Честита Баба Марта!
От нашите баби знаем, че червените бузки са признак за добро здраве и за това на днешният ден си пожелаваме да сме румени, червени, здрави и засмени. Аз като пия една-две чаши вино, пак ставам румена и засмяна, но това е друга тема.
Моята приятелка Габи, която сега е в Англия, изпрати писмо до мен и Вальо и за да предам точно посланието (свързано с настоящата рецепта) , ще извадя цитат от него:
„Пиша две думи да кажа че много ми липсвате, и се сещам за вас ежедневно :)… За Джо обикновено се сещам всеки ден като пазарувам, защото все откривам някви неща които знам, че тя много ще си падне по тях… 🙂 Има цял щанд, който е само с неща за приготвяне на cupcakes – материали, украси, шоколади, chocolate chips, хиляди формички… после следват опаковките с марципан, видове шоколади за готвене… и т.н.
Аз на този щанд му викам щанда на Джо :).. днес си купих една кутия боровинки и се зачудих какво ли може да сготви Джо с тях 🙂 и после ги хапнах само с малко заквасена сметана ..“
Мила Габи, за да не се чудиш повече, сега ще ти разкажа какво направих със сушени боровинки. Пък ти ще решиш дали да направиш като мен. А иначе бих изкупила целият този щанд, за който споменаваш. 🙂
Приготвих овесени блокчета, в които сложих сушени боровинки, меласа, мед, орехи и други семенца. Такива домашни корнита са ми любими, намерих и други интересни рецепти, някои от които са постни и без печене. Ще се възползвам от тези рецепти по време на постите.
А това е рецептата за овесените блокчета със сушени боровинки.
Продукти:
- 180 г фини овесени ядки
- 50 г пшеничен зародиш
- 100 г сушени боровинки
- 100 г смлени орехови ядки
- 40 г сурови слънчогледови семена
- 45 г кокосови стърготини (1 опаковка)
- 4 супени лъжици разтопено и охладено масло
- 80 г меласа
- 200 г течен мед
Фурната се нагрява на 120°C.
Тава с приблизителни размери 30×18 см. се застила се с хартия за печене.
Всички сухи продукти (първите шест съставки от рецептата) се смесват в голяма купа.
В друга купа се смесват маслото, медът и меласата. Объркват се хубаво.
Сместа се изсипва в купата със сухите съставки и всичко се разбърква хубаво.
Прехвърля се в приготвената тава.
С помощта на дървена лъжица или шпатула се захлажда и пресова.
Пече се 30 минути в предварително нагрятата фурна.
Изважда се и с остър нож се нарязва на парчета с желаната големина. Тавата се връща във фурната за още 15 минути.
Овесените блокчета се оставят да изстинат в тавата напълно.
Когато са се охладили, по направената маркировка, блокчетата се разделят. Ако е необходимо се доразрязват с нож.
Могат да се опаковат поотделно или да се сложат в кутия. Съхраняват се на стайна температура до 2 седмици или в хладилник за 1 месец.
🙂
ех че хубава изненада.. Честита Баба Марта! Аз се закичих и аз днес рано рано 🙂 още на пижамата
Браво Габи. 🙂
Това си е българска традиция и където и да сме по света, трябва да си закачаме мартеници. За здраве, то другото от нас зависи.
4естита баба марта и от мен 🙂 много здраве и пак здраве пожелавам от сърце!
Здравей Йоана
честита баба Марта и от мен.От каде да си купя меласа,срещала съм го и в други рецепти.Сайта ти е страхотен.Благодаря ти,че отделяш от времето си за нас.
Иванка
Меласата купувам от диетичен магазин на ул. Иван Шишман 20.
само да вметна: вече втора вечер подред правя за десерт тези блокчета и какво да кажа…..направо са прекрасни! адски добра идея! 🙂 поздрави!
Здравейте,
а откъде се снабдявате със сушените боровинки? Аз се запътих да правя постните мъфини с боровинки и смокини обаче.. ударих на камък… из магазините ме гледат като изоглавени :))) Когато им дойде сезона – задължително ще си изсушя, но сега – тц… Ако скоро не ги открия, вероятно ще ги подменя с нещо друго малко сладко и червено.
П.С. Живея във Варна.
Има ги в Кауфланд
Сушени боровинки може да намериш в Пикадили или да потърсиш в диетичните магазини.
Тези овесени блокчета, може да се приготвят и с други сушени плодове. Ако са едри се нарязват на ситно.
На Женския пазар има разни видове сушени плодове, дали по др магазини са по-добри не вярвам.
Можеш да ги приготвиш с други сушени плодове, нарязани на ситно. Аз покрай овесените ядки се научих да ги поддържам налични у дома сушените плодове и ядките и разни семена. Вкусно е 🙂 и полезно сега за постите
изключителен блог! вдъхновена съм много! толкова интересни и красиво поднесени рецепти! благодаря много, че споделяш с нас:)))
имам един въпрос относно тази рецепта. тъй като нямам хартия за печене, мога ли направо да пека в тавичка намазана с масло?
Хартията за печене не е задължителна, но препоръчителна. Ако имаш възможност, купи си. Иначе, да, може да намажеш тавата обилно с масло.
Йоана, още веднъж поздравления от мен! Толкова се смях днес, като се прибра съпругът ми от работа! Както и друг път си беше взел корни приготвено по тази рецепта, а днес беше занесъл и рецептата на един колега, който го бил харесал. В крайна сметка още двама други колеги си преснимали рецептата след като го опитали! Твоите рецепти се разпространяват с голяма скорост! Благодаря ти за прекрасните рецепти и начина, по който ги поднасяш!
Аз ти благодаря, че споделяш това. 🙂
Радвам се, че има хора, които ценят домашно приготвената храна. И такива, които приготвят храната за семейството си. Бих искала те да бъдат все повече и повече. 🙂
Здравей,Йоана!Направих този снакс с идеята за здравословно семейно хранене..обаче,нещо не стана както трябва-вкусно е,но лепнат и по-скоро се разпадат.имаш ли идея къде може да е грешката,защото рецептата не е сложна и не виждам къде може да съм объркала!
При такива десерти, като домашното корни, много е важно съотношението на сухите и течните съставки за да се слепи добре. Имам много провали с други рецепти за корни, именно заради това. Понякога от значение е размера на парченцата на продукти като сушени плодове и ядки. Има значение и дебелината, на която ще се растели сместа.
Тази рецепта ми е единствената сполучлива, при която корнито се пече. Затова предпочитам да приготвям корни без печене.
Но не се отчайвай. Пробвай някоя от другите ми рецепти за зърнени снакове. 🙂
Здравей Йоана, искам да те попитам мога ли да заместя меласата със сироп от агаве…?!….не съм ползвала нито едно от двете, но вчера купих сиропа от агаве по повод на друга рецепта…
Меласата придава дълбок вкус и аромат на карамелизирана захар, затова е добре да се използва. Ако все пак не разполагаш с такава, може да я замениш с мед в същото количество. Агавето има неутрален вкус и според мен няма причина да се сложи в тази рецепта. А освен това при термична обработка, агавето губи сладостта си.
Няма да е фатално ако го използваш, но според мен наистина няма да има полза.
Много благодаря за обяснението!
Голямо благодаря и от мен за тази рецепта! Сложихме я в папка „любими“! Снощи ги направих и наистина вкусът е уинкален! Докато бяха топли и на нас ни се разпадаха, но сега сутринта се отделят много добре!
Здравейте Йоана,
страхотни рецепти и фантастични идеи за здравословно хранене!
Искам само да попитам, в посочената рецепта за овесени блогчета може ли меласата да се замени с нещо друго?
Поздарви,
Тити
На мястото на меласата може да се добави още мед или петмез.
Благодаря Ви много за съвета!
Йоана, здравей. Може ли да заменя меласата с известно количество захар Муксовадо? И каква роля играе пшеничения зародиш? Мога ли да го пропусна или заменя с нещо друго?
В рецепти като тази пропорциите на сухите и течни съставки са много важни, иначе сместа може да бъде твърде суха и блокчетата да се разпадат или твърде влажна, така че като се нарежат да не могат да запазят формата и целостта си.
Ако замениш меласата с мусковадо, пропорциите на течните към сухите съставки ще се променят, а и е много вероятно в блокчетата да останат кристали от захарта, които да хрупат. Възможно е да няма проблем при замяната, тъй като блокчетата се пекат, но не съм опитвала, за да ти дам категоричен положителен отговор.
Ако не разполагаш с меласа, по-добре би било да добавиш същото количество мед, заедно с останалия мед. Ако ти се експериментира, може да добавиш малко вода към мусковадо и да я загрееш докато се разтопи, а след това да вариш сместа докато се сгъсти и се доближи до консистенцията на меласа.
Пшеничният зародиш е съставка в рецептата като останалите съставки. Дава богатство и като полезна съставка и като вкус. Тъй като пшеничният зародиш е много лек, 50 грама от него са сравнително голям обем, затова не съм сигурна, че би било добре да се замени със същото количество от някоя от останалите сухи съставки. Но пък и не го заменяй с трици, защото те са твърде сухи и горчиви, докато зародиша е сладникав и богат на мазнини. По скоро използвай 200 грама фини овесени ядки, ако пропуснеш зародиша.
Благодаря ти за изчерпателен отговор. И аз си мислех за това с захарта и водата. Ще пробвам!