Картофи Уеджис

Позната храна. Предполагам обичаш картофи Уеджис. Ние много ги харесваме, независимо дали си ги поръчваме в ресторант или ги приготвям у дома. И като всяка позната храна, знам какво да търся в нея. От Уеджис не очаквам просто овкусени печени картофи. Уеджис са много хрупкави отвън и меки отвътре. Трите им хрупкави повърхности ги правят така вкусни – две от тях запечени с подправки до карамелизация и една, която е покрита с кората на картофа и дава по-плътен вкус. Вътрешността е мека до кремообразност, без да е пресушена.

Картофи Уеджис

Точно това удоволствие при отхапване задържа вниманието, но не и ръката, която се пресяга за още едно парче картоф. В тази публикация ще ти покажа как да постигнеш най-добрите картофи Уеджис.

Картофи Уеджис

Ясно е, че Уеджис се овкусяват с подправки преди печенето и те могат да варират и като видове и като количества за всеки индивидуален вкус. За добри картофки Уеджис са важни две други неща. Първото е изборът на картоф. Второто е предварителната термична обработка на картофите, преди да се подправят и изпекат. И да, тук ще говоря само за печени във фурната Уеджис. Пържените във фритюрник ще оставя на заведенията за хранене. Сега сме у дома, да си вземем най-доброто от това, което се полага!

Подходящите картофи за Уеджис, подправки и пармезан

Кои са подходящите картофи за Уеджис и как се нарязват

Най-подходящите картофи за приготвяне на картофи Уеджис са тези с по-високо съдържание на нишесте и по-ниско на вода. Също както при картофите подходящи за пържене. Такива картофи оставят отчетливи бели следи по ножа, когато се режат. В най-добрия случай, когато се варят цели, кората им се разпуква, краищата ѝ стърчат, а самите картофи изглежда като да се разпадат отвътре.

Нарязване на картофите за Уеджис

Уеджис картофите се нарязват така, че парчетата да имат 3 страни. Обикновено са големи и дълги парчета, с оставена кора. Аз също предпочитам да оставям кората, защото тя дава допълнителен вкус.

Нарязване на картофите за Уеджис

Избират се по-големи и еднакви по размер картофи, около 250-280 грама всеки. Тъй като няма да се белят, кората им се изтърква под течаща вода с мека четка, за да се почисти хубаво.

Нарязване на картофите за Уеджис

Всеки картоф се нарязва на 8 парчета, като се следва идеята всяко парче да има три страни. Това става по следния начин. Картофът се срязва на две равни части по дължина. Всяка половина се срязва на две равни части по дължина. Всяка четвъртина се срязва също на две равни части по дължина.

След като картофите се нарежат и преди да се изпекат се прави кратко бланширане.

Изцедените картофи след бланширането

Защо и как се прави предварително бланширане на картофите

Идеята на бланширането е да се изкара колкото може повече вода от картофа и нишестето в него да се сготви до известна степен. Първото ще позволи образуваната по време на печенето хрупкава повърхност да се запази такава възможно по-дълго след изваждането им от фурната. Дори картофите да изглеждат изсушени след печенето, влагата, която остава във вътрешността ще продължава да излиза на повърхността и така ще овлажни създадената хрупкава повърхност. С второто ще се постигне мека и пръхкава вътрешност и ще се избегне тя да е жилава и сбита.

За целта нарязаните картофи се слагат в тенджера със студена вода и тогава се слагат на котлона. Във водата се добавя сол, която ще овкуси допълнително картофите. (Хестън Блументал съветва да не се добавя никаква сол във водата, но аз мисля, че така картофите се посоляват равномерно и отвътре.) Важно е това бланширане на картофите да стартира със студена вода, вместо да се сложат директно във вряща, защото по този начин ще се загреят равномерно – и отвън, и в най-вътрешната си част. Тенджерата се слага похлупена на силен котлон и когато водата започне да завира, капакът се маха и картофите се готвят 3 до 4 минути. За това време ще е започнал процес на готвене, но самите картофи не трябва да омекват, а да останат съвсем стегнати и цели.

Изцедените картофи след бланширането

Другата важна стъпка от този процес е хубавото подсушаване на картофите. За да имат те хубава хрупкава повърхност, която да се запази за по-дълго след изваждането на картофите от фурната, те трябва да бъдат напълно сухи. След бланширането се изцеждат в гевгир или с решетъчна лъжица се изваждат в тава и се оставят около 5 минути докато парата от тях изчезне. Ако има останали влажни картофи, те се подсушават с кухненска хартия.

Оттук насетне следва овкусяването им.

Разбърканите с подправки бланширани картофи за Уеджис

С какви подправки се овкусяват картофите Уеджис

Освен със сол и черен пипер, най-честите подправки за Уеджис са сладък и лют червен пипер, чесън на прах, сушен риган или мащерка. Могат да се добавят също пушен червен пипер и лук на прах. Импровизации с горчица на прах или други сушени билки не липсват. На мен ми харесва също така и да ги разбъркам накрая на овкусяването с фино настърган пармезан. Той дава много аромат и допълнително хрупкавост след като се изпече върху картофите.

Добавеният настърган пармезан към овкусените картофи за Уеджис

Виж в рецептата примерната комбинация от подправки, която най-често използвам и смесвай по твой вкус. Аз например рядко слагам лют пипер, а ако го направя е много малко, само за лека пикантност. Добавям сладък червен пипер, който понякога комбинирам с пушен червен пипер. Обикновено използвам сушен риган, но сушени мащерка или розмарин също могат да се използват. Бих опитала и с чубрица, особено сега след като имам доста сушена от село. Направи своята смес, тук няма правила!

Подредените за изпичане картофи Уеджис

Как се пекат картофи Уеджис

Овкусените картофи се подреждат в плитка тава върху хартия за печене с едната срязана част надолу. Пекат се на 200ºC с вентилатор, което ще позволи добро изпичане във вътрешността за кратко време, през което да се получи и хубава хрупкава коричка без изгаряне.

Картофи Уеджис

Вече споменах за трите повърхности на Уеджис, но всъщност само две от тях ще имат пряк контакт с повърхността на тавата. Това са двете срязани части на парчетата картоф. Отначало се запичат от едната срязана страна, а след половината от времето за печене се обръщат от другата срязана страна, за да се запече и тя. Третата страна е частта с кората, която няма пряк контакт с повърхността на тавата или горния реотан на фурната, но тя се запича междувременно, като големият вкус от нея идва именно от кората на картофа. Ето затова картофите трябва да се пекат с кората им.

Картофи Уеджис

Е, искаш ли порция Уеджис у дома? Децата със сигурност ще приветстват това. Приятелите, с които обеща да се събереш следващата събота, също. Или си сам вкъщи, защото детето е на училищна екскурзия, а половинката е в командировка. Чудесно време да пробваш порция Уеджис и да не се занимаваш с друго, а когато всички се приберат да повториш, защото вече знаеш как. Наздраве!

Картофи Уеджис

Картофи Уеджис

За 4 порции

Продукти:

  • 4 броя по-големи нишестени картофа, 250-280 г всеки
  • 1 чаена лъжица смляна морска сол + допълнително на вкус
  • 2 супени лъжици зехтин
  • ½ чаена лъжица сладък червен пипер
  • ½ чаена лъжица пушен червен пипер
  • ½ чаена лъжица чесън на прах
  • ½ чаена лъжица сушен риган или мащерка
  • прясно смлян черен пипер на вкус
  • 40 г фино настърган пармезан

Начин на приготвяне

Картофите се измиват хубаво като кората се изтърква с мека четка. Всеки картоф се срязва на две половини по дължина. Всяка половина се срязва на две по дължина и след това всяка четвъртина на още две по дължина. От всеки картоф трябва да се получат 8 парчета.

Картофите се слагат в тенджера, заливат се със студена вода и се добавя 1 чаена лъжица сол. Тенджерата се похлупва с капак и се слага на силен котлон. Оставя се водата да заври. Когато заври, капакът се маха и картофите се варят 3-4 минути. Водата трябва да къкри. Ако ври буйно, силата на котлона се намалява.

Картофите веднага се отцеждат в гевгир и се оставят 5 минути да излезе парата и да се подсушат от само себе си. Останали влажни картофи се подсушават с кухненска хартия.

В голяма купа се смесват зехтинът, подправките, сол и черен пипер на вкус. Добавят се добре подсушените картофи и внимателно се разбъркват с подправките докато се покрият равномерно с тях. След това се поръсват с пармезана и се разбъркват за кратко, колкото да се покрият с него. Внимава се да не се бъркат дълго, защото пармезанът ще се слепи на купчинки и няма да полепне хубаво по картофите.

Фурната се нагрява на 200ºC с вентилатор със загряване на горен и долен реотан (опция топъл въздух). Картофите се подреждат в тава с едната срязана част надолу. Пекат се 15 минути. Всеки картоф се обръща от другата срязана част и се пекат още 10-15 минути. Трябва да придобият хубав златисто-кафяв цвят, да бъдат хрупкави на повърхността и сготвени отвътре.

Изваждат се от фурната и се сервират веднага.

Картофи Уеджис

Прегледай още рецепти с картофи

Виж други предложения със зеленчуци

4 коментара

  1. Здравей, Йоана! Има ли начин да станат без вентилатор? Просто нямам. Или да не се опитвам въобще? Благодаря!

    1. Ще стане. Без вентилатор загрей фурната на по-високи градуси – 220-230 градуса. Ако има нужда обърни тавата по средата на печенето за по-равномерно изпичане на картофите.

  2. Здравейте, Йоана! Рецептата много ми допадна и мисля да приготвя картофките. Не видях в описанието на продуктите да има мазнина. Добавя ли се някаква мазнина или може и без нея? Благодаря за рецептата!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *