Накъде без дзадзики в гръцката кухня? Тази салата заедно с гръцката (селска) салата най-често присъстват на гръцката трапеза и се асоциират с тази кухня. Дзадзики (τζατζίκι), както знаеш е млечна салата, която се приготвя от цедено кисело мляко, краставици, чесън и зехтин. За разлика от нашата „Снежанка“ където обикновено се използват кисели краставички и се нарязват на малки кубчета, тук краставиците са пресни и се настъргват на едро ренде. Зехтинът, който се добавя в салата придава средиземноморска нотка. А оцетът (да слага се оцет) като че ли замества киселата жилка на цеденото мляко, която при нашето (ако е домашно) е изразена.
Дзадзики е основно мезе за Узо и задължително присъства в Сувлаки и Гирос. Може да се сервира като предястие с хляб или за гарнитура на меса.
В различните кухни по света има разнообразни варианти и имена на тази салата. Името на гръцки идва от близкият изток с познатият ни турски таратор или още cacik. Основните съставки са си все същите – кисело мляко, краставица, зехтин и чесън, като може да варират различни подправки като мента, магданоз, копър, кориандър, пипер, сумак, да се добавят маслини или краставицата да се замени с морков.
Подобна е и индийската раита. В блога на Силвия има рецепта за лучени бажи с много лесен сос от кисело мляко и мента.
Приготвих най-разпространеният и семпъл вариант на гръцкото дзадзики, като използвах българско цедено кисело мляко, но ако намериш гръцко резултата ще е впечатляващ с почти сладката кремообразна текстура на млякото. Преди да се сервира е добре да се остави за няколко часа в хладилник.
Дзадзики
Продукти:
- 1 кг цедено кисело мляко
- 1 средно голяма краставица
- 3 супени лъжици зехтин
- 2 супена лъжица оцет
- 5 скилидки чесън
- сол и бял пипер
Краставицата се настъргва на едро ренде и се изцежда от сока. Посолява се с малко сол.
В блендер се разбиват чесъна, зехтина, оцета, сол и бял пипер на вкус.
Цеденото кисело мляко се смесва с изцедената краставица и по малко се добавя от дресинга. Разбърква се леко.
Съдът с дзадзики се покрива и се съхранява в хладилник.
Обичам я тази салата, много даже. Доста напомня нашите „Снежанка“ и „Тракийска“, но все пак си е гръцкото дзадзики. Виждам, че си специалистка по гръцка кухня и затова имам едно питане. Не смяташ ли, че слагат и малко естрагон вътре, някъде като че ли съм срещала и такава с мента. За съжаление гръцкият ми не е добър и никъде не съм питала какво точно има. То наистина в различните региони се прави по различен начин, навсякъде е така нали, но на мен лично ми е любопитно твоето мнение по въпроса. Благодаря предварително и много успехи в кулинарното поприще!
Маги, това, което съм описала е най-често приготвяния вариант. Разбира се може да добавиш зелени подправки по свой вкус.
Ха, това и аз мога да го направя :-)))))
Името му ми е много смешно :-)))))
всички млечни салати са хубави но тази е самата прелест какво да ви кажа за нея винаги съм си мечтала за нея и немога да повярвам че сега опитах първото парче от нея когата я опитах си помислих че съм в рая правих го и в къщи и много съм доволна от нея аз съм мария и много ви благодаря
Браво, Мария! Радвам се, че ти е харесала тази гръцка салата, наистина е много хубава, но българската у по-хубава.
яла съм тоба роло мария
яла съм това роло мария
В Капитан Андреево,на метри от Гърция,на тази салата и казват “ Джиджик“ и навремето нито един празник там не минаваше без нея 🙂
Поздравления,Йоана!Вие сте кулинар по призвание!Благодаря за увлекателния начин,по който описвате рецептите :)Някой ден трябва да напишете книга 😉
тук – в Кипър масово добавят сух джоджен и режат краставицата на кубчета
Аз преди живеех в Гърция-Атина и работех в един ресторант, но там си спомням че му казваха Джаджъки и не му слагаха оцет и бял пипер. Гърците наистина много го уважават, както ние таратора. Все пак ще опитам и тази рецепта, въпреки че някак си не ми се връзва с оцет.
Най-хубавото дзадзики става с изцедено овче или козе кисело мляко. Това е традиционното гръцко дзадзики.
Правих го тия дни като гарнитура към гриловани тиквички и стана супер! Изпълних рецептата дословно, с гръцко мляко, само белия пипер замених с шарен. Страхотно се получи!
e не,киселото мляко стана-йогурд,саламуреното сирене-фета а сега и тракийската салата с ново искилифенчено име дзадзики:)))а,ся де.
Хмм, за „тракийска салата“ не помня да съм чувала. Но подобни салати са известни като „Снежанка“ и „сух таратор“. Разликата може би е в съставките, пропорциите или формата на продуктите, както казва Йоана. Не виждам нищо лошо да наречеш нещо дзадзики ако то е дзадзики.
Със сигурност и гърците ще се чудят на „Снежанка“ – просто тази салата в Гърция се казва „Дзадзики“, никой не е кръстник в случая:))
Дзадзики е гръцкото име на салатата. Сходна е с много други подобни по света. За разлика от Снежанка, която най-често се приготвя с кисели краставички, дзадзики се приготвя с прясна краставица и зехтин. Индийският вариант се казва раита и съставките в него също може да варират, като се залага на ментата, а не на копъра.
Фета се нарича гръцкото саламурено сирене, което на вкус и текстура се различава от нашето.
Йогуртът е с по-мек и сладникав вкус, и по-плътна текстура от нашето кисело мляко и е важно думата да се използва уместно, а не като заместител на думите кисело мляко.
По света има много сходни рецепти и продукти с различни имена, а терминологията е важна, именно за да се различават по произход, регион, технология на приготвяне, специфична съставка и т.н.
И а ся де, каква е тази тракийска салата? Явно, ще трябва да прочета за нея и да се образовам повече. Всъщност, Събин, ти как приготвяш тракийската салата. Защото аз срещнах много различни варианти, включително и с разминаване в съставките? На кое се казва тракийска салата – на дзадзикито, на Снежанката, на нарязани краставици на тънки филийки залети с кисело мляко или на салата със зеле и чушки?
..аз тракийска салата/или Снежанка както някои и казват/ със кисели краставички не съм правил,пък и не познавам някой да правил.Единствено в магазина може да се намери такава и е отвратителна,..поне за мен.А за Фета сиренето мога да кажа че е едно към едно с нашето Дунавия.Да не говорим как гърците изкупуват нашето сирене и му лепват етикета фета и тн.тн.
…извинявам се че се не съм мн в темата,но ме дразни че една типично българска рецепта,напоследък я виждам повече под това колоритно /а за мен тъпо/гръцко име Дзадзики.НЗДР!!!
…а моята тракийска салата я правя точно по твоята рецепта,е без оцета разбира се/знаеш причината/
У дома, откакто се помня, Снежанката се приготвя с кисели краставички. Тази салата беше задължителна за зимно празнизно меню, а тогава през зимата нямаше пресни краставици.
Вероятно във всяко домакинство е различно. Не виждам смисъл да се спори по този въпрос, защото всеки един ще бъде убеден в правотата си. В крайна сметка, всеки да я приготвя както му е вкусно и да я нарича, както му е удобно. Нали така? 🙂
много оргинални рецепти, винаги прижотвяш
А защо „дзадзики“ като дори на гръцки думата се изписва с „т“? Правилно е да се каже „тсацики“ или по-добре направо „цацики“. На Балканите има много ястия, които са известни с различни имена. Едва ли някой може да каже къде най-напред е направено дадено ястие, за разлика от „Руската“ салата, която в Русия е известна под името „Оливие“ и изобщо не е руска, а френска 😉
Руската салата е измислена в Русия от френски емигрант, който е живеел там. Така, че не е точно френска, а по-скоро руска.
Естествено, че след като е измислена от французин, салатата е френска 🙂 Още повече, че майонезата, която е основната и съставка, единствена непроменена през годините е също френски продукт!
А може би дресингът към салатата изобщо не е бил майонеза. Според някои източници сегашния вариант на руската салата няма нищо общо със създадената от Люсиен Оливие салата в Москва. Имената и в различните държави идва по-късно, вероятно след промените.
Относно сиренето Фета. Истинската фета няма нищо общо с това на което в БГ сме свикнали да казваме Фета. Оригиналната фета е бяло твърдо саламурено овче сирене с до 10% примес на козе мляко. Колкото до сравнението между снежанка и дзадзики определено си приличат доста но и доста се различават, който е ходил в Гърция може да потвърди. Поздрав Йоана, голям фен съм на блога..:)
В тази връзка в Каламата маркет може да се намерят фета, кефалотири, гравиера, други гръцки сирена и различни гръцки храни.
Здравей Йоана,
Знаеш ли от къде в София мога да купя гръцко кисело мляко? В Каламата не предлагат.
Имам спомени, че съм виждала някъде гръцки опаковки. Ще проверя и ще пиша пак.
В Карфур видях цедено мляко на Olympus, което мисля че се произвежда тук и някъде в ЕС и също цедено мляко и гръцки йогурт на Kri Kri, които според етикета са произведени в Гърция.
Цедено кисело мляко на Olympus има и в Пикадили. Аз го купувам оттам и го ползвам за рецептите с йогурт. Има си характерната гъстота и сладникава жилка.
Аз моят вариант на Дзадзики/Снежанка/Тракийска, го правя поне с две краставици/отцедени/, отцедено кисело мляко и заквасена сметана за плътност, подправките варират, но най често са сумак, копър, чесън, пресен лук/пасиран/, джоджън/мента и други.
Изобщо тази салата търпи доста импровизации!!!
….а който иска си го разрежда и яде таратор 🙂
Забравиш да добавя и счукани ядки/ орехи, бадеми , кашу или пържен фъстък/л
Здравей, Йоана . Искам да направя едно допълнение към коментара ти от 13 октомври 2012 г. То е за тези, които бъркат киселите краставички от туршия със стерилизирани мариновани краставички от буркан… Българската салата „Снежанка“ се прави само с КИСЕЛИ краставички ! Добре е, след като се нарежат на малки кубченца 5/5 мм, да се поставят върху кухненско руло или салфетки, за да се попие излишната течност. Така няма да се разводни цеденото мляко. Вкъщи ползваме цедено мляко на OLIMPUS /без растителни мазнини …!, тъй като има и такова със …!/. Другото, което ползваме е на WEIDEGLUCK /Sahne Joghurt/. Има ги в кауфланд. Българското „цедено“ кисело мляко просто не подлежи на коментар /за съжаление/… Та…, успех в направата на туршия от кисели краставички ! „Снежанка“-та е лесна работа …
Благодаря за коментара и уточненията, Валентин. Със сигурност тази информация би била полезна за читателите на блога.
хайде сега и на салатите продажници
защо да е само с кисели краставици снежанката може и с пресни
Очевидно Йоана иска да ви представи най-автентичната рецепта и го прави. Преди две седмици бях на почивка в Гърция и всеки ден ядях дзандзики, която е с пресни рендосани краставици и оцет, който балансира сладостта на тяхното кисело мляко. По същия начин автентичната Сжежанка съдържа кисели краставички и нашето си кисело кисело мляко, вие ако искате може и варено яйце да й добавите, но тук се търси първоизточника и той е един. Йоана, благодаря! Всъщност ти ми помогна с пропорциите, от Гърция си взех смес от сухи подправки специално за тази салата, стана страхотна. Блогът ти е кулинарен учебник!