Багета е френски хляб с хрупкава коричка известен още като франзела. Обикновено дължината на хляба е 5-6 см, но може да достигне до един метър. Малките багети се използват най-често за сандвичи, а нарязани на филийки се сервират с пастет и сирена.
Процеса на приготвяне е дълъг, най вече заради многократното втасване на тестото. Един цял съботен следобед се занимавах с месене. Рецептата взех от тук. Ето и начина на оформяне на багета.
Продукти:
- 850 г бяло брашно
- 500 мл вода
- 7 г суха мая
- 1 супена лъжица сол
Маята се разтваря в топлата вода. Постепенно се добавя брашното и се замесва тесто. Оставя се да почине за 20 минути.
Към тестото се добавя солта и се меси около 5-7 минути. Трябва да стане гладко и еластично. Слага се в намазана с олио купа и се оставя да втаса за 45 минути.
Тестото се изважда от купата и се премесва отново. Начина е показан на снимките.
Тестото се разстила с ръце. Загъват се краищата към средата, както се сгъва плик, като се натиска внимателно с длани. Целта е да се изкара въздухът от образувалите се балончета при втасването. След като се премеси тестото се връща в купата и се оставя за 40 минути.
Процедурата се повтаря още два пъти, като след второто премесване тестото се оставя да почине за 30 минути, а след третото за 10 минути.
Тестото се изважда от купата и се разделя на равни порции. Тъй като аз направих малки багети, разделих тестото на 10 топки. Оставят се да починат за 10 минути.
Оформят се багетите. Слагат се в намаслена тава и се оставят за последно втасване за 45 минути.
Багетите се пекат първоначално 15 минути на 220°C , след това фурната се намаля до 180°C и печенето продължава още 30 минути. Фурната се изключва, хлябът се оставя в нея за 5 минути. Изважда се и се оставя да изстине.
Заех се с това по молба на Вальо. Неговият любим сандвич е с херинга Матиас, много лук и кисели краставички. Сподели с мен, че за първи път опитва такъв сандвич в Германия и много му е харесал. Затова пригових специални багети за специален сандвич за специален човек. 🙂
Наистина – страшен сандвич! Препоръчвам го. Мерси, Йоана!
хубавото си е хубаво! 🙂
brao na tebe! 4ydesna rabota,tva be6e golqma rabota za majka mi tq mn. iska6e da se nay4i da gi praii !!!!:D ms mnogo!Ioli!
Ей, твоя мъж е късметлия!
Направо е за завиждане!
Здравей, Йоана,
утре ще правя багетата, имам само един въпрос за солта,
защо се слага след като се замеси тестото?
Мисля си, че след това няма да се смеси добре в тестото,
или бъркам?
Не е проблем да се сложи солта в началото. По принцип, за да се активира маята тя се смесва със захар, вода и брашно. Захарта помага на дрождите да се развият по-бързо. В тази рецепта няма захар, за това се смесват само маята с вода и брашно. След като втаса се добавя сол. Тя прави тестото еластично и лесно за работа, без да се къса.
В сайта, от който съм взела рецептата много добре са описани различните технологии за приготвяне на хляб. Там се споменава, че не е необходимо да се добавя сол в закваската за хляба (първоначалното втасване на маята с вода и брашно). Добавя се после и следва дълго месене докато тестото стане гладко и еластично. Ако имаш време може да прочетеш повече. 🙂
Сандвичът е № 1. И аз в Германия съм го пробвала. Може да се сложи рецептата и в немска кухня, така ще има две рецепти. 🙂
И аз си омесих франзелки и се харесаха на всички у дома. Получиха се много вкусни,с мека сърцевина ,но кората беше доста твърда.Дали не съм прекалила с втасването?
Вероятно не. По скоро причината е в печенето – температура и време. Но ми е трудно да кажа така, без да съм видяла. 🙂
Ходил съм няколко пъти във Франция и до сега не съм ял багета с мека кора. То това му е хубавото на багетите твърдата кора!
В една книга с френски рецепти прочетох, че именно заради хрупкавата кора е създадена формата на багетата. Издължения и вид дава повече коричка и по-малко сърцевина.
Тази рецепта не е от най-добрите за багета. По-късно открих по-добра технология, която изисква два дни за направата на хубав френски хляб. Може би трябва да я предложа.
Направих и аз багетата. Стана супер. Просто се чудя защо отлагах до сега. Може би защото не ми се вярваше да стане по-добра от френския селски хляб. Благодаря, Йоана! Реших да ги редувам – единия път багета, другия – френски селски хляб. И на двете коричките са мммммммм фантазия. Успех през новата седмица!
Вай, за пръв път чувам да се прави БАГЕТА в домашни условия;… Харесват ми идеите ти , Йоли!
Здравей Йоана, искам да попитам може ли според теб тази рецепта да я използвам за направата на питка за Бъдни вечер. Не ми харесват традиционните содени питки и бих искала да опитам да ги заменя с нещо друго, пак разбира се да е постно. Или ако имаш друга идея да ми дадеш за постна питка, ще ти бъда благодарна. Мерси предварително.
Може, но от тези количества ще станат две или три питки. Може да намалиш дозите и да пропуснеш дългото приготвяне. Просто замеси тесто, остави го да втаса докато удвои обема си, после оформи питките, остави ги да втасат в тавата, в която ще се пекат и печи.
Може да погледнеш и рецептата за френски багети. От това тесто също ще се получат хубави питки.
Благодаря ти Йоана за отговора и поясненията. Ще погледна и рецептата за френски багети. Мерси много. Весели празници.
Здравей Йоана,
Бих искала да те попитам дали като оформяш багетите използваш техниката показана в рецептата за класически френски хляб, т.е. всяка топка да се оформи на правоъгълник, след което да се навие на багетка, или просто разстилаш до желаната дължина? Също така искам да те попитам по колко пъти прегъваш тестото като плик при размесването, по веднъж или по няколко пъти?
Да, багетите се оформят по същия начин. Прегъванията се правят по един път и са подходящи при тесто с по-висока хидратация или иначе казано за много меко тесто, при което стандартното месене на ръка не е възможно. Всъщност, тези прегъвания са един вид месене, чиято цел е да се развие повече глутен в тестото, за да бъде то еластично и да запазва придадената му форма.
Тази рецепта е един от първите ми опити с такова тесто и сега вече знам, че при прегъванията е добре краищата на тестото да се изтеглят леко напред и нагоре, преди да се прехлупят към средата.
Днес ги правих. По погрешка:) Като разбрах, че не са по-сложните, вече бях замесила тестото. Брашното не ми се пое изцяло при първоначалното замесване, затова го добавих при премесването със солта, като пъдрлих време и за „самостоятелно“ месене. Изпекпх пет средноголеми. Много са хубави!!! Не мога да си представя, че може да има и по-добра рецепта! Благодаря!
Алекс, пробвай и тази рецепта за класически френски хляб. Използвай за нея брашно с високо съдържание на белтъчини (за хляб, за пица, за баница) и ще има нужда от още малко вода. Тестото може да стои в хладилника до 4 дни и всеки ден да се пече пресен хляб.
Ооо, непременно! Всъщност, точно към него се бях насочила, но сбърках в бързината:) Само да ти кажа, че тези и на „другия ден“ са чудесни;) Поздрав най-сърдечен!
Здравей Йоана, според теб класически френски хляб или тези багети ще са по-подходяши за френска лучена супа?Благодаря! Обожават сайта ти от години. Имаш страхотни рецепти и е много добре обяснено стъпка по стъпка. Също да попитам- 99% съм сигурна, че имаше рецепта за миш-маш, която бях правила преди години, но сега не я виждам. Бъркам ли се?
Тази рецепта е една от първите ми проби за такъв тип хляб и през годините научих други техники и по-добри начини за вкусен хляб с хрупкава коричка. Затова ти препоръчвам да опиташ класическия френски хляб или рецептата за тези багети.
Не съм публикувала рецепта за миш маш, но погледни тази за шакшука, може да ти допадне.