Шаренко да бъде

Капалъчарши

Не е лесно да се пазариш, трябва чалъм за тази работа, но в Истанбул това става естествено, идва от само себе си. Пазари, тълпи от хора и търговци, които се надвикват и на всяка цена трябва да те привлекат за да купиш стоката им.

Да се пазариш може навсякъде, стига да няма баркод на стоката. Нашата екскурзоводка Розие ни даде съвет – никога да не показваш колко много ти е харесала дадена стока, иначе няма да ти свалят от цената. Трябва да се поослушаш, да се повъртиш, да се почудиш и тогава да се пазариш. Цените на някои стоки са доста повишени, за да може търговецът да свали от сумата и след малко пазарлък и ти доволен, и той доволен.

Египетският пазар в Истанбул

Да оставим тази работа на страна (аз не умея много да се пазаря) и да ви разкажа за най-привлекателното за мен място в Истанбул. Разбира се става въпрос за Египетския пазар. Една от версиите да се нарича така е вносът на индийски стоки, предимно подправки през Египет.

Египетският пазар в Истанбул

Още пред входът на пазара един невидим облак от аромати ме грабна и ме понесе навътре сред тълпата от хора. Пред мен се разкри шарена картина на купчинки от кимион, кардамон, чили, сумак, турмерик, тамаринд, гарам масала, шафран, звезден анасон, канела, сусам, ядки, чай и това е малка част от богатството на пазара. Може да видиш доволната ми физиономия от цялата тази гледка. Естествено, че си тръгнах с няколко пълни торби от там. Във всички магазинчета опаковат подправките с вакум.

Един от 40-те входа на Капалъчарши

Другият голям пазар, който непременно трябва да се посети е Капалъчарши. Голямото помещение, в което се разполага пазарът някога е било конюшнята на султана (един от всичките).

Капалъчарши

Отново се сблъсквам с много шарени магазинчета от където могат да се закупят шалове от кашмир и коприна, чаши и панички за чай, сувенири, натурална къна, локум, халва, ядки, сушени плодове, а златото тук е навсякъде.

Когато става въпрос за Истанбул, не мога да не спомена и трите най-посещавани храма – музеят Света София, Синята джамия и църквата Свети Стефан.

Света София

Света София с времето се е превърнал в храм за всички. Единственото място, където по стените има икони на Дева Мария с Исус Христос, редом с арабски надписи с имената на Алах и Мохамед.

Света София

Когато църквата е била направена на джамия, всички християнски надписи, иконописи и мозайки са били замазани, без да бъдат разрушени. Сега храмът се реконстроира и под шарената мазилка могат да се видят християнските образи.

Синята джамия

Синята джамия е една от най-големите и казват красиви джамии в Истанбул. Аз лично не се впечатлих чак толкова от интериора. Истинското име на джамията е Султан Ахмед. Наречена е синя от туристите заради сините плочки върху стените. Рисувани са на ръка с флорални и геометрични фигури. Интересна е легендата за джамията. Разказват, че султана (пак един от всичките) заръчал на архитект да построи джамия със златно минаре – алтън минаре. Архитекта обаче разбрал думата алтъ (шест) и построил джамията с шест минарета, вместо с едно златно. Султанът дошъл да види своята джамия със златното минаре и установява, че такова няма. Горкият архитект заради една буква ще си изгуби главата. Но щом султанът влязъл вътре в джамията толкова много се впечатлил от красотата, че помилил живота на архитекта. Това не станало току-така. В замяна архитекта трябвало да построи златно минаре в Мека.

Свети Стефан

Свети Стефан е единствената православна желязна църква, построена в края на 19 век. Заради нестабилната почва на това място, църквата е изградена от сглобяеми железни плоскости. Частите са били направени във Виена и пренесени в Истанбул (тогава Цариград) с кораби по река Дунав и Черно море. Фасадата на църквата е с много красиви орнаменти в различни стилове. Иконостаса и шестте камбани са изработени в Русия, а иконите са изписани от руски художник. Срещу църквата се изгражда сграда известна като Метоха, която по-късно става седалище на Българската екзархия.

Кулата Галата

От кулата Галата се вижда една страхотна гледка на малка част от Истанбул. Защо малка ли? Защото погледът не стига до крайните предели на големия град.

Поглед от кулата Галата

Храната ли? Ами-и, хареса ми. Дюнери с агнешко месо, сарми, гювеч, маслинена паста, риба, много риба, локум, баклава, кадаиф. За пиене препоръчвам айрян и бира Efes. Аз не си падам по бирата, но турската ми хареса.

Бира Efes

Не е прекалено горчива и с дъх на хмел като Stella Artois, например и за това ми стори много приятна.

Турски чай

Турското кафе не стана от любимите ми сутрешни напитки. Много ми напомни на гръцкото кафе – странен вкус, много утайка. Обаче турският чай си го бива.

Моста Галата

Голям избор от рибни ресторанти има под моста Галата, където вечеряхме две вечери (в различни ресторанти). Гледката е прекрасна. Средна цена на вечеря за двама със салата, предястие, риба и бира Efes е 70 турски лири. Десертите са доста скъпи и по-добре би било да си купиш баклава през деня от магазина.

Формула 1 в Истанбул

Накрая ще ти кажа как се хваща тен за два часа. Тенът обикновено е на шапка, очила, потник или ръкавче, къси гащи и сандали. Единственото условие е да си фен на Формула 1. Аз не съм, но покрай мен имаше толкова много фенове, че нямаше как да не се включа в „зрелището“. Като изпитала това изживяване ще ти препоръчам да се снабдиш с всякакви слънцезащитни кремчета и джаджи, за които се сетиш. Защото после много боли. А тези коли как бръмчат само…

Ами, какво още? В един 12 милионен град с три морета, много туристи, забележителности и история може да се намери за всеки по нещо. Преобладава ориента и кича, но може би в това се крие привлекателността на този град. Шаренко да бъде. 🙂

Още снимки и видео може видиш тук.

22 коментара

  1. Здравей Йоана,благодаря ти че ми припомни Истанбул-наистина е шаренко ,но е хубаво .А тези пазари /особено за ядки и подправки са страхотни.Сега чакаме рецепти

  2. Благодаря за виртуалната разходка!
    Хубаво е да се потопиш в друг свят.
    Поздрави,Краси

  3. Привет, Йоана. Ако искаш вярвай, но предчувствах, че си в Истанбул, както беше споменала, по неподвижния от около седмица фийд. Радвам се, че и ти си се потопила в атмосферата на Истанбул по свой начин и също споделям мнението, че там има за всеки по нещо. Ммм не успя ли да опиташ лещената им супа?! Поздрави от Wed.

  4. Браво Йанааааа!!!
    Представила си го похарактерния си твой уникален начин. Страхотна си! Успях да почувствам красотата и атмосферата на този милионен град.
    Честит рожден ден! Бъди здрава, весела и щастлива. Продължавай по същия начин. Радваш и нас.Чакаме те за получаване на подаръка.
    Пламко

  5. Честит Рожден ден миличка 🙂 И тук ти казвам.. 🙂 Да си много здрава, щастлива и все така неуморна.. 🙂 Само като си спомня колко хубаво беше миналата година по това време на рождения ти ден!!! 🙂 И днес да е така ти пожелавам!

  6. ^^ Супер и наистина е така, толкова космополитно място като Истанбул трудно може да се опознае от веднъж. Виждам поздравления за рожден ден и ще се присъединя и аз към тях тогава, въпреки че не знам дали съм закъсняла или подранила, с пожелания за много нови пътувания и много нови вкусотийки за споделяне!! 😀 Wed.

  7. Всъщност ресторантите под моста Галата се смятат за доста мизерно място и турците съветват да не се яде там.

  8. Йоана, следващия път като посетиш Истанбул, моля те , опитай сладкиша им с кадаиф – кюнифе, който поне на нас го поднесоха топъл. Поднася се в ресторанти, не го видях в магазинчета за баклави други Turkish delights. Този сладко-солен вкус, който се „бие“ в чийзкейка присъства и тук, но някакси с присъщия за Ориента привкус и аромати. Разказчето ти е очарователно и ме върна към мили спомени…

  9. Йоанке, похвала за това как си описала желязната църква 🙂
    Като същински инженер! Тъкмо заради тези почви е така- за да е по-лека и да не вземе да пропадне още повече 🙂

    Никога не съм била в Истанбул, но като гледам и твоята шарена статия и други снимки, подозирам, че това може да ми стане много любим град!

    1. Посещението в Истанбул си заслужава. Както споменах в разказа – за всеки има по нещо. Планувам да отида пак. Най-вече заради Египетския пазар. 🙂

  10. От там на моя Тодор бащата носи всякакви локуми и ядки, които ужасно много миришат на кимион 🙂
    Имам си и едно дъъълго пакетче с различни подправки, което така и не съм отворила.
    Но да- знам, че там е моето място 🙂

    Хихи, нямам против да те засека в Истанбул!

  11. Йоана, уникален и космополитен град наистина. Съвсем скоро ще мина по твоя маршрут. Финала ще бъде може би на същата писта, но причината е пистовите мотори – нашия европейски победител и близък приятел Мартин Чой ще участва и ще сме там да го гледаме. Египетския пазар и всички палати ще бъдат посетени – любими мои места.:)

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *