Като вишнев цвят

Едно от любимите неща, на които мога да се забавлявам по всякакъв начин са тематичните партита. Забавлението започва с избора на храна и напитки, после музиката и накрая облеклото. С настъпването на студените дни, партитата вкъщи намаляват, а аз хем си отдъхвам, хем започвам да си мисля за следващото лято. Тогава, изневиделица ми идва предложение да се включа с десерт на парти в японски стил. Храната, разбира се е суши, музиката е в изпълнение на японска група, обстановката е спокойна, а очите се радват на картини, решени в цветовете на вишнев цвят. А десертът?

Не знам много за японската кухня и традиции, но винаги, когато ми се отдаде случай да се включа с нещо за хапване, търся начин да се справя с предизвикателството. Избрах десерта да бъде петифури в японски стил. Основните продукти в него са кашу, матча и жасмин. Кашуто присъства в основата на десерта, а останалите две съставки под формата на два вида мус, приготвени с агар агар. Десертът бе нежен и ефирен. И щом вкусих комбинацията от ароматния зелен чай матча и водата от жасминови цветове се понесох като вишнев цвят, воден от вятъра. А ти, полетя ли?

 

23 коментара

  1. Това ще е нежна експлозия от аромати и вкусове!
    А е и красив, с деликатна ненатрапчива красота.
    Поздравления за прекрасната рецепта, изпълнение и снимки!

  2. ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ поздравления както винаги перфектно, няма ли рецепта изглежда страхотно а сигурно и на вкус е невероятно.Разгледах публикацията на Lase,но нещо с превода не се справих.

    1. Рецептата, от която взаимствах идеята е с желатин – на листа. Тъй като у нас не се намира лесно желатин на листа, може да замениш 2 листа желатин с 1,5 чаени лъжици желатин на прах.
      Ако намериш агар агар, препоръчвам ти го. Придава по-лека текстура и ефирност, отколкото желатина. Използвай същото количество – 1,5 чаени лъжици агар агар, вместо 2 листа желатин.

  3. Най-добрия кулинарен блог, който посещавам. Въпреки, че изобщо не готвя и изглежда няма и да се науча ;), намирам блога много интересен и впечатляващ с изпипаните до може би съвършенство детайли на снимките.

    И съм решила за тази Коледа да приготвя мисля, че бяха Марокански бисквити. Просто изглеждат изкусително.

    А този десерт, доколкото разбрах, е непосилен за мен 🙂

    1. Мароканските ореховки са лесни за приготвяне.
      А относно този десерт и всичко останало – няма непосилни неща. Просто не им е дошло времето или ние не сме готови за тях. Но все някога се случват. 🙂

  4. Хей Йоана, започнаха постите, миналата година имаше хубави рецепти, тази ще има ли?
    Поздрави

  5. Здравей Йоана,
    Линкът към този постинг вече не е активен. Пазиш ли рецептата?
    Хубави празници!

  6. Изглежда страхотно.За съжаление и аз имам проблем с отварянето на linka :-(. Можеш ли да напишеш оригиналното име на сладкиша, за да мога да го потърся.
    Благодаря ти предварително.

    1. Източникът на вдъхновение, явно не съществува вече. Не помня оригиналното заглавие. В рецептата от източника, десертът се приготвя с основа с шамфъстък и мус с жасмин. Аз приготвих десерта с основа с кашу и два муса – с жасмин и матча. Беше само веднъж за едно парти в японски стил, откъдето дойде и името му „Като вишнев цвят“. Нямам много добри спомени за него, но изрових някои записки, които съм си правила тогава за този десерт.
      За основа съм използвала платка по следната рецепта:
      100 г фино смляно сурово кашу
      100 г меко масло
      100 г захар
      2 яйца
      10 г царевично нишесте
      20 г брашно
      Маслото се разбива със захарта. Добавят се яйцата едно по-едно. Сухите съставки се смесват и се добавят към маслено-яйчната смес като се разбъркват внимателно с шпатула. Пече се в квадратна форма със страни 23 см. на 180 градуса за 12-15 минути.
      За мусовете съм използвала бял шоколад и сметана, желирани с агар агар, като в единия добавям жасминова вода, а в другия зелен чай матча.
      За един жасминовия мус трябват:
      150 г бял шоколад
      250 мл сметана
      1 супена лъжица агар агар
      5 супени лъжици топла вода (75 мл)
      3 супени лъжици жасминова вода (45 мл)
      2 супени лъжици течна глюкоза
      Водата, жасминовата вода и глюкозата се слагат да заврат. Добавя се агара, който също трябва да поври с тях (2-3 минути), за да може да желира след това. Тази смес се добавя към разстопения на водна баня шоколад (все още върху водната баня.) Накрая се добавя леко разбитата сметана, като купата с шоколада е отстранена от водната баня.
      По същия начин се приготвя мусът с матча, като 2 с.л. от чая се разтварят в същото количество течност, което е необходимо за първия мус (120 мл), а жасминовата вода се пропуска.
      Вместо агар агар може да се използва желатин, като той трябва да се разтвори в топлата смес, без тя да ври с него. В противен случай няма да желира.
      Върху изстиналия блат, в същата квадратна форма с подвижни стени се изсипва първо едния мус и се оставя да стегне. След това се приготвя и изсипва втория мус и също се оставя да стегне.
      Знам, че звучи сложно, но ако имаш допълнителни въпроси, оставам на разположение.

  7. Много ти благодаря за бързият отговор.Приемам тази рецепта като предизвикателство, като се започне от набавянето на продуктите до изпълнението й. С удоволствие ще пробвам рецептата и ще споделя резултата.
    Много от рецептите ти са висш пилотаж за мен.
    Поздравления!

  8. Cashews matcha and jasmine sounds like a really interesting combination of flavors. I live in Japan and though iced Jasmine tea is a popular drink to buy from vending machines, it’s not a common flavor here. Cashews are popular too as a snack when drinking beer, though I’d say macadamia nuts, almonds and peanuts are all more commonly used. Matcha or course is in everything, from shakes and candy and icecream to Kitkats. Though personally I only like it in it’s original, bitter tea form, a perfect match for sweet treats like the one you’ve prepared here. Good stuff! I’m glad I took the time to translate this post! I used http://www.bing.com/translator Cheers!

  9. Здравей, Йоана! Тъй като в семейството имаме цветенца, които смятам да изненадам с този пролетно-цветен десерт за предстоящия празник, би ли споделила как да направя украсата на тези малки хапки? Предполагам е зелен чай матча, но разтворен в какво?
    П.С. Току-що се сдобих с жасминова вода и нямам търпение да запретна ръкави. 🙂

    1. Декорацията е от матча, смесен с малко вода. Потапя се четка (четката трябва да бъде с косъм, а не силиконова) и се минава с нея по повърхността на петифурите.
      Между другото, много се радвам, че имаш жасминова вода и че имаш желание да я използваш в десерти, защото сега предстои един пролетен десерт, в който я включвам. Така че, стой наблизо. 🙂

  10. Всъщност се сдобих с жасминовата вода, защото имам огромното желание да направя тортата Здрач за наближаващия ми рожден ден (през юни) 😉 Така че, сега съвсем разпали любопитството ми на близнак…. ???

  11. Йоана, имам цъфтящ жасминов храст в момента. Би ли ми дала съвет как да го използвам в тази рецепта? Предпочитам да приготвя десерта само с жасминов мус. В този случай необходимо ли е количеството му да отговаря да двуслойния такъв?
    Благодаря ти!

    1. За жасминова вода трябва да се направи екстракт. Не съм приготвяла досега, но предполагам, че може да се направи извлек с неутрален алкохол като водка и ще отнеме време, поне месец. Би могла да опиташ и инфузия на жасминовите цветове в захарен сироп, подобно на приготвяне на сироп от бъз.
      Ако искаш да приготвиш десерта само с жасминов мус и да пропуснеш този с матча, тогава увеличи количеството на жасминовия мус двойно. Успех! Надявам се да ти хареса.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *