С тези постоянни промени във времето през март, променям и всекидневното меню в къщи. Започнах постите със „Салата от червено зеле с чушки и моркови с орехов дресинг“, която смятах, че ще бъде последната зимна салата за този сезон. Извиках пролетта с „Пролетна салата с кълнове и сирене тофу“, но тя явно е решила да се забави. Отново падналият сняг и студеният вятър ме върнаха към уютната кухня, близо до печката за да си приготвя топла салата от зеленчуци. Включените продукти в нея много ми напомнят на френският „Рататуй“. Разликата във вкусът между френското ястие и тази топла салата идва от използваните марокански подправки. А именно магданоз, червен пипер и често използваният в мароканската кухня кориандър.
Салатата се е приготвяла от берберите, които сега обитават предимно Мароко и Алжир. Занимават се със земеделие, за това имат изобилие от зеленчуци. Берберските жени се възползват от топлото време през лятото и изсушават различни зеленчуци на слънце. Използват ги през зимата като ги добавят към кус кус.
Салатата се приготвя бързо и според мен е универсално ястие, защото може да се поднесе и като предястие и като основно ястие с добавка на кус кус или сварен ориз.
Продукти:
- 450 г тиквички (3 броя средно големи)
- 350 г домати (2 броя средно големи)
- 100 г червена чушка (1 брой голяма)
- 100 г зелена чушка (1 брой голяма)
- 3 глави стар лук
- 3 скилидки чесън
- 1 връзка пресен магданоз
- 1 връзка пресен кориандър
- 100 мл вода
- 3 супени лъжици зехтин
- 1 чаена лъжица червен пипер (по желание лют)
- сол и черен пипер
Преди да започна да готвя обичам всички продукти да са подготвени. Това спестява време и излишно суетене в кухнята. За това измивам и почиствам всички зеленчуци. Приготвям всичко, което ще ми бъде необходимо като тенджера, нож, дъска за рязане и панички, в които да слагам нарязаните продукти. Вече може да започвам.
Първо се обелват доматите. За целта се срязват на кръст от долната страна. Заливат с вряла вода и се оставят да киснат 30 секунди. Изваждат се и веднага се потапят в ледена вода. Така люспата им сама ще се отдели и ще се белят по-лесно. След като се обелят се срязват на две, почистват се от дръжките и всяка половина се нарязва на полумесеци.
Лукът също се нарязва на полумесеци, чесънът на ситно. Тиквичките и чушките се нарязват на ленти.
Зехтинът се изсипва в тенджерка и се нагрява на умерен огън. В него се слага лукът и се сотира за 5-6 минути докато омекне и промени цвета си. Добавя се червеният пипер, сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Разбъркват се и веднага се добавят тиквичките и чушките. Изсипва се водата и всичко се разбърква много добре. Тенджерата се похлупва. Зеленчуците се оставят да къкрят за 15 минути.
Накрая се добавят доматите, чесънът, наситненият магданоз и кориандър. Готвят се 10 минути, без капак.
Зеленчуците се сервират докато са топли, самостоятелно или с добавка на сварен ориз или кус кус.
обичам тиквичките и ми изглежда всичко много вкусно и уютно в този мраз! 🙂
отново точно в целта с тази рецепта! 🙂
Bravo Joana! Strahoten i mnogo stilen blog si napravila.
Здравей Иоана, пиша ти от Мароко. Случайно попаднах на на твоя сайт и съм очарована от него. Възхищавам се на труда, който си хвърлила, за да запишеш всички тези рецепти. И понеже отдавна живея в Мароко, надиавам се, че няма да се разсърдиш , ако внеса някои уточнения в мароканските рецепти. Топлата салата я приготвят само от белени домати, печени зелени чушки, чесън, кориандър, червен и черен пипер, кимион и зехтин. Доматите са изстискани с цел да се махнат семките и наситно нарязани. Всичко се слага наведнъж в тигана и след това се слага на котлона. Ако доматите не са достатъчно зрели се добавят 3-4 лъжици вода, която в последствие се изпарява. Къкри на тих огън и доматите леко се премачкват с дървена лъжица. Някои слагат вместо кориандър магданоз, но тиквички няма. А тази рецепта за салата е явно френски вариант, подобие на рататуя.
Благодаря за уточнението, Таня. Няма място за сръдни тук. 🙂 Бих се радвала ако споделиш още рецепти от Мароко. На мен много ми допада разнообразието на мароканската кухня, подправките и най-много десертите. 🙂