Още един продукт, който срещам само в рецепти от чуждестранни кулинарни блогове – тапиока. Случайно я срещнах и на друго място. В диетичния магазин на ул. Иван Шишман 20, в който често пазарувам. Любопитството и нищо друго ме накара веднага да купя една опаковка. На въпроса към двете консултантки какво представлява тапиока и къде се използва, не можаха да ми отговорят нищо по-различно от това, което пишеше в българския превод на етикета. „Сгъстяване на супи, сосове, пудинги и кремове“. Казах си, не може да е само това.
Търсачката в google ми предложи подробно обяснение какво е тапиока и от какво се произвежда. В резултатите излязоха и много рецепти, предимно за десерти.
Тапиоката, която се продава в гореспоменатия магазин е на перли. Преди да се използва се накисва във вода за цяла нощ. Обърнах внимание, че няма специфичен мирис или вкус. Това е добра предпоставка да се използват различни комбинации от подправки, които няма опасност да се смесят с други аромати.
Перлите от тапиока са снежно бели. Когато се накисне във вода, те се раздуват и заприличват на разтрошен стериопор. Третата промяна, която претърпяват е след като се сварят. Стават прозрачни, като желе. Забавна е цялата тази работа. 🙂
От изобилието на рецепти си набелязах една, която използвах за база, но промених според моя вкус. Всъщност и оригиналната рецепта звучи много добре с включените подправки джинджифил, кардамом, канела и ванилия. Звучи екзотично, но точно сега ми се иска не по-малко екзотичните меки и сладки аромати от кокосово мляко, канела, звездовиден анасон и ванилия. За да се усети прекрасния аромат на ванилията използвах семената от шушулка ванилия, а не есенция.
Като цяло в десерта доминират вкусовете от подправките. Текстурата е кремообразна, напомняща нишесте, но с фино усещащи се гранулки от тапиока.
Пудинг от тапиока с кокосово мляко и сладки аромати
Продукти:
- 400 мл кокосово мляко
- 1 пръчка канела
- 1-2 звездовидни анасона
- семената от 1/2 шушулка ванилия
- 60 г захар
- щипка сол
- 120 г тапиока
- ядки и сушени плодове за гарниране
Тапиоката се залива със студена вода. Водата трябва да я покрие изцяло, дори малко отгоре. Оставя се така за цяла нощ на стайна температура. На следващия ден, преди да се свари се отцежда добре от водата.
Към кокосовото мляко се добавят пръчката канела, анасона и семенцата ванилия. Загрява се на умерен огън и когато заври се маха от котлона. Похлупва се и се оставя така 20-30 минути, да поеме ароматите от подправките. След това се прецежда и се връща на котлона да кипне отново. Добавят се захарта и солта. Разбъркват се докато се стопят. Накрая се добавя отцедената тапиока. Вари се няколко минути докато пудинга се сгъсти. При мен отне около 6-7 минути.
Пудингът се разпределя в 4 купички. Гарнира се със сушени плодове и ядки. Докато е топъл е по-вкусен, отколкото изстуден.
Йоана, както винаги- оригинално, красиво и със сигурност вкусно 😉 Напоследък много от рецептите ти приготвям вкъщи, нямат грешка 😉 Искам да те питам за кокосовото мляко- погледнах бързо в Пикадили, но не намерих, предполагам, че е защото бързах?
Има кокосово мляко в Пикадили. Обикновено на щанда с азиатски стоки.
Еха, звучи много вкусно и сладко 🙂 Ще се опитам и аз да го направя а след това ще споделя опита си 🙂 Е не гарантирам че ще стане професионално като вашето Йоана, но ще направя опит. 🙂
Здравей Йоана,
Бях много любопитна да опитам този десерт, най-вече заради тапиоката. Много е лек и приятен, а приготвянето му е като детска игра;-) Единствено нямах семенца от ванилия и използвах обикновена есенция. Откъде е рецептата? Толкова е деликатно на вкус, напомня ми на един десерт, който бях опитвала преди време в японски ресторант.
Много симпатичен десерт, но се получи доста, хм…лепкаво:) Дали е нормално?
Кремчетата с тапиока, които съм приготвяла до сега стягат като „крем нишесте“. Това е най-близката консистенция, която мога да посоча. 🙂
Различните съотношения на тапиока и течност (мляко) може да доведе до разлика в консистенцията. Но лепкаво, не ми се е получавало.
Вчера си купих тапиока и сега то направих. Много обичам различни вкусове. Приятно и особено. Благодаря!
Здравей, Йоана,
този вид тапиока в Бразилия се нарича „sagu“ и се приготвя обикновено на десерти с вино (с различни топли аромати и някакъв допълнителен крем за гарниране) или със сок от мандарина, марахуя или друг плод.
А тапиока се нарича когато е на брашно (от манджока) и се приготвя като палачинка. Можете да видите как ето тук: http://www.youtube.com/watch?v=9hcWxsdoMKk&feature=related
Аз бих казала, че е доста гумено:)
но на много хора им харесва… и трябва да се яде задължително топло.
Интересно. Брашно от тапиока не съм намирала тук. Само перли и гранули.
Йоанке, пробвала ли си да пасираш полученият крем?
Ефектът от перлите е хубав и е много подходящ за веган хайвер, ала аз съм намислила да правя веган парфе именно с една тапиока, дето чака ред в долапа =)
А вариантът тапиоката докато още е на котлона да бъде сгъстена с малко оризово брашно, след това да бъде овкусена- как ти се струва?
Аз все пак скоро ще опитам и ще се придържам по твоите указания за употреба!
Тапиоката е нишесте и всъщност това е агентът, който сгъстява млякото.
Пробвай каквото си си наумила.
И може ли да пропуснем умалителните имена.
ОК, аз използвам умалителни, само ако чувствам някой по-близък и мил.
Но, шом не ги харесваш- няма.
Благодаря! 🙂
Страхотни рецепти! Многооо ти благодаря за идеите, който черпя от теб за разнообразни и вкусни десерти!
Здравейте!Пудинга изглежда страхотен и искам да го пробвам но не можах да разбера тапиоката във вода ли се вари или направо в млякото и колко време?Благодаря!
Здравей, hati! Моля, те прочети отново начина на приготвяне:
„Тапиоката се залива със студена вода. Водата трябва да я покрие изцяло, дори малко отгоре. Оставя се така за цяла нощ на стайна температура. На следващия ден, ПРЕДИ ДА СЕ СВАРИ СЕ ОТЦЕЖДА ДОБРЕ ОТ ВОДАТА.
КЪМ КОКОСОВОТО МЛЯКО се добавят пръчката канела, анасона и семенцата ванилия. Загрява се на умерен огън и когато заври се маха от котлона. Похлупва се и се оставя така 20-30 минути, да поеме ароматите от подправките. След това се прецежда и се връща на котлона да кипне отново. Добавят се захарта и солта. Разбъркват се докато се стопят. Накрая СЕ ДОБАВЯ ОТЦЕДЕНАТА ТАПИОКА. ВАРИ СЕ НЯКОЛКО МИНУТИ ДОКАТО пудинга СЕ СГЪСТИ. ПРИ МЕН ОТНЕ ОКОЛО 6-7 МИНУТИ.“
От помощ ще ти бъде и прочитането на текста преди рецептата.
Добре,ще го прочета и текста ти само се успокой 😀
От помощ ще ти бъде да отидеш на психолог преди да нагрубиш хората.
Аман от хейтърки!
Извинявай, hati! Не съм искала да те нагрубя, а само да прочетеш отново рецептата. Надявам се сега всичко по нея да е ясно.
Здравейте!
Много интересен десерт, но на опаковката на тапиоката, която, днес купих от био магазин, пише че престоява в студена вода около 1 час, не цяла нощ. Сега, не знам кое е правилно.
Моля за съвет.
При тапиоката, предварителното накисване във вода ускорява сваряването след това. Не е фатално колко време ще се държи накисната във вода, по-важно е времето за киснене да се съобрази с времето за варене.
Но разбира се, дори да говорим за един и същ продукт, то той може да се различава, според производителя, партидата, начина на добиване, преработване и т.н., затова ако на опаковката на продукта има инструкции за употреба, препоръчително е те да се следват.
Прочетох коментарите и ми се отщя да гледам повече тази страница. Автора ми се стори доста грубичък. Типично за негативен Българин
Аз пък намирам само тапиока на брашно. Дали ще стане с нея?
Няма да бъде същото, ще е все едно да използваш царевично нишесте. Тапиока на перли или гранули може да намериш в Зоя, Био Балев и вероятно в други био магазини и дрогерии.
Да, авторката е ужасна. Дори да е добър кулинар, не бих я следвала. Ужасно държание… 🤷♀️
Обожавам тапиоката и подобни пудинги. Предпочитам изстуден, но е въпрос на вкус.