декоративна тел. Необходимо е да се направят няколко дни предварително, за да може да изсъхнат.
Тортата с балоните направих за специална поръчка, затова няма рецепта. 🙂
Blagodarq:)
Здравей, Йоана!
След няколко дни сестра ми става на 30 години и искам да я изненадам с една Sacher-Torte. Какъв шоколад използваш за рецептата, с колко % какао? Не искам да докарвам натрапчиво сладък вкус…
Мерси предварително за отговора!
По принцип тортата не е много сладка. Както виждаш, в нея има само 120 гр. захар. Черен шоколад с 60-70% какао е ок.
Йоана, благодаря ти за бързия отговор!
Аз имам още един въпрос – имаш ли опит с печене на блатове в електрическа тенджера (не знам дали сега се продават, вкъщи имаме от „едно време“) – аз обмислям печенето в такава, но се притеснявам да не пропусна ефекта „уау“ – блатът да бухне без набухватели от силната температура… Какво мислиш?
Зори
Не съм пекла в електрическа тенджера, но си спомням, че баба ми печеше пити (хляб) в нея. И се получаваше много добре – обожавах коричката на дъното. 🙂
Не знам какво би станало. Мисля, че ще се получи. Но трябва да намажеш тенджерата много добре с мазнина и да я загрееш предварително. Може би и времето за печене ще бъде различно от посоченото в рецептата.
Относно бухването – добави 1 чаена лъжица бакпулвер към брашното.
Моята баба навремето е готвила всичко в електрическа тенджера, тъй като е нямала кухня – от гювеч до крем карамел:). Майка ми пече блатове винаги в електрическа тенджера, защото се изпичали равномерно… ще следвам твоите инструкции и ще сложа бакпулвер. Дано да стане!!! Желанието е голямо:)
Йоана,
Страхотна торта се получи! Благодаря ти много и за рецептата, и за подробните разяснения около приготвянето й:).
Малко се поизложих с украсата, но положението беше спасено:D
Снимка: http://www.facebook.com/photo.php?pid=6037099&l=95beac5603&id=684222540
Браво! Много се радвам. 🙂
Здравей, Йоана, моля те да ми отговориш на въпроса: Блата за тази торта „Сахер“ на каква температура на фурната се пече. Благодаря ти предварително!
Блатът се пече на 180°C. Упоменала съм го в рецептата.
Извинявам се, но не е ли време да се научим че тази торта се казва Захер, а не Сахер?
Здравей, имам няколко въпроса:
използва се течна или кристална глюкоза?,
дали има някаква възможност грамажа на глюкозата да е сбъркан- и всъщност да са 4 гр.?
и ако се използва млечен, а не черен шоколад ще има ли значение за текстурата и консистенцията? Това последното го питам, защото моя съпруг обича десертите да са сладки, а тортата ще я правя за неговия рожден ден и искам настина да му хареса (показателно е, че специално заради него правя тирамисуто с какао и мляко , а не с кафе…)
Благодаря!
Глюкозата е течна и е 40 грама.
Щом ви харесва млечен шоколад, опитай с млечен. Според мен ще получи добре, даже бих опитала такъв вариант. 🙂
Даа, с млечния шоколад се получи добре. Обаче отдолу тортата не се беше изпекла и общия резултат не беше добър. Другия проблем, който ми се появи е, че при печенето блата бухна много (два пръста над формата), а след като го извадих от фурната спадна наполовина. Тази седмица съм решена да опитам отново, защото макар и не впечатляващ първия опит беше обещаващ 🙂
Може би фурната е била много силна. За друга причина не се досещам сега. И като споменавам силна нямам предвид, че си пекла на по-високи градуси от посочените. Всяка фурна варира с градусите и е възможно температурата в нея да не е еднаква със зададената. Затова е добре да се вземе термометър (метален, за месо) и да се измери вътрешната температура. Така ще знаем какво показва вътре.
Опитай пак и успех! 🙂
Much Better!!! Този път използвах 26 см форма (вместо 23 см) и не загрявах фурната предварително. Бухна в центъра, но оставих блата да изстива във формата и във фурната на широко отворена врата. Пак има сурово в центъра и нямам представа защо, но пределено имам сериозен напредък. 😉
Възможно ли е тортата нарочно да е по-сплъстена в средата? (защото твоето парче от снимката има същия по-тъмен вид)
Да, тортата е влажна отвътре, но при моя случай е малко по-различно, защото нямах много време и срязах преди да се охлади добре. Това по-принцип е груба грешка и резултатът е на лице.
Обаче, ти ме шашна с това, че не си загряла предварително фурната. 🙂 Загрявай я винаги до необходимите градуси, освен ако в рецептата не е споменато друго.
И оставянето на сладкиша във фурната – обикновено се процедира така при чийзкейк, но щом при теб действа, всичко е наред.
Направо ме хвърли в размисли. Оттеглям се да мисля сега. 🙂
Би ли да споделила каква фурна имаш?
Gorenje. Не е много специална. Като цяло и на други сладкиши ми прави проблем с изпичането отвътре (отвън хващат коричка, а отвътре остават сурови; а отначало кексовете ставаха почти течни отвътре, а отвън прегорели 🙁 накрая започнах да слагам повече брашно в тестото от указаното в рецептата и нещата си дойдоха на място… Но с тази торта не посмях да рискувам. Може би следващия път 🙂
А, оставих блата във фурната, защото свекърва ми каза, че ако се готви без набухвател или с белтъци в тестото не трябва да има рязка смяна на температурата. Реших да я послушам и мисля че има резултат.
Иначе е вкусно, макар и не перфектно. За Коледа обаче ще си приготвя нещо, което знам че мога- сладкиш Бийненщих. Твоите изненадващи Коледни предложения са интригуващи и страхотни, но не мисля че са по силите ми.
Весели празници!
Винаги може да се научи нещо ново, благодаря, че сподели това за сладкишите без набухвател.
Щом фурната прави проблем при всички или повечето сладкиши, значи трябва да и откриеш тайната. 🙂
Весели празници!
Мисля си, че щом не се сиропира тортата няма да има проблем с преместването й от решетката на подноса… И все пак да питам дали ще имам премеждия 🙂
Най-лесния и безопасен начин е да поставиш подноса (обърнат) върху блата и да обърнеш всичко заедно с решетката. После само махаш решетката, която вече ще е отгоре.
Ако сиропираш сладкиши и блатове е добре това да стане, когато те са поставени на мястото си – в поднос или при подредбата (сглобяването) на торта.
Тортата изглежда превъзходно, предполагам и вкуса й е такъв 🙂
А случайно да си попадала на рецептата за торта „Моцарт“, тази с шам фъстък и марципан, ммм превъзходна е, но оригиналната рецепта е също една малка тайна доколкото разбрах, а аз така искам да си я направя сама 🙂
Не съм приготвяла Моцарт с шамфъстък и марципан. Само варианта шоколад, канела и ябълки, който е много вкусен.
За варианта създаден след известните бонбони Моцарт ще трябва да се подготвя. Не съм се интересувала досега, но като се задълбоча, все ще излезе нещо. 🙂
Ако нямаш търпение да приготвиш тортата, може да опиташ тази рецепта.
Благодаря за рецептата 🙂 наистина нямам търпение да пробвам, така че ще се възползвам от нея, въпреки че звучи доста сложно и времеемко. Но явно за хубавите неща си заслужава 🙂
А ако впоследствие ми попадне и оригиналната рецепта ще имам и опит, за да може шансовете да я направя добра да са по-големи 🙂 Другото което ми хрумва е да подкупя сладкарката от виенската сладкарница за рецептата на торта Моцарт, както я приготвят там ;);)
Zdravey Yonana, tortata izglejda prekrasna! Moyat pryatel obojava torta Saher (koyato v deystvitelnost na nemski se chete zaher, zashtoto pri tyah s se chete kato z) 🙂 ta iskah da popitam dali si opitvala saher na slasdkarnica nedelya tova mu e liubimata torta i kaji mi molya te podobna li e na tvoyata recepta? Imam spomen may, che imashe leshnici vatre ako ne barkam. I oshte edin vapros az jiveyav v Germany ot poveche ot polovin godina, no neznam ot kade da naemerya gliukoza v BG kade se prodava i moga li da ya zamenya s neshto drugo? Mnooogoo, mnogoo blagodarya za vsichki prekrasni recepti, s koito ni radvash 🙂
Не съм опитвала Захер от въпросната сладкарница.
Глюкозата се добавя за еластичност и гланц. Може да се пропусне, но не ми хрумва с какво може да се замени. В София може да намериш глюкоза в диетичните магазини, както и в повечето супермаркети. За повече информация погледни страницата Кое откъде?
много благодаря за бързия отговор. Видях тортата в сайта на тази сладкарница и много се разочаровах май няма нищо общо с класическата рецепта 🙁 Но пък реших, че ще използвам товоята рецепта. Крайно време е да има нов фаворит моя човек 🙂 благодаря ти, защото ме вдъхновяваш…
zdraveite ,tortata izglejda straxotno !
iskam da q napravq,
no moje li blatovete da se izpekut v normalna tavichka, toest ne vuv forma ?
blagodarq predvaritelno 🙂
Може. Придържай се горе-долу към същия диаметър и я намажи добре с масло. На дъното може да поставиш и кръг от хартия за печене.
Zdravei mila ioana ako moga da te pomolq za edna recepta za edna torta .Tortata se kazva Pti4e Mlqko lelq mi q prave6e vsqka koleda no za jalost ve4e ne e sred nas .Mnogo iskam da se opitam da q napravq .blagodarq predvaritelno.
Биляна, съжалявам, но не ми е позната тази торта.
Utre 6te se opitam da napravq torta saher dano mi se polu4i kupih si vsi4ki neobhodi mi produkti bez glukozata dano mi se polu4i
Здравей Йоанка , много се радвам, че попаднах на твойта торта Сахер . Преди 2 месеца попаднах на рецепта почти подобна на твойта, само че брашното беше 110 грама. Блата са наду много и излезе над тавичката, но за жалост, след това спадна и стана глетав . Много се разочаровах и повторих опита с повече брашно. Реших че има грешка в грамажа, но резултата бече почти същия. Сега видях коментарите за бавно изстиване във фурната и ще опитам пак. Въпреки че не ми се получиха хубави блатовете тортите бяха много ама много вкусни. Използвах млечен шоколад и в двата случая. Сега ме засърбяха ръцете да потретя рецептата. Очевидно рецептата е такава и блатовете трябва така да се получават. Дано ги подобря малко с изстиването във фурната . Ще пиша дали има ефект. Поздрави 🙂
Това си е от характеристиката на блата. В тестото няма набухватели и обемът трябва да дойде от яйцата и внимателното разбъркване. Въпреки, че блата много наподобява брауни, той все пак е малко по-въздушен от него.
Преди време правих друга рецепта за Захер, която като че ли повече ми хареса. Дано ми дойде музата да я приготвя пак за публикация.
Аз си спомням, че когато опитах тази торта в кафе Захер към едноименния хотел във Виена блатът беше отчетливо сух. Като пресушено брауни. Сух блат, кайсиево сладко и твърда, блестяща глазура. Тази тук ми изглежда по-вкусна, обаче:) По мекичка някак си.
Трети път- за късмет. Този път мисля, че тортата стана такава каквато трябва да бъде или поне според описанието и снимките 🙂 Но не мисля, че това е тортата на нашето семейство. Просто такъв ни е вкуса. Хубава е , ама има нещо, което не ни достига.
Трябва да добавя, че използвах шипков мармалад (автентичен) и затова не го разреждах с вода и не слагах лимонов сок. В деня на приготвянето на тортата имаше малко кисел вкус (и малко разочароващ) но на следващия ден ароматите се бяха слели идеално. На третия ден вече беше почнала да поизсъхва, но си я хапнахме.
А напоследък все по-често се замислям за торта Гараш. Дано не е нещо прекалено тривиално за теб, но се чудя дали ще ти се прииска да ни демонстрираш рецепта? Моля…
Всеки с вкуса си. 🙂
Ще приготвя Гараш, но не искам да си мислиш, че ще изровя автентична рецепта, защото сигурно се е загубила в предаването от поколение на поколение и от майстор на майстор. 🙂
Не обещавам да е скоро, иска ми се да бъде тогава, когато ми дойде желание за нея. Надявам се да ме разбереш правилно.
Извинявай, но откъде знаеш, че не харесваш торта Сахер, като не си я опитвала? Това, което описваш няма НИЩО общо с истинската торта – с кашкавите блатове от тази рецепта и с шипков (?!?) мармалад… Първо приготви оригинален Сахер и тогава разправяй…
Лили, спокойно. Оригинален Захер може да се яде само в сладкарница на едноименния хотел във Виена и бих казала, че не е кой знае какво. Но щом разполагаш с рецептата, давай насам да я опитаме и ние.
О, хубавите неща стават бавно. И не държа да загубиш куп време в търсене на автентична рецепта, а повече ми се иска да усетя настроението от снимките. За това си струва да чакам
izvinjva tortata njma perfekten vid tova ne e sacher
Това е уникалното на една торта, когато си я приготвиш сам.
Ако пък се стремиш да изядеш перфектно парче, може да си поръчаш онлайн от едноименния виенски хотел. Даже я доставят в перфектно изработена дървена кутия.
Здравей Йоана! Искам да ти благодаря за страхотната рецепта за торта! Правя я вече 4 -5 пъти и винаги е с огромен успех, а идеята с шоколадовите надписи Sacher според мен е уникална. Яла съм оригиналната торта, но мисля че тази е не по-лоша напротив бих казала по-добра. Не зная как мога да публикувам снимка за да се види чудесния резултат. Желая ти творчески успехи.
Благодаря, Мариана. Каня се от доста време да публикувам и рецептата от книгата на Плачута за най-доброто от виенската кухня. Мисля, че тя повече се доближава до това, което приготвят в сладкарницата на хотел Захер. Ще се постарая!
Извинявам се за, може би, глупавия въпрос, но каква е техниката за рязане на блата по средата? Все ми се струва че или ще се счупи или ще е отрязан накриво :/
Трябва ти дълъг нож (най-често за хляб). Първо с ножа се маркира мястото по страните на блата, където ще бъде срязан. След това ножът се подпъхва по-навътре и с леки движения напред-назад и едновременно въртене на блата се срязва през цялата повърхност. През цялото време блатът се придържа отгоре с едната ръка. За да не се разчупи срязаната половина, най-удобно е да се вземе с картонена подложка за торта. Виж това видео за повече яснота.
тортата изглежда страхотно! още утре мисля да я направя 🙂 чудесна е
Привет, Йоана! Иска ми се да използвам тази глазура за заливане на торта, която ще е намазана с шоколадов мус – търся по-течна глазура, която да се разстели на тънък, елегантен слой, и да не се втвърди много след като изстине. Предполагам, че в този случай няма да мога да я излея вряла, както препоръчваш в настоящата рецепта. Ако изчакам да поизстине, дали ще се стегне много? Ще може ли да се разнесе гладко и равномерно? Благодаря ти много! 🙂
Здравей, Вероника! Може да бъде рисковано ако глазурата се остави да се охлади. Бих ти предложила да приготвиш глазура от равни количества натурален шоколад и краве масло като ги разтопиш на водна баня. Остави да се охлади (да не бъде вряла), но все пак да бъде леко топла и течна глазура. Мисля, че ще свърши добра работа.
Единствено, трябва да прецениш какво количество от нея ще бъде нужно, за да се покрие цялата торта. По-голямо количество от глазурата е по-добре дори и с риск да остане. После може да я използваш в смес за брауни или друг подобен сладкиш или отново за глазура на друг сладкиш (стегната глазура слагаш на водна баня, за да се втечни).
Такава глазура съм използвала за шоколадовите кексчета с джинджифил. Разпределя се добре, стяга сравнително бързо, особено в хладилник и остава мека, дори след като е добре охладена.
Така и ще направя, и съм сигурна, че ще се получи чудесно! 🙂
Много ценя всичките ти съвети, и всичко, което публикуваш тук!
Много ти благодаря, за пореден път! 🙂
Йоана,за пръв път я правя тортата, спазих рецептата ти дума по дума и се изненадах, че не ми се получи. Купих всичко необходимо,спазих грамажа на продуктите,но в края блата ми беше 2 см дебелина. Такъв блат аз не мога да разделя на две по хоризонтала. Не ми се бъркаше и нов да пека, мина ми желанието след като вложих толкова продукти. Прегледах и другите рецепти в нета. В твоята рецепта липсва набухвател. Така,че си я редактирай,добави го и много ти здраве!
В рецепти за блатове и кейкове, в които липсва набухвател, успехът е въпрос на техника. Белтъците трябва да се разбият на сняг и да се добавят внимателно към останалата смес, така че да запазят обема си. Белтъците в случая създават обема.
Подобни сладкиши, в които не се добавя бакпулвер, а се създава обем чрез белтъците или цели яйца са пандишпан (sponge cake и класическия victoria cake), ангелски кейк (angel food cake), паунд кейк (pound cake) и техни интерпретации.
1. В такива рецепти техниката на приготвяне е най-важна, като на първо място поставям това, което споменах по-горе за белтъците – разбити на сняг и внимателно добавени в сместа, като се разбъркват с шпатула с движения на загребване и обръщане (нарича се folding).
2. Ако яйцата се добавят цели, те трябва да се добавят едно по едно и след всяко добавяне да се разбият добре с миксера за да се създаде емулсия (мазнините да се свържат с течностите подобно на майонеза, което ще създаде устойчива структура на сместа).
3. Брашното трябва да се разбърква за кратко, колкото да се смеси за да не се предизвиква образуване на излишен глутен, от който сместа (следователно и изпеченият кейк) биха станали еластични, гумени и без обем, вместо пухкави.
4. Печенето е винаги в предварително нагрята фурна и разбира се без да се отваря вратата на фурната поне през първите 30 минути от началото на печенето.
5. Тъй като изпеченият кейк е деликатен, той трябва да се остави за известно време във формата да стегне преди да се извади от нея.
Знам, не е приятно когато вложиш средства и усилия да не се получи това, което очакваш, но е по-добре да обсъдим възможните причини за не добре набухналия блат, вместо да си разменяме специални поздрави.
Спазих рецептата ти както писах по горе дума по дума. Спазила съм всичко горе посочено.Просто се получи едноблатова подобие на торта- вкусна, но плоска.
Разочаровах се, че не изглеждаше като твоята на снимките. Иначе техника ми липсва, не съм готвила от години. Просто седях и се чудех,какво съм объркала?
Йоана, да разбирам, че няма нищо друго между блатовете, а само се намазват с конфитюр..както казваш т.н. „дефект“ изглежда на снимките като сякаш има шоколадов пълнеж…:)
Захер е шоколадов блат между, който се нанася тънък слой конфитюр от кайсии. Няма друго между блатовете.
До колкото си спомням, тук бързах да разрежа блата за да снимам готовата торта, но те не бяха много добре охладени, откъдето се получи този мокър ефект между тях.
:))) Благодаря!
Привет, Йоана,
Правя си надписи за една друга торта – от шоколад и малко кокосово мляко.
Получиха се мн. добре, но нещо не искат да стегнат.
Има ли някаква тънкост, или с млякото съм объркала нещата …
Благодаря предварително 🙂 и Успех!
Здравей, Снежина. За шоколадови надписи или друга шоколадова декорация се използва само шоколад, за предпочитане с 60% или повече съдържание на какао. За по-голяма устойчивост може да се темперира.
Разреждането му с кокосовото мляко го е направило на крем, който в хладилника може да стегне (зависи какви пропорции са използвани), но няма да може да се втвърди, така че надписите да се отлепят и използват за декорация.
Започни отначало, но само с шоколад, който разтопяваш на водна баня (без водата да ври буйно).
Здравейте! Харесвам много сайта ви, има интересни и полезни неща 🙂 Сега пиша с въпрос, относно шоколадовият надпис. Искам да направя бял надпис на тортата, която ще правя за приятеля ми, но не ми е много ясно с каква сметана го правите вие в този случай, течна ли е, кремчето по подобен начин на Ганаш-а ли се прави..? Ще съм много благодарна, ако обясните малко по-подробно 🙂 Също така искам да попитам и фунията, която се прави от хартията за печене, еднопластова ли трябва да е или многопластова и с тиксо ли се лепи, тъй като ми се струва, че ще се скъса като започна да я стискам 🙂 Малко са ми смешни въпросчетата, но всеки с проблемите си. В очакване на отговор съм и благодаря предварително, хубав ден!! 🙂
Надписите Sacher са направени само от разтопен натурален шоколад. Ганашът няма да свърши работа тук.
За бели надписи използвай бял шоколад. Тъй като той съдържа повече какаово масло, за да бъдат по-устойчиви надписите и за да не се топят на стайна температура е препоръчително шоколадът да се темперира.
Корнет се прави лесно и не е нужно да се залепва с тиксо (тиксото дори не държи върху хартията за печене), а краищата се подгъват. Използва се един пласт от хартия за печене, който се изрязва на равнобедрен триъгълник. Няма опасност да се скъса при работа с него. За да се работи лесно и чисто, корнетът се пълни с шоколад (или друго каквото ще се използва) не повече от половината. Виж това видео.
Много благодаря за брзия и изчерпателен отговор! В петък ще стане ясно какво съм „научила“ от него, стискайте палци 😀 Спокойна вечер! 🙂
Здравейте, бих искала да попитам, може ли течната сметана в глазурата да се замени с прясно мляко или заквасена сметана?
Опасявам се, че резултатът няма да бъде добър. Най-добре е да се използва животинска сметана с висока масленост. прясното мляко няма нито маслеността, нито плътността на сметаната. Заквасената сметана съвсем не е подходящ продукт тук.
Проблемът беше, че никъде не намерих животинска течна сметана от около 4-5 места, които обиколих. Навсякъде имаше растителна или така нареченият имитиращ продукт. В крайна сметка реших да сложа заквасена, тъй като я срещнах на едно две места като добавка на шоколадова глазура и реших, че може и да стане нещо. Получи се гладка консистенция, добре покри тортата и доста добре се стяга. На вкус глазурата не е никак лоша, но ще видим като се разреже какво ще се получи. Много благодаря за отговорът и овации за прекрасния кулинарен блог! Следя го редовно! 🙂
П.П. Сложих ябълков конфитюр с канела и мента, та моята торта май няма да е много Захер. 🙂
Браво за експериментаторския дух! Човек никога не знае.
И аз имам същия проблем със сметаната. Тук, в центъра, просто не намирам сметана, която да е животинска и да не е UHT. И…купувам заквасена. Знам…не е правилно но нямам избор. Чудя се дали може да се смени с масло?
Освен това, някак все ми се иска да сложа друг вид конфитюр… Наистина, няма да е Захер, но какво пък!
Така и така ще е импровизация, предлагам една лесна и за мен много добра шоколадова глазура. Тя се прави от равни части натурален шоколад и краве масло. Подробности за начина на приготвяне, както и визуална картина, може да видиш в рецептата за шоколадови кексчета с джинджифил и сладко от портокали. В този случай глазурата няма да бъде така сладка, както обичайно, затова спокойно блатовете може да се слепят с някой по-сладък мармалад от кайсиев.
А иначе, става въпрос за центъра на София, нали? До преди малко повече от година живях там около 9 години и разбирам, че е трудно да се намери животинска сметана. Ако има Била наоколо, там се продава такава, с 30% масленост и в разфасовка от 200 мл. Иначе, за седмичния пазар може да се разходите до Хит или Метро за еднолитрови разфасовки на добри сметани 35%. Понякога е добре да се правят планове дори за храната. 🙂
Редовно следя блога ви и готвя от него, особено след като срещнах моя мъж, а той беше живял дълги години в Германия и любимата му торта се оказа Сахер! Направих му за първия му рожден ден в България той остана очарован. Оттогава винаги му правя (вече 4 години) и по други поводи, той си крие и яде сам и много я обича! Та не мога да се стърпя да препоръчам някои (открити по пътя) подобрения, които ще доближат иначе великолепната ви рецепта още повече до оригинала! Междувременно на два пъти ходихме и до Виена и дегустирахме истинската виенска принцеса:-))) Едното – когато пека с тези пропорции в 26 сантиметрова тава – става ниска. Когато я пека обаче в 23 сантиметрова – става височка, каквато май трябва да е. Второто – ако я пека 40-45 минути на 180 градуса се подува много отгоре (а аз това не знам как да го изрежа – не съм готвач), а ако я пека 60 минути на 160 градуса (фурна) – остава плоска. Аз й слагам цялото бурканче с мармалад от кайсии (350 гр.) със сока на 1 лимон – така става по-сочна. И последно – много пробвах различни глазури, защото той има забележка към тази – много е кремообразна, казва. Най-после, мисля, успях да направя най-близката – споделям я за други такива маниаци като него:-))) 100 гр. вода със 160 гр. захар врят 5 минути, после ги смесвам с 200 гр. тъмен шоколад, който предварително съм разтопила с 5 гр. масло на водна баня и бъркам на водна баня около 10 мин., за да стане по-гъстичка, така не се стича около тортата, а остава отгоре и после – след малък престой в хладилника – е истинско бижу – хем е твърдичка и казва Хрус като шоколад, хем е мека – чудесна. Най-добре ми става с шоколади от Икеа. Благодаря за вдъхновението и хубавите рецепти, Йоана!
Благодаря за обратната връзка и предложението за глазура.
Може да опитате и новият вариант на Захер. На мен той повече ми харесва и все пак ще се радвам да споделите мнението си.
Искам да попитам как местите тортата върху решетката, за да я залеете?
Най-лесно става с картонена подложка за торта. Подпъхва се отдолу, така че цялата торта да попадне върху подложката и се премества. Ако подложката съвпада с диаметъра на тортата може да се остави отдолу през цялото време. Но обикновено са малко по-големи и краищата им стърчат, затова след като се пренесе върху решетката, внимателно извади подложката.
Здравей, Йоана,
предстои ми да направя подобна торта с шоколадова украса, има ли някакъв трик при транспортирането й? Притеснява ме, че ще се разтопи шоколада.
Преди всичко ти предлагам да се спреш на рецептата за новата Захер.
Транспортирането на шоколадови торти в горещо време е доста рисковано, но мисля, че „новата Захер“ ще издържи. Охлади я много добре преди транспортирането в кутия за торта (пластмасова с капак, не картонена) и я постави в чанта, която пази от топлина. Такива се продават в супер маркетите, попитай някой от служителите, за да те насочи.
Друг вариант е да използваш кутия от стиропор. Продават се такива за професионално оборудване, но са твърде скъпи за домашно ползване, освен ако не транспортираш често храни. Ако проявяваш интерес към тях, може да разгледаш предложенията от Ремко.
Благодаря ти. Всъщност тортата няма да е шоколадова, а само украсата. Иначе имам точно такава кутия с пластмасова кутия. Благодаря ти!
Здравейте,
В мовента пека блата за торта Захер от 15минути. Сега видях, че в чашата с която мерех брашното е останал около 10-15гр. Това проблем ли е. Ще стане ли хубав блат.
Поздрави.
10-15 грама едва ли биха били фатални. Все пак, виждам коментара доста късно, кажете какво се е получило.
Здравей,Йоана! 🙂
След като стегне глазурата, тортата слага ли се в хладилник? Благодаря. 🙂