Две козуначени плетки + видео

Научих се толкова бързо да плета „офицерско копче“, че не може да ми проследиш ръцете. Също като леля Пенче, която преди две години за първи път ми показа плетката. Сега вече забравих как беше онази другата плетка с четири фитила, но пък на курса за козунаци на списание „Меню“ научих още много плетки, от които избрах да покажа две. Първата е любимата ми за момента. Не и знам името, но принципът е както се плете кошница. Получава се много красив ефект върху вече изпечения козунак.

За първата плетка се правят 4 дълги и тънки фитила. Фитилите се преплитат в средата, така че да се образува кръст с по два фитила един до друг. Започва се сплитане в една посока, като единият от двойните фитили се прехвърля върху съседния. Когато се изредят четирите фитила, посоката се сменя и останалите по-дълги фитили се прехвърлят върху първите. Това се повтаря, като след всеки завършен кръг посоката на сплитане се сменя. Когато краищата на фитилите се скъсят, подвиват се отдолу за да се скрият и да създадат обем.

Резултатът при вече изпечения козунак е този на горните снимки.

Втората плетка е въпросното „офицерско копче“, но сплетено с двойни фитили. Вместо сплетеното копче да се обръща, може краищата на фитилите да се подвият отдолу. Получава се същото. На следващото видео ще видиш резултата от това, докато на видеото за козунак със стафиди може по-ясно да проследиш техниката на сплитане (с обръщане на копчето).

Независимо каква плетка ще избереш или коя рецепта за козунак ще използваш, дали ще бъде с 4, 6 или 12 яйца ако щеш, с масло, олио или мас, препоръчвам да се спазят основните правила при замесването.

А за изразителни конци следвай съветите на списание „Меню“.

Светъл Великден и любов!

41 коментара

  1. Йоана, яйцата са ти станали невероятни!Аз съм още на сладките,но дочаках и видеото.Весели празници!

  2. Йоана, страхотни козунаци! Много благодаря за видеото! Обезателно ще опитам първата плетка. Може ли малко помощ – колко големи са фитилите, като тегло и дъчжина и за какъв диаметър тавичка?

    1. Може да приготвиш плетката с различно количество тесто. Важно е фитилите да бъдат дълги, за да има възможност за повече сплитане.
      Тези на видеото са около 250-300 грама всеки с около 50 см дължина. Цялото количество тесто е около 1-1.200 кг.
      Пекох този козунак в плитка тава, без да се опира тестото в стените й. Чудесно запази формата си, но това зависи от самото тесто.

  3. Много са красиви козунаците!!! Моите в момента втасват и съм приготвила продълговати форми, но почвам да се замислям дали да не ги оплета по твоя начин и да пека в кръгла тавичка… Вдъхновяващо, както винаги, поздрави 🙂

  4. Йоана, още веднъж сърдечно благодаря за чудесната идея за плетка и за онагледяването й!!! До сега си мислех, че съм способна само на проста плитка с три фитила, но с твоето видео и iPad в ръка се получи много добре -:))))
    https://www.facebook.com/media/set/?set=a.315510611847784.69524.100001665435586&type=1&l=371a05e1fc
    Желая ти все така несекващо вдъхновение във всяко начинание!

  5. Христос Воскресе!
    Здравей Йоана,
    Миналата година правих козунак за първи път в живота си по твоята рецепта, като замених маята с квас. Стана толкова хубав и вкусен, че мъжът ми реши да го увековечи и му направи снимки. Тази година пак омесих по същата рецепта. Тъй като не ползвам мая и не съм привърженичка на млякото, отново замених маята с квас, млякото – с лешниково мляко, а захарта, естествено, беше кафява. Получи се много хубав и вкусен козунак. Не знам дали си спомняш, но веднъж те помолих за крем за торта за 4-годишната ми племенница, която е с диабет. Ти ми отговори подробно. Аз направих тортата, украсих я пак по една твоя идея на торта „Сахер“ с шоколадовите надписи. Само че аз изрисувах сърчица и й написах името. Голяма радост беше. За Великден й направих козунак с квас, лешниково мляко, стевия, типово брашно и орехи пак по твоята рецепта. Получи се много добре и детето го хареса. Бъди жива и здрава, пълна с енергия и нови идеи.

    1. Воистина Воскресе!
      Mishel, много се радвам, че споделяш успехите си с нас. Много се радвам, че намираш начини да възпроизведеш рецептите с алтернативни продукти. Радвам на ентусиазма ти и на желанието да приготвяш вкусна и питателна храна за диетично хранене.
      Все още не съм пробвала да направя козунак с квас, но твоя коментар ме провокира да опитам.
      Бъди вдъхновена! Бъдете здрави и щастливи!

  6. Йоана, здравей отново,
    Мъчи ме един въпрос по време на второто втасване. Като премеся козунаците и ги сложа във формата за кекс, аз там ги пека, ги завивам с кърпа и ги оставям за един час да втасат. Те обаче се надигат и залепват за кърпата. Без малко да разваля плиткиге. Ти как процедираш по време на второто втасване? И вторият ми въпрос е,на каква температура печеш? На 160 градуса ли, както е в първата ти рецепта, аз така ги пека и стават чудесни, или на 220 – за 10 мин., а след това на 180 градуса. Не посмях да използвам втория вариант. Бъди здрава!

    1. От това, че оформеното тесто залепва за кърпата разбирам, че оставяш тестото доста меко, което в случая (козунак с квас) смятам, че е редно. Или греша?
      Може да намажеш тестото отгоре с малко растителна мазнина. Вместо кърпа, може да използваш стреч фолио, което само е поставено отгоре, да не притиска тестото. Аз нямам проблем с кърпа, но понякога слагам фолио за да не изсъхва.

      Не знам как се държи това тесто с квас, но щом казваш, че на 160 градуса се пекат добре, значи добре. 🙂 Виж, мисля си, че няма проблем да опиташ първо на висока температура за десетина минути, а после да допечеш на умерена фурна. Кваста се държи по-различно от маята и би било добре тестото да има силно начало, както е при хляба. Единствено се опасявам, че заради присъствието на яйца (от предния коментар разбирам, че използваш) тестото може много бързо да потъмнее, което разбира се не е индикатор за изгаряне.
      Трябва да се опита, няма друг начин. 🙂 Успех!

  7. Благодаря за отговора. Аз нямам опит с мая и наистина оставям тестото по-меко, както е при хляба. Другия път ще опитам с повече брашно. От две години меся хляб с квас и пека на 220 градуса 10 мин. и на 180 – 30 мин. Получава се чудесен хляб. Но за козунака наистина ще трябва да опитам. Жива и здрава!

  8. Йоана, много ми хареса шарката на яйцата, подредени около козунака. Сподели технологията на боядисване. Напомня ми на десен с розови цветчета, едно такова завоалирано, красота.

    1. Нищо особено, Мер. Използвах от желатиновата боя – по бързата процедура. 🙂 Опаковката с боята трябва да се загрее в гореща вода, за да се втечни самата боя. След това се капва от нея върху ръцете (с ръкавици) и още топлото яйце се оцветява. Всичко това е описано на опаковката на боята.

  9. Йоана здравей, следвах изключително точно препоръките ти и тези на списание Меню. Великденските козунаци станаха перфектни и на конци, но имам един проблем – тестото ми е прекалено меко може би и не мога да направя плетките като на видеото – изплъзваха ми се непрекъснато:)) Дали след първото втасване да доомесвам с брашно, за да станат по плътни?
    Христос Возкресе!

    1. Воистина воскресе!
      Тестото трябва да се оформи още в началото. Брашното при рецептите за козунак е приблизително и при замесването на тестото трябва да се прецени дали е необходимо да се добави още брашно. Това зависи от използваните продукти и типа брашно. За изразителни форми от сплитането и добър като структура козунак, тестото трябва да бъде еластично и стегнато, но и меко. Знам, че звучи странно. 🙂 Като оставиш свободно топката тесто, да не се разлива настрани. Обаче не трябва да се прекалява с брашното, защото козунакът ще стане твърде сбит.
      Освен количеството брашно, за еластично тесто е необходимо да се меси дълго. При месенето глутенът се развива и прави тестото хем еластично и здраво, хем остава меко.

  10. Йоана последно питане – ставам досадна може би:) Тестото ми става много меко след първото втасване – преди това си е ОК.

    1. Нормално е – тестото е увеличило обема си и в него има много въздух. Премеси го за кратко и ще се стегне отново. Ако месенето продължи по-дълго, тестото ще се стегне много и ще бъде трудно за работа. Тогава трябва да се остави да се отпусне малко. Това, впрочем важи за всички теста с мая.
      Според мен трябва тестото да се меси по-дълго време в началото, за да се създадат по-добри връзки в него (глутенът).

  11. Здравей, Йоана!

    От около година следя страницата ти и винаги намирам интеесни рецепти, някои от които вее съм изпробвал. Миналата година за пръв път месих козунаци и се получиха доста сполучливи. Тази година реших да повторя, само че и аз ката Мишел избягвам маята и реших да пробвам с квас. От около половин година всяка седмица си замесвам хляб с квас и ми беше инетерно дали ще се получат и козунаци. Е, получиха се и то доста успешно. Семейството ми много ги хареса, както и гостите на рожденния ми ден, който тази година съвпадна с Великден.
    Преди Великден направих три опита, като експериментирах с продуктите. В крайна сметка се спрях на кафява захар (правих и опит само с мед, но се получи просто вкусен сладък хляб, но не и козунак); яйцата и маслото бяха домашни. Брашното беше смес от равни количества прясно смелено брашно от лимец, от което отстраних по-едрите трици и типово (750) брашно от спелта (от магазин). Реших, че ако го направя изцяло с брашното от лимец няма да стане толкова пухкав и мек, а нямам дребно сито за фино пресяване. Разбира се, не очаквах и да стане съвсем като козунак от избелено брашно, но пък предварителните опити показаха, че и от полу-пълнозърнесто брашно стават добри козунацци.
    Първото тесто забърках по стндартната рецепта, като маята замених с квас. За междинните премесвания обаче (повече от 3 заради кваса) използвах допълнително брашно. Следващия път може да опитам и с разтопено масло. Интересно ми е как ще се държи квасеното тесто. Направих две плетеници – една голяма и една малка, и едно руло с плънка. Пекох както обикновено с квасените хлябове – първоначално на 220 градуса за 10 мин, а после на 190 за 30-35. След 15-тата минута покрих с фолио, за да не загори отгоре.
    Честно казано, бях малко скептичен към идеята за козунак с квас, но резултатът надмина всички очакванията. А и най-важното – всички много харесаха козунаците! Смятам следващия път да опитам с твоите съвети за добавяне на масло при прмесванията (вместо брашно) и печена на 160 градуса. При Мишел явно се е получило. Интересно ми бе да прочета, че има и друго хора, които са месили козунаци с типово брашно и квас.

    Поздрави,
    Петър

    1. Здравей Петър!
      Радвам се, че споделяш опита и възгледите си.
      От обнадеждаващите ви коментари ще взема и аз да опитам с квас. 🙂 Но си мисля, че все пак козунакът е празничен, обреден хляб и за мен той ще остане най-добрият, такъв какъвто си е – с брашно с високо протеиново съдържание, с яйцата, млякото, маслото, конците…

      Миналата година имах опит за козунак с пълнозърнеста спелта. Използвах мая, беше много вкусен, но се получи по-скоро сладък хляб, а не козунак.

      Въпреки всичко те поздравявам за експериментите. Тях, трябва да ги има! 🙂
      Пожелавам вдъхновение!

  12. Значи, най-сетне успях да докарам кръгъл козунак и то само и единствено благодарение на теб! 😀 Много ти благодаря. И сега много му се радвам, щото стана страшно красив. Надявам се и да е вкусен де. Само че тая година съм нацелила някаква по-малко сладка захар, но не е болка за умиране. Стават такива работи. 🙂

    Светли празници! 😀

  13. Благодаря,Йоана!Радвам се че те има.Благодарение на теб празника е още по-хубав ,справих се чудесно благодарение на теб! Светъл и пъстър празник! Капка

  14. Здравей Йоана,
    Всички ми казваха, че да правиш козунаци е „висш пилотаж“, но аз реших да рискувам. Нали съдбата обичала смелите! И чудото стана!!!:)По твоите съвети и рецепта тестото стана истинско козуначено тесто, за вкуса да не говорим. ..Много се притеснявах, че няма да успея, но видеото към рецептата ми даде голям тласък и увереност. Излязоха ми пет козунака, на някои плетката не стана много добре (продълговатата), отпуснаха се фитилите при второто втасване, може би повече трябваше да стягам при плетенето или пък не трябваше да опъвам фитилите много при заплитането?За Велик ден ще се опитам да направя и кръглата плетка:)Благодаря ти за …..за това мое кулинарно чудо!!!

    1. Тестото се е отпуснало, защото е било по-меко. Обаче не е добре и да се направи по-твърдо, защото тогава по-трудно ще се изпече и козунакът ще стане твърд. Трябва малко опит с тестото, за да се разбере точно колко брашно му трябва.
      За да се застраховаш да не се разлива тестото, може да изпечеш козунаците в подходящи форми (кръгла, продълговата), като внимаваш формата да бъде малко по-голяма от оформеното тесто, за да има място когато втаса финално. Вярвам, че ще успееш!

  15. Йоана благодаря, че показваш на видеото плетката на козунаци. Ще опитам дано успея.

    1. Воистина воскресе!
      Благодаря за снимката, козунакът изглежда прекрасно. Радвам се, че използва видеото за насока.

  16. Христос воскресе и от мен!Да сте живи и здрави!
    Йоана,
    За Велик ден направих две дози козунаци, първите ми превтасаха,вторите се получиха по- добре. Поне сега знам какво значи тестото да е превтасало и как изглеждат козунаците тогава. Но вторите козунаци ги направих само с едно втасване. Един приятел, който е хлебар ми каза, че в хлебозавода,където работи , козунаците ги сплитат ,втасват така и направо ги пекат. И аз опитах, получиха се…Каква е разликата и кой е според теб по-добрият вариант?

    1. Воистина воскресе!
      При масовото производство се работи с големи количества тесто, което се развива по-бързо от тестото приготвено у дома с 1-2 кг брашно. Може да звучи дори странно, но е факт. По-голямото количество тесто задържа топлината в себе си за по-дълго време, следователно втасва по-бързо. Има и друг фактор. Когато се работи с голямо количество тесто и трябва да се замеси друго, докато се оформят козунаците от първото тесто, второто вече е готово също за оформяне и т.н. по веригата. Е, все пак не знам как стоят нещата при твоя познат, но при масово производство е напълно разбираемо процесите да са по-различни.
      У дома препоръчвам трите втасвания (първо маята, после тестото и накрая оформените козунаци), с което се гарантира, че тестото ще бухне и няма да остане глетаво и сбито след като се изпече. Смятам също, че по този начин се развива повече вкус.
      Все пак, ако методът само с едно или двете втасвания работи за теб, това не е грешно и спокойно може да си го прилагаш.

  17. И аз изгледах 100 пъти видеото, и на края го схванах , но не като твоето йоанче ! Но като за първи път съм доволна от резултата . Голямо Благодаря !!!

  18. Много обичам козунак. Обикновено купувам готов от близката баничарница, но такива каквито обичам има само по Великден, така че задължително ще изпробвам рецептата. Ако изпадне добре всички вкъщи ще се радват на домашно приготвен!

  19. Здравей, Йоана!
    Имам въпрос, след като месих, месих, пробвах и все не разбирам защо нещо не се получава… 🙁
    Защо тестото след голямото втасване стои като на шупли?
    Когато едвам го оформя и оставя да втасва преди печенето, докато се надува отново става на шупли и започва да се накъсва… 🙁
    Много меко ми стои, като сложа брашно пък става много тежко И плътно като текстура….
    Като е по-меко пък едвам успявам да го усуча на фитили, че се хлъзга от мазнината…. 🙁
    Моля те за някакви напътствия 🙂
    Благодаря от сърце и вселени празници!!!

    1. Коя рецепта ползваш? Може ли да погледна съотношенията на продуктите?
      На първо време, държането на тестото по този начин ме провокира да мисля за две неща. Количеството на маята спрямо брашното и вида на брашното. Ще ми трябва повече информация, за да разбера откъде може да се провокират тези проблеми. Опиши ми и начина на приготвяне и на каква температура втасваш тестото. Ще се опитам да разгадая този случай.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *