Ето ни най-сетне в сезона на аспержите! От началото на пролетта очаквам да излязат на пазара български аспержи, които вече на места може да се намерят на много добра цена. В тези случаи си заслужава да се купи повече от тях, защото могат да се съхранят добре в хладилника, потопени във вода и да се приготвят по много начини.
Едни от любимите ми включват тази салата от сурови аспержи и аспержи с много билки и рохки яйца, а също с бъркани яйца и бекон или прошуто. Аспержите са идеални за влагане в солени тартове и галети или просто като допълнение към основното ястие. Много им подхождат сирена – от пресни и леки като котидж и моцарела, до отлежали и твърди като пармезан и пекорино, а свежият им вкус се допълва чудесно от зелени подправки и билки, които избуяват наравно с тях през пролетта. С тази идея подхождам при реализиране на следващата рецепта с аспержи.
Рецептата е много лесна и гъвкава за импровизации, а основната идея е аспержите да бъдат приготвени семпло и сервирани с гратен от сирена. Със самостоятелното приготвяне на аспержите, което в случая е просто сотиране в тиган с масло, целта е да се запази възможно повече от хрупкавата им текстура и свежия вкус.
Такива аспержи харесвам поръсени с настъргано на люспи пекорино или пармезан и е най-честият метод, който прилагам за тях. Така мога да ги сервирам като гарнитура и допълнение към основната храна, независимо дали е агнешко, скариди в бекон или печени пресни картофи.
В това предложение ги съчетавам с гратен от сирена и много зелени подправки. В този гратен основното сирене е котижд, което има свеж и млечен вкус. Може също да се използва рикота или извара. Допълвам го с известно количество зрял бял чедар, който дава повече дълбочина. На негово място е удачно да се използва грюер или друго подобно зряло и ароматно полутвърдо сирене.
Пресните зелени подправки, които използвам са магданоз, копър и босилек – ароматни с прелюдия към всичката лятна храна, в която обичам да ги добавям. С по-топлото време и храната, която го съпровожда, все по-често използвам тези и други зелени подправки и билки, които слагам в храната не само като подправка. Хладилникът ми оттук насетне ще бъде винаги зареден с буркан босилково песто или салца верде, с които овкусявам салати, печени зеленчуци, риба и месо.
Предстои сезона на грила и на по-семпло приготвена храна, която освобождава време за разходки навън. Възползвам се от всеки един момент, когато имам възможност да се разхождам дълго под все още не толкова жаркото слънце. Да помириша цветовете, които сега се носят във въздуха. Природата е съживена и аз, като част от нея, също се съживявам. Освен от природата, презареждането идва и от храната, която като цяло вече ще е по-лека, но пък толкова ароматна и вкусна с всички предстоящи сезонни продукти, с билките и хубавите неща, които може да направим с тях. Храната като енергия и такава, която да ни е приятна.
Сотирани аспержи с гратен от сирене котидж
За 2 порции като основно ястие или 4 порции като предястие/гарнитура
За гратена:
- 3 яйца
- 150 г сирене котидж
- 20 г бял узрял чедар, настърган
- 30 мл прясно мляко
- по 1 супена лъжица нарязани пресен копър, магданоз и босилек
- сол и прясно смлян черен пипер
За аспержите:
- 300 г зелени аспержи, почистени от жилавия край, ако има нужда се обелват
- 15 г (1 супена лъжица) масло
- сол и прясно смлян черен пипер
За сервиране:
- настъргано на люспи пекорино или пармезан
- пресни зелени подправки – копър, магданоз, босилек
- прясно смлян розов пипер
Приготвяне на гратена
Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Ако се приготвят 2 порции като основно, подготвят се 2 индивидуални форми за печене с обем поне 250 мл. За 4 порции като предястие може да се използват 4 индивидуални форми за печене като рамекини. Може да се използва и един по-голям съд за печене. Формите се намазват с растителна мазнина.
В купа се смесват яйцата със сирената, млякото и нарязаните зелени подправки. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Разбъркват се хубаво с телена бъркалка. Сместа се разпределя в двете или четирите индивидуални форми за печене, или се изсипва в един по-голям съд. Слагат се на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Гратенът се пече 20-30 минути в зависимост от размера на съдовете. Около 20 минути ще отнеме при печене в 4 рамекина; около 25 минути при печене в два индивидуални съда и до 30 минути в един голям съд. Гратенът е готов, когато се стегне на повърхността. В последните минути от печенето може да се сложи под грила на фурната докато придобие златист цвят. Докато гратенът се пече се приготвят аспержите.
Приготвяне на аспержите
Маслото се разтопява в широк тиган на умерен към силен котлон. Добавят се аспержите и се посоляват със сол и прясно смлян черен пипер. Сотират се 3-4 минути като се разклащат и обръщат периодично, така че да се запекат в тигана равномерно. Отстраняват се от котлона.
Сервиране
Аспержите се поръсват с настъргано на люспи пекорино или пармезан. Сервират се с топлия гратен. Всичко се поръсва с пресни зелени подправки и прясно смлян розов пипер.
Виж още рецепти с аспержи
- Салата от сурови аспержи с киноа и пармезанови трохи
- Билкова холандска палачинка със сотирани гъби и аспержи
- Салата от аспержи с билки и рохки яйца
- Скариди в бекон с картофено пюре и аспержи
- Аспержи на грил с булгур, варени яйца и зелен сос с майонеза
- Зеленчуков галет с рикота
- Бъркани яйца с аспержи и чеснови крутони
- Богата лятна салата с говежди стек аламинут и два вида дресинг
- Агнешко бутче с рози и шафран, печени пресни картофи и аспержи, майонеза със сусамов тахан и сумак
- Фритата с тиквички, аспержи и козе сирене
- Аспержи в пармезанова кора и сос муселин
- Билков тарт с аспержи и сос от нар
- Спаначени спагети с аспержи, орехи и сметанов сос