Павлова с праскови и малини

Павлова с праскови и малини

В летните горещини много рядко се досещам да се храня през деня. Лошо  момиче. Факт е и че наблягам на салатите, а включването на фурната се изразява в това да „метна“ няколко зеленчука подправени с пресни билки. Изключение правят сладкишите по повод или без, но ако имам избор, то той определено ще е нещо приготвено по-набързо, свежо и задължително включващо плодове.

Павлова с праскови и малини

Навярно знаеш историята за десерта Павлова, именуван на руската балерина Анна Павлова. Заслужено при това, защото десерта е лек и ефирен, също като балерина. И въпреки, че печенето отнема около 1,5 часа, десерта е много опростен и позволява импровизации, както с кремовете, така и с плодовете. От друга страна за този час и половина могат да се свършат доста други странични неща. Като да приготвиш Капоната за вечеря или пък Фусили с песто и сушени домати. Обаче не забравяй да поглеждаш от време на време какво се случва във фурната. Белтъците трябва да останат бели или с лек розов цвят, с коричка отвън и мека среда.

Праскови и малини

Ако всичко с опичането на белтъците  е наред, то други грижи с десерта няма. Единствената препоръка, която мога да дам е да се консумира на същият ден, защото голямата целувка се разтапя от кремът и не остава хрупкава. Това разбира се няма да ти попречи да си помогнеш в аванс ако приготвяш Павлова за специален случай. Отделните компоненти могат да се приготвят един ден предварително и да се сглобят малко преди поднасянето.

Праскови и малини

Много хора не обичат прасковите заради мъхчетата върху тях. Алтернативата е да се използват нектарини. Аз обаче предпочитам праскови, защото са ми по-вкусни и сладки.

Павлова с праскови и малини

Павлова с праскови и малини

Продукти:

  • 4 белтъка
  • щипка сол
  • 180 г кристална захар
  • 200 г заквасена сметана
  • 250 г сладкарска сметана
  • 3 супени лъжици пудра захар
  • 1 чаена лъжица ванилова есенция
  • 4-5 малки праскови
  • 100 г малини
  • 1 супена лъжица мед

Фурната се нагрява на 100°C. Голяма тава се покрива с хартия за печене, намазана с малко олио.

Белтъците и солта се слагат в суха купа. Разбиват се с миксер докато станат обемни и побелеят. При непрекъснато разбиване по малко се добавя захарта.

Белтъците се разбиват на пухкав сняг

Разбиват се докато станат гъсти и пухкави.

Оформя се кръг

Изсипват се в подготвената тава и се прави кръг с диаметър 22-24 см. Оформя се лека вдлъбнатина в средата на кръга. Пече се 1,5 часа като се внимава белтъците да не потъмнеят. Ако това се случи фурната се намаля и се оставя известно време отворена.

Опечените белтъци

Когато основата се изпече внимателно се пренася върху сервизна чиния и се оставя да изстине напълно преди да се аранжира с крем и плодове. Ако се приготвя един ден предварително, трябва да се съхранява на сухо място.

Кремът се разпределя върху опечените белтъци

За крема заквасената сметана и пудрата захар се разбиват с миксер. Добавя се охладената сладка сметана и разбиването продължава докато кремът стане пухкав и гъст. Накрая се слага ванилията.

Нарязани праскови

Прасковите се измиват и подсушават. Нарязват се на парчета. На мен ми трябваха двойно повече праскови, защото много лесно се изкушавам от плодове – налитам им незабавно. Представи си как режа праскови с думите: Една за мен, една за Павлова, една за мен… Но ако не си като мен 4-5 прасковки са достатъчни за покриване на десерта.

Кремът се разпределя в гнездото на опечените белтъци. Отгоре се подреждат нарязаните на полумесеци праскови.

Прасковите се намазват с мед

Меда се нагрява докато се втечни и с помощта на четка се намазват прасковите.

Павлова с праскови и малини

Най-отгоре се слагат малините.

Павлова е невероятен десерт подходящ за летният сезон, за това не се чуди много, а тичай до пазара за праскови и малини.

57 коментара

  1. Много ми харесва рецептата!
    Смятам да я приготвя за съботното кафе с приятелки!
    Йоана, само един въпрос имам – не се ли начупва тортата при разрязване?

    Благодаря предварително!

    П.С. От скоро посещавам блога и вече доста неща приготвих!
    Благодарение на подробните обяснения и нагледни снимки – всичко се получава до този момент!
    Благодаря ти, още веднъж!

    1. Тортата беше престояла 2-3 часа преди разрязването и нямах проблеми. Но не се притеснявай за това, по-важно е белтъците да се опекат (изсушат) правилно.

  2. Много съблазнително предложение.
    Имам въпрос относно печенето. На колко градуса печете блата. Предполагам, че не е висока температурата, но ще се радвам да ме ориентирате.

    Поздравления за прекрасния блог. Влюбена съм в него.

    1. Ralfieta, в рецептата е обозначено. Белтъците се пекат на 100°C. Зависи от печката, но ако започнат да се зачервяват прекалено бързо температурата се намаля.

  3. А бих ли могла вместо заквасената сметана да използвам маскарпоне ?? Имам в хладилника и не искам да се развали и си мислех, че може би също ще стане добре.

  4. Може да използваш маскарпоне, но си мисля, че в комбинация със сметана ще стане много тежко. Може да го олекотиш с йогурт, например. Пробвай.

  5. Пробвах…след час и 40 мин печене на 100 градуса (електронен термостат), имах в тавата една сладка гума, но не и целувчения блат… при смесването на сладката със заквасената сметана след 30 мин бъркане в указаната последователност, а при втория опит и обратната , нямаше крем, а сладка супа….Кое не правя като теб?

  6. Добри, не бях с теб за да ти кажа къде е грешката. Ако си следвал инструкциите и не се е получило то възможни причини могат да бъдат:
    -стари или некачествени продукти
    -сложил си белтъците да се пекат, преди фурната да е достигнала нужната температура
    -за крема единственото нещо, което се досещам е че сметаната не е била охладена. Много пъти съм приготвяла такъв крем и никога не съм имала подобен проблем.
    Интересува ме дали имаш опит в сладкарството или си се хвърлил на първата рецепта. Ако проявиш желание, може да ми пишеш на електронната поща.

  7. Вчера изненадах любимите си хора с този десерт……Гледаха ме с такава възхита,че за момент и аз се поблазних да се окича с чужди лаври,искаше ми се аз да съм измислила това съвършенство,нали съм лъв!!!
    Десертът се оказа учудващо лесен за приготвяне,а никога не бях правила блат от целувки,благодаря за добрите насоки и снимките,който лично на мен много ми помагат.

  8. Здравей Йоана ! Вчера опитах да приготвя само блата от целувка, първи опит преди цялостната подготовка следващата седмица. Фурната включих на 100°, опция сладкиш. Горният слой стана много много хубав, запази се бял, но хрупкав, точно като истинска целувка. Притеснението ми е че вътрешната част остана почти неизпечена… как е възможно да подобря това следващия път ? Бих ли могла да нарежа блата след 1ч. печене, за да се изпече повече отвътре ? Опасявам се обаче, че ще стане почти на трохи…
    Благодаря ти предварително за съветтите.

  9. Мария, така както описваш резултата, мисля, че се е получило това, което трябва. Не разрязвай блата-целувка преди да е аранжиран с крема и плодовете. Ако все пак те притесняват неопечените белтъци отвътре, увеличи температурата с 20-30 градуса.

  10. Йоана, а може би Мария е сгрешила в това, че е направила прекалено дебел яйчения блат, поне на мен така ми се е получавало, ако целувките ги направя прекалено дебели . Но и аз като теб мисля, че всъщност тя е постигнала целта, просто е трябвало да извади навън блата и да види, че докато се охлажда той ще се доизсуши и отвътре. Този сладкиш за пръв път го приготвям, чела съм за него, но винаги ми се е струвал много сложен и съм го подминавала, макар да имам опит с целувчени блатове. Досещам се и за друга възможна причина да не се е получил блата на Добри – да не би в белтъчената смес да е попаднала капчица от желтъка, което също ще доведе до неуспешен резултат. Понякога съм успявала да корегирам започваща зле белтъчена смес , добавяйки няколко лимонови капки. Това от мен като допълнение към твоите съвети. Учудвам се на експедивността ти , с която отговаряш на всички твои почитатели! Възхищавам ти се!

  11. Strahoten sladkish!!!! Samo hartiqta mi zalepna za blata, vapreki,4e be6e namazana s maznina. Ima li niakakva tankost pri otlepvaneto?

  12. § Йоана – поклон !
    целувката стана от първия път – след опичането беше леко порозовяла, отвътре стана мека, пухкава и плътна.

  13. Здравей, Йоана!
    Правя няколко пъти тортата и успехът е триумфален!
    Опитах с маскарпоне, стана по-хубаво, отколото със сметани.
    Поне за моят и на гостите ми вкус.
    Благодаря ти!

  14. И на мен ми стана много сполучлива целувката-блат. Никога не бях правила целувки. но ми се получи.
    Към Добри!!!
    Целувчения блат е трябвало да се пече още малко.
    На мен печенето ми отне почти 2 часа. След 1,15 ч. на 100 гр,сместа наистина беше като гумена на пипане. Тогава постепенно започнах да увеличавам температурата от 100 до 150 гр. и се получи. Всички печки пекат различно, а и в различни часове на деня тока е различно силен в зависимост от натоварването на мрежата, което според моя мъж не вярно, но според мен е така.

  15. Йоана, от зимата чакам времето на прасковите, за да направя твоята Павлова, но чак сега се наканих. Само че имам един малък въпрос.
    Целувки се научих да пека буквално преди няколко месеца, стават страхотни, с остри връхчета и хрупкави, но не знам защо много бързо се овлажняват, омекват дори да ги държа в кутия до следващия ден.
    Има ли някаква тайна как да не се случва това, и колко време може да издържи тортата Павлова, още повече, че в този случай меренгата е в съприкосновение с крем? 🙂
    Не че вкъщи Павлова би издържала дори ден и половина, но все пак. Или е торта за още по-бърза консумация?:)

    1. Целувките, за разлика от другите сладки и курабийки трябва да стоят на проветриво място. Както се казва – да изпръхнат. Когато се приготвят в домашни условия, за да издържат повече е добре след като мине времето за печене да се оставят във фурната, с отворена врата докато изстинат напълно.

      За Павлова, може да приготвиш меренга (не обичам тази дума) предварително и да декорираш с крем и плодове непосредствено преди сервиране. В противен случай целувката ще омекне от крема и няма да бъде така хрупкава.

  16. Благодаря, Йоана!
    Въпроса е да не се овлажни блата още преди да сложа крема:)
    Аз на принципа на пробите и грешките стигнах до това, че по-добре се съхраняват в кутия, може би просто е твърде горещо за целувки сега..
    А пък самата думичка меренга на мен много ми харесва. Звучи ми като някакъв танц от Хаваите :)) На самите целувки името не сменям, но когато е блат… ами целувчен блат някак не ми пасва:)

  17. Здравей, Йоана,

    поздравления – поредният чудесен десерт! 🙂 Все още е рано за свежи праскови и малини и исках да те попитам – мога ли да направя тортата със замразени малини и боровинки (имам известни запаси от витошката реколта 2010). Ако да – как да процедирам с тях? Да ги размразя ли предварително?

    1. Да, може да ги размразиш, като ги оставиш за една нощ в хладилника. Ако запазят формата си и изглеждат добре използвай ги директно върху сладкиша. Опасявам се обаче, че и двата плода са доста деликатни и няма да имат естетически вид след размразяване. Затова, ако държиш да използваш плодовете сурови, може да ги пасираш на пюре с малко захар, мед, агаве или кленов сироп. Ако не, може да ги свариш за кратко докато сиропа им се сгъсти.

  18. Чудесна торта! Благодаря ти, Йоана! Направих я с ягоди, вместо с праскови и малини и се получи чудесна.

  19. Здравей Йоана,
    когато бях малка, майка правеше един невероятен сладкиш. Още си спомням усещането от него, но за съжаление рецептата е загубена. Правеше се от ред натрошени целувки, ред крем ванилия (с жълтъци и мляко), ред пресни ягоди и ако не греша сладолед и белтъчен сняг под някаква форма – дали лебеди или леко запечен – не помня. Съхраняваше се в хладилник. Усещането за ягоди, потънали в крем и допълнени от хрупкави парченца целувка беше вълшебно. Можеш ли да дадеш съвет как да го наподобя? Какво е подходящото съчетание за ягоди и целувки, според теб?
    Благодаря!

    1. Шоколад, маскарпоне (или крем сирене), крем муселин. Може би трябва да имаш някаква основа – тънък блат върху който да се наредят отделните компоненти. С крем муселин ще бъде вълшебно, обещавам. 🙂

  20. Открай време си мечтая за качествен сладкиш с пресни ягоди. Непременно ще го пробвам тоз крем Муселин – звучи доста добре. Благодаря!

  21. Здравей Йоана,

    Няколко пъти вече правя разновидности на павлова. Но целувчения блат не ми се получава съвсем.
    Първия път се разтече, не съвсем, но малко отдолу колкото да се залепи за хартията и едва го отлепих след това.
    Следващите пъти ми се раздува много, все едно е блат с бакпулвер, но не се надига нагоре а настрани, последния път толкова се разду, че се разпука на много места и по много.
    Белтъците са разбити добре, мисля си че с печенето нещо се случва. Когато се разтекоха реших че проблема е с температурата, после я увеличих малко но се случи това с раздуването…. Хубавото е че нямам проблем с вкуса 🙂
    Някаква идея къде може да е проблема?

    1. Като цяло – целувката трябва да се изсушава, а не да се пече. Опита ли рецептата по-горе? Имаш ли същите проблеми с нея?

      Може да опиташ варианта на „Меню“, където при белтъците се добавя царевично нишесте и киселина. Виж това как ще подейства.

  22. Тук рецептата е 4 белтъка с 280 гр. захар, аз го правя 6 белтъка с 300гр. захар. Съотношението е почти същото….
    Последните пъти го правих с нишесте и оцет.

    Явно трябва да се експериментира, ще пробвам да не увеличавам, а да намалявам градусите, може пък от топлото така да „бухва“.

    Лощото е че няма кой да ми яде експериментите, вкъщи торти и сладкиши почти не се ядат 🙂

    1. Ще те поправя – захарта е 180 грама. Ако трябва да сме точни в случая – на 6 белтъка се пада 270 грама захар. Понякога тези неща не са маловажни.
      Предлагам да заложиш на някоя от двете рецепти (тук или в „Меню“) и да изсушаваш меренга на 100-120 градуса без вентилатор.

  23. Привет, Йоана, един въпрос: целувченият блат трябва ли да остане мек (chewy) отвътре или трябва да е твърд? Мисля си за „Павлова“ от есента, а днес ядох такава торта в „Конфети“, но беше с 2 целувчени блата – един отдолу и един отгоре, доста твърди. Благодаря ти!

  24. Имах честа да опитам тази фкусотийка :), майка ми се постара и наистина е страхотно. Даже след като изядох всичко облизах и плота на които беше приготвена 🙂 …

  25. Здравей Йоана,

    Днес имам личен празник, направих тази „балерина“ и се получи уникална, само че с ягоди.
    На 100 градуса за 1.5 часа и стана перфектна – чисто бяла, с ягоди – класика:)
    Чакаме „разни неща“ от теб с нетърпение:))
    Поздрави

    1. И аз съм на тема Павлова. 🙂 Тъкмо подготвям едни мини варианти с маскарпоне и сладко от горски ягоди.

      Весел и вкусен празник!

  26. „Разните неща“ са разни неща извън кухнята, но свързани с нея разбира се – отнемат май около 1 година:)

  27. Да докладвам – след консумациятя нищо не остана. Мозайката много помага – влизаш, избираш, правиш и съжаляваш, че няма допълнително:) Благодарности за труда, който полагаш.:)

  28. Здравей, Йоана! Разполагам само със заквасена сметана и сметана в кутийка, но от животински произход, а не сладкарска. Дали ще стане с такава? Целувката ми се изпече перфектно, но се опасявам да не оплескам крема…

    1. Ще се получи, даже по-добре. Ако е необходимо, кремът може да се подслади още с пудра захар, мед или кленов сироп.

  29. Малко встрани от кулинарията – наистина тортата е кръстена на прочутата руска балерина Анна Павлова и е вдъхновена от нейния известен танц „Умиращият лебед“. Музиката е на Сен-Санс, Михаил Фокин прави хореографията за една нощ. Първоначално се е казвал просто „Лебедът“ и белоснежната птица накрая просто заспивала. Казват, че когато Павлова разбрала, че е неизлечимо болна, нарекла този танц „Умиращият лебед“ и носела на гърдите си голям червен рубин, сякаш лебедът бил прострелян. Прекрасна музика, прекрасно изпълнение, станали легенда. Затова и тортата се прави бяла и въздушна, като балетния костюм на лебеда, а украсата по средата е задължително от червени плодове, мисля, че в оригинала са малини.

  30. Права беше, Йоанка! Получи се идеално – сметаната се разби добре, след като я сложих малко във фризера (имам лош спомен от една животинска сметана, която не искаше да се разбие, защото беше твърде топла). После добавих малко пудра захар и смесих със заквасената сметана. Стана чудесен крем – лек и пухкав. Мисля, че отсега нататък ще си купувам само животинска сметана – без друго растителната не ми допада, защото някак неприятно се маже по езика…
    Десертът е фантастичен! Толкова ни допадна, че в момента на кухненския плот изстиват 4 малки целувки за индивидуални порции, с които ще посрещна утрешните си гости. Надявам се, че ако ги „сглобя“ веднага преди поднасянето, целувките ще останат поне малко хрупкави!
    Впрочем, ако след изстиване ги поставя в пластмасова кутия, която се затваря добре, ще останат ли хрупкави до утре следобед?

    1. Изпечените и охладени целувки може да се съхраняват 2-3 дни в добре затворен съд, далече от влага и топлина. Гарнират се задължително преди поднасяне, за да не омеква целувката, а ако това не е възможно, може да се оформят до 2-3 часа предварително.
      При предварително приготвяне на Павлова (до 3-4 часа), без риск целувката да омекне е като се намаже с разтопен бял или кафяв шоколад, върху който да се нанесе кремът и плодовете. Шоколадът ще послужи като изолатор.

  31. Искам да попитам, след като разбием белтъците до степен на втвърдяване, вместо кристална захар мога ли да подсладя с мед. Не обичам кристална захар.

    1. Опасявам се, че не е възможно, тъй като меренгът (белтъците) ще се разводни и няма да остане стабилен при изсушаването. Захарта и медът са все подсладители, но те притежават различни свойства при смесването им с продукти и при печене.
      Все пак разгледах няколко резултата за подобен казус и открих рецепта за меренг с мед. За целта медът се загрява и се вари до определена степен, след което се изсипва при непрекъснато разбиващите се белтъци. Техниката ми се струва сходна като на италианския меренг, но не пише дали така приготвения меренг може да се изсуши във фурната.
      Съществуват и други рецепти, разгледай и останалите резултати. Все си мисля, обаче, че няма да е същия дъвчащ в средата и с хрупкава повърхност меренг.

  32. Здравей, Йоана!
    След като прочетох всичко коментари, не открих отговор на моите въпроси, а те са:
    – Защо при печене от 100С блатът ми порозовява, а в основата е мек и с капки като от мед? На по-ниски или по високи градуси да пробвам следващия път?
    – Кристалната захар, при добавяне в белтъка, трябва ли да се разтвори напълно? Има ли проблем ако има останали зрънца захар в сместа?
    – След изпичане, трябва ли блата да остане във фурната при затворена врата или трябва да е отворена.
    – Има ли риск блатът да спадне при изваждането му, ако да, то колко време да го изакам?
    – Как да разбера дали блатът е готов? Мога ли да отварям вратата на фурната по време на печене , за да проверявам?
    Моля да ме извиниш за многото въпроси, но се надяам, че точно ти ще ми дадеш правилните отговори.

    1. 1. Ако меренгът бързо хваща цвят по време на сушенето, тогава е необходима по-слаба температура. Капките, които стоят като мед са свързани със следващия въпрос.
      2. Кристалната захар, която се добавя към белтъците е добре да бъде фин кристал, за да може да се разтвори по-лесно. Захарта се добавя постепенно – по една лъжица, докато белтъците се разбиват. След като е добавена всичката захар, белтъците се разбиват толкова време, докато в тях не се усещат кристали. Това се проверява като се вземе малко смес между палеца и показалеца и се претрие между тях. Ако се усещат гранули, белтъците се разбиват още известно време, докато кристалите изчезнат.
      Ако меренгът се сложи да се суши с все още неразтворени кристали от захарта в него, тогава тези кристали се разтопяват по време на сушенето и образуват капките, които описваш.
      3. След изшуването на меренга, той може да се остави във фурната докато изстине, но задължително при открехната или наполовина отворена врата на фурната. Ако се остави в затворена фурна, в нея се образува влага, която ще повлияе на меренга.
      4. Има риск меренгът да спадне, когато има рязка разлика в температурата. До известна степен спадането е нормално и не бива да те притеснява. Ако искаш да задържиш обема на меренга възможно най-много, тогава след изсушаването изключваш и открехваш вратата на фурната (задържаш вратата на фурната леко отворена, като я подпираш с дървена лъжица) и оставяш меренга вътре докато изстине напълно.
      5. Меренгът е готов, когато повърхността му е фиксирана и при докосване е твърда. Отвътре трябва да бъде мека и ще бъде дори почти течна, докато меренгът е топъл, но когато изстине ще стегне. Докато повърхността му трябва да е хрупкава, вътрешността му трябва да наподобява маршмалол след изстиването. Обикновено, изсушването на меренг при 100 градуса отнема 1 час. Може да отваряш фурната за проверка след като минат 45 минути от началото на печенето.

  33. Здравейте, имам въпрос относно фурната – целувката на вентилатор ли се пече или без ?

    1. Без вентилатор. Вентилацията би направила твърде бързо загар на повърхността. Хубаво е целувката да се суши на ниски градуси за по-дълго време. Така ще се запази белия ѝ цвят.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *