Август е пълен при мен сега. И като казвам пълен, имам предвид две неща. Пълен с приключения, включващи и предстоящата ваканция на морето (юпии, най-после и ние!) и най-много пълен със зеленчукова продукция от село. Благодатната година и добрите грижи от свекър и свекърва ми в градината ни ощастливиха с добро количество домати. А те – сладки, сочни, с плътно месо и изобщо най-хубавите домати, които съм яла някога, без да преувеличавам.
Консервирахме на няколко пъти на село. С известни количества консервирах и в София, като ги направих на сос, най-вече за любимата паста на Дани и малко сушени домати за салати и добавки през късната есен и зимата.
Всяка вечер правя салата със сурови домати. За следобедна закуска, вместо обичайния плод, ям домат. Влагам ги в почти всяко готвене, където е удачно. Опитвам да разнообразявам предложенията, така че да не омръзва, но всъщност се замислям, че няма как да ми омръзне през август толкова хубав градински домат, независимо как е приготвен.
Доматената салата е ясна, макар че при мен често търпи интерпретации. Веднъж и слагам намачкан, нарязан на полумесеци лук. Друг път е само със зехтин и магданоз. Трети път разбърквам доматите с билково песто. Понякога правя една малко по-странна доматена салата по рецепта на Отоленги, в която дресингът за тях е от инфузиран с чесън и джинджифил зехтин, към който след това се добавят кора и сок от лайм, рибен сос и пресен кориандър. Знам, звучи необичайно, но пък е интригуващо с доста умами вкус. С разнообразие нищо не може да омръзне.
По сходен начин постъпвам и с готвенето на доматите. Не си представям да ги ям само на сос, било за паста или кюфтенца. Има толкова много прекрасни начини да сготвя вкусно няколко домата за вечерта, така че и следващата вечер да сготвя още няколко и по-следващата още няколко, без да се повторя, като ги допълня с друг вкус, придам им друга текстура, дам им друго усещане.
И така, в сезона на доматените салати и доматените сосове, на летни зеленчуци приготвени на грил, на капоната и самфаина, на рибните плакии и имамбаялдъ, имам още едно вкусно предложение за сготвяне на домати. То е от Прованс и е пълно с билки, чесън и хрупкав хляб на крутони.
За тези домати по провансалски доматите първо се готвят бавно в тиган със зехтин, така че да се конфитират – сготвят се леко като запазват целостта си и придобиват приятна карамелизация от едната страна. След това се обръщат и се поръсват със смес от разнородни пресни зелени подправки, чесън и стар хляб нарязан на кубчета. Запичат се във фурната за кратко докато кубчетата хляб станат със златисто-кафяв цвят и приятно хрупкави като крутони, а соковете по дъното на тигана са се сгъстили.
Кой би отказал подобно ястие през август? Леко е. Свежо е. Полезно е. За разлика от други зеленчуци, сготвените домати са с по-голяма полза от суровите. Ликопенът, този антиоксидант, който се съдържа в тях увеличава концентрацията си, а когато доматът е сготвен с мазнина, той дори се усвоява много по-добре.
Така сготвени, тези домати допълват идеално всички свежи бели вина и розета. Може да бъде леко основно ястие или гарнитура към риби и меса на барбекю. Прекрасно съчетание са също с патладжани и тиквички. Несъмнено се комбинира хубаво и с бели сирена. Какво да ти кажа, лятото е пъстро. Лятото е от вкусно, по-вкусно. Искам да е вечно лято и съм сигурна, че не съм единствената. Сготви малко от него с тази порция домати!
Домати по провансалски с крутони и пресни билки
Рецептата адаптирам от мой любим блог за френска кухня – pardonyourfrench.com
За 4 порции като предястие или гарнитура, или 2 порции като леко основно ястие
Продукти:
- 4 средно големи към малки домата, добре узрели, но стегнати
- 3 супени лъжици зехтин
- 1 чаена лъжица захар
- 2 скилидки чесън, нарязани на ситно
- 2 супени лъжици нарязан пресен магданоз
- 2 супени лъжици нарязани пресни билки, смес от следните – босилек, риган, розмарин, мащерка, маточина
- 2-3 малки филии от стар хляб, нарязани на дребни кубчета
- сол и прясно смлян черен пипер
Начин на приготвяне
На доматите се срязва горната част откъм дръжката. Посоляват се със сол. В тиган подходящ и за фурна се нагряват 2 супени лъжици зехтин на умерен към слаб котлон. Доматите се слагат в тигана със срязаната част надолу. Поръсват се със захарта и се готвят бавно около 30 минути. На всеки 6-8 минути с лъжица се загребва от соковете в тигана и доматите се поливат отгоре. Доматите трябва да омекнат леко и да се карамелизират отдолу, но да запазят целостта си.
Междувременно се приготвя билковата смес с крутоните за поръсване. В купа се смесват хлебните кубчета с чесъна, магданоза и билките. Подправят се със сол и прясно смлян черен пипер на вкус и се разбъркват хубаво.
Фурната се нагрява на 180ºC с вентилатор. Когато доматите са готови, тиганът се отстранява от котлона. Доматите се обръщат внимателно със срязаната част нагоре. (В този случай използвах домати, които не са идеално кръгли, затова се наложи да срежа връхчетата им, за да могат да стоят изправени в тигана.) Повърхността на доматите се поръсва обилно с билковата смес и ако остане се разпределя около тях в тигана. Поръсват се с 1 супена лъжица зехтин.
Тиганът се слага на средно ниво в предварително нагрятата фурна и доматите се запичат около 10 минути или докато хлебните парчета придобият приятен златист цвят и станат хрупкави.
Тези домати могат да се сервират самостоятелно или като гарнитура към меса и риби на барбекю, с печени летни зеленчуци като патладжани, тиквички, чушки или с яйца.
Прегледай още предложения, в които се включват домати
- Сотирани тиквички с доматена салца и прясно сирене
- Гъста бобена супа с манголд
- Самфaина – испанскa зеленчукова салца
- Шишчета от свинско месо на грил
- По-добрата капоната
- Летни зеленчуци на грил със сладко-кисел дресинг и билкова киноа
- Плакия с риба и морски дарове
- Кесадия с царевица, бекон и кремообразна салца с авокадо
- Печена ципура и салца с тиквички
- Печени пилешки бутчета с карфиол, билки и сирена
- Лятна салата с тиквички на грил и билково сирене
- Миди с ориз, чорисо и билки
- Бавно готвена агнешка плешка със зеленчуци
- Скариди саганаки
- Сафрид плакия
- Печени есенни зеленчуци
- Патладжани на грил със салата от фрика, резене и млечен дресинг
- Овчарски пай
- Имамбаялдъ – пълнени печени патладжани с лук, чушки и домати
- Суджукакя – гръцки кюфтета в доматен сос
Виж други рецепти от френска кухня
- Как да си направя фюлетин
- Класическо клафути с череши
- Картофен гратен Дофиноа
- Картофи Анна
- По-добрият тарт Татен
- Мадлени
- Ефирен шоколадов мус
- Буябес
- Писаладиер – провансалски тънък хляб с карамелизиран лук, аншоа и маслини
- Шоколадово суфле с крем англез
- Френски понички от парено тесто
- Патешки рийет
- Зелени салати с бекон, яйца и чеснови крутони + съобщение
- Френска лучена супа
- Патешко бутче конфи върху полента и сини сливи в мерло
- Агнешко с пармезан и салата от френска леща
- Когато животът ти поднася петел, направи си coq au vin
- Френски макарони с шамфъстък и карамелизиран бял шоколад със сладко от смокини
- Доматено клафути
- Тарт с малини и боровинки
Здравей, Йоана 🙂 Би ли споделила рецептата за доматен сос за паста, която приготвяш. Предварително благодаря!
За консервиране използвам следната рецепта: Обелвам домати, отстранявам семената и ги нарязвам на кубчета. В тенджера загрявам малко олио и добавям доматите. Готвя ги докато водата им се изпари и се сгъстят. За 1 кг домати отнема около 30 минути. Добавям 1 чаена лъжица захар за килограм домати, сол и черен пипер на вкус и готвя още 3-5 минути. След това пасирам сместа, така че да стане на пюре. Затварям в буркани и стерилизирам 15 минути.
Използвам този доматен сос като основа за сос болонезе, както и за други ястия.