Решила съм да изпробвам рецепти за всякакви видове хляб. Има хлябове, които се приготвят с предварителна закваска и такива, в които всички продукти се смесват и се оставят за втасване. Какъвто и начин да се използва, важно е да не се оставя тестото прекалено дълго да втасва. След като е омесено тестото, то задължително трябва да се покрие с прозрачно фолио или кърпа, за да не изсъхва и да се запази процента на влажността в него.
Няма да забравя един съвет който даде шеф готвача на списание „Меню“ при представянето на тазгодишния пролетен брой. Тогава Ивелина Иванова приготви „Ягодов козунак“ и сподели, че хората по принцип слагат прекалено много мая в тестото за козунак, необходимо е малко количество, а захарта се добавя в тестото за да подхрани дрождите в маята.
Ето тук има интересна статия за брашното и неговите качества.
Солта в хлебното тесто също е от съществено значение. Тя не се слага само за вкус, има много сладки теста в които също се добавя сол. Причината за това е че тя допринася за съединяването на глутена в брашното и след продължително месене то става еластично и се подобрява текстурата.
Царевичното брашно не съдържа глутен и затова почти винаги се смесва с бяло пшенично брашно за по-добър резултат на крайния продукт.
Тази рецепта е лесна за изпълнение, хлябът става мек с характерен царевичен вкус.
Продукти:
- 450 г бяло брашно
- 225 г царевично брашно
- 250 мл хладка вода
- 7 г суха мая
- 150 мл топло прясно мляко
- 2 супени лъжици зехтин
- 1/2 супена лъжица сол
- 1 чаена лъжица захар
В купа се разтварят маята и захарта с водата. Добавят се половината от царевичното брашно и 50 грама от бялото брашно. Омесва се рядко тесто. Купата се покрива с прозрачно фолио и се оставя на топло за 30 минути. Закваската трябва да втаса и да се образуват балончета на повърхността.
Към закваската се добавят зехтинът и прясното мляко. Сместа се разбърква добре.
Останалото бяло и царевично брашно се смесват. Добавят се постепенно към рядката смес заедно със солта. Замесва се тесто. Меси се в продължение на 10 минути върху набрашнена повърхност, докато стане гладко и еластично.
Тестото се поставя в намаслена с олио купа, покрива се с фолио или кърпа и се оставя да втаса за 1,5-2 часа или докато удвои обема си.
Втасалото тесто се разделя на две части. Оформят се две топки, които се поставят в тава върху хартия за печене поръсена с царевично брашно. Притискат се леко и отгоре се поръсват с малко царевично брашно. Оставят се да втасат за 1 час.
Фурната се нагрява на 230°C. Хлябовете се пекат първоначално за 10 минути, след това температурата се намаля на 190°C и печенето продължава още 20 минути.
След като се извадят от фурната, хлябовете се оставят да изстинат.
Здравей Йоана,
по препоръка на твоя позната – Галя, от доста време следя твоя блог. Доставя ми удоволствие да чета статиите ти и дори вече съм изпробвала някои от рецептите. Едни от тях са този царевичен хляб, фокача с розмарин, хляб с лук, сусамените гевречета и др. Фаворит сред изброените в моето семейство стана фокачата. Имам и други набелязани рецепти, които искам да приготвя, само чакам да имам свободно време. Ще продължавам да ти идвам на гости…..:):):)
Благодаря Диана. Галя ми е споменавала за теб и твоят кулинарен ентусиазъм. Щастлива съм когато някой изпробва от моите рецепти и сподели след това. Винаги добре дошла в моята кухня! 🙂
дравейте,аз съм нова,моля дайте ми рецептата ви за фокачата. благодаря
Darinchott, не те разбирам. Рецептата за фокача е в категорията „хляб и тестени“. Кликаш там и си избираш.
Страхотна рецепта за царевичен хляб.
Малко я промених, за да си направя тесто за царевична пица.Дано съм успяла.
Йоана ,много са хубави рецептите ти но имам една молба много искам да науча как се прави желирано пиле с дафинов лист,черен пипер,кисели краставички и други пдправки,което съм яла по-рано и никъде не мога да намеря рецепта за него.Предварително благодаря.
Здравей Йоана,
търсейки в гугъл рецепта за царевичен хляб, попаднах отново на твоят чудесен сайт. Пробвала съм не една и две рецепти и винаги съм оставала доволна. Тази рецепта за хляб също ще пробвам скоро.
Сърдечни поздрави!
Това е любимия ни хляб, който приготвям по тази рецепта,невероятен и вкусен хляб,аз използвам машината за хляб при месенето и пека във фурната и го овалвам в сусам.Хиляди благодарности.
Здравейте. Покриваме ли хлябовете с кърпа, след като ги извадим от фурната?
Аз не го правя и оставям всеки един хляб върху решетка и непокрит, за да запази хрупкавата си кора. Ако се желае мека кора, хлябът се покрива. По този начин се задушава докато е топъл и кората му омеква бързо. Нека се има предвид, че хрупкавата кора на повечето хлябове е такава само в деня на неговото изпичане.
Здравейте,
Благодаря Ви за рецептата! Бихте ли уточнили дали посочените градуси за печене са с вентилатор или без такъв?
Без вентилатор, опция горен и долен реотан.