Сладкиш със сини сливи и бадемов топинг

Нали ти обещах, че ще приготвя баварски сладкиш със сини сливи по нова рецепта, така че, ето го. Много по-добър от предишната пита със сини сливи. И по-вкусен. Не знам точно къде се крие тайната. И двете рецепти са почти идентични. Дали в бадемовия топинг или в малко повечето захар? Със сигурност обаче, тестото в тази рецепта е сполучливо и вкусно. Не се надига прекалено, даже наподобява маслено ронливо тесто след като се изпече. Но не съвсем,  наличието на прясна мая, както в повечето баварски сладкиши го отличава.

Рецептата е на Alfons Schuhbeck, който в неговата книга My Bavarian Cookbook описва експериментите си в рецепти, като прилага нови продукти и техники в традиционните за Бавария ястия и десерти. Несъмнено се получават шедьоври, с нова визия и вкус, но запазили първоначалната идея. Както казва авторът: „Един добър готвач трябва да продължи да експериментира и да прави открития.“ Това прави той, като използва местни продукти, което е сигурна предпоставка, че храната, която приготвя е много по-вкусна.

Този сладкиш със сини сливи разгръща ароматите си и дооформя прекрасния плодов вкус едва след като престои известно време. Макар и тестото да се приготвя с мая, то наистина става по-вкусно след като изстине и попие сокът на сливите. В допълнение на бадеми и канела сладкото произведение е завършено и единственото нещо, което ти остава да направиш е да изчакаш до следващия ден, когато ароматите ще се прелят един в друг за да създадат прекрасна хармония за сетивата.

Сладкиш със сини сливи и бадемов топинг

Адаптирано от книгата My Bavarian Cookbook

За тестото:

  • 150 мл хладко прясно мляко
  • 20 г прясна мая за хляб
  • 300 г бяло брашно + допълнително за разточване
  • 50 г захар
  • щипка сол
  • 2 жълтъка, от яйца от свободно отглеждани кокошки
  • 1 супена лъжица Амарето
  • 1 чаена лъжица ванилова есенция
  • 1 супена лъжица настъргана лимонова кора
  • 50 г меко масло

Маята се разтваря в хладкото мляко и се оставя за 10 минути на топло място.

В купа се смесват брашното, солта и захарта. Прави се кладенче в средата и се добавят жълтъците, бадемовият ликьор, ванилията и лимоновата кора. По малко се добавя от прясното мляко с маята и се замесва меко тесто. Накрая в тестото се добавя мекото масло. Меси се няколко минути докато стане гладко и еластично.

Тестото се поставя в купа намазана с мазнина, покрива се с кърпа и се оставя за 30 минути да почине.

През това време се подготвят плодовете и бадемовия топинг.

За плодовете:

  • 1 кг узрели сини сливи
  • 50 г смлени бисквити
  • 50 г захар
  • 1/2 чаена лъжица канела

Сливите се измиват и подсушават. Срязват се на две и се почистват от костилките. Захарта се смесва с канелата.

За бадемовия топинг:

  • 120 г бяло брашно
  • 100 г захар
  • 1 супена лъжица ванилова захар
  • 100 г разтопено масло
  • 100 г филирани бадеми
  • щипка сол

Всички продукти се смесват и се разрохкват с пръсти докато се образуват трохи.

Сглобяване на сладкиша:

Тестото се разточва на тънък правоъгълник с приблизителни размери 40×30 см. Поставя се в тава, намазана с мазнина. Върху тестото се поръсват смлените бисквити. Отгоре се подреждат половинките сливи със срязаната част нагоре. Поръсват се със смесените захар и канела.

Най-отгоре се разпределят трохите от брашното, маслото и бадемите. Сладкишът се оставя за 20 минути.

Фурната се нагрява на 175°C. Сладкишът се пече 40 минути. Оставя се да се охлади и тогава се нарязва. По-вкусен е след като престои един ден.

42 коментара

  1. Джо, ти си супер-жена!
    Кога успяваш с всичко? Искам тайната! 🙂

    Сладкиша изглежда много вкусно, бадемовият топинг със сигурност му придава един чудесен завършек!

  2. O, Шубек… Респект, Йоана! Поне за мен той е един от най-свежите примери за наиситна успял готвач, който въпреки това е стъпил здраво с двата си крака на земята. Сладкишът изглежда доста „мням“.

    1. От всяка една бакалия, мини маркет и супер маркет. 🙂
      Другият вариант е да си приготвиш сама, като сложиш в буркан със захар разполовена ванилова шушулка. След известно време захарта ще се ароматизира.

  3. Здравей, при сглобяването на сладкиша, пишеш, че тестото се поръсва със смлените бисквити, но никъде не видях количество и вид на тези бисквити. Може ли да уточниш.
    Благодаря предварително.
    Поздрави!

  4. Много добре изглежда рецептата. Прекрасно представена, както винаги!Йоана, мислиш ли, че ще се получи и със замразени сливи? За да се запася за зимата:)

    1. Мисля, че не е добра идея да се използват замразени плодове в тази рецепта. Но, както много пъти съм казвала – докато не опиташ, няма как да разбереш.

  5. Днес питах в моят любим магазин за подправки на Иван Асен но момичето каза че никога не е чувала да се продава ванилова захар и ме посъветва да си направя 🙂 Това и направих, което малко отлага правенето на десерта, което ме натъжава защото е прекрасен 🙂

    1. Да, в такива малки уникални магазинчета няма да намериш от синтетичната ванилова захар. Добре те е посъветвало момичето.
      А пък аз ще обсъдя с нея, защо не знае за пакетчетат ванилова захар, които и майка ми използваше. 🙂

      Не е нужно да чакаш толкова дълго, докато стане ваниловата захар, която сега приготвяш. Не е фатално ако я пропуснеш или може вместо нея да използваш есенция.

  6. Май наистина няма да чакам 🙂 защото си взех вс друго необходимо плюс дбеланчеста пълна с аромат ванилова пръчица и още куп други неща извън рецептата (просто не мога да се сдържам там като отида) 🙂 Благодаря ти за отговорите, лека и спокойна вечер 🙂

  7. аз май имах честа да опитам този сладкиш и наистина е много вкусен. Въпреки масленото тесто е лек и може да не усетиш как вече си на 4 парче…..а и сините сливи….

  8. Току-що приготвих сладкиша.Цялата къща ухае на вкусно:)
    Е,сега как да дочакам сутринта,че да го опитам.Мислех да го нося в офиса,ама вече се разколебах.Ще си го хапвам са-мич-ка…

    Пропуснах амаретото,но следващия път(разбирай другата седмица)ще спазя рецептата дословно.
    Между другото тестото беше много прияно на пипане.Едно таково мекичко и някак си въздушно.

  9. Сега изпекох сладкиша,няма да разказвам колко хубаво ухае в къщи!Няма да съжалявате,ако направите този сладкиш!
    Много благодарности за страхотна рецепта!

  10. Здравей отново, Йоана.
    Имам един въпрос: какво правиш с останалите белтъци или по – точно може ли да ги съхранявам и за колко време?
    Току що направих сладкиша и смятам утре да изненадам роднините 🙂 .
    Благодаря за рецептата и моля за извинение, за една моя правописна грешка в изписване на името ти (много ме е срам).
    Хубав уикенд,

    1. Останалите белтъци или жълтъци от рецепта съхранявам в кутия в хладилник до 2-3 дни. Ако не ми хрумне за какво да ги оползотворя, най-често ги добавям в омлет или огретен.

      Хубав уикенд и на теб! 🙂

  11. Здравей Йоана, след като прочетох и двете рецепти за сладкиша …имам едно предложение за нова рубрика от рода:
    Коя рецепта не бих повторила?
    Поне при мен така се случва,че има неща, които не повтарям по различни причини: труда не си заслужва, не е толкова вкусно, колкото изглежда и т.н.
    Така ние читателите ще правим само „най- доброто“ от Йоана, разбира се , че има различни вкусове и виждания , но все пак е някаква ориентация.
    Поздрави.

    1. Здравей Мария,
      не бих публикувала рецепта, която няма да повторя. (Изключение прави захаросания кумкуат, но това само засега. 🙂 )С други думи – избирам какво да публикувам. Именно и затова са анонсите и описанията към всяка рецепта – читателя да се ориентира не само по снимка и продукти, а и по моите лични впечатления.

      Благодаря ти за предложението все пак. Може пък някой ден да ми хрумне нещо. 🙂

    2. Ха, това предполага нова рубрика – „Никога не правете така…“:)

    3. galika, това ще е най-веселата рубрика – пълна с гафове, прегорели тави, кипнало мляко и отрязани пръсти. 🙂 Шегувам се. 🙂 Добра идея е, ще си помисля.

  12. Сладкиша е страхотен!
    Хванах последния влак за сините сливи, за малко да не намеря на пазара:-))
    Признавам си, че леко импровизирах, като например с филираните бадеми – купих сурови цели и ги натроших на не много дребни парчета, пропуснах и Амаретото :-))
    Вероятно за това ми миришеше много на великденски козуначени кифлички…
    Благодарско!

    1. Супер! 🙂
      Сладкиша като цяло търпи импровизации. Например сините сливи могат да е заменят с други плодове, както и бадемите с други ядки.
      Към топинга може да се добавят нарязани на ситно сушени плодове и/или настъргана лимонова и портокалова кора.

  13. Първо, някой беше изпил млякото – е, сложих течна сметана и я разредих с вода, реших, че все щеше да ‘нахрани’ дрождите. Вместо Амарето – Лимончело, вместо лимонова кора, понеже е третирана, а нямах био-лимони – сок от лайм. ‘За капак’ и сливите не стига, че не бяха от истинските /подобен сорт, каквото намерих в момента на пазара/, ами и почти бяха преполовени. Така, че сложих върху 1/3 от тестото резени ябълка. А, дори не знам дали ще го опазя до утре, поне това изискване да спазя… Съветвам ви да не правите така, защото като си харесаш нещо искаш точно това, а не импровизациии по темата. Мисълта ми е – стана страхотно, но е много важно да си добре подготвен, когато знаеш какво искаш, а с белтъците си направих ‘мини Павлова’, поне праскови и малини имам, и сметана де… ха-ха-ха.
    Благораря на Йоана, не само за подбора на рецептите и продуктите, но и за подробното представяне – няма как да не си майстор с нейния блог!

  14. Здравейте,
    поздравления за хубавата рецепта! Направо е букет от аромати – мъжът ми щеше да колабира докато сладкиша се печеше 🙂
    Имам питане за съхранението – приготвих го от предния ден, за да престои, но той поспадна и се овлажни – вече няма вида си от началото. Как се запазва свеж и хрупкав?
    Моята фурна се оказа малко по-голяма и тестото не достигна съвсем до краищата, но следващия път ще го увелича пропорционално. Дори така успя да изяви великолепието си. Благодаря!

    1. Здравей Мария,
      След като се изпече сладкишът се оставя на стайна температура да изстине хубаво. Тогава вече може да се прибере в кутия за да не изсъхва.

      Сладкишите с тесто като този е добре да се приготвят в деня на консумирането, като се предвиди достатъчно време за изстиване. (Ако се разреже топъл ще стане клисав.)

      Радвам се, че рецептата ви е харесала.

  15. Йоана здравейте,
    имам още един въпрос. Как разточвате сновата, така, че да стане правилен правоъгълник? Ако изрязвате, какво правите с изрезките после?

    1. Първо тестото се разточва върху набрашнена повърхност с точилка, с размери приблизително, колкото е тавата, в която ще се пече. Разбира се няма да стане съвсем правилна форма, но в случая не е необходимо. След това тестото се пренася в тавата. С ръце се разпределя по формите на тавата, като аз леко издърпвам краищата по ръба й. Не е нужно да се изрязва тесто.

  16. Здравей, Йоана,
    Отдавна търся рецепта за обикновени бисквити – нашенските, не Petit Beurre и т.н. Въпросът е встрани от сладкиша със сини сливи (ще го нааправя – имам една различна рецепта, която е страхотна, и, ако тя се окаже по-добра – ще ти я изпратя :)), но се сетих за него, тъй като в рецептата ти има смлени бисквити (предполагам – меки). Та, на въпроса – имаш ли рецепта за нашенските най-обикновени бисквити? Не ми харесва, че тези, които се продават, са с хидрогенирана мазнина… Благодаря ти!
    Поздрави,
    Йова

    1. Здравей Йова,
      обикновени бисквити се приготвят от масло, захар и брашно. Не е необходимо да се добавя набухвател, но може да сложиш аромат по желание.
      Като цяло може да вземеш за основа всяка една рецепта за сладко ронливо маслено тесто (с или без яйца), на което да добавиш повече брашно, така че да може да се меси и разточва.
      Тъй като технологията за приготвяне на такова тесто е малко по-специфична, за бисквити ще се промени по следния начин – разбива се маслото и захарта на крем. Добавя се яйце (или жълтък) и аромат ако желаеш. След това по малко се добавя брашно докато тестото престане да лепне.
      Може да го направиш на руло, да го увиеш в стреч фолио и да го сложиш в камерата за да стегне. Така ще се реже по-лесно после. След това нарязваш рулото на кръгчета, слагаш в тава и печеш.
      Другият вариант е тестото да се разточи и да се изрежат форми.
      При всички положения тестото трябва да се охлади след замесването и преди работа с него.
      Печенето става на средно силна фурна за кратко време (или в зависимост от дебелината на бисквитите).
      Ако добавиш малко царевично нишесте смесено с брашното за бисквитите, те ще станат по-пръхкави и хрупкави.
      Примерни дози – 250 грама масло, 200 грама захар, 100 гр. царевично нишесте и около 300-400 грама брашно (или колкото е нужно за меко тесто). Количеството на брашното зависи от неговия вид, влажност, качеството на останалите продукти и средата на приготвяне.
      Успех!

  17. Най-после направих сладкиша, много добре ми се получи.Миналата година правих още един опит, но рецептата беше от немски сайт, липсваха смляните бисквити, може би те са решаващи, за да не е клисаво тестото.
    Поздрави !

    1. Тесто покрито с плодове е добре да бъде по-тънко разточено или между него и плодовете да има изолация като бисквитите, но може да се използват и овесени ядки или галета.
      Радвам се, че рецептата ти хареса.

  18. Няма начин да не ми хареса, тестото се топи в устата, сливите са леко кисели,немците биха казали: schmeckt sehr gut.

  19. Здравей Йоана,
    мислиш ли, че вместо с бисквити мога да поръся тестото с смлени на прах бадеми?

    1. Целта да се използват бисквитите под сливите е да попият влагата от тях, за да не става клисаво тестото. Вместо бисквити може да поръсиш с овесени ядки или галета.

  20. Има един сорт сливи, нещо средно между ренглоти и сини сливи, той е най-подходящ за сладкиша.Не зная как се казва сорта, разпространен е във великотърновския регион.Сливите са една идея по-сочни от сините и същевременно месото е стегнато.Цветът е виненочервен.

  21. Невероятно богат на вкус и аромати е този сладкиш! Вече от години, задължително, поне по веднъж го правя в сезона на сливите и всеки път повтарям: Йоана, благодаря ти за за прекрасна рецепта!!! ❤️

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *