Сусамови гевречета

Идеята за тези сусамови гевречета дойде, когато пазарувах в един хранителен магазин. На един от рафтовете, стояха кутии със сусамово брашно. Стана ми интересно и взех една опаковка. Прочетох какво пише на гърба на кутията. Освен, че е полезно, пълно с протеини и се приема добре от стомаха, то не влияе на дейността на маята и е съвместимо с пшеничното брашно. Написана е и рецепта за китайски хлебчета, незнам пък защо точно китайски, но веднага ми хрумна идеята.

Малко преди това да се случи, бях попаднала на рецепта за хлебчета, които имат дупка в средата и се поръсват със сусам. На английски са Bagels. Специфичното при тях е че имат двойна термична обработка. Веднъж се потапят във вряла вода, а после се пекат. Образува се хрупкава коричка, а средата остава мека като на хляб.

После, прегледах няколко рецепти за Bagels. Във всички, след като се замеси тестото и втаса се оформят гевречета и се оставят за през ноща в хладилник. На следващия ден се потапят за минута във вряща вода и се пекат.

Реших да импровизирам и да направя всичко в един ден. Взаимствах от рецептата написана на опаковката от сусамово брашно и от стандартната рецепта за Bagels. Добавих към тестото сусамово брашно и сусамово олио. Какво направих после, ще ти разкажа по долу. Факт е, че се получиха вкусни гевречета с хрупкава коричка.

Продукти:

  • 300 мл топла вода
  • 1 пакет суха мая (7 грама)
  • 2 супени лъжици захар
  • 500 г бяло пшенично брашно
  • 3 супени лъжици сусамово брашно
  • 3 супени лъжици сусамово олио
  • 1 1/2 чаена лъжица сол
  • сусамови семена за поръсване
  • 1 супена лъжица сода бикарбонат за водата

Маята и захарта се разтварят във водата. Оставя се за около 15 минути, за да се активизира маята и да образува балончета.

Брашното се пресява със солта. Към него се добавя сусамовото брашно и се обърква хубаво.

След като маята започне да кипи, към нея се добавя сусамовото олио. По малко се добавя от брашното и се замесва еластично тесто. Оформя се на топка и се оставя в купа намазана със сусамово олио. Оставя се да ватаса на топло за 1 час.

Тестото се разделя на 10 топки. Всяка от тях се прави на фитил и двата края се слепват. Оставят се върху набрашнена повърхност за 20 минути.

През това време в дълбок тиган се слага вода да заври. Щом заври, във водата се разтваря 1 супена лъжица сода за хляб.

Фурната се нагрява на 200°C.

Гевречетата се слагат по 3-4 броя във врящата вода за 1 минута. Изваждат се с решетъчна лъжица, трябва да са добре отцедени.

Поставят се в тава, покрита с хартия за печене и се поръсват със сусам.

Пекат се 15 – 17 минути. След като се извадят от фурната, слагат се в месал или подходяща кърпа и се оставят да изстинат.

16 коментара

  1. „След като се извадят от фурната, слагат се в месал или подходяща кърпа и се оставят да изстинат.“

    Или както се казва – „да обиколят нивата“, нали? 🙂

    Всъщност как ли казват хората за багелите? Или те не обикалят нивата …

  2. Valix, всичко, което идва от нивата, трябва да я обиколи. 🙂
    На повечето печива (хляб, кейкове, сладки и т.н.) им е нужно да постоят малко време след като се опекат, за да изстинат и да не стават клисави като се разрежат.
    Постой малко в моята кухня и ще ти обясня. 🙂

  3. Щом заври, във водата се разтваря 1 супена лъжица сода за хляб.

    Аз слагам във водата 1 с.л. захар, но това за содата ми е интересно.

    Варените гевречета са една от най-вкусните закуски за постите и не само 🙂

  4. А може ли гевречетата да се напрявят вечерта, а да се консумират сутринта, или може ли само да се изпекат сутринта 🙂

    1. Може да се приготвят и изпекат предварително, но със сигурност топли са по вкусни.
      Има вариант, в който гевречетата да се оформят от вечерта (по рецептата), след това да се подредят в тава или друг подходящ съд, да се опаковат с фолио за свежо съхранение и да се оставят за през нощта в хладилник. На сутринта се потапят във вряла вода (следвай рецептата) и се изпичат.

  5. Мерси за идеята, защото не съм от ранобудните 🙂 За съжаление моите гевречета залепнаха по тавата, защото си мислех, че и без хартия за печене ще стане. Иначе са адски вкусни 🙂

  6. Йоанка, това сусамово брашно какво представлява, мога ли да смеля по някакъв начин сусам, за да го получа?Просто ми е трудно да намеря сусамово брашно и сусамово олио, а много ми се иска да направя гевреците, а предполагам вкусът без тях ще е различен.

    1. Сусамово брашно и олио може да намериш в диетичните и специализирани магазини (включващи и био магазините). Ако нямаш достъп до такива, може да смелиш сусам в кафемелачка или да използваш 3-4 супени лъжици сусамов тахан вместо брашното и олиото. В този случай на промяна количеството на водата може да варира.

    1. Би могло. В зависимост от брашното ще варира водата в рецептата. Затова разтвори маята в по-малко количество вода и продължавай да добавяш още чиста вода ако е необходимо. Измесвай докато се образува гладко и еластично тесто, което да не лепне, но да не бъде и твърдо. Времето за втасване също ще варира, като най-вероятно ще се удължи ако се използва пълнозърнесто брашно. Трябва да се прецени на момента, според суровините и условията.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *