Много хора вече са привърженици на рожковото брашно и аз знам защо. Рожковът притежава своеобразен аромат и вкус, а в съчетание с някои продукти, характерът му се подсилва. Не сме свикнали с него от малки, но като че ли напомня за нещо познато. Тази негова тайнственост, въвлича любителите му в откриване на рецепти и добри комбинации. А мен ме подканя към поредния опит, провокиран и от Диди, която отскоро се е запалила по неговата красота и си пожела рецепта за сладки. Мисля, че вече знам какво ще сложа в тях.
Но нека първо си изясним нещо. Когато рожковото брашно се разпространи из магазините и всички започнаха да се интересуват от него, да намират повече информация и да го опитват в десерти, приготвени вкъщи, едно от нещата, с което масово се разпространяваше (а и сега също), е че е заместител на какаото. И аз вярвах в това, докато не опитах множество рецепти с него. И мога да кажа, че не е точно така. Рожковът, както вече споменах има специфичен вкус и може да го докара до какао само на цвят. Нищо повече. За мен рожковът си е рожков и не е заместител на нищо.
В някои печива напомня на нещо познато, което не може да се определи, но в други не може да се сбърка, особено ако имаш по-дълга практика с него. Има и комбинации, които съм опитвала и които не препоръчвам, просто защото на мен не ми допадат. Една от тях е с портокал. Не си спомням какво бях приготвила, но когато го опитах ми напомни на онова неприятно нещо наречено от някой умник марципан („Люлин“). Тогава се зачудих, какво ли точно са слагали в него. По-добре да не знам.
Има и комбинации, които са много приятни, деликатни или силни, а това зависи и от количеството рожково брашно добавено в рецептата. Това, което мога да обобщя от опита си с него е да не се пести, защото една супена лъжица, наистина е само за цвят. Светло кафявият цвят на рожковото брашно става черен, когато има контакт с някаква течност, затова сладкишите приготвени с него са тъмно кафяви, което се асоциира с шоколад. Объркване сред любопитните се получава и от съветите за заменяне на какаото в рецепта с рожково брашно. Това е напълно приложимо, но не замества какаото като вкус. Нито като възбудител, с което е известно какаото. Този факт подканя родителите да дават на децата си десерти с рожково брашно, под претекст, че са шоколадови. Грешка! Моля ви, не им причинявайте това!
Като цяло рожковото брашно може да се добави в почти всеки десерт, стига да се комбинира добре с останалите съставки. Разбира се, всичко е въпрос на вкус и предпочитания, но бих изтъкнала моите фаворити за съчетание с него. Това са кафявата захар, както демерара, така и мусковадо. Меласата в тях дава отличен вкус на рожкова и точно нея ще използвам в чист вид за настоящата рецепта. Сладките фурми и ядки като орехи, лешници и бадеми също са много приятни с рожковото брашно.
От подправките предпочитам ванилията, но малко канела или звездовиден анасон биха се съчетали добре. Не препоръчвам цитрусовите аромати, но всичко е индивидуално, затова ако искаш пробвай и разбери дали ще ти хареса.
Относно съчетаването му с различни мазнини, не съм открила нещо, което да не е приятно с него, така че краве масло, олио от гроздови семена, лек зехтин или кокосово масло са все добра комбинация с рожкова. Същото се отнася и до прясното мляко, както и растителните млека като соево, бадемово, оризово и т.н. Комбинира се добре с различни типове пшенични брашна – от бяло до пълнозърнесто, както и с брашна от древните сортовете пшеница като лимец и спелта.
Специално за Диди представям рецептата за сладки с рожков, която осъществих по идея от една от рецептите в книгата The Ultimate Chocolate Cookie Book. Книгата ми повери Ана и аз много я пазя, като от време на време поглеждам в нея за идеи. Благодаря, Ана! (Може ли да я задържа още малко? 🙂 )
Сладки с рожков и лешници
Посочените дози са за 24 броя
Продукти:
- 150 г меко масло
- 150 г захар
- 1 яйце, със стайна температура
- 60 г меласа
- 1 супена лъжица ванилова есенция
- 200 г брашно
- 60 г брашно от рожков
- 2 чаени лъжици бакпулвер
- щипка сол
- 120 г сурови смлени лешници
- 24 цели сурови лешника (30-40 г)
Фурната се нагрява на 180°C.
Маслото и захарта се разбиват с миксер докато сместа стане на крем. Добавя се яйцето и сместа отново се разбива. Изсипват се меласата и ваниловата есенция. Разбиват се докато се получи пухкава еднородна смес.
Отделно се смесват брашното, рожковът, бакпулверът, солта и смлените лешници. Разбъркват се добре и се добавят към маслено-яйчната смес. Разбиват се с миксер с приставка за тесто на слаба скорост или на ръка с дървена лъжица, докато всичко се смеси добре и се образува меко тесто.
От тестото се правят топки, колкото голям орех. Подреждат се в тава върху хартия за печене на разстояние една от друга. В центъра на всяка топка се забожда по един цял лешник.
Сладките се пекат в предварително нагрятата фурна на 180°C за 15 минути. След като се извадят от фурната се оставят за 3-4 минути в тавата и тогава се пренасят върху решетка. Оставят се докато се охладят напълно.
Добро утро, слънце хубаво! 🙂
Дано денят ти е сладък и ароматен, като тези радости на снимките 🙂
Прегръщам те!
Хей, Рал! 🙂 Винаги успяваш да ме усмихнеш (и балансираш). Как го постигаш? 🙂
Джо, не караш ли постите сега :))) Аз се надявах тайничко на постни сладки.
Аз искам само едно да споделя с етб и читателите- за мен най,ама най-гениалната комбинация на рожкова е в дюлевата торта, която правя.
За мен ще е голяма чест да я направиш и ти и да ми споделиш дали ти харесва…А може и да надградиш рецептата?!
А защо не и да ми дойдеш на гости, за теб ще сложа и „тайната“ съставка 😉
И още нещо да се оплача- преди година бях взела рожков, беше страхотен…В последните месеци не намирам хубав рожков на пазара..сякаш е твърде светъл и неароматен.
Ще продължавам да търся.
Ванилка, в областта, в която работя постите са невъзможни. Всъщност, възможни са, но тогава няма да знам какво приготвям. 🙂
Относно рожкова, отлично знам за какво говориш. Набави си от магазин Инке Тинке, задължително насипен. Работя с него и е с превъзходно качество.
Да, наистина, от къде мога да се намери таз интересна съставка…Поздрави
Рожково брашно има във всички био магазини, както и на био и диетичните щандове в големите хранителни магазини.
Както споменах в по-горния коментар, препоръчвам насипното брашно от рожков от магазин Инке Тинке. Адрес може да видиш в страницата Кое откъде?
A kakvo e rojkov na angliiski? (za tezi ot nas, na koito se nalaga da pazaruvat na angliiski…) 🙂
И аз това търсих днес – на френски е caroube, а на английски carob.Във Франция не е разпространено, само в хранителната индустрия се използва.
Рожков (Ceratonia siliqua) е вечнозелено растение от семейство Бобови, характерно за средиземноморския регион. Отглежда се заради ядливите си шушулки, които били важен източник на захар в миналото преди захарното цвекло и захарната тръстика да получат своето разпространение.
Изсушените неотворени шушулки могат да се ползват и за музикален перкусионен инструмент подобен на маракасите, като звукът се произвежда от бобчетата във вътрешността им при разтърсване.
Рожковият плод е също така богат на иноситол, който влияе позитивно на хора с инсулинова резистентност и поликистозни яйчници.
Blagodarya (i izvinete za latinicata!)… prodava se v amazon.co.uk…
Ми щото те обичам… (blush) 🙂
Добър довод. 🙂
Много ми харесва как увлекателно и с лекота разказваш …и въобще хубаво ми е като познавам хора с не само един талант….с нетърпение очаквам КНИГАТА…
Здравей, Йоана 🙂 Искам само да питам, защо си написала за даването на Рожков вместо шоколад на децата „да не им причиняваме това“? 🙂 Имаш ли нещо предвид конкретно (говоря за здравословни ефекти)?
Не, не е свързано с нещо, което може да им причини здравословна вреда. Рожковът е напълно безопасен. Темата е по-скоро психологическа. За мен не е ок едно дете да се лъже по този начин. Докато е малко, този трик може да действа, но като порасне ще сме му създали впечатление за псевдо продукт.
Един прост пример е за соц марципана „Люлин“, който се продаваше като шоколадово блокче. И до днес има хора, които не знаят какво е марципан и го свързват именно с този десерт „Люлин“. А той, нито е марципан, нито е шоколад.
Има още много примери. Апелът ми е просто да не се лъжат децата по този начин. Това би им създало неудобни ситуации, когато поотраснат поради създадената вече погрешна представа.
Най-после използвах рожковото брашно, което си купих за проба преди 3 месеца може би. Та снощи правих тези курабийки в постна версия специално за една колежка, която спазва Коледните пости и не можа да ми уважи една почерпка миналата седмица. Вместо краве масло, разтопих какаово, a вместо яйце, сложих 50-ина мл. соево мляко. Получи се добре и много ми ги харесаха.
Поздрави 🙂
Привет, Йоанна!
Радвам се, че вече и аз мога да коментирам чудните ти постижения. Кукитата станаха изключително интересни на вкус, малко повече се напукаха, но последната партида излезе перфектна:) Доста начинаеща съм в областта, но с тези рецепти желанието ми да изобретателствам в кухнята за любимите хора се увеличава перманентно. Благодаря ти и хубав ден днес!
Здравейте, Йоанар
а може ли да се замести в рецептата меласата с кленов сироп?
Ако не, откъде да си купя меласа?
Благодаря,
Невена
Без проблем може да замениш меласата с кленов сироп или мед, ако желаеш.
Иначе меласа има в големите вериги хранителни магазини, както и във всички био магазини за хранителни продукти.
За повече информация, погледни страницата Кое откъде?
Здравейте Йоана,
Моля Ви за мнение по следния въпрос. Днес направих бонбони по тази рецепта : http://www.menumag.bg/recepta/bademovo-rozhkovi-bonboni-s-vishni. Станаха да малко сухи, а очаквах да се получи нещо като рожковицте в „Слънце и луна“ : http://sunmoon.bg/bakery/category#cat67. Моля Ви за мнение по двете рецепти 🙂
Здравейте, Георги! Като за начало сверете съставките за рожковците и тези за бонбоните от списание „Меню“ и ще разберете, че няма как да се получи едно и също нещо.
Бонбоните на „Меню“ са прекрасни и за да не стоят сухи е важно бадемите да се смелят на паста, както и сушените плодове да са по-сочни. Добавените към тях агаве и тахан ще помогнат сместа да се съедини хубаво и да не се разпада. Ако наистина ви се струват сухи, добавте още сушени плодове, агаве или малко вода. Опитайте варианти с различни сушени плодове, ядки и ядкови тахани, докато намерите своя вкус. Успех!
За много години, Йоана и всички, които вдъхновяваш!
Отдавна си търся рецепти за интересни курабийки и днес направих тези. Станаха невероятно вкусни, изпекоха се добре, напукаха се и бяха мекички, НО след около половин час вече – твърди. Това ми се случи и с коледните меденки. Омекнаха чак много след Коледа.Какво бъркам? Дали не слагам повече меласа и тя да стяга? За пръв път я използвам и не познавам свойствата и’.Не че не са вкусни и така, но предпочитам да са меки. Сега ги затворих в кутия, да видим!
Благодаря!
Честита нова година, Надя!
Не мисля, че проблемът е в меласата. По-скоро, за да останат меки за по-дълго време са необходими две неща. Тестото да бъде по-меко, което може да се контролира от количеството брашно и сладките да не се пекат твърде дълго време, а да се оставят меки при изваждането им от фурната. Когато изстинат ще стегнат, но ще са запазили влажността си.
Въздухът също им влияе (освен ако помещението не е супер влажно) и ако не са затворени добре, изсъхват.
Привет!
Вицдам, че е минало много време и вече може би въпросът не стои, но все пак да споделя опит. При мен меденките също омекват за…следващата Коледа едва ли не. Вече слагам в кутията за съхранение няколко резена ябълка и след 2-3 дни са супер! Така ми е и по-лесно, няма смисъл да ги правя месец по-рано.
Може ли кафява захар вместо бяла и да пропусна меласата?
Може да се използва бяла захар вместо кафява, а на мястото на меласата може да използваш мед. Ако я пропуснеш може да се наложи да се редуцира брашното.
Здравей, Йоана,
Признавам си, не бях чувала за рожковото брашно, но след като опитах сладкиш, приготвен с него, се заинригувах от вкуса и качествата му и ще го използвам често. Така попаднах на твоята рецепта за сладки. Прочетох и коментарите и искам да те попитам нещо във връзка с въпроса за бонбоните на „Меню“ – казваш, че е важно бадемите да се смелят на паста – как точно на паста – аз ги смилам в блендера и стават на прах.
След като бадемите се смелят фино на прах, меленето продължава още известно време за да се образува пастата. Това става от самосебе си, като мазнината на ядката избива, а и развиващата се температура при смилането ускорява процеса. Получва се нещо като тахан от бадеми. Просто трябва да се мелят по-продължително време.
Възможно е когато бадемите започнат да избиват мазнина сместа да започне да се залепва по стените на блендера. Тогава е необходимо периодично да се обират от стените с шпатула и отново се разбиват.
Благодаря!
Купувала съм петмез от рожков който е като мед и го добавям в сладки и кексове, става много вкусно. Отделно е и много полезно за директна консумация. Гледам, че фирмата от където го купувам продават и сушена шушулка от рожков може да видите тук: http://goo.gl/HlRlK5
Бяха ми подарили такъв мед с рожков, наистина е страхотен, има уникален вкус. Веднъж го ползвах в рецепта вместо меласа. Благодаря за информацията за шушулките, не знаех, че се продават.
Здравейте, пиша във връзка с Рожкоховките на Слънце и Луна. Именно заради тях купих и брашно от рожков, но за съжаление никъде не намирам рецептата. Изрових целия интеренет, но уви… Това, което намирам е съдържанието им в сайта на слънце луна, но ми малко странно при тази сипкава текстуеа как се вписват фурмите!? Някой може ли да помогне с повече детайли. Благодаря ви предварително!
Калина
Здравейте, Калина!
Рожкоховките в Слънце Луна са изготвени за Слънце Луна и няма да намерите рецепта за тях. Импровизирайте върху тази или друга рецепта. Ако искате да използвате и фурми може да ги нарежете на ситно или да ги смелите и да ги добавите в тестото.
Здравейте, Йоана! Бих искала отново да се консултирам.
Забърках следното:
1 ч.ч брашно от спелта
1/2 ч.ч. рожков
1 пакетче фурми
1/3 ч. ч. зехтин
1/2 ч.ч. кафява захар
С какво бих могла да слепя сместа и да направя топчета или бисквити? Тъй като преобладават сухите съставки сместа е сипкава. Благодаря предварително!
Калина
Ако искате да ги запазите веган добавете растително мляко (соево, орозово, бадемово), мед, меласа или растително мляко в комбинация с още мазнина, а иначе краве прясно мляко или яйце.
Тъй като сместа вече е забъркана, при добавянето на течността не трябва да се меси много, за да не стане жилава.
Когато правите опити първо смесете течните съставки, а след това към тях добавяйте сухите докато се получи тесто с желаната гъстота. Така е по-лесно и тестото може да се контролира.
За веган – разбъркани 1 с.л. смляно на брашно ленено семе + 3 с.л.вода . Става перфектно.
Страхотно, благодаря Йоана! Довечера ще ги довърша и ще пиша отново.
Здравей,
Мога ли да заменя брашното в рецептата с такова от лимец и какво да бъде количеството? Искам да добавя, че съм пробвала малко твои рецепти, тъй като за мен са малко сложни от гледна точка на съставки и приготвяне, но каквото съм направила е просто невероятно вкусно и запомнящо се. Може ли да те помоля и за рецепта за солени мъфини по възможност безглутенови или с брашно от лимец, ако имаш такава? Искрени пожелания за здраве и много радост.
Започни със същото количество брашно и ако има нужда накрая добави още, така че да се получи меко тесто. От лимеца може да лепне съвсем леко, но така е по-добре, вместо тестото да се утежнява с прекалено много брашно. Просто гледай тестото да е меко и да може да се оформя на топчета (ако има нужда с намокрени във вода ръце), като топчетата запазват формата си.
Ще помисля за солени мъфини без глутен или с лимец.
Разкошни сладки, как не ги пробвах по-рано. Наистина напомнят нещо познато, но не зная какво 🙂 Никакъв заместител не е рожкова, той си един уникален вкус, а комбинацията му с меласа и лешник е ммм
Здравейте Йоана! Може ли да уточним 2 ч.л. бакпулвер не е ли равно на 1 пакетче от 10 гр. и можели лешниците да се заменят с други ядки?
Да, 2 чаени лъжици бакпулвер са 10 грама.
Лешниците могат да се заменят с предпочитани ядки.
Здравей, Йоана!
Не една от рецептите в сайта са се озовавали на масата ни, но сега се престрашавам да драсна нещо тук. 🙂 Сладките се получиха чудесни и супер лесни, което е важно при родители с деца. Станаха доста…хм…шоколадови, като за рожкови;) Само са дооста сладки, може би следващия път ще сложа 100 гр. захар. Благодаря за хубавата рецепта:)
Здравей, Йоана!
Тези са абсолютният фаворит вкъщи, а и на всеки, който ги е опитал! Благодаря! И не знам колко са големи орехите при вас, но аз за втори път изкарвам над 50 броя от тази рецепта. Не се оплаквам, нищо подобно! На Ани ще кажа, че вторият път и аз намалих захарта до 100 гр. и пак са невероятно вкусни и богати.
Изглежда са от най-големите. 🙂
Радвам се, че рецептата се е харесала на теб и Ани, и вашите близки. Намалете захарта в нея и я пригодете по ваш вкус.
Здравей, Йоана, следя блога ти от близо две години, но това е първият ми коментар, тъй като в повечето случаи под рецептите, в коментарите, бяха написани всички суперлативи, които и аз бих каза за теб, подбраните от теб рецепти и твоя блог. Аз определено не съм кулинар и може би никога няма да стана, но твърдо съм решила много да се постарая в името на малкото същество, което от една година е част от нашето семейство. Убедих се, че в цялото българско интернет пространство няма по-подходящ кулинарен сайт за мен, който да ме съпътства в това мое начинание. Всичко е така точно обяснено (с грамажи, а не с чаши и т.н.) , никога не възникват за мен пояснителни въпроси и всичко се получава, така както очаквам. Обясняваш ясно и точно технологиите, което е много подходящо за хора, които имат желание да вникнат в кулинарията. Сайтът е отлично структуриран, снимките са много добри и успешно подкрепят процеса на създаване на ястията. Е, все пак си казах всичко, което ми е минавало през главата, от както използвам твоя сайт.
Но защо пиша тук? Тези сладки бяха едно от първите неща, които приготвих от сайта. Преди няколко дни ми се прииска отново да приготвя нещо лесно с рожково брашно и реших да потърся на случаен принцип в гоогъл. Попаднах на една рецепта в Готвач.бг – „Дребни сладки с брашно от рожков“ (http://gotvach.bg/n5-35575-%D0%98%D0%B4%D0%B5%D0%B8_%D0%B7%D0%B0_%D0%B4%D0%B5%D1%81%D0%B5%D1%80%D1%82%D0%B8_%D1%81_%D1%80%D0%BE%D0%B6%D0%BA%D0%BE%D0%B2), която приготвих. Бях забравила в подробности твоя вариант, макар че когато видях 1 с.л. ванилова есенция веднага асоциирах с теб (другаде не съм виждала да се използва ванилова есенция), но когато тестото беше готово бях сигурна, че рецептата е взета от тук. Макар че леко се различава, а и снимка не е публикувана, мисля, че си е твоята рецепта. Зная, че ти се е налагало и друг път да браниш интересите си на автор, за това реших да напиша този коментар. Смятам, че когато някой влага толкова ентусиазъм и енергия, не бива да бъде ограбван, не е справедливо. Ти ще прецениш дали има наистина посегателство върху авторско право, аз просто се почувствах длъжна да алармирам.
А аз ще продължавам да следя сайта ти, набелязала съм си още много неща, които трябва да пробвам. Възможно е отново да се включа с някой коментар. Поздрави и още много успехи!!!
Здравей, Паолина! Това е най-искреното благодарствено съобщение, което съм получава някога. И знаеш ли, хубаво е да знам именно това, че рецептите са полезни, дори и за хора, които нямат голям опит в кулинарията. Благодаря ти!
Обикновено сигнали за нередности, най-често неправомерно използвани снимки получавам от читатели на блога, а това, че си разпознала рецепта говори, че все пак си отдадена на кулинарията и внимаваш какво и как приготвяш. Похвално е.
Докато за снимки трябва и мога с пълно право да си изисквам авторство, за рецептите не е толкова просто. За да се обяви една рецепта за моя, тя трябва да бъде патентована, а това е в разрез с целта на блога, където рецептите са за споделяне. За да бъдат тактични от gotvach.bg е необходимо да споменат източника, от който са взели информация за рецептата. Споменавам „информация“, защото както се вижда, те са преобразили текста със свои думи, а не е копиран, освен това има известни несъответствия с грамажите (което пък ме навява на мисълта, че тестото ще стане по-сухо). И все пак много се съмнявам авторът на въпросната статия да е опитвал рецептата.
Това може само да ни напомни да внимаваме с информацията от интернет и да подбираме източниците си. Аз лично не одобрявам и действията на онези автори, които са приготвили и дори снимали сами рецептата, но не споменават източника си на вдъхновение и информация. Следейки безброй чуждестранни блогове, в които изведнъж се появява дадена тенденция, която толкова спонтанно става хит и в бг кулинарните среди, но без да се споменават първоизточниците, понякога и на мен ми идва в повече. Няма строго написани правила за използване на рецепти, но смятам, че е нужно да имаме уважение към автора, независимо дали сме ползвали рецепта от кулинарна книга от 1958 година, от съвременен световно известен готвач или от съседката.
Благодаря ти отново, че ми писа. Както се казва „нахрани ми душата“. 🙂
Не се притеснявай да питаш или споделяш каквото и да било за рецептите от блога или книгата ми. За мен ще бъде радост, ако мога да помогна.
Здравейте, благодаря за чудесната рецепта! Великолепен вкус! Намалих малко захарта, но пак станаха доста сладки и смятам да опитам да ги направя и във вариант без захар. Интересно ми е как ще се получат като се разчита само на сладостта на рожковото брашно и на меласата.
За мен захарта е важна във всички печива, защото освен за сладост, изпълнява няколко други важни роли. Захарта, например допринася за структурата на печивата – помага за стабилизиране на обема при разбиване на яйца и белтъци; помага за текстурата – прави печивата по-сочни като задържа влагата в тях; придава дъвчащ ефект заради карамелизацията, която се случва по време на печенето; при някои рецепти допринася за хрупкавост, която не би могла да се постигне със заместител.
Ето два източника, които много добре обясняват ролята на захарта:
http://www.finecooking.com/articles/how-sugar-affects-baking.aspx?pg=1
http://www.thekitchn.com/baking-school-day-16-all-about-sugar-and-baking-222494
Нищо не пречи да опиташ рецептата без захар. Това е добър повод да се видят разликите.
Благодаря за информацията за захарта. Днес направих сладките с 1 с.л. захар 🙂 Страхотни се получиха! Може би малко по-ронливи и предполагам е добра идея да не допускам да изсъхват прекалено. Е, признавам, че по-захарните са по-вкусни 😉 но тъй като идеята ми е да ги давам на децата си, съм супер щастлива от резултата – още повече, че останалите продукти са полезни. Също заместих част от брашното с пълнозърнесто. Още веднъж благодаря за хубавата рецепта!
Най-вкусните сладки евър! 🙂 Още една чудесна рецепта. Правила съм ги толкова много пъти, винаги свършват за отрицателно време! 🙂
Здравей, Йоана! Въпросите ми са следните:
1) Мога ли да използвям Muscovado на Demerara вместо меласа и колко?
2) Ще се промени ли вкусът ако сложа бадеми вместо лешници?
1. Замени наполовина или изцяло бялата захар с мусковадо и вместо меласа използвай мед.
2. С бадеми сладките ще бъдат също много вкусни.
Благодаря за рецептата! Ползвах мед вместо меласа, нямах лешници, но дори така се получиха уникално вкусни сладки!
Благодаря за обратната връзка! Успешната ви импровизация е радост за мен.
Здравейте Йоана. Направих рецептата ви като замених брашното от рожков с меласа от рожков (пекмез от рожков) и маслото с неутрално кокосово масло. Сложих и фурми, които бях накиснала предварително и пасирсх на паста. След като прибавих меласата от рожков и пастата от фурми към останалите съставки от вашата рецепта, ми се получи доста лепкаво тесто. Наложи се да добавя още 200-250 гр брашно. По вашата рецепта, ако искам да сложа и фурми и меласа от рожков, в какво количество да са? Искам и да са по-мекички рожковките.
Запазете брашното от рожков, защото то е суха част (а не течна, както петмеза) и заменете само меласата с петмез от рожков. На мястото на захарта добавете смлените фурми. Намалете кокосовото масло спрямо кравето с 1/3. Така не би трябвало да имате проблем с консистенцията на тестото. Ако тестото все пак стои леко лепкаво, охладете го в хладилник, преди да оформите сладките.