Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)

Досега не съм попадала на човек, който да не обича брауни. Обяснявам си го с две причини. Едната е интензивният вкус на шоколад (ах, шоколад!). Другата причина е свързана с усещането, когато браунито се отхапе и сдъвчи.

Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)

Най-доброто брауни е леко дъвчащо, леко влажно във вътрешността и с хрупкава коричка на повърхността. Тези характеристики, съчетани с умерена сладост и приятните аромати от хубав шоколад, какао и ванилия носят блажената наслада от десерта.

Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)

Изпробвала съм толкова много рецепти за брауни за тези 16 години готвене, за да си направя списък с фаворити, които да приготвям по различни поводи. Стартирайки от любима класическа рецепта за брауни, която започва с разтопяване на шоколад и масло, имам добра отправна точка и база за сравнение, когато приготвям алтернативни варианти. Един такъв е за веган  безглутеново брауни и макар заради липсата на яйца и масло тестото да стои по-плътно, тази рецепта ми е любима, защото браунито се изпича добре, остава леко влажно и придобива приятната дъвчаща текстура след охлаждане.

Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)

С толкова приготвени браунита през годините имам и друга любима рецепта и тя е за брауни със сусамов тахан и халва. Комбинацията от сусам и шоколад е много съблазнителна за мен, а халвата, с която се смесват ми дава още по-силно дъвчащо усещане. И още един обичан вариант е това брауни със сушени смокини и орехи, при което маслото е напълно заменено с растителна мазнина.

Продуктите за брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)

Едно от последно приготвяните браунита, които слагам в списъка с фаворити е това с черен сусамов тахан и парченца шоколад. То се приготвя с яйца, което означава, че не е веган, но в него няма никакво пшенично брашно, което го прави без глутен. Основните мазнини в него идват от сусамовия тахан и не се използва масло или течна растителна мазнина, както в предходните.

Смесване на течните съставки за брауни със черен сусамов тахан и парченца шоколад

Макар че рецептата е приложима и с бял сусамов тахан, аз избрах да използвам тахан от черен сусам, защото има по-изразителен вкус и по-голяма хранителна стойност от белия. И двата тахана са полезни, но все пак, този от черен сусам съдържа повече фибри заради неолющените семена и повече антиоксиданти, подпомагащи общото здраве и предотвратяващи стареенето на клетките. Превъзхожда белия с минералите калций, желязо, магнезий и цинк, които са важни за здравината на костите и имунитета. Накратко, прекрасен продукт и за подрастващи и за възрастни, особено при активно движение и спорт.

Смесените течни съставки за брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад

И двамата с Дани обичаме това брауни. Аз си взимам парче час-два преди тренировка за сила и издръжливост или малко след нея за възстановяване. А за Дани, какво да ти кажа – може да си поиска от него по всяко време, но най-често го изпращам на училище с едно-две парчета за следобедна закуска.

Добавяне на сухите съставки към течните за брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад

Рецептата се изпълнява лесно, в една купа и на ръка. Първо се смесват всички течни съставки и захарта. След като се разбъркат хубаво, към тях се добавят сухите съставки и накрая шоколадът.

Добавяне на шоколада в сместа за брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад

Сместа може да бъде сравнително гъста, затова ако е трудно да се разпредели във формата за печене, на помощ идва малък палетен нож или гърба на лъжица, които се напръскват със спрей за печене или се намазват с малко растителна мазнина. Така сместа не лепне и се разнася по-добре.

Разпределената смес за брауни във формата за печене

Това, за което трябва да се внимава при всяко едно брауни е времето за печене. За да бъде то леко влажно във вътрешността и с приятната дъвчаща текстура, браунито не трябва да се препича и изсушава. В моята фурна на това брауни са му достатъчни 18 минути. Моят съвет е да започнеш проби на 16-тата минута и да увеличаваш времето за печене ако е необходимо.

Проба с клечка за готовност на браунито

За целта с клечка за зъби или дървено шишче се прави проба, като клечката се забоде в центъра на браунито. За разлика от кексови смеси, където клечката трябва да излезе напълно суха, при браунитата тя трябва да е леко влажна, а специално при това брауни дори да има останали малко влажни трохи по нея. Това е моментът, в който браунито се изважда от фурната.

Изпеченото брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад

Докато се охлажда то ще се стегне, а когато се нареже и след съхраняване ден в хладилник ще придобие идеалната текстура за пълна наслада. Браунито може да се съхрани в хладилник до 1 седмица, като нарязаните парчета се слагат в добре затворена кутия. Не е необходимо да се темперира преди сервиране, идеално е за хапване директно извадено от хладилника.

Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)

Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад

Рецептата адаптирам от ambitiouskitchen.com като заменям белия сусамов тахан с черен и използвам кафява захар, която дава повече сладост и заедно с кленовия сироп неутрализира естествената горчивина на тахана от черен сусам. Кафявата захар може да бъде заменена с кокосова, която е по-малко сладка, но пък ще даде известен карамелен вкус.

За 16 парчета

Продукти:

  • 250 г черен сусамов тахан
  • 100 г кафява захар (или кокосова захар)
  • 75 г кленов сироп
  • 1 чаена лъжица ванилов екстракт
  • 2 яйца, със стайна температура
  • 35 г какао
  • 1 супена лъжица (10 г) кокосово брашно (или бадемово, или овесено без глутен)
  • ½ чаена лъжица сода бикарбонат
  • щипка смляна морска сол
  • 60 г черен шоколад 60%, на калети или нарязан на дребно ако е от блок

Начин на приготвяне

Фурната се нагрява на 180ºC с опция горен и долен реотан. Подготвя се форма за печене с размери 23×23 см, която се покрива с хартия за печене и се напръсква със спрей за печене.

В купа се смесват сусамовият тахан, захарта, кленовият сироп, ванилията и яйцата. Разбъркват се хубаво с телена бъркалка. Към тях се добавят какаото, кокосовото брашно, содата и солта. Разбъркват се в сместа докато стане еднородна. Накрая се добавя шоколадът и се разбърква докато се разпредели равномерно в сместа.

Сместа се изсипва в подготвената форма за печене. Разпределя се равномерно в нея, като ако е по-гъста и лепкава се разпределя с помощта на малка шпатула и гърба на лъжица напръскани със спрей за печене.

Формата се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна. Браунито се пече 18-20 минути. Трябва се стегне на повърхността и по краищата, но в средата да остане влажно. Внимава се да не се пресушава. Когато се забоде клечка за зъби или дървено шишче в центъра на браунито, тя трябва да излезе с малко останали влажни трохи по нея.

Браунито се охлажда във формата 10 минути. С остър нож се минава по ръбовете на формата и браунито се освобождава от нея. Оставя се върху решетка заедно с хартията за печене под него, докато се охлади напълно.

Охладеното брауни се нарязва на 16 парчета. Съхраняват се в хладилник до 1 седмица. Охладено в хладилник, в следващите няколко дни от изпичането е най-хубаво.

Брауни с черен сусамов тахан и парченца шоколад (без глутен)

Виж още рецепти със сусамов-тахан

Разгледай други предложения за сладкиши

1 коментар

  1. За кой ли пореден път го правя, не съм спряла, откакто се появи публикацията. За домашните, за колегите, за приятелите…редувам ги🙂 Даже днес си купих от производители количества светъл сусамов тахан. Вече не се притеснявам дори от препичането – ако пропусна времето за изваждане от фурната, необходимо за описаната в рецептата влажност, се получава божествена дъвчаща текстура.
    Благодаря, Йоана!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *