Рогчета с пълнеж от скариди

Рогчета с пълнеж от скариди

Продукти за 12 броя:

  • 4 листа кори за баница
  • 50 г масло + 2 супени лъжици
  • 2 стръка пресен лук
  • 2 супени лъжици брашно
  • 100 мл прясно мляко
  • 2 чаени лъжици бяло вино
  • 2 супени лъжици лимонов сок
  • 150 г коктейлни скариди, бланширани
  • 50 г рулца от раци
  • 50 г настърган кашкавал
  • сол и черен пипер на вкус

Фурната се загрява на 200°C. Намазват се с разтопено масло 12 метални фунийки за сладкиши.

Рогчета

Разстила се една  кора и се намазва с масло. Върху нея се поставя втора кора, която също се намазва с масло, така се нареждат и другите две кори. Нарязват се на ленти по 2.5 см. Лентите се навиват спираловидно върху фунийките. Намазват се отгоре с масло, поставят се в тава покрита с хартия за печене. Пекат се 6-7 мин. докато придобият златист цвят. Изваждат се от фурната и се оставят да изстинат.

В подходящ съд се загрява останалото масло. Пресният лук се нарязва на шайби. Задушава се в маслото. Прибавя се брашното и се запържва за кратко. Бавно се налива прясното мляко. Бърка се докато сместа се сгъсти. Добавят се виното, скаридите и рулцата от раци, нарязани на ситно. Отстранява се от огъня. Пълнежа се разбърква с лимоновия сок и кашкавала. Подправя се на вкус.

Внимателно се изваждат рогчетата от формите. Напълват се с пълнежа и се гарнират с пера от пресен лук.

5 коментара

  1. Здравейте Йоана!
    намирамрецептите ви за интересни и вкусни. Това, което ме грабна бе подробното обяснение и достъпния език.
    За изпълнението на рецептата за роигчета с пълнеж от скариди обаче срещам трудност, тъй като нямам метални фунийки за сладкиши. Мога ли да ги приготвя с нещо алтернативно или дайте моля ви идея/снимка на фунийките от къде да си купя. Благодаря!

    1. Не съм виждала да се продават такива фунийки, тези са от баба ми.
      Може да импровизираш, като си направиш фунийки от алуминиеви капачки за буркан (от тези меките, които лесно се огъват).
      Другият вариант е да приготвиш кошнички, вместо фунийки. За целта листата кори се срязват на квадрати. Няколко квадратчета от корите се слагат един върху друг, като всеки квадрат се намазва с малко масло. Така приготвени се слагат в гнездата на метална форма за мъфини. Притискат се в центъра, така че да се образува чашка. Пекат се докато придобият златист цвят. Напълват се с плънката.

  2. Здравей, Йоана! От няколко месеца следя блога ти и съм очарована от рецептите, обясненията и оформлението. Имам въпрос относно тези рогчета. Тъй като нямам фунийки, пробвах варианта с формичките за мъфини, но нещо ме си хареса как се получи, в половината от случаите корите се обърнаха навътре и не позволиха пълнене. Онзи ден пробвахме вкъщи мароканските банички, чудесни бяха, та оттук следва и въпроса ми. Тази плънка дали може да се завие като тези банички и да се опече? Термичната обработка ще навреди ли на вкуса и консистенцията на соса? Синът ми много хареса пълнежа, другата седмица е рожденник, надявам се да имаш време да ми отговориш за да мога да го изненадам. Поздрави от Габрово и успехи във воденето на блога.

    1. Здравей Деси! Може да направиш така, както описваш – да завиеш плънката на банички.
      Веднага мога да ти дам и още няколко предложения. За банички виж тази рецепта. Приготвяла съм ги и стават много вкусни.
      Ако желаеш кошнички, може да опиташ с хляб. Ето примерна рецепта как да си направиш хлебните кошнички. И тях съм приготвяла (без плънката) и стават много хрупкави и подходящи за пълнене. В рецептата се споменава хлябът да се сложи в огнеупорни купички, но може да използваш и форми за мъфини.
      Успех и весел празник!

  3. Много благодаря за съвета :)Мисля да пробвам и двата варианта с различни плънки, тъй като децата обичат хрупкави неща. После ще пиша как се е получило.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *