Сладък хляб със сушени плодове и ядки

Сладък хляб със сушени плодове и ядки

Този хляб много напомня козунак, но за разлика от него се приготвя с по-малко яйца, захар и масло. И месенето е по-малко, което прави рецептата бърза и лесна. Тук няма цел да се образуват „конци“, които са характерни за козунаците, но на вкус и аромат този хляб много се доближава до тях. Сладостта му идва най-вече от сушените плодове, които използвах – стафиди, кайсии и папая, а бадемите и орехите обогатяват вкусът и прекрасно се допълват с плодовете.

Докато втасваше хлябът боядисах великденските яйца, както е направила и Мики, докато е приготвяла нейните „Мързеливи козунаци“.

Великденски яйца

Хлябът се приготвя както всяка класическа рецепта за хляб. С двойно втасване, като всички продукти, включително плодовете и ядките се замесват на тесто, което се оставя да бухнат добре. Следва повторно омесване, оформяне и оставяне за второ втасване.

Месенето не продължава така дълго, както при козунаците, а „биенето“ в масата 100 пъти е напълно излишно. Аз всъщност не одобрявам тази техника. Не е моят метод. Месенето с длани помага много повече – усещаш тестото по-добре, разбираш кога трябва да спреш с месенето или колко още му трябва.

Същият скептицизъм проявявам и към машините за хляб и месене на тесто. Е, да съгласна съм, че за промишлени количество са не само помощ, но и сериозна необходимост. Но нужни ли са те за домакинството. На мен не!

Любовта ми към кулинарията се гради на това, че приготвям всичко с ръцете си. Аз давам на ястията, десерта, хляба част от себе си. Както манджите на баба не могат да се сравнят с никоя друга. Дори да правиш всичко, което и тя, резултатът няма да е същият.

От собствен опит бих посъветвала всички, които приготвят храната си в къщи, да правят това с любов и добро настроение.

Сладък хляб със сушени плодове и ядки

Хайде вече към рецептата.

Продукти:

  • 500 г брашно
  • 50 г захар
  • 20 г прясна мая за хляб
  • 1 чаена лъжица сол
  • 150 мл топло прясно мляко
  • 2 супени лъжици меко масло
  • 2 яйца
  • 150 г сушени плодове (използвах стафиди, кайсии и папая)
  • 100 г ядки (използвах филирани бадеми и орехи)
  • 1 чаена лъжица ванилова есенция
  • 1 жълтък разбит с малко вода, за намазване
  • едра кафява захар, за поръсване

Едрите сушени плодове се нарязват на ситно. Целите ядки се смилат едро.

Брашното се пресява.

В купа се смесват 120 г брашно, захарта, маята, солта и маслото. По малко се добавя прясното мляко, като сместа се обърква добре на кашичка. Добавят се яйцата и ванилията и отново се разбърква.

На части се добавя останалото брашно, замесва се меко тесто. Слагат се плодовете и ядките. Тестото се изсипва върху набрашнена повърхност и се меси около 3-4 минути. Слага се в съд намазан с малко мазнина, покрива се с кърпа и се оставя на топло място да втаса докато удвои обема си, около 1 час и 30 минути.

След като втаса добре, тестото се слага върху леко набрашнена повърхност и се премесва за кратко.

На този етап може да се сложи във форма, да се оформи като хляб или на плитка. Аз го разделих на три части, оформих три фитила и сплетох плитка, която оформих в кръг.

Оформеният хляб се слага в намаслена тава и се оставя на топло място за 30 минути, докато отново бухне.

Намазах го с разбит жълтък с малко вода и поръсих с едра кафява захар.

Фурната се нагрява на 180°C.

Хлябът се пече около 45 минути. Ако се запече бързо на повърхността се покрива с алуминиево фолио.

След като се извади от фурната се оставя да се охлади за 10-15 минути.

6 коментара

  1. Христос Воскресе!
    Благодаря за рецептата! 🙂 Получи се прекрасен козунак от първия път! 🙂

  2. Здравей, Йоана! Искам да попитам може ли да се направи този козунак с оризово брашно? Извинявам се за абсолютно лаишкия въпрос, но нямам опит с безглутенови рецепти, а тази година искам да намеря, ако е възможно, безглутенова рецепта за козунак.

    1. Глутенът, който се развива в пшеничните брашна е от важно значение за еластичността и структурата на тестото. В тази връзка, смес замесена с безглутеново брашно ще бъде или като кексово тесто или плътна и без еластичност като пластелин. Такова тесто няма нужда от измесване, просто защото няма да има никакъв ефект от това – няма глутен, който да се развие и да държи тестото. Моето мнение е, че бихте постигнали единствено вкус на козунак с консистенция на ронлив кекс, но не и козунак. За какво точно говоря, може да проследите в публикацията за 5 безглутенови рецепти, специално рецептата за хляба. Тя най-добре ще ви визуализира евентуалния резултат.
      Съществуват смеси без глутен, които са предназначени за хляб. Може да опитате с тях. Ще ги намерите в по-големите био магазини.

    2. Много благодаря за подробната информация! Сайтът Ви е чудесен, сред моите любими е и често чета тук различни съвети според избора ми на това, което готвя. Пожелавам Ви успех!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *