Хубав цвят! Свеж, радостен, игрив. Лимонено ми е от няколко дни насам. Толкова много, че чак ми става кисело. И защо ли? Ами започнах да правя лимончело. Каня се от години и най-после се хващам в ръце. Правя голяма доза, че кой знае кога пак ще съм на тази вълна. Когато стане ще ти кажа. Ако стане. Е, как няма да стане!? Чакам търпеливо.
Остават ми към двадесет лимона без кора. И какво да ги правя? Правя ги на лимонада. То хубаво, но омръзва. И колкото и да я подслаждам вече ми е кисело. Това май го казах. Ще разнообразя с лимонов крем.
Изпробвам една рецепта от gourmandrecipes.com. Все още ми е кисело. Правя втори опит с малко повече захар. Така е по-добре, но не е достатъчно. То пък кога ли ми е достатъчно? Захарта имам предвид. Ще го вложа в десерт. За крема става въпрос. Правя торта, но бързам и се разпада. И защо бързам? Гони ли ме някой? Времето ще да е. Нищо, изядохме я и размазана. Пристъпвам към план Б. Тарталети ми се въртят в главата. С шапчица от италиански меренг. Той е много сладък, ще омекоти киселината на крема. О, имам и едно домашно сладко от касис от Ралица. Ще го добавя.
Опитвам готовите тарталети. Свежест! Лимонено жълта и сладка. От това имах нужда! Е, няма как да не я споделя.
Лимонов крем
От посочените дози се получава около 500 грама крем. Може да се съхранява в плътно затворен буркан или кутия в хладилник до една седмица. Кремът е свеж, сладко-кисел и е подходящ за добавяне в десерти. Би могло да се добави и настъргана кора от един лимон в края на приготвянето му.
Продукти:
- 4 яйца от свободно отглеждани кокошки
- 150 мл прясно изцеден лимонов сок (от около 3 лимона)
- 200 г захар
- 150 г краве масло, нарязано на кубчета
След като се изцеди сокът от лимоните е добре да се мине през фина цедка.
В огнеупорна купа се смесват яйцата, захарта и лимоновият сок. Купата се слага на водна баня, на умерен огън. Сместа се разбърква докато се сгъсти и стане крем с консистенция на крем Англез. Може да отнеме между 8 и 18 минути. Важно е да имаш търпение и да не спираш да разбъркваш. Кремът е готов, когато остава върху потопена лъжица в него, и когато се прокара пръст върху лъжицата да остава отчетлива следа. Но ти ще забележиш, когато започне да се сгъстява.
Отстранява се от водната баня и докато е топъл се добавя маслото. Разбърква се докато маслото се разтопи. След това кремът се охлажда на стайна температура като се разбърква от време на време за да не хване коричка. Когато е напълно охладен може да се използва или да се съхрани в плътно затворен буркан или кутия в хладилник.
Лимонови тарталети със сладко от касис и италиански меренг
За тези тарталети ще последват няколко препратки към други постове, откъдето взимам части от отделни рецепти.
За тестото използвах рецептата за сладко ронливо тесто от поста Ново, винено, есенно и сладко, като приготвих 17 тарталети с диаметър 6 см.
В изпечените тарталети разпределих около 150 грама сладко от касис. (По една чаена лъжица на тарталета.)
Върху сладкото разпределих лимоновия крем. (По две-три супени лъжици на тарталета.)
Най-отгоре декорирах с италиански меренг, чиято рецепта може да видиш в поста Испахан-маслени работи и добавих цвят с пресен касис и мента.
Забележка:
Тестото за тарталетите и изпичането им, както и лимоновият крем може да се приготвят до седмица предварително. Изпечените тарталети се съхраняват в плътно затворена кутия на стайна температура. Лимоновият крем се съхранява в хладилник.
Сглобяването на тарталетите със сладкото и лимоновия крем може да стане до два дни предварително, като се съхраняват в плътно затворен съд в хладилник.
Неизбежно е италианският меренг да се приготви преди сервирането на тарталетите. В случай на неудобство би могло да се използва разбита сметана (животинска), която по мой вкус е желателно да се подслади. Разбиването ѝ става за секунди, така че ни би отнело време, както при италианския меренг.
И стига ме е гонило това време вече! Наслаждавам се спокойно на всяка хапка…
Страхотни тарталети! Какъв лимонов крем! Истински!
Идват празници и тази година мисля да наруша т радицонното си меню, като добавя тарталети.
Съблазни ме и това, че могат да се напълнят до два дни предварително! Сериозно?!? Обикновено ми се сгъстява времето към края и пълня тарталетите в същия ден на поднасяне – омекват ми. 🙁 Слагам първо крема. Сладкото ли предпазва?
Когато се направят два дни предварително няма как да не омекнат. Вкусовете се обединяват, а тарталетата не е така трошлива. Харесаха ми така, затова споделям.
Този лимонов крен с в тези сладки бурканчета изглежда повече от апетитно! Невероятно симпатични особено с розовите сладки лъжички! А тарталетките изглежда още по-вкусни!
свежо! лимонено! 🙂 на мен би ми било много интересно да видя тук твоята рецепта за лимончело. чакам с нетърпение! 🙂 поздрави!
А дали е възможно да се направи с портокалов сок или пък грейпфрут?
От детството ми е останал един натрапчив вкус от лимона, особено лимонена кора и до сега не мога свикна с нея.. не обицхам дори сапун или ароматизатор с аромат на лимон.. 🙂
Не виждам причина да не може. Ако използваш грейпфрут, по-добре избери от розовите – по-сладки са. Защо пък да не опитаме и с мандарини. Това ще си заслужава!
Ох, отново прекрасен пост :))) Може ли да попитам откъде взимаш лъжичките – тези пластмасовите (с точките и карираните)?
Тези са от Париж. 🙂
а дали е възможно да ме насочиш към рецепта за лимончело, Йоана? ще се радвам да го имам за „затоплящ и освежаващ“елексир на празничната маса. благодаря предварително!
Прочетох доста рецепти отнемащи от две-три седмици до 3 месеца. Накрая си направих собствена. 🙂
Използвам водка, като на 1 литър сложил кора от 10 лимона. Това нещо в момента стои в плътно затворен буркан, в едно тъмно кюшенце. Ще го държа така около 1 месец. След това ще добавя захарен сироп от 800 грама захар и 1,250 вода. (Не ме питай откъде ги измислих тези цифри и това съотношение. 🙂 ) Екстракта ще постои още известно време със захарния сироп (например седмица-две) и тогава ще го прецедя. После в бутилки и във фризера. 🙂
Ако се използва чист спирт, времето значително ще се съкрати. Гледах едно филмче, в което показа как се прави лимончело със спирт общо за 24 дни (12 дни спирт с лимонови кори и още 12 със захарния сироп.)
При всички положения може да импровизираш.
благодаря, за рецептата, Йоана! 🙂 Лимонените кори нарязани на ситно или няма значение? още веднъж мерси! отивам за лимони! 🙂
Обелвам ги с белачката за картофи, като внимавам да не взимам много от бялата част под кората.
От известно време воайорствам само из сайта и все се канех да пиша и все си мислех- „На кого ли му пука за мнението ми…“ 😀 Но този път се реших и ще напиша на един дъх премълчаните досега думи, че току виж пак съм размислила.. И моите дни са лимонени, но емоционално лимонени /в кривия аспект/ и когато съвсем ми докривее цъкам на любимия сайт, чета статиите, усмихвам се глуповато срещу монитора и ми е едно по-слънчевко, по-оптимистично 🙂 Благодаря, че те има Йоана, благодаря за труда, който полагаш и радваш не само мен, а и още много хора и единствено съжалявам, че самата аз няма как да ти се отплатя за доброто настроение, с което се зареждам от статиите и кулинарните идейки. От все сърце ти пожелавам много успешни и усмихнати дни. 😉
Коментарът ти е твоята благодарност. 🙂
Бъди усмихната и позитивна! Лимоните ги остави на мен. 🙂
Много свежа рецепта 🙂 Заслужава си, да се пробва 🙂 Благодаря 🙂 И слънчев и усмихнат ден,ти желая 😉
Този крем изглежда много вкусен и лесен, може ли да се консумира самостоятелно или трябва да е със сладкиш?
Може и самостоятелно, но за моя вкус е киселичък. Затова предпочитам да го комбинирам с нещо.
Здравей Йоана! Много вкусен е този крем (бях го приготвила преди време доста подобен). Включвам се само с едно уточнение – продчетата, с които си украсила тарталетите не е касис! А френско грозде!:) Много слънчев ден ти желая!
В търсенето за касиса/френското грозде съвсем се обърках. Мерси все пак. У нас този плод се продава като червен касис.
Ще трябва да взимам уроци и по ботаника. 🙂
Аз се чудя дали ще се получи ако вместо лимон използваме лайм.
Чудесно предложение! Бих опитала.
Каквото и да погледна в този вкусен блог и ми се дояжда на мига! Освен това е прекрасно и наслада за окото! Изкуших се и аз да опитам да направя тарталети! Мерси Йоана!
КАК УСТОЯВАТ БЛИЗКИТЕ ТИ НА ТОВА,КОЕТО ГОТВИШ.АЗ АКО ЖИВЕЯ У ВАС СИГУРНО ЩЕ СТАНА СТО КИЛА.
Да похваля крема – получи се чудесно и беше по-лесен за изпълнение от колкото очаквах. Ползвах го да заместя не толкова добрия лимонов крем в една „бабешка“ (т.е. от баба ми) торта с бадемови блатове. Полъчи се чудесна, фина комбинация и вдигна класата на цялата торта 🙂 Благодаря, Йоана!
Кремът е вълшебен!
Йоана, здравей, правя в момента лимоновия крем, но от рецептата в книгата ти…..спешно трябваше да свърша нещо, но бях сложила продуктите в тенджерката и докато започна да го варя на водна баня, нещото се разводни и стана като сироп….сега бъркам, ли бъркам…..дали ще се сгъсти или да го правя отначало…. 🙁 ?
ЕЙйй, че хубав крем станаааа!!! :)))) по-различен като вкус, доста киселичък, отколкото очаквах, но много приятен! Прекрасни неща споделяш ти с нас, благодаря ти!
Ей, Деси изпуснах те. Но като гледам вече всичко е наред.
Ако кремът ти се струва твърде кисел за твоя вкус, следващия път може да намалиш лимоновия сок наполовина (без да добавяш друго на мястото на липсващата половина), да го смесиш с портокалов или да ползваш само портокалов.
Йоана, пак съм аз… Хеееелп! 🙂 вскъщи никой друг не хареса кремчето….а го бях приготвила за пълнеж на тарталети, като отгоре мислех да поръся от карамеловия сос от шоколадовия Тарт в книгата ти….:( добре, че напълних само една за проба, но, уви……моля те, кажи ми как да „поправя“ крема така, че да стане по-приемлив (разбирай сладък и стандартен вкус), за малки дечица? Ако го смеся с карамеловия сос и добавя още нещо, мислиш ли, че може да е добра комбинация..? Оставям на твоята безпогрешна преценка и ти благодаря безкрайно за всички съвети!
За децата наистина ще е възкисел този крем. Да го смесиш с карамела може би ще е добре, но първо пробвай малко количество и дай на децата да опитат. Другият вариант е да добавиш пудра захар, но ти прецени дали ще е добре за децата. Трети вариант е да приготвиш сладкарски крем или Муселин с малко повече захар и него да смесиш с лимоновия. Но ако пък правиш сладкарски крем, то по-добре само него да дадеш на децата и да оставиш лимоновия за възрастните.
Забравих да добавя, че от топъл или на стайна температура крем, киселинността се засилва. Затова е добре да бъде добре охладен, дори след като го смесиш с каквото решиш.
Хахаа, проблема, че и на възрастния татко се видя възкисел :)))))) Ще добавя карамеления, и ще направя малко Муселин и ще го добавя в някакви еклери или някакво такова тестено, че да не го разпознаят :))))) Иначе преди да го опитат беше много добре охладен за кратко дори във фризера…. :))) Благодаря ти много! :)))
Ееееех, чак сега ти прочетох поста за портокаловия сок в крема……пфу, как не пробвах……не ми стигна един лимон за рецептата и погледнах един портокал и си помислих: дали няма да е добре и с малко поартокал…..ама си викам: всеки път като не следвам рецептата и правя експерименти, се получават някакви странни неща….та, си казах репликата от „Рататуй“:……“следвай рецептатааааа…“! :))))))) нищо, следващият път ще го пробвам само с портокал! :)))))
Искам да направя лимонова торта с този крем,ако смеся със сметана как ще е според вас?
Мисля, че ще се получи добре.
Здравей Йоана :). И на мен ми беше много лимонено тези дни. Направих крема наполовиа с портокал, върху пандишпанов блат със сладко от малини и белтъчена коричка. Много хубав крем.
Здравейте Йоли, направих крема и на външен вид изглежда прекрасен, но не мога да се примиря с вкуса му. Има някакъв особен дъх на яйце, което не ми се струва нормално. А яйцата, които използвах бяха съвсем пресни. На какво може да се дължи?
Съдържанието на сайта ви е чудесно, снимките _ много добри. Правила съм много неща и съм изключително доволна. Продължавайте все така.
Марияна
Радвам се, че блога ви харесва, Марияна.
Вкусът на този крем е специфичен. Като цяло комбинацията на жълтъци и лимон дава това усещане. Е, вече знаете какво е лимонов крем. Американците доста си падат по него, особено в лимонов тарт с меренг, но ние изглежда не сме свикнали толкова. Ако се комбинира в десерт, който съдържа много сладък елемент в себе си, усещането ще бъде приятно.
Привет,
Това е най- хубавия крем, който някога съм правила! Толкова свеж и различен, като вкус! Имам само един въпрос, възможно ли е другият път, когато го правя, да намаля маслото или пък изобщо да не слагам такова? Усещам прекалено много вкуса на маслото, но това не ми попречи да му стана „фена“ :)Като цяло каква е ролята на маслото в този крем – за вкус, за сгъстяване или има и нещо друго?
Маслото във всички кремове и сосове се добавя за вкус и плътност. Ако на теб това не ти допада, опитай крема изцяло без масло. Така ще усетиш разликата и ако тогава неговият вкус ти липсва, а текстурата на крема не ти се вижда подходяща за случая, за който ще го използваш, добави толкова масло, колкото смяташ, че е необходимо, така че кремът да ти харесва напълно.
Привет! Предстои ми кокосово-лимонен тортен експеримент и си търся рецепта за lemon curd (не знам как е на български :/) от достоверен източник. Права ли съм да си мисля, че току-що намерих каквото ми трябваше? ☺️
Хей, радвам се! На български е лимонов крем, но за уточнение може да се добави варен. Успех с експеримента!