Лятото е в разгара си и отрупаните с плодове щандове и тараби на пазара ме привличат като магнит. Под слънчевите лъчи ароматите се разнасят из въздуха, а ярките цветове веднага ми хващат окото. През лятото и есента природата ме дарява с такова изобилие от сочни плодове, че понякога забравям да ям друго. Особено в жегите плодовете за мен са най-добрата храна – засищат едновременно глада и жаждата.
Макар, че обичам всички плодове и ги приемам еднакво, в различните сезони на годината превес взимат именно сезонните плодове.
Озарени от слънцето смокини в различни тоналности на зеленото, обагрени с лилави краски са плодовете на лятото, любовта и мъдростта. Именно с тях приготвих следващият десерт, който по скоро се доближава до домашно корни, но много по-ароматно и сочно.
Смокините сварих в захарен сироп с канела, портокалова кора и звезден анасон докато се получи гъсто ароматно сладко. За основа на сладкиша послужи смес от овесени ядки с масло, ванилия и отново аромати на канела и портокал, а най-отгоре завършва с хрупкава коричка с лешници.
Забелязах, че колкото повече престоява сладкиша, толкова по-сочен става. Просто трябва да се опита.
Овесени блокчета с ароматни смокини
По идея от odersideof50.blogspot.com
За основата:
- 170 г меко масло
- 160 г захар
- щипка сол
- 1 чаена лъжица ванилова есенция
- 1/2 чаена лъжица канела на прах
- сок от 1/2 портокал
- 120 г фини овесени ядки
- 120 г смлени за кратко фини овесени ядки
- 60 г брашно
Тава с размери 28×22 см. се покрива с хартия за печене.
Маслото се разбива със захарта, солта, ванилията, канелата и портокаловия сок. Добавят се целите и смлените фини овесени ядки и брашното. Забърква се меко тесто.
Сместа се разпределя в тавата с намокрени във вода пръсти за да не лепне. Блата се надупчва с вилица на гъсто по цялата повърхност.
За пълнежа:
- 700 г пресни смокини
- 130 г кафява захар
- 120 мл вода
- 1 малка пръчка канела
- 2-3 звездни анасона
- настъргана портокалова кора от 1/2 портокал
Смокините се почистват от дръжките и се срязват на две. Слагат се в тенджерка заедно с водата, захарта и подправките. Варят се на среден огън около 30-40 минути, докато плодовете омекнат и водата се изпари. Разбъркват се периодично.
Канелата и звездният анасон се изваждат. Смокините се оставят за 10 минути да се охладят и се разпределят върху основата.
За топинга:
- 80 г меко масло
- 80 г фини овесени ядки
- 80 г смлени за кратко фини овесени ядки
- 100 г кафява захар
- 1/4 чаена лъжица сода бикарбонат
- щипка сол
- сок от 1/2 портокал
- 100 г едро смлени лешници
Смесват се целите и смлените фини овесени ядки заедно със захарта содата, солта и портокаловия сок. Добавя се маслото и сместа се разрохква с пръсти докато стане на трохи. Накрая се добавят смлените лешници.
Сместа за топинга се разпределя върху смокините.
Десерта се пече около 30 минути, в предварително нагрята на 150°C фурна докато се зачерви на повърхността.
След като се извади от фурната се оставя да изстине и се нарязва на блокчета.
Сигурно е страшно вкусно.Поздравления за страхотните снимки.
neveroqten desert! neveroqten sait a ti si prosto super! prodaljavai v sa6tiq dyh za da moje i takiva lubiteli i poly profesionalisti kato men da se y4im i da si obnovqvqme znaniqta. az li4no mnogo bih iskala da se zapoznaem poneje i az mnogo obi4am da eksperimentiram.
Йоана, възможно ли е да се замени звездния анасон с наш анасон
/донесоха ми солидно количество нашенски и се сетих за рецептата/?
Първо, аз ще попитам. 🙂 Какъв е този нашенски анасон? Не знам за какво става въпрос.
http://images.google.bg/imgres?imgurl=http://www.cuisineeurope.com/cms/images/spices-seeds-anise.jpg&imgrefurl=http://www.cuisineeurope.com/cms/bg/spices-anise-bg&usg=__h3Iho8Lxua7hGDmQqvXJ1M_jmPU=&h=310&w=430&sz=153&hl=bg&start=3&um=1&tbnid=my2AydCE4d8rvM:&tbnh=91&tbnw=126&prev=/images%3Fq%3D%25D0%25B0%25D0%25BD%25D0%25B0%25D1%2581%25D0%25BE%25D0%25BD%26hl%3Dbg%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26sa%3DX%26um%3D1
точно от този имам – семената, казаха ми, че е отглеждан тук в БГ !
И аз се зачудих!!
А-ха, разбрах. Това явно е някакво подобие на фенел (резене, див копър). Анасоновия аромат в семената е по-силен от този на звездния анасон. Може да стриеш малко количество в хаванче и да го добавиш към смокините.
Благодаря!
Отивам да изям едно Corny ;-))))
Йоана, как ти се струва идеята да се замени кравето масло с кокосово или какаово и печенето да се пропусне за веганска рецепта. На практика всеки от продуктите може да се консумира суров. Дали би се получило сполучливо?!?
Интересно предложение.
170 грама кокосово или какаово масло ми се струват много за основата . Прекалено натрапчиво ще стане от техния силен вкус. Виж, може да добавиш по-малко от тези масла, като използваш сушени плодове като фурми (или други, накиснати в течност и смлени), които лесно слепват продуктите. Брашното го пропускаш. Смесваш всичко докато се получи паста. Преценяваш дали ти трябва течност (разтопени кокосово, какаово масло или соево мляко) или нещо, което да втвърди – овесени ядки, фино смлени орехи и т.н.)
Захарта в случая може да се редуцира или да се замени с мед.
За пълнежа и топинга също импровизирай. Може би няма да има нужда от печене. Ще стане веган, суров десерт. 🙂
Здравей скъпа Йоана! Отдавна не бях посещавала блога ти и ме чакаха много приятни изненади! Първо потърсих рецепта за нахут/ и той се получи чуден/ и преди няколко дни – за сладкиш със смокини! Просто нямам думи колко вкусно е това овесено блокче със смокини. Благодаря ти за прекрасната и балансирана рецепта. Самото сладко, което се вари става много, много вкусно! Искам да попитам дали е възможно сега, в сезона на смокините, да си го направя и консервирам като сладко, за да го ползвам по-късно за сладкиша. Кои други плодове биха били подходящи за тази рецепта, макар че със смокините е перфектно! Поздравления за книгата и нямам търпение да я разгърна!
Здравей, Таня! Не виждам пречка да приготвиш повече от сладкото и да го съхраниш в буркани. След като се свари го разсипи още докато е горещо в стерилизирани затоплени буркани, покрий ги с хартия за печене (за да не се прашат) и остави да изстинат напълно. Тогава затваряш с капачки. Съхраняваш на студено.
Тази рецепта би била добра и с други плодове като праскови, сини сливи, ябълки, круши или дребни горски плодове.
Благодаря много за отговора. Забравих да посоча в коментара, че печенето при мен продължи доста повече от 30 минути, докато се зачерви отгоре. Пекох по средата на фурната и беше загрята!
Мисля, че спокойно може да печеш този десерт на 180 градуса по Целзий. Наблюдавай го, поне първият път и засечи необходимото време. Или печи на 150 градуса, както е в източника на тази рецепта, но включи вентилатора на фурната.
Толкова се коментира този десерт напоследък, че вече ми се дояде. 🙂 Може да му направя едно обновяване.
Възможно ли е основата да се запече предварително?
Сладкишът е много ароматен, но основата не ми допадна като консистенция. Имах усещането, че е недопечена.
Би могло. Запечи я докато придобие цвят и след това добави пълнежа със смокините.
Здравей, Йоана!Направих сладкиша. И при мен се получи описаното в последния коментар – основата остана недопечена. Ще го приготвя отново като я запека предварително.
Благодаря за обратната връзка, Райна! Ще направя проба отново, за да поправя рецептата. Успех при следващия опит!
Бих се радвала на следващ по-сполучлив опит. Сладкишът много ми допада и като идея, и като вкус.