През изминалия уикенд в къщи кулинарната вълна беше пай.
– Нищо чудно и необичайно – ще си кажеш. – Вълни покрай теб всякакви.
– Да, така е – отговарям аз. – И този път темата е пай със заешко месо.
– Защо пък точно със заек?
– Ами, ако четеш редовно блога, би трябвало да се досетиш, че готвя заек всяка година на една и съща дата.
– А, да спомням си рецептата за Заек с маслини и подправки от Прованс, която все се каня да направя.
Освен, че приготвих пай със заек, хапнах и класически американски ябълков пай. С ароматни, сочни ябълки и хрупкаво тесто. М-м-м. Кой ми го приготви и как ще ти разказвам после.
Да се върнем на моя пай. Цялата идея е заешкото месо да се задуши в гъст сос с шери и подправки, а след това да се покрие с ронливо маслено тесто и да се запече. За първи път приготвям такъв пай и не се излъгах в очакванията ми. Под хрупкавото зачервено тесто се открива крехко бяло месо, обвито в невероятен сос с прясна мащерка.
Чаша вино е задължителна в случая. Няма да препоръчвам сорт, тъй като не съм такъв разбирач и на всеки му допадат различни неща. Харесва ми, когато някой, който разбира от вина ми препоръча някое за определено ястие, но в крайна сметка всеки избира според вкуса си и не би трябвало да робува на общи положения в избора храна – вино или обратното. На тънките естети това може би няма да се хареса. Но да видим какво може да ни предложи Ясен за този пай. (Очаквам с нетърпение да видя неговият избор) 🙂
Солен пай със заешко месо
По идея от dinnerdiary.org
Продукти:
- 800 г месо от заек, нарязано на парчета
- брашно за овалване
- 50 мл зехтин
- 2 глави стар лук, нарязани на ситно
- 2 моркова, нарязани на шайби
- 3 скилидки чесън, нарязани на ситно
- 120 мл сухо шери
- 1 супена лъжица дижонска горчица
- 300 мл пилешки бульон
- 2 супени лъжици нарязана прясна мащерка
- 2 дафинови листа
- сол и черен пипер
- 1 доза ронливо маслено тесто (рецептата по-долу)
- 1 жълтък, за намазване
- 1 супена лъжица нигела, за поръсване
Парчетата месо се овалват в брашно. Излишното се изтръсква.
Зехтинът се загрява в тенджера. Месото се запържва от всички страни. Изважда се и се оставя на страна.
В същата мазнина се сотират лукът и морковите. Добавя се чесънът и се разбърква още една минута. Заешкото месо се връща в тенджерата. Изсипва се сухото шери и когато започне да завира се добавят горчицата, бульонът, мащерката, дафиновите листа, сол и черен пипер на вкус. Разбърква се хубаво.
Когато заври, котлонът се намалява и заекът се оставя да къкри около 2 часа или докато стане напълно готов. Разбърква се периодично за да не загори. Сосът трябва да е гъст.
Когато заекът се свари, сместа се изсипва в подходяща кръгла тава. Тавата се покрива с разточеното тесто, като излишното по краищата се отстранява.
Тестото се намазва с разбития с малко вода жълтък и се посипва с нигела.
Паят се пече в предварително нагрята фурна на 180°C за 25-30 минути, докато тестото се опече.
Продукти за ронливо маслено тесто:
- 125 г студено масло
- 150 г брашно
- 1 чаена лъжица сол
- 2-3 супени лъжици студена вода
Брашното и солта се пресяват в купа. Добавя се нарязаното на кубчета студено масло. Разрохква се с пръсти докато сместа стане на трохи. По малко се добавя студена вода, като трохите бързо се замесват докато се съберат на топка. Тестото се увива в прозрачно фолио и се оставя в хладилник 30 минути.
След като си почине се разточва върху леко набрашнена повърхност. Точилката също се набрашнява и разточеното тесто се увива около нея. Пренася се върху тавата и внимателно се развива като се внимава да достигне до всички краища. Излишното тесто се изрязва.
Това със заешкото е много добра идея,само че въпроса с това месо на пазара е малко сложен;с две думи не се намира
На тази директна и приятна покана не бих могъл да откажа. В Интернет могат да се намерят някои полезни съвети по въпроса, като едно от подходящите за това места е:
http://www.nataliemaclean.com/index.aspx?from=matchernav
Преди всичко не бива да се забравя обаче, че индивидуалният ви вкус е първото, с което трябва да се съобразите. Опитайте според настроението и познанията си. Винаги е по-добре сам да откриеш някои неща, отколкото да ти ги (по)каже някой друг.
Иначе рецептата си е предизвикателство по две причини:
1. Заекът вероятно не е от гората. Това значи, че е крехък и със сравнително „леко“ месо, което е твърде далеч от класическата представа за „дивеч“.
2. Ястието е с гъст и сравнително тежък сос с горчица, чесън и шери (звучи фантастично).
Особено през лятото тези неща ме карат да мисля първо за розе – по възможност да не е прекалено напарфюмирано. Ето това е идеално: http://www.magurawinery.bg/rose/rose.htm.
Подходящо би било и някое солидно Шардоне (най-добре Бургундско, разбира се за тези, които могат да си го позволят), което е отлежавало в дъб. Ако все пак не ви се пие с бяло или розе и сте по-консервативни, няма да сбъркате никак ако отворите едно хубаво пино ноар. Последното е доста модно напоследък. 🙂
О-о, Ясен, това е прекрасно! Знаех си че трябваше да те попитам. 🙂 Благодаря за предложенията. Аз бих заложила на розе. Не знаех за този сайт, който си посочил за избор на храна и вино. По принцип когато искам да съчетая добре храната с вино чета от книгата „Съчетаване на храни с напитки“, струва ми се полезна.
Здравейте,Йоана. С интерес следя блога Ви и съм сготвила доста неща.Фантастична сте!
Много си харесах тази рецепта и искам да я сготвя.Зачудих се,обаче..месото обезкостено ли е?
И ако да-кога се обезкостява?
Месото е обезкостено, за да бъде удобен паят за ядене. Отдели колкото може повече месо от бутчетата, около врата и корема. Ако заекът е едър, ще се събере достатъчно месо.
С останалите части може да се направи бульон, а изтръсканото месо от тях да се използва с бульона за супа.