Беше преди почти една година, в началото на пролетта, когато ми попадна една персийска рецепта за пълнена печена риба. От доста време насам приготвям риба поне веднъж седмично за вечеря, а през лятото и по-често. Обикновено я приготвям просто печена, напълнена с цели клонки от различни билки, резени лимон и намазана със зехтин. Става бързо и не е ангажиращо, но когато вниманието ми е привлечено от някоя различна рецепта, сигурно е, че ще я опитам.
При това предложение се впечатлих от плънката, в която присъстват орехи, меласа от нар и много зелени подправки, както и от овкусяването с шафран. Наравно с обичайното ми семпло приготвяне на риба и опитването на други нови рецепти, приготвях тази няколко пъти до момента. С някои вариации като избор на риба, различна смес от зелени подправки за плънката или замяна на някои съставки със сходни такива, тази риба винаги става вкусна, крехка и много ароматна.
При все, че редовно приготвям и ям риба, тази рецепта остана един от любимите ми начини за изпичане на цяла риба. Подходяща е както за ежедневно приготвяне, така и за по-специални случаи, защото самата риба изглежда празнично и така приготвена има много богати вкусове. Научих, че в средата на март в Иран, когато се празнува персийската нова година се приготвят и сервират приготвени по този начин риби. Ястието носи няколко символа и се смята, че рибата е за живот и изобилие, а зелените подправки олицетворяват прераждане и ново начало. Подходящи символи за всяка една нова година, а и за пролетта, която вече очаквам с огромно нетърпение. С тази рецепта си напомням, че зимата скоро ще свърши и ще стартира нов период на обновление. Хубаво е да имаме вяра в хубавото.
За публикацията сега използвам ципура – една от най-любимите ми морски риби с бяло месо, но рецептата може да се изпълни с лаврак, фагри или дори пъстърва. Рибата се срязва на няколко места по повърхността, за да се даде възможност в месото да проникнат всички хубави аромати, които ѝ се добавят. А те включват шафран със зехтин, лимон и/или портокал, орехова плънка с много зелени подправки, меласа от нар и каперси или зелени маслини.
В тази комбинация деликатно се смесват цветисти, цитрусови, свежи и сладко-тръпчиви вкусове. Прекрасни за крехкото и деликатно месо на бялата риба.
Освен вариациите с различни видове риба, някои от съставките успешно могат да се заменят с други сходни, така че да се направи импровизация с налични продукти и лични предпочитания. Ореховите ядки могат да бъдат заменени с други ядки като бадеми или лешници.
От зелените подправки се чувствай свободно да използваш различни пропорции от споменатите магданоз, копър и мента, а може да включиш като замениш част от тях с други видове като естрагон, босилек, риган, мащерка. Меласата от нар носи приятен сладко-кисел вкус, но ако не разполагаш с такава, може да постигнеш подобен вкус със сушени плодове като стафиди, кайсии или червени боровинки, които да бъдат нарязани на ситно в плънката. Всичко останало като вариации е споменато в самата рецепта.
Печена риба с орехова плънка и шафран
Рецептата е вдъхновена от персийското ястие Mahi Shekam Por, което означава пълнена риба. Източниците, от които взимам идеята да приготвям това ястие у дома са themediterraneandish.com и cookingwithzahra.com.
За 4 порции
За ореховата плънка:
- 50 г орехови ядки
- 2 скилидки чесън
- ½ връзка магданоз
- ½ връзка копър
- листа от 3-4 стръка прясна мента
- 1 супена лъжица каперси или зелени маслини
- 1 супена лъжица меласа от нар
- 2 супени лъжици зехтин
За рибата:
- 2 ципури, около 1 кг общо, почистени (вместо ципура може да се използва лаврак, фагри или пъстърва)
- сол и прясно смлян черен пипер
- 1 щипка шафран
- 2 супени лъжици зехтин
- 1 портокал или лимон, нарязан на шайби
- зърна нар за сервиране
Приготвяне на ореховата плънка
Орехите се смилат фино в кухненски робот. Към тях се добавят чесънът, магданозът, копърът, ментата и каперсите. Смилат се отново докато подправките се раздробят. Накрая се добавят меласата от нар и зехтинът. Всичко се смила докато се образува груба смес, която се събира при притискане с лъжица.
Подготовка и изпичане на рибата
Фурната се нагрява на 200ºC с опция горен и долен реотан. Шафранът се накисва в една супена лъжица гореща вода.
Рибата се измива и подсушава с кухненска хартия. От двете ѝ страни с остър нож се правят по 3-4 разреза, които да достигат до костите. Посолява се отвътре и отвън със сол и прясно смлян черен пипер. Към накиснатия шафран се добавят две супени лъжици зехтин и се разбъркват хубаво. С тази шафранова смес, с помощта на четка, рибите се намазват отвътре и отвън.
Ореховата плънка се разпределя в кухината на двете риби. Рибите се завързват с памучен конец, за да не се разтварят по време на печенето. Слагат се в съд за печене върху шайбите портокал или лимон. Слагат на средно ниво в предварително нагрятата фурна и се пекат 30-35 минути. Сервират се поръсени със зърна нар и портокаловите резени.
Прегледай още рецепти с риба
- Ориз Парелада – каталунска богата паеля
- Лаврак в смокинови листа на грил
- Кюфтета от сьомга
- Плакия с риба и морски дарове
- Печена ципура и салца с тиквички
- Печено филе от сьомга с билкова кора и зеленчуци
- Буябес
- Сафрид плакия
- Печена риба в солена кора, сотирани зеленчуци и сос айоли
- Маринована херинга
- Йоана на Земята – Пъстърва на тиган с лук и моркови
- Лучен рибник или рибен лучник
- Хек с лешников сос
- Сьомга с портокалов сос
- Ролца от ципура с праз и кестени
- „Старото пристанище“
- Паеля
Здравей Йоанна,
правила съм риба с орехова плънка и знам много рецепти, защото баща ми беше и рибар, и ловец.Малко нагарчат орехите.Но тази рецепта ще я направя.Персийската кухня е страхотна.Преди време следях един канал с много старинни персийски рецепти.Но днес в този канал публикуват и други неща . Направи ми впечатление,че тази кухня / една от най – старите в света / не използва набухватели или мая за сирене.В рецептите са включени изключително много диви треви.Използват се също и много ядки – орехите са на голяма почит. Сервирането на храната както и облеклото и красотата на персийките е изключителна.Рибата задължително се сервира с цитруси.Имат и един плод подобен на портокала и лимона.Той се използва много и за риба.А десертите нямат равни.Знам от този канал,че ориза е изключително вкусен и е някакъв сорт отглеждан само в Иран.Подобен на басмати, а може и басмати да е.Накисват го във вода със сол за 2 часа.След това го варят във специален съд. За канапе използват тънки безквасни питки или резени зеленчуци.Накрая отгоре слагат чашка с шафран и поливат малко вода.Оставят да се задуши от парата.В тази кухня изключително се почитат бобовите растения – бакла и нахут предимно.А хлябът е много лесна за приготвяне рецепта – брашно, сол и вода.Тънка питка изпечена като палачинка.Ако желаеш ще ти изпратя някоя рецепта от този канал да го разгледаш.
Точно така сервират рибата както си показала в рецептата.Пикантни храни използват много и добавят люти чушки както и много чесън.
Поздрави !
Благодаря за информацията, Елена! 🙂
Здравейте, Йоана! Страхотна рецепта и точно навреме! Имах паламуд и се чудех как да го сготвя. И ето -твоята рецепта. Всички вкъщи много го харесаха. Комбинацията с портокал е много интересна и вкусна. В ореховата плънка сложих малко мащерка и пекох на 180 гр, 40 минути и после още 10 на 200, тъй като паламудът беше около 1 кг.
Звучи вкусно! Радвам се на импровизацията и благодаря за споделения опит, Нели!