Ежедневно получавам имейли със запитвания относно рецепти и храни. Старая се своевременно да отговарям на въпросите и да приготвям избрани рецепти, ако това е по силите ми. Много от вашите желания са ме провокирали да приготвям ястия или десерти, съобразени с различни нужди. Тук искам да благодаря на всички за прекрасните писма и пожелания.
Предвид настъпващите празници пощата ми се превърна в рубрика „Милион и едно желания“ 🙂 Изглежда, декември ще е месецът на осъществените молби. Сред пожеланите рецепти с ябълки и дюли, щолен, риба за Никулден и коледни сладки, получих и едно писмо, което силно ме заинтригува. Без да навлизам в подробности, темата е за печива без глутен, яйца, бобови култури, включително и соя. Първата ми работа беше да прегледам кои са брашната без глутен, как се използват и разбира се рецепти. Да си приготвиш хляб, крекер или сладки, които да са вегетариански и без глутен не е трудно. Но не трябва да се очаква резултат като този на тестените печива с бяло брашно. Няма да има пухкава среда и твърда коричка, нито месене, нито втасване. Просто защото липсва глутенът в тях. Все пак установих, че вкусът на петте рецепти, които приготвих, е много по-добър от очакванията ми. Това начинание бих нарекла алтернативна кулинария.
Благодаря на списание „Меню“ за статиите, от които прочетох информация за приготвяне на безглутенов хляб и брашната. Разбира се и в цялото Интернет пространство може да се прочете информация за режим на хранене (нарочно не използвам думата диета) без глутен.
Рецептите по-долу са заимствани от чужди кулинарни блогове, като са интерпретирани от мен според наличните продукти на българския пазар. В повечето рецепти използвам олио от гроздови семена, защото няма специфичен аромат, но по желание може да се замени със слънчогледово олио или зехтин. Всички видове брашна, които използвам са без глутен. Бадемовото брашно може да се приготви от бланширани сурови бадеми, смлени в кухненски робот или кафемелачка. Основните продукти (и не толкова използвани) може да се намерят в диетичния магазин на ул. Иван Шишман 20 (всъщност, оттам взех повечето продукти).
Избраните от мен рецепти са за крекери, домашно корни, сладки, сладки хлебчета и царевичен хляб. Дозите са малки, но лесно могат да се увеличат. Тъй като това е как го нарекох, алтернативна кулинария, за всяка рецепта описвам моето мнение за вкуса и това на Вальо, като добър дегустатор. 🙂
Крекери
Взаимствано от life-prosper.blogspot.com
Продукти за 14-16 броя:
- 100 г бадемово брашно (или същото количество бадеми, ситно смлени)
- 30 г смляно ленено семе (в кафемелачка или блендер)
- 30 г брашно от елда
- 30 г оризово брашно
- 1/4 чаена лъжица сол
- 1/4 чаена лъжица сушен риган или мащерка (познай какво използвах : ) )
- 1/4 чаена лъжица сода бикарбонат
- 2 супени лъжици зехтин
- 5-6 супени лъжици вода
Фурната се нагрява на 170°C.
В купата на кухненския робот се смесват всички сухи съставки. Отделно се смесват олиото и водата. Робота се пуска да работи на средна скорост и към сухите съставки в него се добавят течните. Трябва да се образува тесто. Ако сместа е много суха се добавя още малко вода.
Тестото се разточва върху хартия за печене, поръсена с брашно от елда. Нарязва се на правоъгълници. Пренася се в тава (заедно с хартията за печене). Пече се в предварително нагрятата фурна за 20 минути или докато придобие златист цвят. Крекерите се оставят да се охладят леко и се разделят по предварително очертаните контури. Оставят се да се охладят напълно.
Моето мнение: Много приятна хрупкава текстура, богат вкус на ядки и семена. Ако се пропусне сухия риган (мащерка) в рецептата, може да се консумират и със сладка, сладки пюрета, мед и плодове. Вальо каза, че приличали на храна за рибки. Сигурна съм, че се шегува. 🙂 Харесаха му.
Корни
Взаимствано от elanaspantry.com
Продукти за 10-12 броя:
- 140 г бадемов брашно (или същото количество бадеми, ситно смлени)
- 1/4 чаена лъжица сол
- 1/4 чаена лъжица сода бикарбонат
- 60 мл олио от гроздови семена
- 100 г течен мед
- 1 чаена лъжица ванилова есенция
- 20 г кокосови стърготини
- 40 г белено сурово тиквено семе
- 40 г белено сурово слънчогледово семе
- 30 г смлени орехи
- 40 г стафиди
Фурната се нагрява на 180°C. Тава с размери 24×18 см се напръсква с мазнина за печене или се намазва с олио.
В купа се смесват бадемовото брашно, солта и содата.
Отделно се смесват олиото, меда и ванилията.
Течните съставки се добавят към сухите. Разбъркват се. Изсипват се кокосовите стърготини, тиквеното и слънчогледовото семе, орехите и стафидите. Всичко се обърква много добре. Сместа се изсипва в подготвената тава. Пресова се плътно. Пече се в предварително нагрятата фурна за 20 минути. След като се охлади се нарязва на блокчета.
Моето мнение: Всички видове зърнени снакове са ми любими и тези не правят изключение. С леко дъвчаща текстура, не много сладки, но с отличен ядков вкус. Вальо: „Хубаво е, доста зърнено. На корни прилича“. Тук се засмях и се върнах на компютъра да пиша.
Сладки с орехи, кокос и стафиди
Взаимствано от elanaspantry.com
Продукти:
- 60 мл олио от гроздови семена
- 30 мл кленов сироп
- 60 г мед
- 140 г бадемово брашно (или същото количество бадеми, ситно смлени)
- 1/4 чаена лъжица сол
- 1/4 чаена лъжица сода бикарбонат
- 60 г счукани орехови ядки
- 40 г кокосови стърготини
- 50 г стафиди
Фурната се нагрява на 180°C.
В купа се смесват бадемовото брашно, содата, солта, орехите, кокоса и стафидите.
Отделно се смесват олиото, кленовия сироп, меда и ванилията.
Течните съставки се изсипват при сухите. Разбъркват се добре. Сместа е малко ронлива, това е нормално. С навлажнени ръце се правят топки, колкото малък орех, като леко се сплескват. Подреждат се върху хартия за печене.
Пекат се в предварително нагрятата фурна за 8-10 минути, докато придобият златисто-кафяв цвят. Докато са топли, сладките са много меки и трошливи. За това след като се извадят от фурната се оставят за 6-8 минути в тавата и тогава се преместват.
Моето мнение: Много приятни на вкус, с леко дъвчаща консистенция. Тази рецепта надмина очакванията ми. Вальо също остана възхитен. Каза, че вече са любимите му сладки.
Сладки хлебчета с тиква
Заимствано от cook-aunaturel.blogspot.com.
Продукти:
- 170 г оризово брашно
- 150 г брашно от просо
- 1 чаена лъжица бакпулвер
- 1/2 чаена лъжица сол
- 1 чаена лъжица канела
- 70 мл олио от гроздови семена
- 60 мл кленов сироп
- 1 чаена лъжица ванилова есенция
- 250 г пюре от тиква (сварена и пасирана тиква)
- 60 г нарязани на ситно сушени кайсии
- 30 г едро смлени сурови бадеми
Фурната се нагрява на 170°C.
В купа се смесват всички сухи съставки.
Отделно се смесват течните съставки и пюрето от тиква. Добавят се към сухите съставки и всичко се разбърква много добре. Накрая към тестото се изсипват сушените кайсии и бадемите.
От тестото се оформят малки питки, които се подреждат в тава върху хартия за печене. Пекат се в предварително нагрятата фурна за 20 минути. Охлаждат се.
Моето мнение: След като се изпекат имат добра текстура. Вкусът е предимно ядков, леко сладък, но и малко нагарчат. Може би малко захар ще тушира горчивината. Като цяло ми харесаха. Вальо ги определи като коледни :), може би заради канелата.
Царевичен хляб
Заимствано от oprah.com
Продукти:
- 120 г пълнозърнесто царевично брашно
- 60 г царевичен грис
- 30 г царевично нишесте
- 180 мл прясно мляко (аз използвах соево)
- 1 супена лъжица ябълков оцет
- 2 чаени лъжици бакпулвер
- 1 чаена лъжица сода за хляб
- 1 чаена лъжица сол
- 100 мл слънчогледово олио
- 40 мл кленов сироп
- 80 г неподсладено ябълково пюре (сварени и пасирани ябълки)
Фурната се нагрява на 160°C. Продълговата форма за кейк с размери 23x10x6 см. или подходяща тава се напръсква с мазнина за печене или се намазва с олио.
Прясното мляко (соевото мляко) се смесва с оцета. Разбърква се и се оставя да се пресече.
В купа се смесват царевичното брашно, царевичния грис, царевичното нишесте, бакпулвера, содата и солта.
Отделно се смесват олиото, кленовия сироп и ябълковото пюре. Добавят се към сухите съставки и се разбърква. Накрая се изсипва млякото. Тестото трябва да бъде рядко, с консистенция на кексово тесто. Изсипва се в подготвената форма. Пече се в предварително нагрятата фурна за 30 минути. След като се извади от фурната се оставя за 20 минути във формата и тогава се изважда.
Моето мнение: Въпреки текстурата, която наподобява повече кейк, хлябът е добра алтернатива на класически царевичен хляб. Може да се консумира както със солени, така и със сладки добавки. Препоръчвам да се хапва докато е топъл. След като изстине става сух и ронлив. На Вальо му се стори странен на вкус.
Ябълковото пюре в случая замества яйцата, които често присъстват в рецепти за царевичен хляб. Може да се приготви на момента за рецептата или да се направи по-голямо количество, следвайки рецептата от поста за ябълкови мъфини, но без да се добавят ароматните подправки, захарта и меда. Съхранява се затворено в буркани, в хладилник до 1,5-2 месеца.
Йоана, ти си невероятна!
От известно време търся всякакви подобни рецепти, заради баща ми и все не ми харесваше резултата. Почти бях решила вече, че няма начин да направя поне малко по-поносим хляб… и ето!
Изключително ти благодаря, защото това не е просто рецепта за вкусно, и разбира се, красиво ястие, ами и спасение за хората, за които глутенът е невъзможен.
Сърдечни поздрави,
Аз си те следя от край време (блогът де, не теб по късни доби:), следя и коментарите. И всъщност чак сега ми хрумна, че май никой никога не е благодарил на Вальо, за това, че дегустира и помага по негов си начин. След този пост той получава от мен Оскар за най-добра мъжка поддържаща роля. Знам колко важна за мен е оценката, подкрепата и помощта на любимия, така че и неговата не бива да се пренебрегва. Така де, сигурно той пръв ще погледне фурната, ако се развали…
Рос, ако знаеш как ме разсмя :))
Благодаря за наградата! Вие читателите сте силата, която ме вкарва в тези кулинарни приключения 🙂 Благодаря и на Йоана, че има доверие на моето мнение.
И да не си мислите, че е много лесно да опитваш постоянно разни нови храни – успехите и провалите се случват първо на мен 🙂
Невероятен пост, Йоана! Не само красиво поднесен, но и много полезен. Използвам темата да те насоча към блога на една американка – кулинарка, която развива глутенова непоносимост и се отдава на създаването на безглутенови рецепти: http://glutenfreegoddess.blogspot.com. Оттам научих за този проблем с глутена и че всъщност е доста разпространен в днешно време. Има много интересни идеи, които разбира се трябва да се пригодят за местните условия и продукти. Аз пробвах някои рецепти, но ще ми бъде много интересно да видя и някоя твоя интерпретация! 🙂
Маги, прегледах вече част от сайта. Обезателно ще изпробвам нещо. Благодаря ти.
Абсолютно съм съгласна и подкрепям Рос. Йоана, предай нашите поздрави и благодарности на Вальо за мненията, които изказва, за подкрепата и отношението му към това, което правиш и за реалната му оценка на твоите произведения на изкуството.
Заедно с вашите, той приема и моите благодарности. За това, че поддържа дизайна на блога и е като малко опитно зайче на моите рецепти. 🙂
Страхотна публикация! Много полезна и в същото време страшно интересна 🙂 Благодаря! С радост и интерес ще опитам някои, ако не всички рецепти!
Поздрави! 🙂
Прекрасни рецепти, Йоана! Вече опитах крекерите и мога да кажа, че са чудесни на вкус и с истински коледен аромат – вероятно заради меда и стафидите, вероятно заради друго:) А най-хубавото е, че съставките им са достъпни. Задължително ще станат част от празничната ни трапеза, не само на Коледа, но и при всеки друг повод. Дори ще си търсим поводи:) Благодаря!
Благодаря Вихра. Но вероятно си приготвила корнито или сладките (в тях има мед и стафиди), а не крекерите. Важното е, че са ти харесали. 🙂
Поздрави и от мен, Йоана!
Невероятни рецепти, някои вече съм пробвала /пак оттук като крекерите и корнитата/, другите коледните празници ме очакват :), но имам въпрос, нямам електронна везна и грамажите като 60 гр или 40 гр ме затрудняват.
Някакъв друг вариант за мерилки, с които мога поне да се ориентирам с тези грамажи според твоите рецепти?
Благодаря ! 🙂
Здравей Маргарита. Другият начин е в супени лъжици и чаени чаши. Но според мен това измерване е доста относително, за това предпочитам да измервам всичко в грамове и милилитри (изключвам подправките, солта и някои други дребни (но не маловажни) съставки).
В най-общия случай 1 супена лъжица от някакъв продукт средно е 15 гр. Но различните продукти имат различен обем и плътност. В моите рецепти може да приравниш всеки 10 грама на 1 равна супена лъжица. Например, ленено семе – 30 грама = 3 равни супени лъжици.
супер си! наясно ми е , че е относително, но все пак , докато си купя везна:) много ми е от полза тази информация!
мерси, Йоана!
Йоана, знаеш ли дали в магазинчето Слънце Луна има бадемово брашно? От доста време търся и все не успявам да намеря.
Бадемово брашно има и в Халите на щанда за сушени плодове и ядки.
Не, не съм виждала. Нито там, нито в други магазини. Всъщност, в диетичния магазин на ул. Иван Шишман 20 се продава някакво бадемово брашно, но не е това, което в случая ще свърши работа.
Не е проблем за бадемово брашно да се използват бланширани бадеми, които да се смелят много ситно в мощен кухненски робот или кафемелачка.
Аз по-скоро се интересувам за прословутите макарони, за които трябва бадемово брашно. За жалост нямам кухненски робот и няма как да си смеля бадеми.
Благодаря все пак, ще проверя в магазина, който спомена 🙂
Макарони наистина са много вкусни сладки. Приготвяла съм ги именно с фини смлени бадеми. Но за да станат успешни, трябва внимателно да се спазват съотношенията на продуктите, техниката на приготвяне и не на последно място печенето.
Ирина, вземи си кухненски робот. По-мощен, по-добре. Ще се убедиш колко много работа ще ти свърши. 🙂
Ще поискам от дядо Коледа един хубав кухненски робот 🙂
А що се отнася до макароните, яла съм единствено в Белгия и наистина останах очарована. Ще ми бъде интересно ако и ти споделиш опита си в приготвянето им. Мисля, че в българските блогове все още не са добре застъпени и на много хора би им било полезно.
Лека вечер 🙂
Прекрасен блог! Ставам върл почитател и читател. Още утре започвам да пробвам рецепти. Много ми е шаренко и интересно… страхотно
Благодаря ти, Йоана, отново за неевроятните предложения.
Дълго съм се чудила какво точно да приготвя с тези брашна в диетичните магазини. Даже си купих ябълково и шипково брашно преди време и не успях да намеря нищо по въпроса в българския кулинарен интернет. Започнах да експериментирам, като ги прибавям към печива и се оказа, че ябълковото брашно е почти заместител на какаото 🙂
Ще ми бъде много интересно, ако имаш някакви идеи по въпроса.
Благодаря ти!
Повечето от плодовите брашна (ябълково, кестеново, шипково) и тези от ядки (сусамово, орехово, тиквено) се използват като добавка към теста с бяло и пълнозърнесто брашно. Освен, че обогатяват вкуса, те съдържат и много съставки, благоприятни за организма. Може да се добавят 2-3 супени лъжици от едно или няколко от тези брашна в тесто за хляб, кейк, палачинки.
Другите брашна като оризово, от просо, от тапиока, от елда, царевично са без глутен и смесени в желани пропорции са заместител на пшеничното брашно в различни печива.
Тези рецепти са безценни. Вкъщи се пости и често мисля върху разнообразието на храненето по време на пости. Твоите рецепти много ми помагат. Благодаря ти.
Направих с малки (или малко по-големи) модификации крекерите и сладките 🙂 и всички ги хапнаха с удоволствие 🙂
Здравейте! Купих си шипково брашно и търсенето в гугъл ме доведе до вас 🙂
Обаче не намерих рецепта с такова брашно. Продавачката ми каза, че може да се консумира (и дори е по- здравослвно) и без да е минало термична обработка. Аз обаче нямам идеи..
Тя също смята (без да е компетентна), че вероятно няма проблем да го дажам на почти 8-месечното си бебе под някаква форма. Знаете ли със сигурност дали това е така?
Блаодаря предварително 🙂
Не съм компетентна в детското хранене, затова е по-добре да се консултираш с педиатър.
Бих използвала шипково брашно като добавка в мюсли, смес за кейкове, палачинки или хляб.
Искам да споделя моето мнение относно Корнитата. Лично на мен (изненадващо) не ми хареса вкусът – много солено и сладко едновременно. Но на трима други човека им хареса, така че това потвърждава факта за различните вкусове на хората. И един съвет за печенето: може би е по-удачно тавата да се покрие с хартия за печене. Защото като извадих съдържанието, всичко ми се разтроши и разпадна, ужас. А бях направила двоина доза, че ми е голяма тавата. Наложи се да ги мачкам на топки, за да спася положението. Все пак благодаря за интересната идея.
„Ако се пропусне сухия риган (мащерка) в рецептата, може да се консумират и със сладка, сладки пюрета, мед и плодове.“
И защо?! Откога ароматните билки не се съчетават с мед и сладко?! 😀
Теди, соленият, сладкият и киселият вкус е добре да се съобразяват с индивидуалните вкусови възприятия. При споделяне на рецепта е нужно готвачът да спомене някакви количества и за това разчита на собствения си вкус.
Йоана, благодаря ти за добрите идеи.
Йоана, здравей!
Искам да пробвам рецептите за корни и сладките с орехи, кокос и стафиди 🙂
Според теб възможно ли е олиото от гроздови семена да се замени със същото количество разтопено кокосово масло?
Благодаря предварително!
И за двете рецепти смятам, че замяната ще бъде успешна, така че давай смело.
Привет отново!
Днес е денят за майсторене на сладките 🙂
Имам питане относно бадемовото брашно – може ли да бъде заменено с друг вид безглутеново (оризово, от елда, смес от тях или друг вид) или с обикновено бяло пшеничено?
При крекерите и сладките би могло да се използва и друго безглутеново брашно. При корнито може да използваш други фино смлени ядки. Тъй като рецептите са безглутенови, не съм ги опитвала с пшенично брашно и не мога да кажа дали е удачно да се използва то. Ако се наложи да заменям някое от безглутеновите брашна с пшенично, бих използвала пълнозърнесто, защото смятам, че то ще се държи по-добре при тези рецепти.
Направих сладките с орехи, кокос и стафиди 🙂 Течните съставки разделих на две, същото направих и със сухите като използвах за едната партида бяло пшеничено брашно, а за другата – оризово брашно.
Сместа с оризовото брашно стоеше по-зърнеста, докато тази с пшениченото – плътна и гъста.
На вкус и двата вида ми харесаха 🙂 Сладките с оризовото брашно отвън имат хрупкава коричка, а вътре са мекички и дъвчащи. Другите с бялото брашно станаха по-твърди, леко трошливи, имат малко вкус на масленки 🙂
Доволна съм от експериментите и резултатите 🙂
Чудесни рецепти, очарована съм от предложенията, тъй като ми беше трудно да намеря подходящи рецепти без глутен.
Вашите крекери са възхитителни, обичам ги. Експериментирах и ги правих с всякакви ядки- кашу, тиквено семе, сусамово, слънчогледово, лешници, орехи.
Много се радвам, че тази публикация е полезна на някого. Благодаря за обратната връзка. Надявам се да опитате и някои от другите рецепти от блога.
Напоследък отново се запалих по готвенето ( скъсвам се да гледам foodnetwork), така че ще опитам и други ваши предложения. Разгледах сайта и определено ме изуми богатството от разнообразни рецепти от различни етноси.
Успех and keep up the good work!
Здравейте Йоана! Чудесни неща приготвяте! Искам да попитам – дали може да заменя в рецептата за сладки (с кокос, орехи и стафиди) олиото от гроздови семена с разтопено кокосово масло?
Да, би могло.
Надявам се сладките да ви допаднат.