В духа на шпецле

Малко се отклоних от трасето, но ето че отново влязох в релси и следващата баварска рецепта е за шпецле. Или почти, защото за да си приготвиш шпецле ти трябва уред, с който се стърже тестото директно във врялата вода. Опитах да направя това с обикновено ренде, но не се получи. После с пресата за картофи, но пак нищо не стана. Извиках духчето на пастата и ме осени идеята да процедирам, както се приготвят ньоки. И взе, че се получи.

Далеч обаче бях от мисълта да правя супа или просто да ги залея с вряло масло. Онова шпецле със сирена, което опитах в Мюнхен, беше влязло под кожата ми и аз неистово исках да приготвя същото вкъщи. Изпълнението на рецептата никак не е сложно, а ако вече си правил прясна паста, ще знаеш за какво всъщност става въпрос. За шпецле със сирена не ми трябваше нищо специално. Малко брашно, две яйца и хубав ементал. За да сервирам подобаващо това семпло ястие ми трябваше и малко карамелизиран лук, с който да гарнирам баварската паста.

Както всяка паста и тази трябва да се сервира гореща, така че непосредственото ѝ приготвяне преди вечеря е неизбежно. Времето за приготвяне е напълно достатъчно вечерята да се сервира навреме, а междувременно виното (бирата) да се е охладило в хладилника.

В тази баварска рецепта намирам голямо сходство с италианската кухня, въпреки че липсват овкусения с чесън доматен сос и босилека. Тази семплота, обаче не прави ястието по-обикновено. Напротив, хубавият ементал и карамелизираният лук, подправени с прясно смлян пипер са кулминационния завършек, а вкусът на подходящото вино или светла бира се усещат по-осезаемо, по-динамично.

Шпецле с ементал и карамелизиран лук

По идея от книгата Traditional Bavarian Cooking

Дозите са достатъчни за две порции.

Продукти:

  • 25о г бяло брашно + допълнително за омесване
  • 2 яйца от свободно отглеждани кокошки, със стайна температура
  • 50 мл хладка вода
  • 1/2 чаена лъжица сол
  • 120 г ементал
  • 2 супени лъжици растително олио
  • 1 голяма глава червен лук
  • сол и шарен пипер

Брашното се пресява в купа и се прави кладенче в средата.

Добавят се яйцата и по малко от водата, като се замесва меко тесто. Меси се за кратко докато стане еластично и сравнително стегнато.

Тестото се разделя на 4 топки. Всяка се прави на фитил с дебелина 5-6 мм. С остър нож фитилите се нарязват на малки парченца с дебелина 2-3 мм. Пастата се изсипва във вряща подсолена вода.

Готова е, когато изплува на повърхността (в която небето се оглежда 🙂 ) – около 2-3 минути. Отцежда се и се поставя в купа.

Ементалът се настъргва на едро ренде.

Смесва се с пастата.

Всичко се изсипва в подходяща тавичка за печене. Запича се за 8-10 минути в предварително нагрята фурна на 150°C, докато ементалът започне да се разтопява.

Лукът се нарязва на тънки полумесеци. Олиото се загрява на умерен огън. В него се добавя лукът и се подправя със сол и прясно смлян шарен пипер. Котлонът се намаля и лукът се готви 10-15 минути докато омекне и се карамелизира. Разбърква се често.

Готовото шпецле с ементал се гарнира с карамелизирания лук и се сервира.

19 коментара

  1. Прости дилетантския ми въпрос, но винаги съм си мислела, че карамелизирането става със захар? Тук използваш сол – има ли някаква по-специална идея в това?
    И нещо off topic. Забелязвам, че си почитател на хубавите напитки, особено на виното – защо не включиш селекция на любими вина или нещо подобно. Poisson sans boisson est poison, както казват французите.

    1. Карамелизирането на лука става чрез неговите естествени захари. За целта е важно да се готви на слаб огън, с често разбъркване. В зависимост от количеството лук, процеса може да отнеме от 15 до 45 минути.

      Има вариант, в който към лука може да се добави 1 чаена лъжица захар. Пробвала съм и така, но избягвам да го правя.

      Добавянето на сол ускорява отделянето на вода от лука и в този случай той леко се задушава, като естествените захари се карамелизират. Лукът не се пържи в нагрятото олио и не изгаря, а омеква и става сладък.

      Идеята с вината ми хареса. Ще го обмисля. 🙂

    2. Здравейте исках да помогна на темата,живея от 4 години във Германия и работя като готвач,Käse Spätzle го правим със два вида сирене Гауда и bergkäse.По принцип тестото се прави със по малко брашно и малко по рядко опитай и после със преса за картофи на мен ми се получават.

    3. Благодаря за идеята за пресата за картофи, може да бъде полезана.
      Аз сега наистина правя тестото по-рядко, както трябва да си е и използвам рендето за шпецле. Най-бързата паста на света. 🙂

  2. Страшна си, благодаря за уточнението! Чакам с нетърпение тайните от чашите, които често виждаме по снимките.

  3. Няма как де не кажа колко страхотен е твоят Blog. Следя го всеки ден (публикувала съм го и в моят блог в графа „Love to visit“) и всеки ден се зареждам с толкова положителни емоции само като гледам прекрасните снимки и чета публикациите ти. You are a true inspiration !
    Ще се радвам много ако имаш минутка да погледнеш моят блог и дадеш експертно мнение 🙂

    Пожелавам ти прекрасен и много усмихнат ден

    1. На пръв поглед не виждам нищо нередно. 🙂 Шегувам се. 🙂
      Ще следя блога ти с интерес. Виждам, че ще пишеш по различни теми, което за мен би било вдъхновяващо.
      Успех!

  4. Йоанна, за пореден път твоя рецепта развълнува сетивата на всички ни вкъщи. И тъй като И шпецлето се получи фантастично, не мога да не кажа БЛАГОДАРЯ, че споделяш тази невероятна смесица от емоции и вкусове с всички нас!

  5. taka e testoto ne se pravi tolkova gasto az sa6to rabotya v nemska kuhnya a i na tova shpecle osven ementaler se slaga i berkesse i ne se omesva s gotovoto shpecle a se redi v tava red shpecle red kesse nai otgore se slaga luka no toi se pravi na kolelca i se ovalva v bra6no sled koeto se parji v maslo do zlatisto da stane hrupkav

    1. Не е задължително шпетцлето да се запича, в Тирол карамел избират лука в голям тиган , добавя се паста та и сирената, загрява се добре и веднага се сервира.Предполагам, че всяка домакиня има свой вариант.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *