Навярно много пъти ти се е искало да приготвиш нещо набързо, след изморителния работен ден. И това нещо да не бъде просто печени картофи, бъркани яйца или сандвичи. Иска ти се да бъде вкусно и ароматно, сякаш си стоял цял ден до печката. Може да бъде такова и без особени усилия. Италианците знаят най-добре. А пък ние, може само да гледаме и да се учим. Е, и французите го могат, но като се замисля, повечето традиционни френски рецепти отнемат повече време и внимание. Тези рецепти ще оставя за почивните дни, когато напълно мога да се отдам на продуктите и подправките. А за забързаното ежедневие на помощ идва пастата. Разбира се друго си е да приготвиш прясна паста в къщи, но и сушената е вкусна, особена ако е допълнена с ароматен сос и пресни билки.
И докато пастата се сварява, сосът къкри на огъня и раздава своята вълнуваща миризма из кухнята. Вече съм пригладняла и нямам търпение да сервирам вечерята с чаша вино. От другата стая, също така нетърпеливо се обажда Вальо, видимо заинтригуван от разнасящите се аромати, предимно на манатарки и розмарин.
Ах, в тази оформила се приятна атмосфера на домашен уют ми липсва само далечен напев и звуци от китарата на уличен музикант, през отворените капандури на прозорец. Това е то! Италия – вкус, цвят и аромат.
Паста със зеленчуков сос и манатарки
За тази рецепта използвах фарфале – малките сладки панделки. Но ястието може да се приготви с всяка една паста.
Манатарките са несравнимо вкусни гъби, затова ти препоръчвам да не ги заменяш с други, особено печурки.
Рецептата е в категория „постно“, но ако желаеш може да добавиш прясно настърган пармезан на вече готовото ястие.
Дозите са за две порции.
Продукти:
- 200 г фарфале
- 1 супена лъжица зехтин
- 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
- 1 глава стар лук, нарязан на полумесеци
- 1 голяма червена чушка, нарязана на жулиени
- 1 средно голям морков, нарязан на жулиени
- 50 мл сухо червено вино
- 30 г сушени манатарки
- 2 средно големи домата
- 1 чаена лъжица нарязан пресен розмарин
- сол и черен пипер
Манатарките се накисват във вряла вода за 20 минути. Изцеждат се добре и ако е нужно се нарязват на едри парчета. (Аз ги оставих цели.)
В дълбок тиган се загрява зехтинът. В него се сотират лукът и чесънът за 4-5 минути. Добавят се чушката и морковът. Зеленчуците се готвят още 4-5 минути. Изсипва се виното, оставя се да поври за минута и се добавят манатарките. Разбъркват се 3-4 минути.
Накрая се добавят доматите и розмарина. Сосът се посолява със сол и черен пипер на вкус и се оставя да къкри 10 минути.
През това време пастата се сварява според упътването на опаковката. В моят случай, сварих фарфале във вряща подсолена вода за 9 минути. Пастата се отцежда и се добавя към соса. Всичко се обърква добре. Сервира се веднага.
И аз усещам аромата на сушенитее манатарки и пресните подправки 🙂
Страхотно предложение – бързо за приготвяне, а толкова апетитно!
гъби, манатарки, печурки … нашето семейство обичаме да ходим в планината и брането на гъби си е част от почивката. След това настъпва консервирането и сушенето на гъбите. В Родопите може да се видят наредени да съхнат на слънцето в големи дървени рамки върху опъната мрежа гъби.
В неделя преглеждах малките пакетчета с гъби – няколко вида китайски и нашите си 🙂 и правих гъбена чорба И ето сега ще се възползвам от идеята за паста със сушени гъби:) Усмихнат и слънчев ден, Йоана
Много апетитно и ароматно предложение отново, Йоана!
Посещавам с удоволствие твоето кътче и се чувствам прекрасно всеки път като вляза тук!
Поздрави!
Захващам се веднага!
Почнах да го готвя но не пише гъбите обработват ли се след накисването в соса или се добавят при омесването с пастата?
А-а-а, пише си всичко. 🙂 Манатарките се накисват и се отцеждат. Добавят се след като се сотират зеленчуците (лук, чушка, морков) и преди да се сложат доматите.
Загрях ама бях постнал вече въпроса. Почти е готов соса божествено. Ще публикувам снимка в блога си и връзка насам 🙂
Значи, всичко е наред. 🙂
Готово, вече я има в блога ми.www. stodorov.com
Благодаря ти, Йоана!
Привет отново, Йоана! Вторият ми кулинарен експеримент от блога ти явно съвпада с рождения ти ден, така че – честито! Пожелавам ти винаги да имаш енергията, с която да палиш хората! 🙂
А по отношение на пастата с манатарки – май прекалих с розмарина, така че стана малко… хм… силничко на вкус. 🙂 Следващият път – по-добре!
Поздрави и весело изкарване!
Благодаря Василена. 🙂 И аз се надявам да запазя тази енергия, защото тя е много силна. Не само за читателите, а и за мен. 🙂
Всички пресни подправки имат много силен вкус, затова трябва да се използват пестеливо. Изключение при мен прави босилекът, чиито листа мога да дъвча ей така. 🙂
хи-хи, това с дъвченето ми хареса, защото в момента съм във фаза на експерименти на какво НЕ МОГА да сложа босилек. засега май е само кафето…. 🙂
Има нещо вярно. 🙂 Босилек може да се използва навсякъде, дори в сладкарството. А сега, през лятото искам от него, колкото се може повече. 🙂
Поздрави на съименницата!Съгласна съм с всичко за манатарките,подправките, Италия…Все едно чета себе си…Аз също обожавам и босилека! :- ) Тази вечер ще приготвя нещо с пресни манатарки.И салатка с доматки ,моцарела,чесън и босилек ,разбира се!
Успех на всички!
каква е тази кухня?
Моята. 🙂
Интересно и вкусно изглежат рецептите:).. оригинални ли са или..в смисъл автентични ли са, живели ли сте в Италия?
Повечето рецепти са адаптирани от различни източници. Публикувала съм и някои мои импровизации.
Не съм живяла в Италия, но обожавам италианската и изобщо средиземноморската кухня.