В рубриката на желанията изглежда този път и аз си изпълних едно мое желание, за което най-после открих рецептата за хрупкави домашни солети, благодарение на пожелателят им Петя. Чудила съм се как да приготвя солети като тези от магазина и не стигах до добри резултати, въпреки че съставките описани на пликчето са достъпни, включително и глазиращият агент (най-често сода каустик), който смятам за ненужен и само за постигане на добър търговски вид. Като оставя настрана използването на битова химия в кулинарията, не по-малко добър външен вид постигнах със сусамови семена и мисля, че са къде-къде по-добрият вариант, отколкото едрите кристали сол, които така или иначе старателно отронвам от солетата. За изпълнението им започнах от откриването на добра рецепта за пълнозърнести гризини, откъдето продължих с реализирането на по-тънки техни варианти, които стават (и остават) по-хрупкави за по-дълго време.
Понеже гризините много ми харесаха ще започна рецептата с тяхната технология, но да се има предвид, че са най-добри за ядене в деня на приготвянето, въпреки че може да издържат до 1 седмица в добре затворена кутия. Солетите излязоха по-издръжливи, предполагам защото са по-тънки и препечени. Който и вариант да избереш не пропускай сусама както в тестото, така и за поръска, освен ако наистина има сериозна причина да се пропусне.
Пълнозърнести гризини и солети със сусам
Адаптирано от nytimes.com
Посочените дози са за 24 броя гризини и над 120 броя солети.
Продукти:
- 2 чаени лъжици суха мая за хляб
- 350 мл топла вода
- 1 чаена лъжица мед
- 60 мл зехтин
- 360 г пълнозърнесто пшенично брашно
- 180 г бяло брашно
- 30 г сусам
- 1 1/2 чаена лъжица сол
- 1 белтък за намазване
- допълнително сусам за поръсване
В голяма купа се смесват маята, водата и медът. Разбъркват се хубаво и сместа се оставя за 5 минути за да се активира маята. Добавя се зехтинът.
Отделно се смесват двата вида брашно, сусамът и солта. Добавят се към сместа с маята и се замесва тесто. Меси се 10 минути върху леко набрашнен плот докато тестото стане еластично, но да остане съвсем леко лепкаво.
Работният плот се набрашнява леко и тестото се оформя на правоъгълник с приблизителни размери 35×10 см. Покрива се хлабаво със стреч фолио, а отгоре с кухненска кърпа или месал. Оставя се за 1 час или 1 час и 30 минути да втаса. Тестото трябва да удвои обема си.
За гризините:
Фурната се нагрява на 200°C. Подготвят се две тави за печене, които се покриват с хартия за печене.
Както е на плота тестото се разрязва на кръст, така че да се получат четири еднакви правоъгълника. Всеки правоъгълник се разделя на шест равни части. Намазват се с леко разбит белтък и се поръсват със сусам. Взима се една част и се разстила леко с длани (не се прилага силен натиск) върху работния плот, така че да се образува фитил с дължина, колкото е широчината на тавата. Фитилите може леко да се усучат. Подреждат се в едната тава на разстояние един от друг.
Тавата се поставя на средно ниво на фурната и гризините се пекат 15 минути. След това време тавата се завърта на 180 градуса и се слага на най-долното ниво на фурната. Гризините се допичат за още 10 минути. Трябва да придобият златист цвят на повърхността и кафяв загар отдолу.
След като се извадят от фурната се пренасят върху решетка и се оставят да се охладят напълно.
Докато се пече първата тава, се подготвят гризините за втората тава.
За солетите:
Фурната се нагрява на 200°C. Подготвят се две тави за печене, които се покриват с хартия за печене.
От тестото се откъсват топчета, колкото голям лешник. Намазват се с леко разбит белтък и се поръсват със сусам. От топчетата се правят тънки фитили с дебелина около 4 мм. Подреждат се в тава на растояние един от друг.
Тавата се поставя на средно ниво на фурната и солетите се пекат 12 минути. След това време тавата се завърта на 180 градуса и се слага на най-долното ниво на фурната и се допичат за още 6-8 минути.
След като се извадят от фурната се пренасят върху решетка и се оставят да се охладят напълно.
Докато се пече първата тава се подготвят фитили за втората и т.н. докато тестото свърши. Тъй като с това количество тесто процесът отнема време, може да се приготви половин доза от тестото или дори четвърт доза, която ще бъде достатъчна за около 30 броя солети.
Йоана, много благдаря.
Още утре ще се пробват. Изглеждат страхотно 🙂
Сода каустик за глазиране….това някак ми звучи страшно!
Сода каустик или натриев хидроксид се използва не само в бита, но и в хранително-вкусовата промишленост, както и в козметиката. Звучи страшно, но се намира в неподозирани неща, като сладолед, безалкохолни напитки, карамел, брецели, гевречета, солети и други тестени. Означава се като Е524.
Най- вкусните солетки! току- що ги приготвих и съм възхитена от крайния резултат! това е поредната рецепта, която правя вдъхновена от теб, Йоана. Всичко е много вкусно и много добре обяснено.
Лек и ползотворен ден!
и ние много ги харесахе, скоро ще правя пак
Може би не знаеш, но си ми помагала много пъти. За което благодаря. Обещах да правя солети. Някак обаче не ми допада технологията. Понеже имаш опит, за разлика от мен, мислиш ли че ще стане с месомелачка. Виждам че поста е стар дано да ме видиш скоро. Предварително благодаря!
Независимо от датата на публикуване на постовете, виждам всички коментари. 🙂
Идеятата ти с месомелачката предполагам е за оформяне на солетите. Нямам представа дали ще се получи, но звучи хитро. Може да опиташ като оставиш тестото по-твърдо (като за паста).
Какъвто и да е резултатът ще се радвам да споделиш опита си.
Йоанка,вчера направих гризините ти,някои оставих по-дебелички и дълги,други по къси и тънички-тези вторите се печат за броени минутки и можеш да ги изпуснеш-при мен не се случи!
Много ни харесаха на всички,тестото втасваше на плота,когато брат ми влезе,аз му го показах под кърпата и той каза-„Хубаво,но аз не обичам много гризини“.Като станаха първите му занесох една и той я взе,след което-„Ммм,тези са много вкусни,не са като от магазина“.
Какво повече да кажа.Много са приятни,както казваш първия ден-като тънки хлебчета са,докато са топли.Все пак понеже останаха доста-сега са в плътно затворена кутия.
Благодаря за рецептата!
Здравей, Йоана,
да питам – маята и втасването могат ли да се заменят със сода и да се направят веднага?
И още – мислех си дали суетенето около всяка гризинка може да се избегне като се направи по-рядко тесто и да се шприцова? 🙂 И какво точно трябва да е то?
Ръженото брашно може ли да се замени с лимец или някое друго безглутеново?
Благодаря ти!
Хубав уикенд!
Здравей, Деси! И двете идеи, които имаш трябва да се пробват. Според мен не е невъзможно да се направят със сода, просто не съм имала този опит, за да кажа със сигурност как се получават.
Относно оформянето на всяка солета, по-горе в коментар се даде предложение тестото да се изкара през месомелачка. Така ще се правят няколко наведнъж. Хитро е, но също не съм го пробвала. Вероятно и с по-рядко тесто и шприцоване ще се получи, но също много вероятно с различен резултат от хрупкави гризини. Ако решиш да опиташ така, просто увеличи водата докато се получи средно твърдо тесто, удобно за работа с шприц.
Благодаря за разкошната рецепта! Правя я с удоволствие вече няколко пъти, започнах с половин доза, но след това винаги пълната и пак не ни стигат 🙂 Пристрастяващо вкусни са!
Преди малко изкарах първата партида от фурната 🙂
Страхотна рецепта, а резултата е просто превъзходен! Едва ли вече ще си купя солети или гризини от магазина 🙂
Мисля си дали следващия път да не прибавя малко натрошено сиренце?
Какво ще кажеш, Йоана? Дали ще е сполучливо?
Днес опитах рецептата и солетите станаха хубави (0собено добре препечените). Използвах сода (без да изчакам да „втасат“ като при маята), пълнозърнестото брашно го разделих на 240 гр. ръжено брашно и 120 гр. брашно от лимец, накрая не им личеше особено, че имат ръж и лимец, може би заради доброто препичане.
направих ги. страхотни са! какво може да се направи, за да останат хрупкави за по-дълго? кокосово масло, оризово брашно?
За да останат хрупкави за по-дълго време, ги направете малко по-тънки и препечете хубаво. Също така много е важно съхранението. Трябва да бъдат на сухо място и покрити така, че да не поемат влага. Ако въздухът по принцип е по-влажен там, където сте, запазването им става по-трудно.