Валентинки с розов аромат

Валентинки с розов аромат

Да, все още не съм приключила с предложенията за Свети Валентин, а те всички са сладки и изкусителни, като любовта. С подаряването на валентинка разкриваш любовта си, чрез думите. А това са малко по-различни валентинки, нежни като целувка, и ароматни като роза, с които няма нужда да казваш нищо, те сами говорят.

Валентинки с розов аромат

Розата, не напразно е наречена царицата на цветята. Нейният аромат е нежен, успокояващ и афродизиак – едно от най-силните и качества. И за да почуствам това напълних дома си с розов аромат. Взех си розова вода, розово масло и дори си купих рози. Побързай и ти преди да са скочили цените тройно, покрай празника. Навсякъде покрай мен мирише на рози, а това лесно се постига с една капка розово масло зад ушенцето. Както мирише в стаята на баба, в която на тоалетката има наредени мускалчета с ароматното масло. Не ти трябва скъп парфюм за да предизвикаш нечие сърце в любовен флирт. Малко розово масло, разпръснати тук-там розови листенца и тези валентинки са хубава изненада с невидимо обаяние и романтика.

Валентинки с розов аромат

След като Вальо опита от сладкишчетата ме попита: „Защо до сега не сме яли рози?“ 🙂 Засмях се и не можах да му отговоря, но знам, че вече ще ядем рози във всяка приемлива форма – сладко, сироп, крем, сладкиши, захаросани розови листенца…

Сладкишчетата приготвих с кошнички от ронливо маслено тесто, намазани със сироп от рози. Напълних ги с крем, в който добавих розова вода. И накрая декорирах с крем от маскарпоне и сметана, с едва долавящ се розов аромат.

За кошничките използвах метални дълбоки форми за тарталети. В зависимост от размера им се получават 8-10 броя кошнички.

Продукти за тестото:

  • 150 г брашно
  • 1/2 чаена лъжица сол
  • 1 супена лъжица захар
  • 100 г студено масло
  • 3 супени лъжици ледена вода
  • 2 супени лъжици сироп от рози

Брашното се пресява заедно със солта и се поставят в купа. Добавя се захарта. Маслото се нарязва на кубчета и се слага при брашното.

Брашно, сол и масло за ронливо маслено тесто

С бързи движения на пръстите се разрохква маслото с брашното. Добавя се по малко от водата и сместа се омесва бързо, докато се събере. Ако е необходимо се добавят още няколко капки вода.

Ронливо маслено тесто

Оформя се на топка, завива се в прозрачно фолио и се оставя за 30 минути в хладилник.

Приготвят се форми за тарталети. Тестото се разделя на парчета и се разпределя във формите. С пръсти се разстила по дъното и стените на формите. Оставят се в хладилника за 20 минути.

През това време фурната се нагрява на 180°C.

Взима се хартия за печене и се разрязва на парчета, колкото да покрие формите с тесто.

Тестото се покрива с бобени зърна

Кошничките се изваждат от хладилника и във всяка се слага парче от хартията за печене. Запълват се с бобени зърна. Това ще предотврати надуване и получаване на шупли по време на печенето.

Пекат се в предварително нагрятата фурна за 12 минути. След това бобените зърна се махат, заедно с хартията и кошничките се допичат още 7-10 минути, докато придобият златист цвят.

Кошнички от ронливо маслено тесто

Изваждат се от фурната и се оставят да се охладят за 10 минути.

Кошнички от ронливо маслено тесто

След това тестото се отделя от формите. Готовите кошнички се оставят да изстинат напълно.

Кошничките се намазват със сироп от рози

С помощта на четка се намазват от вътрешната страна със сироп от розови листа.

Продукти за крема:

  • 150 мл прясно мляко
  • 150 мл сладка течна сметана
  • 3 супени лъжици захар
  • 2 супени лъжици царевично нишесте
  • 3 супени лъжици розова вода
  • 2-3 капки червена сладкарска боя

В тендера се смесват сметаната, млякото и захарта. Слагат се да заврат  на умерен огън.

Царевичното нишесте се разтваря в 3-4 супени лъжици вода. Разбърква се докато стане на кашичка.

Когато млякото и сметаната започнат да завират, към тях се добавя разтвореното нишесте при непрекъснато разбъркване. Кремът се вари 2-3 минути докато се сгъсти. Маха се от огъня и се добавя розовата вода и боята. Разбърква се хубаво и се оставя да изстине. За да не хваща коричка, съдът се покрива с прозрачно фолио.

Кошничките се напълват с крем

Кошничките се напълват с изстиналия крем.

Продукти за крема от маскарпоне (за декорация):

  • 100 г маскарпоне
  • 50 мл сладка течна сметана
  • 2 супени лъжици пудра захар
  • 2 супени лъжици розова вода
  • червена сладкарска боя

Смесват се маскарпонето, сметаната и пудрата захар. Разбиват се с миксер на пухкав крем. Добавя се розовата вода и отново се разбива за кратко.

Разделих крема на две части, като оставих 2/3 от него бял, а в останалата 1/3 добавих червена боя, до розов цвят.

Валентинки с розов аромат

Двата цвята крем разпределих в два сладкарски поша и декорирах кошничките.

Валентинки с розов аромат

Съхраняват се в плътно затворена кутия в хладилник. Снимката с разрязаното сладкишче, която виждаш е направена веднага след като ги приготвих. Кремът е все още пресен и течен. След като престояха един ден в хладилника, розовият крем от вътре се стегна, а кошничките останаха хрупкави.

15 коментара

  1. Благодаря ти за страхотната рецепта.. поднесох тези „Валентинки“ дори без повод,и се оказаха сензация. 🙂 Определено продължавам да следя публикациите ти 😉

  2. Здравей, Йоана. Много ми харесаха тези сладки валентинки и искам да изненадам приятелите си. Но Къде да намеря розова вода, розов сироп…? Благодаря ти. Желая ти много усмивки!:)

    1. Здравей Нина. Розова вода се купува от аптеката. Сироп от розови цветове си купих от един диетичен магазин на ул. Иван Шишман. Ако не намериш розов сироп, може да го замениш със сладко от рози. Успех!

  3. Здравей Йоана. Случайно попаднах на блога ти – разкошни рецепти, много професионални снимки и добро описание на рецептите. Запазвам си го в любимите блогове 🙂
    Искам да те попитам от къде могат да се намерят металните формички за кошнички?

  4. Мира, провери в магазините за домашни потреби. Ако си от София – до паркинга на женския пазар има специализирано магазинче за метални форми, всякакви размери (все забравям да видя на кой номер беше).

  5. Амии, в събота направих парти с тези сладки – всъщност от тях ми дойде идеята за партито – обаче се наложи да добавя доста повече брашно?! Отгоре ги покрих с кралска глазура и когато изсъхна, рисувахме с хранителни флумастри и сладкарска боя. После правихме „пъмпкин карвинг“ за идващия Хелоуийн и беше неотразимо 🙂 За съжаление в столицата трудно се намират оранжеви тикви за фенери, но става и с бели. А сладките се харесаха много!

    1. Кремът е от подсладено сирене маскарпоне, в което се добавя малко сметана за да се олекоти текстурата на сиренето.
      Формички за тарталети се продават в специализирани магазини и в магазини за домашни потреби.

  6. а от къде може да се закупят тези формички,понеже проверих в няколко магазина ,но няма :((

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *