Полско козуначено руло с макова плънка – маковиец

Отвикнала от натоварена работна програма, миналите седмици ми се сториха дълги и постоянно ангажирани, така че накрая го давах на автопилот и си лягах заедно с Даниел, а в късните сутрини той ме побутваше да ставам вече, без да има значение дали да си играем или да му направя закуска, просто му омръзва да ме гледа как спя. Имах много вълнения покрай представянето на книгата (а както Ана казва – емоционалните натоварвания могат да бъдат по-изморителни и от физическите), а после веднага последва двудневният курс за многолистно тесто и кроасани, с планове за следващия курс за тосканска кухня и още няколко неотложни срещи и интервюта свързани с представянето на книгата. Смяната на часовото време никога не ми се е отразявало по-зле от сега и имам чувството, че постоянно правя нещо и все нищо не съм свършила. Това чувство на буксуване никак не ми е приятно, но както обикновено се оказва, тревожа се повече, отколкото е необходимо.

Маковиец

Освен това имам ужасна мускулна треска на прасците, което още повече затруднява и най-обикновените движения и ме кара да се чувствам безсилна. Случи се така, защото 1) имам неблагоразумието да не правя никакви упражнения вкъщи и 2) онзи ден се изкачвах и слизах по стълбите от първия до шестия етаж към пет пъти и то носейки Даниел, за да разбера кой продължава да кърти в 3 следобед (аман!). Последното, което исках да правя сега е да се насилвам да приготвям намислените нови великденски рецепти. Мисля, че всички те ще са актуални за целия пролетен сезон, затова без всякаква тревога бих ги осъществила след Великден, но си оставих малко време за една идея, за която си мисля още от януари.

Изглежда съм пристрастена към мака през тази студена пролет и той замести, поне засега, всички желания за десерти с рози. А пък и те розите нали са си майски цветя, затова най-добре ще бъде да ги оставя за месец май. И така, розовата тема се измести от маковата, като се присетих за един много богат на мак сладкиш, а за Великден, вместо със стафиди, с рози, с шоколад и бадеми или с квас започнах да планувам козунаци с мак.

Маковиец

Коментарът на Мариана ме насочи към търсене на рецепти за маковец – полско руло от богато сладко тесто и плънка с много, наистина много мак. Сметнах, че по-богато маково руло от това няма. И тук не трябва да си почитател на козунаците с мак, а на самия мак, защото от плънката с негово основно присъствие, идват основните вкусове на рулото. За първи път приготвям това руло и тестото за него ми се стори по-лесно и бързо за приготвяне от нашите козунаци, но не може всичко да бъде лесно, затова трябва да те предупредя, че по-занимателната част от приготвянето на това руло е в плънката му. Вече знаеш, че за да се усети най-добре вкусът на маковото семе, то трябва да се смели. В тази рецепта, обаче има още една предварителна стъпка и тя е макът да се накисне във вряла вода докато тя изстине и след като се прецеди от нея да се остави да изсъхне преди да се смели. Накисването на семената омекотява обвивката им, така че те да бъдат по-лесни за смилане, а вече смлени, маковите семена са една съвсем друга история, която разказва за техния лек ядков привкус и землист аромат, дори значителна горчивина.

Маковиец покрит с разтопен бял шоколад

Тази рецепта е по-различна, не толкова вписваща се в нашите великденски традиции, но пък такова руло в Полша се приготвя и за Коледа, а аз си мисля, че може да се направи не само за тези два празника. Декорирането на рулото с разтопен бял шоколад не е традиционно дори за поляците, но ми се струва много добра идея, не само защото го прави по-празнично, а и защото самото руло и плънката в него не са твърде сладки.

Маковиец декориран с разтопен бял шоколад

Освен смлени макови семена, в плънката се включват сушени плодове, най-вече стафиди, смлени ядки, захаросани цитрусови кори и аромати като ванилия и ром. Аз също използвах стафиди, смлени и филирани бадеми, мед, лимонова кора, Амарето и захаросани портокалови кори, които носят сладко-горчив вкус. Ето затова ми харесва рулото да се покрие обилно с разтопен бял шоколад, който ми дава необходимата сладост, но други варианти като поръсване с пудра захар или декорация със захарна глазура не са изключени.

Пожелавам ти весели празници и не забравяй, че храната носи най-голямо удоволствие, когато се сподели!

Маковиец

Маковиец

Рецептата е адаптирана с леки промени от zmyslowesmaki.pl

Дозите са за три рула.

За тестото:

  • 180 мл топло (но не горещо) прясно мляко
  • 7 г суха мая за хляб или 20 г прясна мая
  • 5 супени лъжици захар
  • 1 супена лъжица ванилена захар
  • 150 г масло, разтопено и охладено
  • 500 г бяло брашно
  • 6 жълтъка
  • 1 1/2 супена лъжица олио
  • 1 1/2 супена лъжица тъмен ром
  • щипка сол

За плънката:

  • 400 г маково семе
  • 150 г захар
  • 3 супени лъжици течен мед
  • 1 супена лъжица разтопено масло
  • 100 г стафиди
  • 100 г бадеми (смлени и/или филирани)
  • 40 г захаросани портокалови кори [1], нарязани на ситно
  • настъргана кора от 1 лимон
  • 50 мл Амарето
  • 5 белтъка + 1 белтък за намазване

За декорация:

  • 100-300 г бял шоколад, разтопен на водна баня
  • макови семена
  • захаросани портокалови кори

Подготовка на маковото семе

От предния ден или на сутринта в деня на замесване на тестото се подготвя маковото семе за плънката като се поставя в купа и се залива със 700 мл вряла вода. Не се разбърква. Оставя се така на стайна температура докато водата изстине.

Накиснатият мак се прецежда

След това макът се прецежда в цедка или гевгир покрити с тензух. Отцеденият мак се разстила в тава и се оставя да засъхне. Не е фатално ако остане леко влажен. Смила се в кафемелачка на дози, в деня на замесване на тестото. (Опитах се да го смеля в блендера (каната на кухненския робот), но не ми се получи толкова добре, колкото се получава в кафемелачката.)

Замесване на тестото

Шупналата мая

Маята се разтваря в прясното мляко заедно с 1 лъжица от захарта. Оставя се за 5-10 минути докато шупне.

Смесване на продуктите за тестото

Междувременно в купата на статичния миксер или в голяма купа се смесват брашното, солта, останалата захар, ваниловата захар, маслото, олиото, жълтъците и ромът. Добавя се шупналата мая и се замесва тесто в миксера с куката за тесто или в голямата купа на ръка.

Омесване на тестото в статичния миксер

Меси се 8-10 минути докато стане гладко и еластично.

Готовото тесто

Тестото трябва да бъде стегнато и съвсем леко лепкаво.

Тестото се оставя да втаса

Тестото се прехвърля в намазана с олио купа, покрива се със стреч фолио и се оставя на стайна температура за около 1 час или докато удвои обема си.

Приготвяне на плънката

Докато тестото втасва се приготвя плънката, като най-добре е макът да се смели сега, за да бъде по-интензивен ароматът му.

Продуктите за плънката

Смленият мак се смесва с всички останали продукти за плънката без белтъците.

Към съставките за плънката се добавят разбитите белтъци

Пет от белтъците се разбиват на сняг и се добавят на 2-3 пъти към сухите съставки.

Готовата плънка

Всичко се разбърква много добре.

Оформяне и печене на рулата

Втасалото тесто за рулата

Втасалото тесто се разделя на 3 равни части. Взима се една част и се разточва на правоъгълник с приблизителни размери 25×40 см. Цялата му повърхност се намазва с останалия леко разбит с вилица белтък.

Оформяне на рулата

Върху правоъгълника се разпределя 1/3 от плънката се оставят свободни по 2 см от всички краища.

Оформеното руло

Правоъгълникът се навива на руло, като се започне от близкия (към теб) дълъг край. Когато рулото е навито, двата му края се прищипват и подгъват навътре.

Завиване на рулото в хартия за печене

От хартия за печене се изрязва голям лист. Рулото се поставя в единия край на хартията и се навива на руло заедно с хартията, като се оставя леко хлабаво (да има разстояние между тестото и хартията).

Завитото в хартия руло

Това се прави за да може рулото да запази максимално формата си по време на печенето. Тази стъпка може да се пропусне по желание.

По същия начин се приготвят останалите две части тесто и плънка.

Трите рула преди печене

Всички рула се подреждат в тава. Оставят се на стайна температура за около 30 минути. Междувременно фурната се нагрява на 180ºC.

Тавата с рулата се слага на средно ниво на фурната. Пекат се 30-35 минути.

Изпечените рула

Изпечените рула

След като се извадят от фурната се оставят за 5 минути и се отвиват от хартията.

Рулата се охлаждат

Пренасят се върху решетка и се оставят да се охладят напълно.

Декорация

Когато рулата са охладени се покриват с разтопен бял шоколад и се поръсват с мак и захаросани портокалови кори.  За едно руло е необходим 100 г шоколад, ако ще се покрива цялото. Ако ще се правят само шарки, то тогава около 100 г са достатъчни за трите рула. Вместо с шоколад, рулата могат да се покрият със захарна глазура или да се поръсят с пудра захар.

Маковиец

[1] Захаросани портокалови кори приготвям като обелвам кората на 2 портокала и с лъжица остъргвам бялата част, защото тя много горчи. Нарязвам ги на ленти с дебелина около 6-7 мм. Изварявам ги 3 пъти във вода по следния начин – заливам корите със студена вода и ги слагам на силен котлон. Когато водата заври ги прецеждам и ги измивам под студена течаща вода. Връщам ги в тенджерата, заливам отново със студена вода, отново слагам да заври и така общо 3 пъти. След третия път измивам корите и ги слагам в къкрещ захарен сироп приготвен от 1 част захар и 1 част вода. (Измервам ги в обем, като за това количество кори са достатъчни 1 чаена чаша захар и 1 чаена чаша вода). Варя ги на умерен към слаб огън около 1 час или докато станат прозрачни. Изваждам ги от сиропа с решетъчна лъжица и ги подреждам върху хартия за печене. Оставям ги за няколко часа или една нощ на стайна температура. След това ги овалвам във фина кристална захар и съхранявам в буркан в кухненския шкаф. Когато ми потрябват, отделям нужното количество и ги нарязвам на желаната големина с остър нож.

24 коментара

  1. Емоционалната умора категорично удря другата в земята 🙂 А за упражненията (аз не успявам вкъщи, затова навън) ще ти предложа компания.
    Обръщаш ми представите за вкусове отново, и обмислям да се запозная с мака след тази ти рецепта.
    Добро утро и хубава неделя, Йоана!

  2. Обожавам мак точно в подобни количества и много благодаря за тази рецепта, ще я пробвам веднага. Много ми напомня на немския Mohnstrudel, да видим дали асоциацията ми е вярна.

    1. Според Уикипедия е точно така и двете рула би трябвало да са много сходни. Вероятно по-голяма разлика би дошла от различните подправки и добавки към мака. Ще се радвам да споделиш впечатленията си.

  3. Здравей Йоана! Рулото изглежда страхотно, но аз бих искала да задам един страничен въпрос. Виждам, че използваш кухненски робот. Аз също бих искала да си купя, но не мога да избера. Какво толкова им е специалното на KitchenAid и струва ли си човек да плати двойно повече пари отколкото за друга марка с по-добри технически параметри? Ще съм благодарна за твоето мнение.
    Десислава Генова

    1. Използвала съм KitchenAid, а у дома имам Kenwood (серията е kMix). Важно е да отбележа, че и двата, които съм ползвала са за домашна употреба, а не за професионална. И двата вършат една и съща и то добра работа. Прави ми впечатлени, че KitchenAid е по-тих, но пък басана (купата) на kMix е по-голяма и позволява замесване или разбиване на по-голямо количество тесто или друга смес наведнъж. Разликата между двата басана мисля, че беше 2 литра в полза за kMix, което не е никак малък обем.
      И при двата миксера има опция за поръчване на допълнителни приставки като машинка за мелене на месо, машинка за паста, сокоизтисквачка, ценрофуга и други. Аз си поръчах само машинка за мелене на месо, защото другите уреди ги имам като самостоятелни машини.
      Това, което ме привлече в kMix е дизайна, но като цяло ми харесва работата с него повече отколкото с KitchenAid. Ако имах възможност дори бих си взела серията Cooking Chef на Kenwood. Може би вече съм крайно пристрастена, затова не мога да бъда обективна. 🙂 Аз съм доволна от kMix.

  4. Наистина, много ти благодаря Йоана! Опитът ти е ценен за мен! Маковиец ще бъде първото нещо, което ще направя скоро в моя миксер. Весели празници!

  5. Само за да подсиля вниманието към рулото, но не за да дразня апетита на някого, ще кажа, че днес хапнах от него… може би 2 парчета? 🙂 А може и 3, не знам. Много различен, много странен за мен вкус, но ето, че небцето ми е доволно. Йоанка, благодаря! 🙂
    До скоро и светли празници ти желая!

  6. Здравей Йоана,

    Искам да те попитам дали тези яйца на снимката са истински и ако са, какви бои за яйца ползваш? Изглеждат страхотно.

  7. Как ме уцели с този мак! Много се обичаме с него:) Мисля да изненадам семейството с това руло за Великден. Естествено, няма да го направя точно същото:) Сърце не трае да не поекспериментира… Непременно ще докладвам резултата. Поздрав най-сърдечен!

  8. Звучи невероятно! Ще опитам. Само един леко странен въпрос – сладкиш с толкова мак може ли да се консумира от 2 годишно дете 🙂 Имаш ли представа, защото малкият налита на всичко 🙂

    1. Не съм чела или чувала за специална забрана да се яде от деца, но бъди предпазлива. Даниел също налита на всичко, което излезе от фурната, но не прояви интерес нито към сладкиша с мак, нито към това руло.

  9. Олеле, това с хартията е чудна идея! Нали става за всякакви козуначени рула? Миналата година ги правих във форма за хляб, но покритието ѝ се скапа и сега си блъсках главата как да им запазя формата в голяма тава. Сладки празници!

    1. Идейно е и за други подобни рула. Просто ги увий по-хлабаво, така че да остане известно разстояние между хартията и рулото, за да има място докато втасват и после докато се пекат.
      Светли празници и на теб!

  10. Здравей, Йоана!
    Коментарът ми може би не е на точното място, за което предварително се извинявам!
    От доста време насам искам да си купя един наистина добър робот/миксер. Прочетох коментарите, които си написала относно твоята машина на Kenwood kMix. Наистина има много добри характеристики, гледах видеа с него и смятам че е оптимален вариант. Виждам че освен kMix на пазара в България се предлага и серията Prospero, към която вървят и доста аксесоари.
    Искам да те попитам дали имаш наблюдения и върху тези роботи? Мощността на уреда има ли голямо значение (kMix е 500W, a Prospero 900W)?
    Ще съм ти много благодарна ако ми дадеш някакви насоки и идеи за да мога да преценя и да си взема правилният уред 🙂

    1. Привет, Деси! Нямам наблюдения върху Prospero, но колкото повече мощност, толкова по-добре. Все пак, на каквото и да се спреш, гледай корпусът на машината да е метален, а не пластмасов, защото пластмасата по-бързо се чупи и овехтява.

  11. Благодаря ти за отговора!
    Надявам се скоро да се сдобия с такова чудо на техниката. Тогава ще имам още по-голямо желание за приготвяне на всякакви вкусотийки 🙂

  12. Здравей Йоана,

    Макът с какво може да се смели?

    Нямам кафемелачка , опитах с Nutribullet , но не се получава. Идеи?

    Благодаря предварително !

  13. Здравейте Йоана! Първо искам да изкажа поздравленията си за прекрасния блог, който всъщност е една цяла кулинарна енциклопедия! Рецептите Ви са описани с такава точност, че винаги им се доверявам на 100% и резултатът винаги е успешен. Относно маковиеца, исках да попитам дали изсъхва бързо (без да е разрязан) и колко време предварително, смятате, че може да се приготви? Поздрави, Зори

    1. Благодаря за обратната връзка. За мен е радост.
      Рулата остават сочни заради плънката, която е сравнително в голямо количество. Все пак има и тесто, чиято повърхност трябва да се предпази от изсушаване. Рулата биха могли да се изпекат до три дни предварително и след като изстинат да се опаковат добре и да се съхранят така на стайна температура. В деня на поднасяне (за да остане свежа декорацията) се покриват с шоколад, захарна глазура или пудра захар. Успех!

  14. Здравей Йоана, въпроса ми е относно захаросаните портокалови кори. Защо ги вариш три пъти преди захарният сироп, заради парафина в корите ли?
    Успех!

    1. Корите се бланшират няколко пъти, за да се премахне горчивината им. Въпреки, че бялата част от кората се остъргва, все пак остава известно количество от нея, а и самите кори нагарчат. С варенето им всеки път в нова вода и отмиването им със студена се намалява горчивината им.
      А иначе, преди да се обелят корите, хубаво измиване на портокалите с топла, дори гореща течаща вода и четка би трябвало свали препаратите, с които са напръскани за издръжливост.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *